Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Manisa Celal Bayar Universiteti arasında memorandum imzalandı
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Manisa Celal Bayar Universiteti arasında memorandum imzalandı
Mayın 27-də  Türkiyənin Manisa Celal Bayar Universitetinin nümayəndə heyəti rektor prof. Dr. Ahmet Ataçın  rəhbərliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov Türkiyənin Manisa Celal Bayar Universitetinin rektoru prof. Dr. Ahmet Ataçın ilə görüşdü  qonaqları universitetdə görməkdən məmnun olduğunu bildirdi və dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə fikir mübadiləsi aparıldı.
Görüş zamanı rektor əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan–Türkiyə əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu, təhsil sahəsində də əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı. Bildirdi ki, tarixi dostluq, qarşılıqlı etimad, səmimi münasibətlər, yüksəksəviyyəli əməkdaşlıq əsasında qurulan Azərbaycan‒Türkiyə əlaqələri daim möhkəmlənməkdədir. Xalqlarımızın eyni soy-kökə, dilə, dinə, mədəniyyətə və bir çox digər qarşılıqlı bağlara malik olması bu iki ölkəni həmişə bir-birinə doğma edib, sevincli, kədərli günlərdə də biri digərinin yanında olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin “bir millət, iki dövlət” olaraq xarakterizə etdiyi Azərbaycan‒Türkiyə dövlətləri arasındakı münasibətlər bu gün hər iki ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən düzgün, məqsədyönlü siyasətin məntiqi nəticəsi olaraq daha yüksək səviyyəyə çatmaqda, bir sıra sahələr üzrə isə keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçməkdədir. Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin belə səviyyədə inkişafı təkcə bu dövlətlərin yox, həm də regionun ümumi tərəqqisinə, sabitliyin bərqərar olmasına mühüm töhfələr verir. Eyni zamanda türk dünyasının daha sıx şəkildə bir araya gəlməsini bugün şərtləndirən ən mühüm amillərdən biri də məhz Azərbaycan və Türkiyənin münasibətlərinin inkişafından keçir. Rektor onu da qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın möhtəşəm tarixi qələbə qazanaraq öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsində qardaş Türkiyənin güclü mənəvi və siyasi dəstəyinin rolu danılmazdır. Bu gün həm Azərbaycan, həm də Türkiyə bir-birinin yanında olmaqla-qətiyyətli dəstək ifadə etməklə, ən yüksək səviyyədə olan münasibətləri uğurla inkişaf etdirirlər.
Sonra rektor rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti,  beynəlxalq əlaqələri, buradakı təhsil, tədris prosesi və əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, SDU beynəlxalq proqramlar çərçivəsində qardaş Türkiyə universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Manisa Celal Bayar Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirdi, imzalanacaq  memorandumun iki ali təhsil müəssisəsi arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə əlverişli şərait yaradacağını və elmi layihələrin həyata keçirilməsinə stimul verəcəyini qeyd etdi.
Manisa Celal Bayar Universitetinin rektoru  Prof. Dr. Ahmet Ataç səmimi qarşılanmaya və imzalanacaq memoranduma görə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, universitetlər arasında imzalanacaq əməkdaşlıq memorandumu münasibətlərin genişlənməsi ilə yanaşı, elmin və təhsilin inkişafına böyük təkan verəcək.
Daha sonra universitetin Kiçik akt zalında professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti adından rektor professor Elxan Hüseynov, Manisa Celal Bayar Universiteti adından isə rektor  Prof. Dr. Ahmet Ataç  arasında memorandum imzalandı.
Qeyd edək ki, memorandumun predmeti tərəflər arasında təhsil və elm sahəsində ikitərəfli maraq kəsb edən əməkdaşlığın qurulması, tərəflərin təcrübə və imkanlarına əsaslanaraq universitetlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi, möhkəmləndirilməsi və inkişaf etdirilməsidir.
Sonra Manisa Celal Bayar Universitetinin nümayəndə heyəti universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzində oldular. Mərkəzin müdiri Təranə Namazova qonaqlara mərkəzin yaranması, fəaliyyəti, ümummilli liderin həyatı haqqında ətraflı məlumat verdi və onlara universitet haqqında geniş informasiyanı əks etdirən bukletlər və hədiyyələr təqdim etdi.
Məlumat üçün bildirək  ki, Manisa Celal Bayar Universiteti 1992-ci ildə yaradılmışdır. Universitetdə Tibb, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik, Ədəbiyyat, İdman, Biznes, İlahiyyat, Diş həkimliyi, İncəsənət və memarlıq və digər fakültələr fəaliyyət göstərir.
MCBU Avropa Universitetləri Birliyi, Avropa Erasmus Koordinatorları Birliyinin aktiv üzvüdür. Azərbaycan da daxil olmaqla, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan universitetlərlə əməkdaşlıq müqavilələri mövcuddur.

Главная страница | Новости | Подписан меморандум между Сумгаитским государственным университетом и Университетом Манисы Джелал Баяр
Подписан меморандум между Сумгаитским государственным университетом и Университетом Манисы Джелал Баяр
27 мая делегация Университета Манисы Джелал Баяр Турции под руководством  ректора проф.  Ахмета Атача посетила Сумгаитский государственный университет.
Гостей принял ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал проф. Ахмета Атача и членов делегации и выразил свое удовлетворение от встречи с ними.
Проф. Эльхан Гусейнов рассказал о расширении сотрудничества между университетами, подчеркнув стратегическое значение азербайджано-турецких отношений, основанных на принципах взаимного уважения и добрососедства, являющихся одним из приоритетов внешней политики нашей страны, и отметил заинтересованность в дальнейшем развитии отношений в сфере образования. Он также отметил, что азербайджано-турецкие отношения, как пример искренних отношений и сотрудничества на самом высоком уровне, постоянно укрепляются. Тот факт, что наши народы имеют общий корень, язык, религию и культуру, всегда сближал эти две страны, которые поддерживали друг друга и в радостные и в тяжелые дни. Сегодня отношения между Азербайджаном и Турцией, охарактеризованные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым как «одна нация, два государства», переходят на качественно новый уровень, как закономерный результат правильной, целенаправленной политики, проводимой руководителями обеих стран. В то же время, развитие отношений между Азербайджаном и Турцией является сегодня одним из важнейших факторов сближения всего тюркского мира. Ректор также отметил роль морально-политической поддержки братской Турции во время Отечественной войны, когда Азербайджан вел борьбу за восстановление своей территориальной целостности.
Ректор СГУ рассказал о деятельности вуза, о его международных связях, об учебном процессе и достижениях университета, отметив, что СГУ тесно сотрудничает с некоторыми турецкими вузами в рамках международных программ. Он подчеркнул, что сотрудничество между Сумгаитским государственным университетом и Манисским университетом Джелал Баяр будет выгодным для обеих сторон и подписание меморандума создаст благоприятные условия для укрепления отношений между двумя университетами.
Ректор Университета Манисы Джелал Баяр проф. Ахмет Атач поблагодарил ректора СГУ проф. Эльхана Гусейнова за теплый прием. Он отметил, что меморандум о сотрудничестве, который будет подписан между вузами, наряду с расширением связей, даст большой толчок развитию науки и образования.
После этого в Малом актовом зале Сумгаитского государственного университета в присутствии  профессорско-преподавательского состава университета ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов и ректор Университета Манисы Джалал Баяр проф. Ахмет Атач подписали меморандум.
После церемонии подписания делегация посетила действующий при университете Центр Гейдара Алиева. Директор центра Тарана Намазова рассказала гостям о создании и деятельности центра и вручила им буклеты и подарки, содержащие информацию об университете.
Отметим, что Университет Манисы Джалал Баяр был основан в 1992 году. В университете есть факультеты медицины, экономики и управления, инженерии, литературы, спорта, бизнеса, теологии, стоматологии, искусства, архитектуры и др.
Университет является активным членом Европейской ассоциации университетов, Европейской ассоциации координаторов Erasmus. Университет имеет соглашения о сотрудничестве с университетами со всего мира, в том числе с Азербайджаном.