Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetlərarası IV ümumrespublika bilik yarışı yekunlaşdı
Noyabrın 11-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” IV ümumrespublika bilik yarışı keçirildi.
Yarışda ənənəvi olaraq ölkənin ali təhsil müəssisələrində bakalavr və magistr səviyyələri üzrə əyani təhsil alan tələbələr iştirak etdilər. Müsabiqədə 44 ali məktəbin, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası mübarizə apardı. Münsiflər heyəti qismində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri iştirak etdilər.
Xatırladaq ki, “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” ümumrespublika bilik yarışı 2014-cü ildən etibarən hər il keçirilir. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin irsinin tədqiqi və gənclər arasında geniş təbliği, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədilə təşkil edilir. İlk müsabiqədə 44, ikincidə 46, üçüncüdə isə 42 ali məktəb iştirak etmişdi. Bu il də müsabiqəyə hazırlıq məqsədilə 20 oktyabr – 1 noyabr tarixlərində komandaların Heydər Əliyev Mərkəzinə ziyarəti təşkil olundu. Tələbələr Mərkəzdəki Heydər Əliyev Muzeyində ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə dair məlumatlar əldə etdi, burada toplanmış arxiv materialları əsasında araşdırma apardılar.

Главная страница | Новости | Подведён итог IV общереспубликанского межуниверситетского конкурса знаний
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Ноябрь 2017 16:05
Подведён итог IV общереспубликанского межуниверситетского конкурса знаний
11 ноября в Центре Гейдара Алиева был проведен конкурс знаний «Гейдар Алиев и история Азербайджана».
В конкурсе традиционно приняли участие бакалавры и магистранты,  обучающиеся на очном отделении. Всего в конкурсе участвовали команды 44 вузов,  в том числе и команда Сумгаитского государственного университета. В качестве жюри на конкурсе были представлены Центр Гейдара  Алиева,  Министерство образования и  Институт истории Национальной Академии наук Азербайджана.
Следует отметить,  что общереспубликанский межуниверситетский конкурс «Гейдар Алиев и история Азербайджана»  проводится ежегодно с 2014-го года. Проект осуществляется при организационной поддержке Центра Гейдара Алиева и Министерства образования. Он посвящён исследованию и пропаганде наследия общенационального лидера среди молодежи, изучению истории Азербайджана,  повышению интереса молодого поколения к науке, просвещению и состязаниям в области знаний.
В первом конкурс приняли участие 44 вуза, во втором -46, а в третьем -42. В этом году с целью подготовки к конкурсу, команды посетили 20  октября -1 ноября Центр Гейдара Алиева.  В Музее Гейдара Алиева студенты получили подробную информацию о жизни и деятельности общенационального лидера, провели исследования по имеющимся архивным материалам.