Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ümumtəhsil məktəblərinin direktorları ilə görüş keçirilib
Aprelin 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri, həmçinin Sumqayıt şəhəri üzrə təhsil sektorunun məsul işçiləri və şəhərdəki ümumtəhsil məktəblərinin direktorları ilə işgüzar görüş keçirildi.
Universitet rəhbərliyi və fakültə dekanlarının iştirakı ilə keçirilən görüşü SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq qonaqları salamladı. Görüşün bütün tərəflər üçün məhsuldar və faydalı olacağına inandığını bildirən Rüfət Əzizov 500 minlik əhalisi olan, ölkənin ikinci sənaye potensialına malik Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsinin keçdiyi yola ekskurs etdi. Fəaliyyətdə olduğu 60 ildən artıq müddətdə qazanılan uğurlardan danışan rektor bugünkü şəraitdə universitet üçün prioritet istiqamətlərdən söz açdı: “Hazırda peşəkar professor-müəllim heyəti ilə fəaliyyət göstərən 6 fakültədə müxtəlif ixtisaslar üzrə yüksək səviyyəli kadr hazırlığı istiqamətində görəcəyimiz kifayət qədər işlər var”.  Universitetdəki 6 fakültənin 4-ündə pedaqoji kadr hazırlandığını diqqətə çatdıran rektor bu xüsusda aparılan təkmilləşdirmə işlərindən, o cümlədən ingilisdilli müəllimlərə artan bugünkü tələbat fonunda riyaziyyat və kimya müəllimliyi ixtisasları üzrə ingilisdilli müəllimlərin hazırlanması barədə söz açaraq universitetin çoxprofilli ixtisaslar üzrə universal ali təhsil müəssisəsi olmaqdan əlavə, elmi tədqiqat işlərinə verdiyi önəmdən də bəhs etdi.
Görüşün ali məktəblərə qəbul imtahanları ərəfəsində keçirildiyinin təsadüfi olmadığını diqqətə çatdıran rektor SDU-nun Sumqayıtdakı ümumtəhsil məktəbləri ilə əməkdaşlıq istiqamətində xeyli görülməli işlərin olduğunu bildirdi: “Biz çox istərdik ki, tələbələrimiz arasında ölkənin ümumtəhsil müəssisələri içində uğurlu nəticələri ilə diqqətçəkən Sumqayıt məktəblilərinin çəkisində dinamik artım görək”. SDU inkişaf edir, lakin inkişafla təbliğatın sinxronlaşdırılması istiqamətində problemlərin qaldığını qeyd edən rektor hazırda universitetdə müxtəlif təbiət elmləri üzrə kollokviumlar sahəsində böyük təcrübəyə malik yüksəkixtisaslı mütəxəssislər olduğunu qeyd etdi.
Sumqayıt məktəblilərinin universitetimizdə yüksək təhsil almasını təmin edəcək layihələrin artıq işə başladığını, “Code Academy”, “Sabah Hub”-ın uğurla fəaliyyət göstərdiyini, “Sabah”da təşkil olunan 90 nəfərlik qruplar üçün Türkiyədən yüksəkixtisaslı müəllimlərin cəlb edildiyini diqqətə çatdıran Rüfət Əzizov tələbə və məzunların uğurlu karyera perspektivləri üçün də əsaslı işlər görüldüyünü dedi. Bu istiqamətdə SDU-nun sənayeyə inteqrasiyası istiqamətində işlərin aparıldığını qeyd edən rektor ancaq ölkəmizdə deyil, regionda və dünyada tanınan şirkətlərlə əməkdaşlıq işlərinin qurulduğunu bildirdi, universitetin yeni yaradılan Sənaye Müəssisələri Şurası ilə qarşılıqlı perspektivlərdən danışdı. Nəzərdə tutulan planların SDU-da təhsilin məzmunun optimallaşdırılması işinə təkan verəcəyinə inandığını bidirən Rüfət Əzizov bir daha ümumtəhsil müəssisələrinin rəhbərlərini şagirdləri universiteti yaxından tanımaları üçün maksimum səy göstərməyə çağırdı.
Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva səmimi qəbula və ətraflı çıxışa görə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizova təşəkkür edərək, geniş informasiyanın perspektiv əməkdaşlıq üçün yararlı olduğunu diqqətə çatdırdı. Qarşılıqlı əməkdaşlığın bütün tərəflər üçün faydalılığını diqqətə çatdıran, bu istiqamətdə xeyli işlərin görüldüyünü qeyd edən idarə müdiri onun davam etdirilməsini zəruri saydı.
Sumqayıt məktəblərində pedaqoji təcrübə keçən tələbələrin ümumi səviyyəsinin qənaətbəxş olduğunu bildirən İlhamə Abdullayeva SDU professor-müəllim heyətinin ümümtəhsil məktəblərində şagirdlər üçün mühazirə deməsi praktikasının ənənəyə çevrilməsini, əməkdaşlığın müəyyən proqramlar və metodik vəsaitlərin hazırlanması sahəsində inkişaf etdirilməsini arzuladı.
Ümumtəhsil məktəblərinin nümayəndələrinin müxtəlif məzmunlu sualları və onlara verilən cavablarla keçən görüş xoş notlarla davam etdi.

Home | News | A MEETING WAS HELD WITH THE PRINCIPALS OF SECONDARY SCHOOLS IN SSU
On April 3, a business meeting was held at Sumgayit State University with the head of the Absheron-Khizi Regional Education Department, as well as the responsible employees of the education sector in Sumgayit and the directors of secondary schools in the city.
The meeting held with the participation of the university administration and faculty deans was opened by the rector of SSU, assoc. prof. Rufat Azizov, and greeted the guests. Expressing his belief that the meeting will be productive and efficient for all parties, Rufat Azizov made an excursion to the path where the only higher education institution of Sumgayit city, which has a population of 500,000 and has the second industrial potential of the country. Speaking about the successes achieved during his more than 60 years of activity, the rector spoke about the priority directions for the university in today's conditions: "Currently, we have unsufficient to do in the direction of high-level staff training in various specialties in 6 faculties operating with professional professors and teachers." The rector spoke about the training of the lecturers professional professors and teachers  in 6 faculties progressive measures carried out in this regard, including the training of English-speaking teachers in Mathematics and Chemistry teaching specialties against the background of today's increasing demand for English-speaking teachers.
The  meeting was held on the eve of the university entrance exams, the rector said that there were numreous issues to be done in the direction of cooperation between the SSU and general education schools in Sumgait: "We would like to see a dynamic progress in Sumgait schoolchildren, who are notable for their successful results in the country's general education institutions, among our students."
Rufat Azizov pointed out that the projects that will ensure the higher education of Sumgait schoolchildren at our university. "Code Academy", "Sabah Hub" are successfully operating, highly qualified teachers from Turkey have been recruited for the groups of 90 people organized in "Sabah". The  rector stated that cooperation works have been established not only in our country, but also in the region and the world, and he spoke about mutual perspectives with the newly established Council of Industrial Enterprises of the university. Rufat Azizov concluded that he believes that the planned programs will optimize the content of education at SSU.
The head of the Absheron-Khizi Regional Education department Ilhama Abdullayeva thanked the rector of SSU Rufat Azizov for the sincere welcome and detailed speech. Pointing out the usefulness of mutual cooperation for all parties, the director of the department, noting that a lot of work has been done in this direction, considered it necessary to continue it.
Ilhama Abdullayeva stated that the general level of students undergoing pedagogical experience in Sumgayit schools is satisfactory, and wished that the practice of giving lectures to students in comprehensive schools by SSU professors and teachers should become a tradition.