Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşı Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində keçirilən forumda iştirak edib
SDU-nun əməkdaşı Azərbaycanla K-İnnovasiya Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində keçirilən forumda iştirak edib
25 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Parkı və Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPI) birgə həyata keçirdiyi “Yüksək Texnologiyalar Parkının  istismar proqramı: tətbiq və potensialın gücləndirilməsi” layihəsi çəçivəsində forum keçirilib.
Forumu giriş sözü ilə açan STEPI-nin baş elmi işçisi, layihə koordinatoru Eun Joo Kim təmsil etdiyi institutun tərəfdaşlığı ilə son 7 ildə 12 ölkə ilə elm, texnologiya və innovasiya siyasəti ilə bağlı məsləhətləşmələr, o cümlədən bacarıqların artırılmasına dair 16 layihənin icra edildiyini bildirdi. Layihə koordinatoru həmçinin Cənubi Qafqaz regionunda, MDB dövlətləri içərisində Azərbaycanın Koreya Respublikasının bu imkanlarından faydalanan, ən çox layihə həyata keçirən ölkə statusuna sahib yeganə ölkə olduğunu qeyd edib. Bundan sonra layihə çərçivəsində müzakirə və təkliflər dinlənilib.
Forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev müzakirələrdə elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması üzrə fikirlərini bildirib. Cənubi Koreyanın STEPI və ARETN-nin YTP-nın həyata keçirdiyi layihə üzrə təlimlərin  regionlarda keçirilməsini təklif edən əməkdaşımız Sumqayıt şəhərinin sənaye potensialı barədə ətraflı məlumat verib. O, ATM və sahibkar fəaliyyətinin nəticəsi kimi elmi tədqiqatların istehsalatda tətbiqinin və elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması istiqamətində işlərin həyata keçirilməsinin uğurlu sonluq ola biləcəyini qeyd edib.
Layihə koordinatorları təklifi müsbət qəbul edərək mövzu üzrə əməkdaşlığa maraqlı olduqlarını bildiriblər.

Главная страница | Новости | Сотрудник СГУ принял участие в форуме, проведённом в рамках программы партнёрства K-Innovation с Азербайджаном
Сотрудник СГУ принял участие в форуме, проведённом в рамках программы партнёрства K-Innovation с Азербайджаном
25 октября 2023 года в Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана состоялся форум в рамках проекта «Программа эксплуатации Парка высоких технологий: реализация и наращивание потенциала», реализуемого совместно Парком высоких технологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Институтом научно-технической политики Южной Кореи (STEPI).
Старший научный сотрудник STEPI, координатор проекта Ун Джу Ким отметил, что за последние 7 лет были проведены консультации с 12 странами по вопросам науки, технологий и инновационной политики, в том числе реализованы 16 проектов по наращиванию потенциала. Координатор проекта также отметил, что Азербайджан является единственной страной в регионе Южного Кавказа, среди стран СНГ, которая пользуется этими возможностями и имеет статус страны, реализующей наибольшее количество проектов.
На форуме свои взгляды на коммерциализацию результатов научных исследований высказал заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета Сумгаитского государственного университета доц. Логман Абдуллаев. Сотрудник СГУ предложил провести тренинги в регионах по совместному проекту южнокорейской компании STEPI и ПВТ минобразования Азербайджанской Республики, а также дал подробную информацию о промышленном потенциале города Сумгаит. Он отметил, что результатом успешного сотрудничества вузов с предпринимателями могут стать применение научных исследований в производстве и реализация работ в направлении коммерциализации научных исследований.
Координаторы проекта положительно встретили это предложение и выразили заинтересованность в сотрудничестве в данной области.