Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirildi
Fevralın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş Milli-mənəvi dəyərlərimizin açarı” adlı elmi seminar keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant, doktorant və dissertanları iştirak etdilər.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli çıxış edərək qonaqları, professor-müəllim heyətini, tələbələri salamladı və 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününün əhəmiyyətindən, ədəbi dil normalarının qorunması uğrunda mübarizədən danışdı. Bildirdi ki, ana dili insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm rol oynayır. Azərbaycan dili türk dilləri ailəsində özünəməxsus yeri, dərin kökləri, böyük ənənəsi olan çox zəngin və möhtəşəm dildir. Bu istiqamətdə Ulu öndər Heydər Əliyev ardıcıl və məqsədyönlü dil siyasəti aparıb, Azərbaycan dilinin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətlər göstərib. Ölkəmizdə Ana dilinin hərtərəfli inkişafı, işlək dilə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması, Ulu öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir. Hazırda bu ənənələri dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir.
Sonra Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru Astan Bayramov və gənc müəllim Elşad Əliyev çıxış edərək Azərbaycan dilinin incəliklərindən, onun zəngin ifadə çalarlarından, potensial imkanlarından söz açdılar. Bildirdilər ki, bütün dünya dövlətlərində olduğu kimi, respublikamızda da bu mötəbər gün qeyd olunur. Sevindirici haldır ki, dilimizə qayğı göstərmək, onu qorumaq, təbliğ etmək kimi məsələlər ölkəmizdə təkcə bu gün aktuallaşdırılmır, müntəzəm olaraq həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 1 noyabr 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanı dilimiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Digər natiqlərçıxışlarında  bədii ədəbiyyatda ana dilimizə verilən xüsusi diqqətdən bəhs etdilər  və ana dili mövzusunda qələmə alınmış əsərlərin adlarını çəkərək onlardan müəyyən sitatlar nümunə göstərdilər.
Tədbirin sonunda tələbələr tərəfindən hazırlanmış ədəbi-bədii kompozisiya nümayiş olundu və ana dilindən bəhs edilən şeirlər səsləndirildi.

A SCIENTIFIC SEMINAR DEDICATED TO THE INTERNATIONAL MOTHER LANGUAGE DAY WAS HELD AT SSU
On February 21, a scientific seminar dedicated to the International Mother Language Day "The key of our national and moral values" was held at the initiative and organization of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology of the faculty of Philology at Sumgayit State University.
The event was attended by professors and teachers of the faculty of Philology of SSU, graduate students, doctoral students and dissertation students.
Head of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology associate professor Buyukkhanim Eminli greeted the guests, professors and students and spoke about the importance of February 21 - International Mother Language Day and the struggle for the protection of literary language norms. She said that the mother tongue plays an important role in the enrichment of a person's spiritual world, in the expansion of his worldview, in getting an excellent education and communicating with his compatriots. The Azerbaijani language is a very rich and magnificent language with a unique place in the family of Turkic languages, deep roots and a great tradition. In this direction, the great leader Heydar Aliyev conducted a consistent and purposeful language policy and rendered incomparable services in the preservation of the Azerbaijani language. The comprehensive development of the mother tongue in our country, its transformation into a working language, finding its way into the system of international relations are the result of the great leader Heydar Aliyev's well-thought-out policy. Currently, the head of our state Ilham Aliyev is successfully continuing these traditions.
Then Astan Bayramov - professor of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology and young teacher Elshad Aliyev made a speech about the intricacies of the Azerbaijani language, its rich shades of expression and potential opportunities. They said that this important day is celebrated in our republic, as in all countries of the world. It is gratifying that issues such as taking care of our language, protecting it, and promoting it are not only brought up to date in our country, but are regularly implemented. The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 1, 2018 "About the measures related to the protection of the purity of the Azerbaijani language and further improvement of the use of the state language" is of great importance for our language.
In their speeches, other speakers talked about the special attention given to our mother tongue in fiction and cited the names of works written on the subject of the mother tongue.
At the end of the event, a literary and artistic composition prepared by the students was shown and poems about their mother tongue were sung.