Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi
Fevralın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş Milli-mənəvi dəyərlərimizin açarı” adlı elmi seminar keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant, doktorant və dissertanları iştirak etdilər.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli çıxış edərək qonaqları, professor-müəllim heyətini, tələbələri salamladı və 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününün əhəmiyyətindən, ədəbi dil normalarının qorunması uğrunda mübarizədən danışdı. Bildirdi ki, ana dili insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm rol oynayır. Azərbaycan dili türk dilləri ailəsində özünəməxsus yeri, dərin kökləri, böyük ənənəsi olan çox zəngin və möhtəşəm dildir. Bu istiqamətdə Ulu öndər Heydər Əliyev ardıcıl və məqsədyönlü dil siyasəti aparıb, Azərbaycan dilinin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətlər göstərib. Ölkəmizdə Ana dilinin hərtərəfli inkişafı, işlək dilə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması, Ulu öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir. Hazırda bu ənənələri dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir.
Sonra Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Astan Bayramov və gənc müəllim Elşad Əliyev çıxış edərək Azərbaycan dilinin incəliklərindən, onun zəngin ifadə çalarlarından, potensial imkanlarından söz açdılar. Bildirdilər ki, bütün dünya dövlətlərində olduğu kimi, respublikamızda da bu mötəbər gün qeyd olunur. Sevindirici haldır ki, dilimizə qayğı göstərmək, onu qorumaq, təbliğ etmək kimi məsələlər ölkəmizdə təkcə bu gün aktuallaşdırılmır, müntəzəm olaraq həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 1 noyabr 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanı dilimiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Digər natiqlərçıxışlarında  bədii ədəbiyyatda ana dilimizə verilən xüsusi diqqətdən bəhs etdilər  və ana dili mövzusunda qələmə alınmış əsərlərin adlarını çəkərək onlardan müəyyən sitatlar nümunə göstərdilər.
Tədbirin sonunda tələbələr tərəfindən hazırlanmış ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olundu və ana dilindən bəhs edilən şeirlər səsləndirildi.

В СГУ прошел научный семинар, посвященный Международному дню родного языка
21 февраля на филологическом факультете Сумгаитского государственного университета состоялся научный семинар «Ключ к нашим национальным и нравственным ценностям», посвященный Международному дню родного языка и организованный кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания.
Заведующая кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания доц. Бёюкханум Эминли приветствовала гостей, преподавателей и студентов и рассказала о значении 21 февраля – Международного дня родного языка и о сохранении норм литературного языка. Она отметила, что родной язык играет важную роль в обогащении духовного мира человека, расширении его мировоззрения, получении образования, общении с соотечественниками. Азербайджанский язык – очень богатый язык, занимающий уникальное место в семье тюркских языков, имеющий глубокие корни и опирающийся на древние традиции. Доц. Б. Эминли рассказала о последовательной языковой политике общенационального лидера Гейдара Алиева, который оказал беспримерные услуги в деле сохранения азербайджанского языка. Всестороннее развитие родного языка в нашей стране, использование его в системе международных отношений являются результатом продуманной политики Гейдара Алиева, направленной на защиту языка. В настоящее время глава нашего государства Ильхам Алиев успешно продолжает эту политику.
Далее выступили проф. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Астан Байрамов и преподаватель Эльшад Алиев, которые рассказали о тонкостях азербайджанского языка, о его выразительности и потенциальных возможностях. Они отметили, что в нашей республике регулярно реализуются меры по популяризации нашего языка. Также они отметили большое значение Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 1 ноября 2018 года о мерах по защите чистоты азербайджанского языка и дальнейшему совершенствованию использования государственного языка.
В завершение мероприятия была продемонстрирована подготовленная студентами литературно-художественная композиция и прозвучали стихи о родном языке.