Əsas səhifə | Xəbərlər | “Ana dilimiz mənəviyyatımızdır” mövzusunda elmi seminar keçirildi
21 Fevral bütün dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə fevralın 21-ni Beynəlxalq Ana Dili Günü elan etdi.Hadisənin tarixi isə bir qədər də əvvələ gedir. 21- 22 fevral 1952-ci ildə Pakistanda benqal dilinin qadağan edilməsinə etiraz olaraq keçirilən aksiyada polis və silahlı qüvvələrin müdaxiləsi nəticəsində 4 nəfər şəhid oldu. Banqladeş nümayəndələri  fevralın 21-ni məhz həmin şəhidlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti kimi Ana Dili Günü adlandırılması haqqında müraciət etdilər. YUNESKO-nun Baş Konfransında 21 Fevral Beynəlxalq Ana Dili Günü elan olundu və üzv ölkələrə bildirildi ki, həmin gün məktəblərdə, universitetlərdə ana dilinin əhəmiyyəti ilə bağlı tədbirlər, konfranslar, seminarlar keçirilsin.
Bu məqsədlə universitetimizin  Filologiya fakültəsində Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminlinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Ana dilimiz mənəviyyatımızdır” mövzusunda elmi seminar keçirildi.
Tədbirdə fakültə dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, dekan müavini Zöhrə Qafarova, xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Xarici ölkələr və Azərbaycan  ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Aftandil Məmmədov, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Lalə Həmzəyeva iştirak etdilər. Seminarda qeyd olundu ki, Azərbaycan dili bizim keçmişimiz, bugünümüz və sabahımızdır. Eyni zamanda milli mənliyimizin, mənəviyyatımızın tarixi sərlövhəsidir. Dilimiz ulu babalarımızın, nənələrimizin sinəsindən qopan ilkin kəlmələri, bayatıları, laylaları tarixin sınaqlarından çıxararaq xalqımıza, millətimizə çatdırıb, canına, qanına hopdurub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğma dilimizə olan dərin sevgisi və həssas münasibəti hər bir azərbaycanlı üçün örnəkdir. Dilimizin saflığının qorunması hər zaman olduğu kimi, bu gün də öz aktuallığını itirməyib, mühüm əhəmiyyət daşıyır. Onun saflığının qorunması ümumdövlət, ümumxalq işidir.Bu sahədə hər birimiz öz vətəndaşlıq borcumuzu yerinə yetirməli, ana dilimizi göz bəbəyimiztək qorumalıyıq.
Tələbələr ana dilimizin saflığı, diləyatımlılığı dünya dilləri arasında mövqeyi, dilimizin əsrarəngizliyi barədə çıxış etdilər.

Главная страница | Новости | Состоялся семинар «Наш язык – наша духовность»
21 февраля по всему миру отмечается как День родного языка. По инициативе посла Бангладеш в ноябре 1990 года ООН объявила 21 февраля Международным днём родного языка. История этого праздника уходит корнями в прошлое. 21, 22 февраля 1952 года в Пакистане в связи с запрещением бенгальского языка состоялась акция протеста,  которую пытались разогнать полиция и вооруженные силы, в результате чего были убиты 4 участника акции. Представители Бангладеш обратились с предложением в память погибших в акции отмечать 21 февраля Днем родного языка. На Генеральной конференции YUNESKO 21 февраля был объявлен Международным днём родного языка. Странам членам ООН было предложено в этот день в школах и университетах проводить мероприятия,  конференции и семинары,  посвященные родному языку.
С этой целью на факультете Филологии по инициативе зав.кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания д.ф.п.ф. Беюкханум Эминли был организован научный семинар «Наш язык - наша духовность»,  посвященный Международному дню родного языка.
На мероприятии участвовали декан факультета доцент Севиндж Гамзаева,  зам. декана Зохра Гафарова,  зав. кафедрой иностранных языков профессор Нигяр Искендерова, зав. кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран и методики её преподавания профессор Автандил Мамедов, ст. преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Лала Гамзаева. Было отмечено, что наш язык, являясь национальным богатством, развивался и передавался из поколения в поколение в виде колыбельных, баяты, дастанов, стихотворений и сказок. Глубокая любовь и трепетное отношение к родному языку общенационального лидера Гейдара Алиева может служить примером для каждого азербайджанца. Борьба за чистоту родного языка актуальна и сегодня,  что является важным делом и государства, и всего народа. В этом отношении каждый из нас должен выполнять свой гражданский долг и беречь родной язык как зеницу ока.
Студенты выступили с докладами о чистоте, красоте, лёгкости в произношении азербайджанского языка, его позиции относительно других языков.