Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun ənənəvi formatda iclası keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun ənənəvi formatda iclası keçirildi
Sentyabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022-2023-cü tədris ilinin başlanması ilə bağlı rektorluğun ənənəvi formatda ilk iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi və gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırıb, universitetdə tədrisin ənənəvi formatda təşkili üçün aparılan zəruri işlərdən danışdı.
2022-2023-cü tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdilər.
Dosent Natiq Talıbov bildirdi ki, SDU-nun bütün fakültələrində dərs yükü bölgüsünün tamamlanması, dərs cədvəllərinin hazırlanması, auditoriyaların, laboratoriyaların və fənn kabinetlərində dərslərin keçirilməsinə hazırlığın bir daha diqqətlə yoxlanılması və nəzərəçarpacaq çatışmazlıqların qısa müddətdə aradan qaldırılması fakültə dekanlarına tapşırılıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, cari tədris ilində SDU-ya tələbə qəbulu kifayət qədər yüksək olmuş, belə ki, proqnoz plana əsasən verilmiş 1490 yerə qarşı 1455 tələbə qəbul olmuşdur, qeydiyyatdan keçmə isə hələ davam edir.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev çıxış edərək qeyd etdi ki, SDU-nun I, II və III tədris korpuslarında zəruri təmir işlərinin yay tətili günlərində tamamlanması, “Tələbə evi”nin yüksək keyfiyyətlə, yüksək zövqlə, beynəlxalq standartlara uyğun, bütün təhlükəsizlik qaydaları nəzərə alınmaqla əsaslı təmiri, tikintisi və yenidən qurulması və  müvafiq mebellərlə, zəruri avadanlıqlarla təmin edilməsi uğurla həyata keçirilmişdir. Həmçinin “Tələbə evi”ndə yaşayacaq tələbələrin siyahısının müəyyənləşdirilməsinin fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, tələbə kontingentinin ümumi sayına görə “Tələbə evi”nin tutumu bir o qədər də böyük deyil, ona görə də hər bir fakültədən tələbələrin seçilməsi diqqətlə, həssaslıqla və ilk növbədə, ən çox ehtiyacı olan tələbələrin nəzərə alınması prinsipi ilə və digər tələbələrin iştirakı ilə həyata keçirilməlidir.
Sonra universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov 15 sentyabr ‒ Bilik Gününə hazırlıqla əlaqədar görülən işlərin vəziyyəti barədə məlumat verdi və bildirdi ki, Bilik Günü ilə əlaqədar hazırlıqlar aparılır, universitetə yüksək balla qəbul olan tələbələrin tələbə biletlərinin və məqbul kitabçalarının Bilik Günündə təntənəli surətdə təqdim olunmasının təmin edilməsi fakültə dekanlarına tapşırılıb.
Rektor professor Elxan Hüseynov bir daha kollektivi Bilik Günü və yeni dərs ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi.

The meeting of the rectorate of Sumgayit State University was held
The first meeting of the rectorate of 2022-2023 academic year was held at Sumgayit State University.
Rector professor Elkhan Huseynov greeted the participants of the meeting and congratulated the teaching staff on the start of the new academic year and spoke about the necessary work for the traditional formation of teaching at the university .
The vice-rector for the Organization of teaching and training technologies associate professor Natig Talibov, Naib Hajiyev the vice-rector for Economic affairs on the state of preparation for the 2022-2023 academic year.
Associate professor Natig Talibov said that the completion of the distribution of lesson load, preparation of class schedules in all faculties of SSU, preparations of auditoriums, laboratories and subject cabinets have been instructed to be inspected to the faculty deans.If there are noticeable shortcomings they should be eliminated for a short time. The vice-rector also noted that the student admittance of the SSU in the current academic year was quite high, 1455 students were admitted to 1490 plans, and registration still continues.
Vice-rector for Economic affairs Naib Hajiyev noted that the completion of necessary repairs on summer holidays in I, II and III educational buildings and “Student house” with high quality and international standards were successfully implemented with relevant furniture and providing necessary equipments.He also noted that to determine the list of the students who will live in the “Student house”was instructed to the faculty deans.
Rector professor Elkhan Huseynov noted that the capacity of “Student House” in terms of the total number of Student's contingent is not big, so the selection of the students must be carried out the participation of other students who have in need.
Then, the vice-rector of Social affairs and Public relations, doc. Elmar Khalilov gave information about the preparations related to September 15, "Knowledge Day" and to ensure the presentation of the student ticket who entered the university with high score was instructed to the faculty deans.
Rector professor Elkhan Huseynov once again congratulated the staff on the beginning of the "Knowledge Day" and the new academic year.