Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi “YARAT” ın “Dumanlar başımda dastana döndü” səyyar sərgisində oldu
Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi “YARAT” ın “Dumanlar başımda dastana döndü” səyyar sərgisində oldu
“YARAT” Müasir İncəsənət Məkanının Gəncə şəhəri Məhsəti Gəncəvi Mərkəzində açdığı yerli rəssamların və fotoqrafların əsərlərindən ibarət “Dumanlar başımda dastana döndü” adlı qrup sərgisi davam edir. Sərginin adı Vətən müharibəsində şəhid olmuş gizir Xudayar Yusifzadənin özünəməxsus ifasında Əliağa Vahidin sözlərinə yazılmış “Vətən yaxşıdır” mahnısından götürülüb. Bu mahnı həmçinin sərgidə nümayiş olunan Rəşad Ələkbərovun instalyasiyasının tərkib hissəsidir.
Aprelin 15-də SDU-nun Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müəllimlərinin təşəbbüsü ilə 926 saylı qrup tələbələri Sumqayıt Dövlət Rəsm qalereyasında oldular.
Yerli rəssamların və fotoqrafların əsərlərindən ibarət “Dumanlar ruhumda dastana çevrildi” adlı YARAT səyyar sərgisi Qarabağ münaqişəsinə və Zəfər gününə həsr olunmuşdu.
Rəssamların əsərləri Qələbəyə aparan yolları əks etdirirdi. Qaçqınların həyatının çətinliklərindən bəhs edən ağ-qara fotoşəkillər, rəqəmsal quraşdırma da böyük marağa səbəb oldu. Sərginin bütün əsərləri öz aralarında fəal dialoqa girərək, Qarabağ münaqişəsinin, milli kontekstin mürəkkəb mənzərəsini ortaya qoyur.
Ekspozisiyada Ağababa Bağırov, Elnur Babayev, İlqar Cəfərov, Şahvələd Eyvazov, Erkin Ələkbərli, Rəşad Ələkbərov, Xalid Əsgərov, Mirnaib Həsənoğlu, Əli Qafarov, Cavid Qurbanov, Oleq Litvin, Əli Rza və Nurəhməd Vəliyev kimi rəssam və fotoqrafların instalyasiya, fotoqrafiya, və rəqəmsal sənət əsərləri dialoqa girərək, artıq həll olunmuş Qarabağ münaqişəsinin mürəkkəb pazlını tamamlayır. Ekspozisiyaya “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin fondlarında saxlanılan əsərlər və fotomateriallar daxil edilib.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов факультета Филологии побывала на передвижной выставке “YARAT”
Группа преподавателей и студентов факультета Филологии побывала на передвижной выставке “YARAT”
Продолжается передвижная групповая выставка, состоящая из произведений местных художников и фотографов, которая открыта в Центре им. Мехсати Гянджеви города Гянджа Современным пространством искусства “YARAT”. Название выставки позаимствовано из песни «Лучше Родины нет», написанной на слова поэта Алиага Вахида, которую в своеобразной манере исполнял прапорщик Худаяр Юсифзаде, ставший шехидом в Отечественной войне. Эта песня также стала составной частью инсталляции Рашада Алекперова, экспонируемой на выставке.
15 апреля по инициативе преподавателей кафедры иностранных языков факультета Филологии СГУ студенты гр.926 побывали в Сумгаитской государственной картинной галерее.
Выставка, состоящая из произведений местных художников и фотографов, посвящена событиям Карабахского конфликта и героическим подвигам азербайджанских солдат. Произведения художников прослеживает путь, ведущий Азербайджан к победе над врагом. Черно-белые фотографии, рассказывающие о полной лишений жизни азербайджанцев, ставших беженцами на родной земле по вине армянских националистов, вызвали большой интерес, т.к.были смонтированы цифровым методов. Все экспонаты, словно перекликаясь друг с другом, создают сложную картину событий Карабахского конфликта, всего того, что пережили азербайджанцы за 30 лет оккупации армянскими фашистами.
Таким образом, экспозиция, состоящая из полотен и фотографий таких известных художников и фотографов как Агабаба Багиров, Эльнур Бабаев, Ильгар Джафаров, Шахвелед Эйвазов, Эркин Алекперли, Рашад Алекперов, Халид Аскеров, Мирнаиб Гасан оглу, Али Гафаров, Джавид Гурбанов, Олег Литвин, Али Рза и Нурахмед Велиев, словно дополняет последний сложный пазл  уже решенного Карабахского  конфликта.
Экспозиция вошла в число произведений и фотографий, хранящихся в фондах Современного пространства искусств “YARAT” а также объединения фотографов Азербайджана. Выставка вызвала большой интерес у её посетителей.