Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək” layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
SDU-da “Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək” layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi
Dekabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən icra edilən, USAID tərəfindən maliyyələşdirilən "Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək" layihəsinin "Gender əsaslı zorakılıq" komponenti çərçivəsində görüş keçirildi.
Görüşdə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək layihənin əhəmiyyətindən və rolundan danışdı, qadınların hər zaman cəmiyyətimizdə və dövlət idarəçiliyində özlərinə məxsus xüsusi yerinin olduğunu bildirdi və son zamanlarda seçkili orqanlarda xanımların iştirakının, idarə, müəssisə və təşkilatlara qadınların təyinatının buna bir daha sübut olduğunu nəzərə çatdırdı. Bu istiqamətdə ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, qadın zorakılığına qarşı mübarizə istiqamətində də ardıcıl və məqsədyönlü iş aparıldığını, zəruri tədbirlər görüldüyünü vurğuladı.
Sumqayıt Qadın Resurs Mərkəzinin rəhbəri Günel Ələkbərova çıxış edərək layihənin məqsədi haqqında məlumat verdi, gender zəminində məişət zorakılığı hallarını aradan qaldırmaq üçün icmadaxili mexanizmlərə dəstək verməyin, onları gücləndirməyin, qadınların iqtisadi səlahiyyətlərini genişləndirməyin məqsədəuyğun olduğunu qeyd etdi, "Sahibkarlığa və məşğulluğa iqtisadi dəstək" layihəsi çərçivəsində görülən işlər barədə danışdı.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi, Sumqayıt Qadın Resurs Mərkəzinin psixoloqu İradə Hüseynova çıxış edərək mövzu ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsinin vacibliyindən danışdı.
Görüşdə qadın zorakılığına qarşı mübarizə ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirildi, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Sonda 25 noyabr - 10 dekabr 2022-ci il tarixləri arasında keçirilən “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyasında fəal iştirak edən tələbələrə sertifikatlar və hədiyyələr təqdim edildi.
Qeyd edək ki, “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” hər il 25 noyabr (Qadınlara qarşı Zorakılıqla Beynəlxalq Mübarizə Günü) -10 dekabr (Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü) tarixləri arasında keçirilən beynəlxalq kampaniyadır. İlk dəfə 1991-ci ildə Qadınların Qlobal Liderliyi İnstitutunun fəalları tərəfindən keçirilməyə başlayan kampaniya hər il Qadınların Qlobal Liderliyi Mərkəzi tərəfindən koordinasiya edilir.

Home | News | A MEETING WAS HELD WITHIN THE FRAMEWORK OF THE "ECONOMIC SUPPORT FOR ENTREPRENEURSHIP AND EMPLOYMENT" PROJECT AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 28 December 2022 14:27
A MEETING WAS HELD WITHIN THE FRAMEWORK OF THE "ECONOMIC SUPPORT FOR ENTREPRENEURSHIP AND EMPLOYMENT" PROJECT AT SSU
On December 28, a meeting was held at Sumgayit State University within the framework of the "Gender Based Violence" component of the "Economic Support to Entrepreneurship and Employment" project, funded by USAID, implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the United Nations Development Program.
At the meeting, the vice-rector for Social issues and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov spoke about the importance and role of the project, stated that women always have their own special place in our society and in state administration, and recently the participation of women in different bodies, the appointment of women to departments, enterprises and organizations is one of them. He pointed out that there is more evidence in this direction, as in all fields in our country, consistent and purposeful work is being done in the fight against women"s violence.
The head of Sumgayit Women Resource Center Gunel Alakbarova made a speech and informed about the purpose of the project, she noted that it is appropriate to support and strengthen the mechanisms within the community to eliminate cases of domestic violence on the basis of gender, and to expand the economic powers of women. talked about things.
Irada Huseynova- senior lecturer of the department of Pedagogy and psychology of Sumgayit State University, psychologist of Sumgayit Women"s Resource Center spoke about the importance of strengthening awareness-raising activities on the subject.
At the meeting, a video about the fight against women"s violence was shown, and the questions of the participants were answered.
At the end, certificates and gifts were presented to the students actively participated in the "16 days of activism against gender-based violence" campaign held between November 25 and December 10, 2022.
We should note that "16 days of activism against gender-based violence" is an international campaign held annually between November 25 (International Day for the Elimination of Violence against Women) and December 10 (International Human Rights Day). First started in 1991 by activists of the Women"s Global Leadership Institute, the campaign is coordinated annually by the Center for Women"s Global Leadership.