Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şuşa xarıbülbülün vətənidir” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsinə həsr olunmuş “Şuşa xarıbülbülün vətənidir” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültə dekanı, Əməkdar müəllim professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək iştirakçıları salamladı, 2023-cü ilin Azərbaycan və Türk dünyası üçün mühüm tarixi hadisələrlə zəngin olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Şuşanın Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi və Şuşada bir araya gəlməyimiz qürurvericidir. 270 illik tarixə malik parlaq incisi olan və Azərbaycan xalqı üçün yüksək mədəni-mənəvi dəyər kəsb edən Şuşaya xüsusi ehtiramın təzahürü kimi bu qərar bütün türk dünyasının birlik və həmrəyliyinin yeni rəmzinə çevrilməklə, türk xalqları arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin daha da genişləndirilməsi işinə öz töhfəsini verəcək.
Professor Adil Baxşəliyev onu da qeyd etdi ki, Türkiyə - Azərbaycan dostluğu və qardaşlığı zaman keçdikcə daha da dərinləşir. Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması ilə Azərbaycan və Türkiyə arasında münasibətlər strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlib. Bundan sonrakı hədəfimiz isə Türk dünyasında münasibətlərimizi daha da inkişaf etdirməkdir.
Sonra “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” - Şuşaya həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Tədbirdə Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Zəfərin simvolu Şuşa”, magistrant Ayşə Əmrahova “Şuşanın mədəniyyəti və incəsənəti” mövzularında çıxış etdilər. Ümummilli Lider Heydər Əliyev siyasətindən, Şuşa şəhərinin zəngin tarixindən, mədəni irsindən, işğal dövründə dağıntılara məruz qalmış tarixi abidələrdən, Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun böyük Zəfərə imza ataraq, bizə qələbə sevinci yaşatmasından söhbət açdılar.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdi. Tələbələrin ifasında vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirildi, “Xudayar təsnifi” ifa olundu, İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” əsərindən səhnəcik nümayiş olundu.

Home | News | AN EVENT CALLED "SHUSHA IS THE HOMELAND OF NIGHTINGALE" WAS HELD AT SSU
On December 1, an event called "Shusha is the home of nightingale" was held at Sumgayit State University, organized by the faculty of History and geography, dedicated to the declaration of the city of Shusha as the "Cultural Capital of the Turkic World" for 2023.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
Dean of the faculty, Honored teacher professor Adil Bakhshaliyev made a speech and greeted the participants, saying that 2023 is full of important historical events for Azerbaijan and the Turkic world. He noted that it is a matter of pride for Shusha to be declared the cultural capital of the Turkic world and for us to come together in Shusha.
Professor Adil Bakhshaliyev also noted that Turkey-Azerbaijani friendship and brotherhood deepens over time. With the signing of the Shusha Declaration, relations between Azerbaijan and Turkey have risen to the level of strategic alliance. Our next goal is to further develop our relations in the Turkish world.
Then a video dedicated to Shusha, the "cultural capital of the Turkish world", was shown.
At the event, professor Shirkhan Salimov, head of the department of History of Azerbaijan and Eastern European peoples, spoke on the topics "Shusha, the symbol of victory", and Aysha Amrahova, a graduate student, "Culture and art of Shusha". They talked about the politics of National Leader Heydar Aliyev, the rich history and cultural heritage of the city of Shusha, historical monuments destroyed during the occupation, and the fact that the Azerbaijani Army under the leadership of our Commander-in-Chief won a great victory and gave us the joy of victory.
The event continued with the artistic part. Poems on the theme of patriotism were performed by students, "Khudayar tesnifi" was performed, and a scene from Ilyas Efendiyev's "The ruler and his daughter" was shown.