Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında intellektual yarışda I yerin qalibi oldular
SDU-nun tələbələri Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında intellektual yarışda I yerin qalibi oldular
Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasında Yeni Klub və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş universitetlərarası intellektual yarış keçirildi.
Yarış 3 raunddan ibarət oldu. Birinci raundda "Heydər Əliyev və azərbaycançılıq", ikinci raundda "Zəfər tarixi", üçüncü raundda isə  "Dünya görüşü" mövzularında suallar ünvanlandı.
Yarışda I yerin qalibi Sumqayıt Dövlət Universiteti, II yerin qalibi Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası, III yerin qalibi isə Azərbaycan Texniki Univeristeti oldu.
Qalib komandaları Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının TEC rəhbəri Aygün Bağırzadə və Yeni klubun rəhbəri Mülayim Salmanzadə mükafatlarla təltif etdi.

Home | News | STUDENTS OF SSU WON FIRST PLACE IN THE INTELLECTUAL COMPETITION AT THE ACADEMY OF LABOR AND SOCIAL RELATIONS
Yerləşdirilmə tarixi : 24 May 2023 13:43
STUDENTS OF SSU WON FIRST PLACE IN THE INTELLECTUAL COMPETITION AT THE ACADEMY OF LABOR AND SOCIAL RELATIONS
An interuniversity intellectual competition dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev was held at the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations, jointly organized by the New Club and the Student Scientific Society.
The competition consisted of 3 rounds. In the first round, questions were addressed on the topics of "Heydar Aliyev and Azerbaijanism", in the second round, "History of victory", and in the third round, "World outlook".
The winner of the first place in the competition was Sumgayit State University, the winner of the second place was the Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations, and the winner of the third place was the Azerbaijan Technical University.
Aygun Bagyrzadeh, head of SSS of Azerbaijan Academy of Labor and Social Relations, and Mulayim Salmanzadeh, head of New Club, awarded the winning teams with prizes.
Other teams were given certificates of participation.
The competition ended with the performance of People's artist of the Republic of Azerbaijan Gulyaz Mammadova.