Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri Beynəlxalq “STEAM Azərbaycan” Festivalında gümüş medal qazanıblar
SDU-nun tələbələri Beynəlxalq “STEAM Azərbaycan” Festivalında gümüş medal qazanıblar
Dekabrın 4-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq “STEAM Azərbaycan” Festivalı 2023-ün açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində dövlət qurumlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, rektorlar, Elmi-tədqiqat institutlarının direktorları, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq üçüncü ildir ki, ənənəvi olaraq keçirilən festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli tədbir olduğunu deyib. Nazir həmçinin 2025-ci ildə yeni yazılacaq elm və təhsil standartlarında STEAM-in bəzi elementlərinin milli kurikulumun bir hissəsinə çevrilməsinin nəzərdə tutulduğunu, yeni standartlarda 3D robototexnikanın bəzi elementlərinin texnologiya fənninin məzmununa daxil olunacağını bildirib. Nazir vurğulayıb ki, qarşıda duran məqsəd gələcək nəslin ənənəvi olaraq humanitar və ya texniki yönlərə bölünməklə yox, hərtərəfli inkişafını təmin etməkdir.
Emin Əmrullayev çıxışının sonunda festivalın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən “STEAM Azərbaycan” layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov layihə və festival barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, “STEAM Azərbaycan” Festivalında SDU-nun Mühəndislik fakültəsinin II kurs tələbələri Səxavət Cəfərli və Amin Nəcəflidən ibarət komandamız təsnifat mərhələsini uğurla keçərək, finalda gümüş medala layiq görülüblər.
Professor Cavanşir Məmmədovun mentorluğu ilə festivalın “Deep Dive” (sualtı dronlar) nominasiyasında iştirak edən komandamız təşkilatçılar tərəfindən texniki dəstək alıblar.

Home | News | STUDENTS OF SSU WON A SILVER MEDAL AT THE INTERNATIONAL "STEAM AZERBAIJAN" FESTIVAL
On December 4, the opening ceremony of the International "STEAM Azerbaijan" Festival 2023 was held at the Baku Expo Center with the support of the Ministry of Science and Education. Officials of state institutions, deputies, rectors, directors of scientific research institutes, well-known public representatives and other guests took part in the opening ceremony.
Speaking at the opening ceremony, the Minister of Science and Education Emin Amrullayev welcomed the guests and said that the festival, which has been traditionally held for the third year, is a prestigious and important event in the field of education. The minister also said that in the new science and education standards to be written in 2025, some elements of STEAM will become part of the national curriculum, and some elements of 3D robotics will be included in the content of the technology subject in the new standards. The minister emphasized that the future goal is to ensure the comprehensive development of the future generation, not by dividing it into humanitarian or technical aspects.
At the end of his speech, Emin Amrullayev thanked everyone who contributed to the organization of the festival and wished success to the participants.
Later, the head of the "STEAM Azerbaijan" project, Igrar Nazarov, gave detailed information about the project and the festival.
It should be noted that at the "STEAM Azerbaijan" Festival, our team consisting of Sakhavat Jafarli and Amin Najafli, 2nd year students of the Faculty of Engineering of SSU, successfully passed the qualification stage and were awarded a silver medal in the final.
Our team, which participated in the "Deep Dive" (underwater drones) nomination of the festival under the mentorship of Professor Javanshir Mammadov, received technical support from the organizers.