Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
SDU-da “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Dekabrın 8-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda onlayn formatda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, Bolqarıstan və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin mühəndis alimləri də iştirak edirdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq konfransın işinə uğurlar arzuladı, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdıvə müasir dövr üçün aktual mövzuya həsr olunan beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. SDU-nun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr və İKT-nin son nailiyyətləri barədə məlumat verən professor Ramazan Məmmədov qeyd etdi ki, bu, sayca üçüncü konfransdır. Birinci konfrans 2018-ci ildə, ikinci konfrans 2020-ci ildə keçirilmişdir. Mövzunun aktuallığı nəzərə alınaraq, konfransın ikiildənbir keçirilməsi qərara alınmışdır. Çünki informasiya sistemləri və texnologiyalar istər nəzəri, istərsə də praktiki baxımdan çox sürətlə inkişaf edən bir sahədir və şübhəsiz ki, ötən konfransdan sonrakı dövr ərzində bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətlər və qarşıdakı vəzifələr barədə alimlərin fikir mübadiləsinə ehtiyac vardır. İnformasiya sistemləri və texnologiyaları (İKT) əsrində yaşadığımız bir zamanda belə bir konfransın keçirilməsi çox vacibdir. İnformasiya texnologiyaları cəmiyyətin informasiya resurslarının istifadə olunması prosesinin vacib tərkib hissəsini təşkil edir. Hazırda istənilən ölkənin inkişafı informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişaf səviyyəsindən çox asılıdır. Xüsusilə də sosial-iqtisadi siyasətin həyata keçirilməsində İKT-nin rolu sürətlə artır. Bu gün ölkəmizdə İKT sektoru sürətlə inkişaf edir. Prezident cənab İlham Əliyev ölkədə bu sahənin inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayır, İKT-nin inkişaf etdirilməsi üçün sərəncamlar imzalanıb, dövlət proqramları qəbul edilib. Təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilmiş, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamları əsasında təhsil müəssisələrində geniş tədbirlər həyata keçirilir. Bu gün qabaqcıl təlim-texnoloji komplekslərdən, xüsusi olaraq informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) imkanlarından təlim prosesində istifadə olunması, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində mühüm amildir. Bu nöqteyi nəzərdən elektron tədris sistemlərinin effektivliyinin artırılması, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə müsbət təsir edir.
AMEA-nın müxbir üzvü, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru Əminağa Sadıqov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən danışdı və diqqətə çatdırdı ki, konfransın keçirilməsinin məqsədi müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) inkişaf ənənələri, perspektivləri sahəsində alim və mütəxəssislərin elmi nailiyyətləri barədə müzakirələr aparmaqdır. İKT-nin inkişafı bütövlükdə informasiya cəmiyyətinin inkişafı, onun tərkib hissəsi və texnologiya bazasıdır. Bilik və yüksək texnologiyalara əsaslanan yeni iqtisadiyyat formalaşdırmaq üçün İKT-nin inkişafı və hərtərəfli tətbiqi Azərbaycan Respublikasının iqtisadi siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilib. İKT-nin ən yeni nailiyyətləri idarəetmə, təhsil, səhiyyə, biznes, turizm və bank sahələrində tətbiq edilərək, cəmiyyətin hər bir üzvünə mövcud imkanlardan faydalanmağa şərait yaradır. Bu, Azərbaycanda müvafiq sahənin dövlət tərəfindən daim diqqətdə saxlanılmasının parlaq nümunəsidir.
Plenar icasda Milli Aviasiya Akademiyasında kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İsmayıl İsmayılov “Aviasiya informasiya-idarəetmə sistemlərinin intellektuallaşdırılması konsepsiyaları” AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov “Təhlükə potensiallı obyektlərin pasportlaşdırılması üçün verilənlər bazasının yaradılması texnologiyası”, Bolqarıstan Respublikasının Varna Texniki Universitetinin professoru Nikola Nikolov “Синтез линейной дискретной системы с адаптивным регулятором состояния”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri texnika elmlər doktoru, professor Cavanşir Məmmədov “Software for diagnostics of industrial robot mechatronic parts” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, elm, təhsil və iqtisadiyyatı əhatə edən sistemli siyasət hər bir ölkənin davamlı və dayanıqlı inkişafının başlıca təminatçısıdır. Bu siyasətin aparıcı qüvvəsi olan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları son illərdə sürətlə inkişaf edərək, bütün sahələrdə və gündəlik həyatda insan fəaliyyətinin, sosial-iqtisadi münasibətlərin tərkib hissəsinə çevrilmişdir.
Konfransda informasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri, sistemli analiz və modelləşdirmə, mexatronika və robototexnika, korporativ informasiya sistemləri və onların tətbiqi, intellektual avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sistemləri mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Konfransın sonrakı işi haqqında Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayevməlumat verdi. Bildirdi ki, Konfransın Təşkilat komitəsinə 3 xarici ölkənin (Rusiya, Türkiyə, Bolqarıstan) 15 universitetindən və respublikamızın 8 elm və ali təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 200-dən artıq məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək plagiat yoxlanılmış, onlardan 132 məruzə (xarici ölkələrdən 14 məruzə) konfransın gündəliyinə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 5 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу III Международная научная конференция «Информационные системы и технологии: достижения и перспективы»
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Декабрь 2022 15:08
В СГУ начала работу III Международная научная конференция «Информационные системы и технологии: достижения и перспективы»
8 декабря Сумгаитский государственный университет и Институт систем управления совместно организовали III Международную научную онлайн-конференцию «Информационные системы и технологии: достижения и перспективы».
В конференции приняли участие ученые-инженеры из ведущих университетов Турции, России, Болгарии и других стран.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов. Он передал приветствие ректора проф. Эльхана Гусейнова участникам конференции и пожелал им успехов. Проф. Рамазан Мамедов отметил, что это уже третья проводимая конференция. Первая конференция прошла в 2018 году, вторая - в 2020 году. Учитывая то, что информационные системы и технологии - это быстро развивающаяся область, организаторами конференции было принято решение проводить конференцию каждые два года. Проректор отметил важность проведения конференции, потому что в век бурного развития информационных систем и технологий существует необходимость в обмене мнениями в этой области и опытом, приобретенным в период после последней конференции. Информационные технологии являются важной частью процесса использования информационных ресурсов общества. В настоящее время развитие каждой страны зависит от уровня развития информационно-коммуникационных технологий. В частности, стремительно возрастает роль ИКТ в реализации социально-экономической политики. Президент Ильхам Алиев постоянно уделяет большое внимание развитию этой сферы в нашей стране. С этой целью приняты различные государственные программы, усовершенствована нормативно-правовая база образования, в образовательных учреждениях осуществляются необходимые меры по организации их материально-технического обеспечения. Использование в учебном процессе широких возможностей информационно-коммуникационных технологий является важным фактором повышения качества образования.
Член-корреспондент НАНА, исполнительный директор Института систем управления Аминага Садыгов отметил, что цель конференции – обсуждение научных достижений ученых и специалистов в области ИКТ, а также перспектив их развития. Развитие ИКТ – это развитие информационного общества в целом, его составной части и технологической базы. Развитие и комплексное применение ИКТ для формирования новой экономики, основанной на знаниях и высоких технологиях, стало одним из основных направлений экономической политики Азербайджанской Республики. Новейшие достижения ИКТ применяются в сферах управления, образования, здравоохранения, бизнеса, туризма и банковского дела, позволяя каждому члену общества воспользоваться имеющимися возможностями. Это яркий пример постоянного внимания государства к данной сфере в Азербайджане.
На пленарном заседании с докладами выступили заведующий кафедрой Национальной авиационной академии, член-корреспондент НАНА проф. Исмаил Исмаилов «Концепции интеллектуализации авиационных информационно-управляющих систем», член-корреспондент НАНА проф. Аминага Садыгов «Технология создания базы данных для паспортизации потенциально опасных объектов», профессор Технического университета г. Варна Республики Болгария Никола Николов «Синтез линейной дискретной системы с адаптивным регулятором состояния», заведующий кафедрой автоматизации процессов СГУ, д.т.н. проф. Джаваншир Мамедов «Программное обеспечение для диагностики мехатронных частей промышленных роботов». Они отметили, что системная политика, охватывающая науку, образование и экономику, является основным источником устойчивого и стабильного развития каждой страны. Информационно-коммуникационные технологии, являющиеся ведущей силой этой политики, в последние годы получили стремительное развитие и стали неотъемлемой частью человеческой деятельности и социально-экономических отношений во всех сферах и в повседневной жизни.
На конференции прошли дискуссии на темы информационно-измерительных и управляющих систем, системного анализа и моделирования, мехатроники и робототехники, корпоративных информационных систем и их применения, интеллектуальных автоматизированных систем проектирования.
Декан инженерного факультета доц. Улдуз Агаев проинформировал о дальнейшей работе конференции. Он сообщил, что в Оргкомитет конференции было представлено более 200 докладов и тезисов из 15 вузов 3-х зарубежных стран (России, Турции, Болгарии) и 8 высших учебных заведений нашей республики. Из них после проверки программой на плагиат было отобрано и включено в повестку дня конференции 132 доклада (14 докладов из зарубежных стран). Конференция продолжит свою работу в течение двух дней в 5 секциях.