Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun ənənəvi formatda iclası keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun ənənəvi formatda iclası keçirildi
Sentyabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 2022-2023-cü tədris ilinin başlanması ilə bağlı rektorluğun ənənəvi formatda ilk iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi və gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırıb, universitetdə tədrisin ənənəvi formatda təşkili üçün aparılan zəruri işlərdən danışdı.
2022-2023-cü tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məlumat verdilər.
Dosent Natiq Talıbov bildirdi ki, SDU-nun bütün fakültələrində dərs yükü bölgüsünün tamamlanması, dərs cədvəllərinin hazırlanması, auditoriyaların, laboratoriyaların və fənn kabinetlərində dərslərin keçirilməsinə hazırlığın bir daha diqqətlə yoxlanılması və nəzərəçarpacaq çatışmazlıqların qısa müddətdə aradan qaldırılması fakültə dekanlarına tapşırılıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, cari tədris ilində SDU-ya tələbə qəbulu kifayət qədər yüksək olmuş, belə ki, proqnoz plana əsasən verilmiş 1490 yerə qarşı 1455 tələbə qəbul olmuşdur, qeydiyyatdan keçmə isə hələ davam edir.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev çıxış edərək qeyd etdi ki, SDU-nun I, II və III tədris korpuslarında zəruri təmir işlərinin yay tətili günlərində tamamlanması, “Tələbə evi”nin yüksək keyfiyyətlə, yüksək zövqlə, beynəlxalq standartlara uyğun, bütün təhlükəsizlik qaydaları nəzərə alınmaqla əsaslı təmiri, tikintisi və yenidən qurulması və  müvafiq mebellərlə, zəruri avadanlıqlarla təmin edilməsi uğurla həyata keçirilmişdir. Həmçinin “Tələbə evi”ndə yaşayacaq tələbələrin siyahısının müəyyənləşdirilməsinin fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, tələbə kontingentinin ümumi sayına görə “Tələbə evi”nin tutumu bir o qədər də böyük deyil, ona görə də hər bir fakültədən tələbələrin seçilməsi diqqətlə, həssaslıqla və ilk növbədə, ən çox ehtiyacı olan tələbələrin nəzərə alınması prinsipi ilə və digər tələbələrin iştirakı ilə həyata keçirilməlidir.
Sonra universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov 15 sentyabr ‒ Bilik Gününə hazırlıqla əlaqədar görülən işlərin vəziyyəti barədə məlumat verdi və bildirdi ki, Bilik Günü ilə əlaqədar hazırlıqlar aparılır, universitetə yüksək balla qəbul olan tələbələrin tələbə biletlərinin və məqbul kitabçalarının Bilik Günündə təntənəli surətdə təqdim olunmasının təmin edilməsi fakültə dekanlarına tapşırılıb.
Rektor professor Elxan Hüseynov bir daha kollektivi Bilik Günü və yeni dərs ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi.

Главная страница | Новости | Состоялось заседание ректората Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Сентябрь 2022 14:56
Состоялось заседание ректората Сумгаитского государственного университета
9 сентября в Сумгаитском государственном университете состоялось первое заседание ректората по случаю начала 2022-2023 учебного года.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников ректората и поздравил профессорско-преподавательский состав с началом нового учебного года. Э.Гусейнов объявил повестку дня и сообщил о принятии необходимых мер по организации учебного процесса в очном формате.
О состоянии подготовки к 2022-2023 учебному году проинформировали проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов и проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев.
Доц. Натиг Талыбов сообщил, что деканам кафедр поручено завершить распределение учебной нагрузки на всех факультетах, подготовить расписания занятий, тщательно проверить состояние аудиторий, лабораторий и кабинететов, устранить недостатки за короткий период времени. Проректор также отметил, что в текущем учебном году на 1490 запланированных мест было принято 1455 студентов, и в настоящее время идет регистрация поступивших в вуз абитуриентов.
Проректор Наиб Гаджиев отметил, что необходимые ремонтные работы в I, II и III учебных корпусах СГУ в период летних каникул завершены. «Студенческий дом» готов к сдаче в эксплуатацию. Все комнаты обеспечены необходимой мебелью и оборудованием. Он отметил, что деканам факультетов было поручено подготовить список студентов, которые будут проживать в «Студенческом доме».
Ректор Э.Гусейнов отметил, что вместимость «Студенческого дома» не так велика в пересчете на общее количество студентов, поэтому отбор студентов с каждого факультета осуществляется особо тщательно. В первую очередь отбираются наиболее нуждающиеся студенты. Для объективности в этом процессе должны участвовать все студенты.
Затем проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов проинформировал о проделанной работе в связи с подготовкой к «Дню знаний» 15 сентября. Он отметил, что деканам факультетов поручено обеспечить торжественное вручение студенческих билетов студентам, поступившим в университет с высокими баллами.
В заключение ректор еще раз поздравил коллектив с началом нового учебного года.
По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения и заседание ректората завершило свою работу.