Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Technest University” layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
Fevralın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Technest University” layihəsi çərçivəsində mentorların iştirakı ilə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən layihədən məzun olmuş və hal-hazırda təhsil alan tələbələrlə görüş keçirilib.
Görüşü Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, “Technest University” layihəsinin əhəmiyyətindən danışaraq müasir dövrdə vacib olan İKT bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, bu sahədə süni intellekt texnologiyalarının geniş istifadə olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahəsi üzrə innovasiya yönümlü fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi və gücləndirilməsi istiqamətində böyük işlər həyata keçirilir. Bütün sahələrdə olduğu kimi, ölkənin təhsil sistemində də informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişafı əsas hədəf kimi müəyyən edilib. Hər il bu istiqamətdə müxtəlif layihələr həyata keçirilir. Bunlardan “Technest University” layihəsi uğurla icra olunaraq, yüzlərlə tələbəyə dəstək olub. Görüşün əsas məqsədi tələbələrin proqramdan əldə etdikləri nəticələr, həmçinin gözləntiləri ilə bağlı müzakirələrin aparılması və İRİA tərəfindən dəvət olunan şirkətlərin insan resursları nümayəndələrinin müvafiq iş sahələri ilə bağlı məlumat verməklə yanaşı, potensial tələbələrlə gələcək iş həyatları barədə danışıqların aparılmasıdır.
Rektor çıxışının sonunda tələbələrə belə layihələrdən faydalanmağı tövsiyə etdi.
Sonra “Code Academy”nin əməkdaşı Gülnar Mirhüseynova çıxış edərək İKT sahəsində hansı ixtisaslara tələbat olması və bu tələbatı ödəmək üçün atılan addımlardan danışdı. Bununla yanaşı, iştirakçılara “Technest” layihəsi haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, “Technest University” həm paytaxtda, həm də regionlarda İKT sahəsi üzrə təhsil alan gənclərin daha təcrübi biliklərə yiyələnməsinə və nəzəri biliklərin təcrübədə tətbiq olunmasına yönləndirilmiş bir layihədir. Layihə çərçivəsində Bakıda 200-dən çox tələbəyə dəstək olunub. 2022-2023 akademik tədris ilində isə ilk dəfə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə sözügedən layihə regionlarda icra olunmağa başlanılıb. 3 regionda – Gəncə, Sumqayıt və Lənkəran Dövlət Universitetlərində layihə üzrə işlər aparılıb.
“Code Academy”nin Biznesin inkişafı üzrə baş mütəxəssisi Tuğrul Kapucuoğlu  “Code Academy”nin fəaliyyətindən danışdı. Bildirdi ki, “Code Academy” şirkəti IT təməlli tədris sektorunda köklü dəyişikliklərin əsasını qoyan, məzunları həm özəl, həm də dövlət sektorunun aparıcı şirkət və təşkilatlarında əsas vəzifələrdə işləyən innovativ tədris mərkəzidir. Bu il proqram üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetindən (SDU) “Web Programming Essentials” və “IT Helpdesk” ixtisaslaşmaları üzrə ümumilikdə 64 məzunu olub. Bundan başqa bu universitetlərdə təhsil alan tələbələr “Technest” təqaüd proqramının seçim turlarından keçərək təqaüd şansı qazanıb və bir semester (dərs rübü) təhsil almaq imkanı əldə ediblər. Semesterin sonunda tələbələr ayrı-ayrılıqda final layihələri təqdim edərək tədris mərkəzinin diplomları ilə təltif olunublar. “Technest” Təqaüd Proqramı ölkənin bütün vətəndaşlarının #İKT üzrə təhsil almasına dəstək olmağa davam edir.
Sonra “PASHA Holding”in əməkdaşı Eşqin Cəfərov İKT sahəsində çoxsaylı layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edərək bu sahədə gəncləri fəal olmağa səslədi və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı.
Universitet üzrə “Code Academy”nin seçilmiş məzunları: Leyla Hüseynova və  Kamil Ağayev öz təcrübələrini iştirakçılarla bölüşdülər.

Home | News | A MEETING WAS HELD WITHIN THE "TECHNEST UNIVERSITY" PROJECT AT SSU
On February 20, a meeting with students who graduated from the project was held by the Agency for Innovation and Digital Development with the participation of mentors within the framework of the "Technest University" project at Sumgayit State University.
Rector of Sumgayit State University, associate professor Rufat Azizov, opened the meeting and greeted the guests and participants, talking about the importance of the "Technest University" project and drawing attention to the necessity of ICT skills assessment in the modern era, and the wide use of artificial intelligence technologies in this field. He said that as in all fields, the development of information and communication technologies (ICT) has been identified as the main goal in the education system of the country. Various projects are implemented in this direction every year. Among them, the "Technest University" project was successfully implemented and supported hundreds of students. The main purpose of the meeting is to discuss the results and expectations of the students from the program, and to provide information about the relevant work areas of the human resources representatives of the companies invited by IRIA, as well as to conduct negotiations with potential students about their future work lives.
At the end of his speech, the rector advised the students to benefit from such projects.
Then Gulnar Mirhuseynova, an employee of "Code Academy", spoke about what qualifications are in demand in the field of ICT and the steps taken to meet this demand. In addition, he informed the participants about the "Technest" project. He noted that "Technest University" is a project aimed at acquiring more practical knowledge and applying theoretical knowledge in practice to young people studying in the field of ICT both in the capital and in the regions. More than 200 students were supported in Baku within the project. In the 2022-2023 academic year, for the first time, with the support of the Innovation and Digital Development Agency, the mentioned project was implemented in the regions. Work on the project was carried out in 3 regions - Ganja, Sumgayit and Lankaran State Universities.
Tuğrul Kapucuoğlu, senior Business Development specialist of Code Academy, spoke about the activities of the Academy. He said that "Code Academy" company is an innovative educational center that lays the foundation for radical changes in the IT-based educational sector. This year, Sumgayit State University (SSU) had a total of 64 graduates from the "Web Programming Essentials" and "IT Helpdesk" specializations. In addition, students studying at these universities have passed the selection rounds of the "Technest" scholarship program for one semester. At the end of the semester, the students presented their final projects separately and were awarded diplomas of the educational center. "Technest" Scholarship Program continues to support all citizens of the country to study #ICT.
Then Eshgin Jafarov, an employee of "PASHA Holding", noted that numerous projects are being implemented in the field of ICT, called on young people to be active in this field and answered the questions of the students.
Selected graduates of the University "Code Academy": Leyla Huseynova and Kamil Agayev shared their experience with the participants.