Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri, ekoloji funksiyası və istifadə imkanları” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi
SDU-da “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri, ekoloji funksiyası və istifadə imkanları” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi
Mayın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri, ekoloji funksiyası və istifadə imkanları” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı və seminarın əhəmiyyətindən danışdı. Ölkəmizdə biologiya sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən və bu elmin yeni inkişaf istiqamətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyev dövlət idarəçiliyinin bütün mərhələlərində elm və təhsilin inkişafına xüsusi qayğı ilə yanaşmışdır. İstər Sovet hakimiyyəti illərində, istərsə də müstəqillik dövründə elm siyasəti milli quruculuq siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etmişdir. Azərbaycanda biologiya elminin biokimya, molekulyar biologiya, biofizika, gen biotexnologiyası, bioinformatika, bioenergetika kimi müasir sahələrinin fundamental əsası məhz keçən əsrin 70-ci illərində qoyulmuşdur. Prorektor onu da qeyd etdi ki, biologiya elminin formalaşmasında universitetimizin Kimya və biologiya fakültəsinin də böyük əməyi vardır. Çünki burada biologiya sahəsi üzrə təhsil alan tələbələrlə təcrübəli alimlər məşğul olur, mütəmadi olaraq tanınmış alimlər tələbələrimizlə görüşür, elmi fikir mübadiləsi aparılır. Bu gün ölkəmizdə elmi potensialın formalaşdırılması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurlu layihələr gerçəkləşir, gənclərin nurlu gələcəyinə yeni üfüqlər açılır.
Sonra ARETN-nin Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradov “Canlıların müasir bölgüsündə göbələklərin yeri və ekoloji funksiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, göbələklər müvafiq olaraq, həm bitkilərə, həm də heyvanlara xas olan əlamətlərə malik olsalar da, onlardan kəskin surətdə fərqlənən spesifik xüsusiyyətlərə də malikdirlər. Göbələklərin ekologiyası istiqamətində aparılan tədqiqatlar göbələklərin həm təbii, həm də antopogen təsirə məruz qalan ekosistemlərdə məskunlaşan nümayəndələrinin eko-bioloji   xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinə əsaslanır. Son dövrlərdə təbii ekosistemlərdə bioekoloji tarazlıq halının pozulması orada məskunlaşan göbələklərin hərtərəfli öyrənilməsini daha da zəruri edir. Ona görə də bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlar son dövrlərin daha çox diqqət mərkəzində olanlardandır.
ARETN-nin Mikrobiologiya İnstitutunun Mikrobioloji biotexnologiya laboratoriyasının müdiri professor Könül Baxşəliyeva “Mikotoksinlər: produsentləri, təsir effekti və istifadə imkanları” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, mikotoksinlər göbələklər tərəfindən sintez olunan və zərərli təsirlərə malik olan ikincili metabolitlərdir. Mikotoksinlər bir çox əlamətlərinə görə antibiotiklərə bənzəyirlər. Mikotoksinlər yüksək temperatura qarşı dözümlüdürlər.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Nizami Namazov “Mikologiyanın ali məktəblərdə tədrisinin populyarlaşdırılması yolları” haqqında geniş məruzə etdi. Qeyd etdi ki, əgər göbələklər canlılar aləmində mütləq mənada müstəqillik qazanmış canlı varlıqlar hesab olunursa, o zaman onların tədqiqinin və ya tədrisinin bitki və ya heyvanlara məxsus sistemlər aparılması heç bir anlamda doğru olmazdı. Odur ki, göbələklərə həsr olunmuş müxtəlif xarakterli (monoqrafiya, dərslik, metodik vəsait və s.) ədəbiyyatların hazırlanması aktual bir məsələ kimi elmi tədqiqatçıların və pedaqoqların qarşısında duran zəruri bir məsələ hesab edilməlidir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел научно-практический семинар «Место грибов в современной классификации живого, их экологическая функция и практическое применение»
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Май 2023 16:21
В СГУ прошел научно-практический семинар «Место грибов в современной классификации живого, их экологическая функция и практическое применение»
15 мая в Сумгаитском государственном университете прошел научно-практический семинар «Место грибов в современной классификации живого, их экологическая функция и практическое применение», организованный Студенческим научным обществом.
Проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов приветствовал участников и рассказал о важности семинара, достижениях в области биологии и новых направлениях развития этой науки. Он отметил, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев, как в годы советской власти, так и в период независимости уделял особое внимание развитию науки и образования. Фундаментальные основы современных направлений биологической науки в Азербайджане, таких как биохимия, молекулярная биология, биофизика, генная биотехнология, биоинформатика, биоэнергетика, были заложены именно в 70-х годах прошлого века. Проректор также отметил, что факультет химии и биологии нашего университета вносит большой вклад в развитие биологической науки. На факультете регулярно организовываются встречи студентов с известными учеными, проводятся различные мероприятия, на которых происходит обмен научными идеями. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева успешно реализуются различные проекты с целью формирования научного потенциала нашей страны.
Генеральный директор Института микробиологии Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА проф. Панах Мурадов выступил с докладом «Место грибов в современной классификации живого, их экологическая функция и практическое применение». Он отметил, что исследования экологии грибов, основаны на изучении эколого-биологических особенностей представителей грибов, обитающих как в естественных, так и в антропогенно-нарушенных экосистемах. В последнее время нарушение биоэкологического баланса в природных экосистемах делает еще более необходимым изучение обитающих в них грибов.
Заведующая лабораторией микробиологической биотехнологии Института микробиологии Министерства науки и образования проф. Кёнуль Бахшалиева выступила с докладом «Микотоксины: продуценты, эффективность воздействия и возможности использования». Она отметила, что микотоксины являются вторичными метаболитами, синтезируемыми грибами и оказывающими вредное воздействие. Микотоксины устойчивы к высокой температуре и во многом схожи с антибиотиками.
Далее с докладом «Пути популяризации преподавания микологии в вузах» выступил доцент кафедры биологии и методики ее преподавания СГУ Низами Намазов. Он отметил, что поскольку в современной классификации грибы выделяют в отдельное царство, отличающееся от царства растений и животных вопрос подготовки и публикации научной литературы (монографии, учебника, методических пособий и др.), по грибам, следует рассматривать как актуальную и необходимую задачу, стоящую перед учеными-исследователями и педагогами.