Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetlərarası IV ümumrespublika bilik yarışı yekunlaşdı
Noyabrın 11-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” IV ümumrespublika bilik yarışı keçirildi.
Yarışda ənənəvi olaraq ölkənin ali təhsil müəssisələrində bakalavr və magistr səviyyələri üzrə əyani təhsil alan tələbələr iştirak etdilər. Müsabiqədə 44 ali məktəbin, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası mübarizə apardı. Münsiflər heyəti qismində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri iştirak etdilər.
Xatırladaq ki, “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” ümumrespublika bilik yarışı 2014-cü ildən etibarən hər il keçirilir. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin irsinin tədqiqi və gənclər arasında geniş təbliği, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədilə təşkil edilir. İlk müsabiqədə 44, ikincidə 46, üçüncüdə isə 42 ali məktəb iştirak etmişdi. Bu il də müsabiqəyə hazırlıq məqsədilə 20 oktyabr – 1 noyabr tarixlərində komandaların Heydər Əliyev Mərkəzinə ziyarəti təşkil olundu. Tələbələr Mərkəzdəki Heydər Əliyev Muzeyində ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə dair məlumatlar əldə etdi, burada toplanmış arxiv materialları əsasında araşdırma apardılar.

Yerləşdirilmə tarixi : 13 November 2017 16:05
On November 11, IV republican knowledge competition was held on “Heydar Aliyev and Azerbaijan history” in Heydar Aliyev Centre.
Full – time bachelor and master students studying at higher educational institutions of the country participated in the competition. The teams of 44 universities, as well as Sumgayit State University joined the contest. Representatives of Heydar Aliyev Centre, Ministry of Education and Azerbaijan National Academy of Sciences participated as a jury.
It should be noted that, “Heydar Aliyev and Azerbaijan history” republican knowledge competition has been held every year since 2014. The project carried out by the organization of Heydar Aliyev Centre and support of Ministry of Education is conducted for researching and propagating heritage of Great leader Heydar Aliyev among youth; for learning Azerbaijan history and for increasing the interest of young generation to educational competitions. 44 universities participated in first competition, 46 in second and 42 in third. For preparing to the contest the teams visited Heydar Aliyev Centre from October 20 to November 1. The students got information about life and activity of great leader in Heydar Aliyev Museum of the Centre and run research on the basis of archive materials.