Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın növbəti iclası
Noyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru Rüfət Əzizov iclası açıq elan edərək şura üzvlərini salamladı, bu yaxın günlərdə Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Zöhrə Qafarovanın vaxtsız vəfatına görə ailəsinə və kollektivə dərin hüznlə başsağlığı verdi.
Sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırdı. Gündəlik təsdiq olundu.
Akkreditasiya Komissiyasının yekun hesabatında göstərilən tövsiyələrin icrasına dair planın təqdimatı və SDU-nun 2024-2030-cu illər üzrə Strateji İnkişaf Planının ilkin variantının təqdimatı barədə Rektorun müşaviri Könül Abaslı çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Akkreditasiya komissiyasının yekun hesabatında göstərilən tövsiyələrin yerinə yetirilməsi və iradların aradan qaldırılması üçün müvafiq məsələlər planda öz əksini tapmışdır və SDU-nun 2024-2030-cu illər üzrə Strateji İnkişaf Planı universitetin bütün sahələr üzrə dinamik inkişafının və beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliyinin təmin edilməsinə hesablanmışdır.
İclasda Fəaliyyət Planının və SDU-nun 2024-2030-cu illər üzrə Strateji İnkişaf Planının elektron variantının müvafiq struktrur rəhbərlərinə təqdim olunmasının təmin edilməsi Rektorun müşaviri Könül Abaslıya tapşırıldı.
Beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərində SDU-nun profilinə dair təqdimatla Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva çıxış edərək bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti Milli Hirş indeks göstəricisi üzrə qərarlaşdığı 52-ci pillədən aparılan tədbirlər nəticəsində 36-cı pilləyə yüksəlmişdir, həmçinin Scopus indeksində 8, Web of Science indeksində isə 6 pillə yüksəlmə qeydə alınmışdır.
Beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərinə daxil olan jurnallarda məqalələri dərc olunan müəlliflərin mükafatlandırılması üçün müvafiq mexanizmin hazırlanması Rektorun Müşaviri Elşad Abdullayevə, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayevaya və Elmi hissənin müdiri Samir Orucova tapşırıldı.
SDU-nun magistrant, doktorant və dissertantlarının attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məlumat verdi. Magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyalarının keçirilməsində tələbkarlığın daha da artırılması fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə, Dissertasiyalarını vaxtında müdafiə etməyən doktorant və dissertantlarla fərdi iş aparılması, onların dissertasiya işlərinin ilkin müzakirəyə çıxarılmasına köməklik göstərilməsi kafedra müdirlərinə, fakültə dekanlarına, doktorant və dissertantların elmi rəhbərlərinə tapşırıldı.
SDU-nun Mühəndis ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi barədə Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev çıxış etdi. Qeyd etdi ki, SDU ilə Almaniya Federativ Respublikasının Düsseldorf şəhərində yerləşən Mühəndislik, İnformatika, Təbiət elmləri və Riyaziyyat təhsil proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi (ASİİN) arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən Beynəlxalq ekspert qrupu 10-13 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Mühəndislik fakültəsinin Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisaslarının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi üçün təhlillər aparmışlar.
Aparılan təhlillər əsasında Beynəlxalq ekspert qrupunun yekun hesabatının 2023-cü ilin sonunadək SDU-ya təqdim olunmasının diqqət mərkəzində saxlanılması Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayevə tapşırıldı.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs, 340-1 saylı qrup tələbəsi Şəhid ailəsinin üzvü Banu Məhərrəm qızı İbadovanın təhsil haqqının ödənilməsindən azad edilməsi barədə qərar verildi.
Fəlsəfə doktorluğu proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş əməkdaşların dissertasiya işlərinin mövzusunun və elmi rəhbərlərinin təsdiqi, Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi və Elmi adların verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış etdi.
Aparılan müzakirələr Elmi Şura üzvləri tərəfindən qənaətbəxş hesab olundu. Müzakirəyə çıxarılan məsələlər barədə rektor struktur bölmə rəhbərlərinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlar verdi, bununla da, Elmi Şuranın iclası başa çatdı.

Home | News | THE NEXT MEETİNG OF THE ACADEMİC COUNCİL AT SSU
On November 29, the next meeting of the Scientific Council was held at Sumgayit State University. Rector of the university Rufat Azizov declared the meeting open and greeted the members of the council, expressed deep condolences to the family and staff of Zohra Gafarova, head teacher of the Department of Literature of Azerbaijan and Foreign Countries of the Faculty of Philology, who passed away recently.
Then the Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov drew attention to the issues on the agenda.
Rector's advisor Konul Abasli spoke about the presentation of the plan for the implementation of the recommendations indicated in the final report of the Accreditation Commission and the presentation of the initial version of the Strategic Development Plan of SSU for 2024-2030.
Sadagat Fatullayeva, Head of the Department of International Cooperation and Foreign Students, made a presentation on the profile of SSU in international summarizing and indexing systems that Sumgayit State University has risen from the 52nd position on the National Hirsh index to the 36th position as a result of the measures taken, and 8 positions have been recorded in the Scopus index and 6 positions in the Web of Science index.
The Rector's Adviser Elshad Abdullayev, Head of the Department of International Cooperation and Foreign Students Sadagat Fatullayeva and Head of the Scientific Department Samir Orujov were assigned to prepare the appropriate mechanism for awarding the authors whose articles are published in the journals included in the international summarizing and indexing systems.
Associate Professor Sabir Khalilov, head of the Department of Doctoral Studies and Master's Studies, informed about the results of the attestations of master's, doctoral and doctoral students of SSU. He instructed the heads of departments, faculty deans, scientific supervisors of doctoral students and dissertations to conduct individual work with doctoral students and dissertation students who did not defend their dissertations on time, and to assist them in the preliminary discussion of their dissertation works.
Associate Professor Ulduz Agayev, dean of the Faculty of Engineering, spoke about the international accreditation of SSU's engineering programs. He noted that the Accreditation Agency (ASIIN) located in the city of Dusseldorf, Federal Republic of Germany, conducted analyzes for the international accreditation of the Computer Engineering, Information Technologies, Process Automation Engineering majors of the Faculty of Engineering on October 10-13, 2023.
During the discussion of various issues, it was decided to exempt Banu Maharram gizi Ibadova, a member of the Shahid family, a third-year student of the Faculty of Chemistry and Biology, group No. 340-1, from paying the tuition fee.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov spoke about the approval of the topic and scientific supervisors of the dissertations of the employees admitted to the doctorate program for the Doctor of Philosophy program, the granting of publishing rights (grif) and scientific titles to teaching materials.
The rector gave appropriate recommendations and assignments to the heads of the structural units on the discussed issues, thus the meeting of the Scientific Council ended.