Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da QİÇS-lə bağlı maarifləndirici seminar
Dekabrın 1-də SDU-da Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü ilə əlaqədar tələbə və magistrantların iştirakı ilə maarifləndirici seminar təşkil olunub.
Seminarı giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamlayıb, əsrin bəlasına çevrilmiş QİÇS və narkomaniyanın insanlara, xüsusilə gənc nəslə vurduğu zərərdən və bu zərərli vərdişlərlə mübarizə sahəsində görülən işlərdən, keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, bu işdə təkcə dövlət strukturları deyil, cəmiyyətimiz də fəal iştirak etməlidir. Prorektor tələbələri dövlətimizin sosial yüksəlişi, işıqlı gələcəyi naminə gənc nəslin sağlamlıqlarını qorumağa və pis vərdişlərdən uzaq olmağa çağırıb.
Sonra Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Xanəhməd Həsənov seminar iştirakçılarına zərərli vərdişlərin insan sağlamlığına törətdiyi ağır fəsadlar, QİÇS-ə yoluxma yolları və xəstəliyin yayılma təhlükəsi barədə İİV/QİÇS-lə bağlı videoçarx vasitəsi ilə ətraflı məlumat verib, insanın immunçatışmazlığı virusunun səbəb olduğu təhlükəli xəstəliklərdən qorunmağın üsulları, sanitar-gigiyenik qaydalar və sağlam həyat tərzi ilə bağlı tələbələrlə maarifləndirici söhbətlər aparıb.

Home | News | EDUCATIONAL WORKSHOP ON AIDS AT SSU
On December 1, SSU organized an educational seminar with the participation of students and graduate students in connection with World AIDS Day.
The vice-rector of the university for Social issues and public relations, associate professor Elmar Khalilov, opened the seminar with an opening speech, greeted the participants, and gave detailed information about the harm caused by AIDS and drug addiction, which have become the scourge of the century, to people, especially the young generation, and the actions taken in the field of combating these harmful habits. He noted that not only state structures, but also our society should actively participate in this work. The vice-rector urged the students to protect the health of the young generation and stay away from bad habits for the sake of the social progress and bright future of our country.
Then Khanahmed Hasanov, associate professor of the department of Biology and its teaching methodology, gave detailed information to the participants of the seminar about the serious consequences of harmful habits on human health, the ways of AIDS infection and the danger of spreading the disease through a video about HIV/AIDS, among the dangerous diseases caused by the human immunodeficiency virus. It is conducted educational conversations with students about methods of protection, sanitary and hygienic rules and healthy lifestyle.