Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycan Respublikasının ömürboyu təhsil üzrə Milli Kvalifikasiya çərçivəsi” mövzusunda infosessiya təşkil olunub
SDU-da “Azərbaycan Respublikasının ömürboyu təhsil üzrə Milli Kvalifikasiya çərçivəsi” mövzusunda infosessiya təşkil olunub
Noyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycan Respublikasının ömürboyu təhsil üzrə Milli Kvalifikasiya çərçivəsi” mövzusunda infosessiya keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun (ARTİ) Peşə və ömürboyu təhsil şöbəsinin əməkdaşları Gülnar Tahirli, Mehriban Eyvazova və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Universitetin Strateji İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Günel Paşayeva çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı. O, öz çıxışında ölkəmizdə XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil quruculuğunda “Ömürboyu təhsil” konsepsiyasının böyük rolu olduğunu vurğuladı. Günel Paşayeva qeyd etdi ki, universitetin qarşıya qoyduğu müəyyən strategiya və hədəfləri vardır ki, ömüboyu təhsil xidmətləri də bu strategiyanın bir istiqamətini təşkil edir. Bu baxımdan bu infosessiya universitetin maraqlarını tam təmin edir.
ARTİ-nin Peşə və ömürboyu təhsil şöbəsinin əməkdaşı Gülnar Tahirli milli kvalifikasiya çərçivələrinin mahiyyəti, əhəmiyyəti, ömürboyu təhsil üzrə Avropa Kvalifikasiyalar Çərçivəsi və Azərbaycan Milli Kvalifikasiyalar Çərçivəsi (AzMKÇ) barəsində iştirakçılara məlumat verdi. Təlimdə AzMKÇ-nin məqsədləri, səviyyələri, səviyyə deskriptorları, Avropa ali təhsil məkanında kvalifikasiyaların müqayisəsi və tanınmasında daşıdığı funksiyalar barəsində ətraflı informasiya təqdim edildi.
Təlimdə müzakirə zamanı Rektorun müşaviri Könül Abaslı çıxış edərək ömürboyu təhsilin imkan və faydalarından bəhs etdi və bu sahədə beynəlxalq təcrübədən nümunələri paylaşdı. O, ömürboyu təhsilin təşviqində ali təhsil müəssisələrinin rolunun vacibliyini qeyd etdi.
Daha sonra şöbənin digər əməkdaşı Mehriban Eyvazova “ADDİE modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Mehriban Eyvazova bildirdi ki, burada əsas məqsəd pedaqoji dizayn modeli olan “ADDİE modeli” barədə müəllimləri məlumatlandırmaqdır. O, qeyd etdi ki, ADDİE Təlimat dizaynı, yeni bilik və bacarıqların öyrənilməsi və tətbiq edilməsi üçün təlim-tədris təcrübəsinin və materiallarının sistematik şəkildə tərtib olunması prosesidir. Bu prosesə təlim-tədris ehtiyacının analizi və proqramın dizayn edilməsi, materialların hazırlanması, iştirakçılara təqdim edilməsi və effektin ölçülməsi mərhələləri daxildir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла инфосессия «Национальная рамка квалификации по непрерывному образованию Азербайджанской Республики»
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Ноябрь 2023 15:50
В СГУ прошла инфосессия «Национальная рамка квалификации по непрерывному образованию Азербайджанской Республики»
6 ноября в Сумгаитском государственном университете прошла информационная сессия «Национальная рамка квалификации по непрерывному образованию Азербайджанской Республики».
В мероприятии приняли участие сотрудники отдела профессионального и непрерывного образования Института образования Азербайджанской Республики (ARTI) Гюльнар Тахирли, Мехрибан Эйвазова, а также профессора и преподаватели университета.
Руководитель Центра стратегического развития университета Гюнель Пашаева приветствовала гостей и участников и рассказала о роли концепции «Непрерывное образование» в построении образования в соответствии с требованиями XXI века в нашей стране. Гюнель Пашаева отметила, что у университета есть определенные стратегии и цели, а всестороннее образование является одним из направлений этой стратегии.
Сотрудница ARTI Гюльнар Тахирли проинформировала участников о сути и важности национальных рамок квалификации, Европейской рамки квалификации для непрерывного обучения и Азербайджанской национальной рамки квалификации (AzMKÇ). На мероприятии была представлена ​​подробная информация о целях, уровнях, дескрипторах уровней AzMKÇ, а также его функциях в сравнении и признании квалификаций в европейском пространстве высшего образования.
В ходе дискуссии советник ректора Кенуль Абаслы рассказала о возможностях и преимуществах непрерывного образования и поделилась примерами из международного опыта в этой сфере. Она отметила важность роли высших учебных заведений в продвижении обучения на протяжении всей жизни.
Мехрибан Эйвазова выступила с презентацией «Модель ADDIE». Она заявила, что основная цель здесь – проинформировать учителей о «модели ADDIE», которая представляет собой модель педагогического проектирования. Мехрибан Эйвазова отметила, что проектирование инструкций ADDIE — это процесс систематического проектирования учебного опыта и материалов для обучения и применения новых знаний и навыков. Этот процесс, включает в себя анализ потребностей в обучении и разработку программы, разработку материалов, их презентацию участникам и оценку воздействия.