Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş “Zülmətdən işığa” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi
SDU-da Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş “Zülmətdən işığa” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi
Fevralın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş “Zülmətdən işığa” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi.
Tədbirdə Abşeron-Xızı regional təhsil idarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva, Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Fərid Qurbanzadə, Abşeron-Xızı Regional Gənclər və idman idarəsinin rəisi Telman Kərimov, “Gilan” Tekstil Parkının İnsan Resursları üzrə aparıcı mütəxəssisi Aygül Quliyeva,Tekstil Parkının bazasında Boya fabrikinin direktoru Eren Çakıroğlu və universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar universitetin foyesində təşkil olunmuş “Xocalıdan izlər” adlı fotosərgiyə baxış keçirdilər.
Böyük Akt zalında davam edən tədbirdə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor dosent Rüfət Əzizov Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, xalqımızın və bəşəriyyətin tarixinə qanlı faciə kimi daxil olmuş Xocalı soyqırımından 32 il keçir.
Rektor Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı yönəlmiş cinayət və terrorçuluq fəaliyyətinin XXI əsrdə də davam etdirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Bildirdi ki, Xocalı soyqırımına yalnız Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və diqqəti sayəsində hüquqi-siyasi qiymət verilmişdir. Bu gün Xocalı soyqırımı ilə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq aləmdə təbliği və günahkarların öz cəzasını alması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində Xocalı soyqırımının dünyada tanıdılması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılır.
Rüfət Əzizov Xocalı soyqırımı həqiqətlərinin heç zaman unudulmayacağını bildirərək, bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətində tanıdılmasında  Azərbaycan gəncliyinin rolunu vurğuladı və bu  istiqamətdə gəncləri daha da fəal olmağa səslədi.

Home | News | A LITERARY AND ARTISTIC EVENT DEDICATED TO THE 32ND ANNIVERSARY OF THE KHOJALY GENOCIDE "FROM DARKNESS TO LIGHT" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 23 February 2024 14:58
A LITERARY AND ARTISTIC EVENT DEDICATED TO THE 32ND ANNIVERSARY OF THE KHOJALY GENOCIDE "FROM DARKNESS TO LIGHT" WAS HELD AT SSU
On February 23, Sumgayit State University held a literary and artistic event dedicated to the 32nd anniversary of the Khojaly genocide called "From Darkness to Light".
Ilhama Abdullayeva, head of the Absheron-Khizi regional education department, Farid Gurbanzade, head of the Absheron-Khizi regional culture department, Telman Karimov, head of the Absheron-Khizi regional youth and sports department, Aygül Guliyeva, leading human resources specialist of "Gilan" Textile Park, Eren Chakıroğlu, director of the paint factory at the base of the Textile Park and university professors, teachers, and students participated in the event.
First, the participants of the event viewed the photo exhibition "Traces from Khojaly" organized in the lobby of the university in connection with the Khojaly genocide.
The memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence at the ongoing event in the Great Assembly hall.
Rector docent Rufat Azizov, who opened the event with an introductory speech, talked about the horrors of the Khojaly tragedy, written as a black page in the history of the Azerbaijani people. He noted that 32 years have passed since the Khojaly genocide, which entered the history of our nation and humanity as a bloody tragedy.
The rector brought to the attention of the participants that the criminal and terrorist activities directed against the peaceful population of Azerbaijan by the armed forces of Armenia are continued in the 21st century. He said that the Khojaly genocide was given a legal and political evaluation only thanks to the initiative and attention of the national leader Heydar Aliyev. Today, consistent measures are being taken under the leadership of President Mr. Ilham Aliyev and First vice-president Mehriban Aliyeva in order to spread the truth about the Khojaly Genocide in the international world. Within the framework of the "Justice for Khojaly" campaign initiated by the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva.
Rufat Azizov stated that the truths of the Khojaly genocide will never be forgotten, emphasized the role of Azerbaijani youth in promoting these truths in the world community and called on the youth to be more active in this direction.
Later, a literary and artistic composition called "From Darkness to Light" was performed by the students.