Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektorluğunun növbəti iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin elm-tədris fəaliyyəti üzrə inkişafından danışdı.
Universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev “Milli H-index reytinqində SDU-nun yeri və qarşıda duran vəzifələr barədə” təqdimatla çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Milli H-index Ranking universitetlərin, elmi təşkilatların və elmi tədqiqat müəssisələrinin vahid və şəffaf reytinqi üçün yaradılmış beynəlxalq, qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Əsas metrik (ölçü) Hirş indeksidir ki, bu da elmi tədqiqatlar sahəsində tanınmış, populyar və sabit metrikdir. Layihə üzərində ABŞ, Böyük Britaniya, Azərbaycan, Hollandiya və Türkiyədən bir qrup alim çalışır. 2023-cü ilin reytinq göstəricilərini araşdırarkən məlum olur ki, SDU Google Scholar H indeksinə görə “Yüksək elmi potensiallı müəssisələr” kateqoriyasına düşən müəssisələrdən qat-qat yüksəkdədir. Sistemin təqdim etdiyi sertifikatda da 83 müəssisə arasında yalnız Google Scholar-a nəzərən 32-ci yerdə, Milli Hirsh indeksinə görə isə 52-ci yerdəyik. Bundan əlavə, reytinq ölkə üzrə alimlərin Top 1000 nəticəsini də dərc edib. SDU 11 alimlə 1000-likdə təmsil olunur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Milli H-index reytinqində SDU-nun yeri və qarşıda duran vəzifələr barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayevin məlumatı nəzərə alındı. Scopus və WoS (Web of Science) elmi istinad databazalarında SDU-nun alim və tədqiqatçılarının, o cümlədən universitetin profilinin yaradılması və işçi qrupunun təşkili Elm və innovasiyalar üzrə prorektor Ramazan Məmmədova tapşırıldı. Həmçinin doktorantların da elmi istinad databazalarında profillərinin yaradılması barədə təlimat xarakterli tədbirlərin həyata keçirilməsi Sədaqət Fətullayevaya və Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Sabir Xəlilova tapşırıldı.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə 2023/24-cü tədris ili üçün təsdiq olunmuş tələbə qəbulu planı barədə geniş məruzə etdi. Bildirdi ki, universitet üzrə 2023/24-cü tədris ili üçün layihələndirilmiş tələbə qəbulu planı Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq olunmuşdur. 2023/24-cü tədris ili üçün 47 ixtisas üzrə 1540 tələbə qəbulu planlaşdırılıb, bundan 1280 yer əyani təhsil forması üçün, 260 yer isə qiyabi təhsil forması üçün nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, bu qəbul planında daha üç ixtisasda (Korreksiyaedici təlim, Riyaziyyat və Ekologiya mühəndisliyi) hər birində 10 yer olmaqla qiyabi təhsil və bir yeni ixtisas (Mühəndis fizikası) nəzərdə tutulur.
Sonra Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək bildirdi ki, magistratura səviyyəsi üzrə 2023/24-cü tədris ili üçün proqnoz yerlərinin layihəsi 2022/23-cü tədris ilində magistratura səviyyəsinə tələbə qəbulunun nəticələri analiz edilərək fakültələrdən daxil olan təkliflər əsasında hazırlanmışdır. Hazırlanmış proqnoz yerlərinin layihəsinin təsdiq edilməsi üçün Elm və Təhsil Nazirliyinə göndərilmiş və təsdiq olunaraq tələbə qəbulu planı universitetə daxil olmuşdur. Dosent Sabir Xəlilov onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022-ci ildə 61 ixtisaslaşma üzrə 138 nəfər plan yerinə qarşı 124 (89,9%) nəfər qəbul olunmuşdur. 2023-cü il üçün 62 ixtisaslaşma üzrə 136 nəfər, o cümlədən 4 yeni ixtisaslaşmaya 8 nəfər proqnozlaşdırılmışdır. Plan yeri boş qalmış 4 ixtisaslaşmaya bu il qəbul verilməmişdir. Beləliklə, universitet üçün 2023-cü ildə 62 ixtisaslaşma üzrə 136 nəfər qəbul planı təsdiqlənmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə 2023/24-cü tədris ili üçün təsdiq olunmuş tələbə qəbulu planı barədə Tədris Metodiki Mərkəzin müdiri Faiq Şirinovun və Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilovun məlumatları geniş müzakirə olundu. Qərara alındı ki, 2023/24-cü tədris ili üçün təsdiq olunmuş plan yerlərinə uyğun olaraq I kurslar üzrə dərs yükü bölgüsünün hazırlanması və zərurət yaranarsa, müəyyən korreksiyaların aparılması Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova tapşırılsın. Yeni alınmış ixtisaslar üzrə tədris planlarının hazırlanması fakültə dekanlarına və Tədris Metodiki Mərkəzin müdiri Faiq Şirinova tapşırıldı.
Növbəti tədris ili üçün tələbə qəbulu planının formalaşdırılmasında əmək bazarının və müvafiq ixtisas kafedralarının mütəxəssis hazırlığını təmin edəcək potensialın nəzərə alınması fakültə dekanlarına tapşırıldı.

Yerləşdirilmə tarixi : 09 Июнь 2023 17:25
Проректор по международным связям доц. Гафар Атаев выступил с докладом «СГУ в национальном рейтинге H-индекса и стоящие перед университетом задачи». Он отметил, что национальный H-index Ranking, это некоммерческая организация, созданная для составления единого рейтинга университетов, научных организаций и научно-исследовательских учреждений. Индекс Хирша это наукометрический показатель, который дает комплексную оценку одновременно числу публикаций ученого и их цитируемости. Можно определить для учёного, группы ученых, университета или страны в целом. Над проектом работает группа ученых из США, Великобритании, Азербайджана, Голландии и Турции. Рейтинговый список 2023 года показал, что по индексу Google Scholar H СГУ попадает в категорию «Вузов с высоким научным потенциалом». В сертификате, предоставленном системой, вуз занимает 32-е место среди 83 учреждений только по Google Scholar и 52-е место по национальному индексу Хирша. Кроме того, в рейтинге опубликованы результаты топ-1000 ученых страны. СГУ представлен 11 учеными на 1000 человек.
Участники ректората обсудили и приняли к сведению информацию, представленную доц. Гафаром Атаевым. Проректору по инновациям проф. Рамазану Мамедову было поручено создание профиля университета в научно-справочных базах данных Scopus и WoS (Web of Science) и организация рабочей группы, включающей ученых и научных сотрудников СГУ. Также на руководителя отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаеву и руководителя отделом магистратуры и докторантуры доц. Сабира Халилова была возложена задача по реализации мероприятий информативного характера с целью создания профилей докторантов в научно-справочных базах данных.
Директор учебно-методического центра Фаиг Ширинов выступил с подробным докладом об утвержденном плане приема студентов на 2023/2024 учебный год в Сумгаитском государственном университете. Он сообщил, что план приема студентов на 2023/2024 учебный год в вуз, утвержден Кабинетом Министров. На 2023/2024 учебный год запланировано 1540 студентов по 47 специальностям, из них 1280 мест предназначены для очной формы обучения, а 260 мест – для заочной формы обучения. В плане приема выделено 10 мест на заочное отделение по трем специальностям (Коррекционное обучение, Математика, Экология) и одной новой специальности (Инженерная физика).
Руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов, сообщил, что прогноз на поступление в магистратуру на 2023/2024 учебный год был подготовлен по результатам анализа итогов приема в магистратуру в 2022/2023 учебном году. Проект запланированных мест был отправлен на согласование в Министерство науки и образования и после утверждения план приема в магистратуру направлен в вуз. Доц. Сабир Халилов также отметил, что в 2022 году в Сумгаитский государственный университет было принято 124 (89,9%) человека вместо 138 человек по 61 специальности. На 2023 год планируется прием 136 человек по 62 специальностям, в том числе 8 человек по 4 новым специальностям. Прием по 4 специальностям, которые в прошлом году остались незаполненными в этом году не будет проводиться. Таким образом, для университета утвержден план приема на 2023 год в количестве 136 человек по 62 специальностям.
После обсуждения сообщений Фаига Ширинова и доц. Сабира Халилова о плане приема студентов на 2023/2024 учебный год в Сумгаитском государственном университете было принято решение возложить на проректора по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натига Талыбова подготовку по распределению учебной нагрузки первых курсов и внесение определенных корректив. Подготовку учебных планов по новым специальностям возложили на деканов факультета и директора учебно-методического центра Фаига Ширинова.
Деканам факультетов было поручено учитывать потенциал рынка труда и профильных кафедр по подготовке специалистов при формировании плана приема студентов на следующий учебный год.
По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения и на этом заседание ректората завершило свою работу.