Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da rektorluğun növbəti onlayn formatda iclası keçirildi
Oktyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin ənənəvi tədrisə keçidlə bağlı 22.09.2021-ci il tarixli 275 saylı qərarına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2021/22-ci tədris ilində tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti, SDU tələbələri arasında peyvəndlənmə prosesinin vəziyyəti və digər məsələlərə dair irəli sürülən təkliflərin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti onlayn formatda iclası keçirildi.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. Tədrisin mövcud vəziyyətdə də yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini qeyd etdi və universitetin tədris və elmi fəaliyyətinin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından danışdı.
Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov və fakültə dekanları Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin ənənəvi tədrisə keçidlə bağlı 22.09.2021-ci il tarixli 275 saylı qərarına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2021/22-ci tədris ilində tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti barədə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin ənənəvi tədrisə keçidlə bağlı 22.09.2021-ci il tarixli 275 saylı qərarına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində Xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun bütün məsələlər diqqət mərkəzində saxlanılır və uğurla həyata keçirilir. Nazirlər Kabinetinin tələbələrin auditoriyanın ümumi tutumunun 70 faizinə qədər istifadəsi ilə bağlı qoyduğu limitə bütün fakültələrdə ciddi əməl olunur. Universitetdə peyvənd və immunitet sertifikatı olmayan 18 yaşdan yuxarı əməkdaşların və tələbələrin universitet ərazisinə daxil olmalarına qadağa qoyulmuşdur.
Çıxış edənlər onu da qeyd etdilər ki, Pandemiya ilə əlaqədar xəstəliyə yoluxma ehtimalını daha da azaltmaq məqsədilə bütün fakültələrdə məşğələ, seminar və laboratoriya dərslərinin ənənəvi formada, mühazirə dərslərinin isə məsafədən keçirilməsi təmin edilir. 2021/2022-ci tədris ilinin ilk həftəsində tələbələrin dərslərə davamiyyəti ənənəvi və onlayn formalarda kifayət qədər yüksək olmuşdur.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dos. Ramiz Hüseynov və fakültə dekanları SDU tələbələri arasında peyvəndlənmə prosesinin vəziyyəti haqqında məlumat verdilər. Bildirdilər ki, bəzi tələbələrin 1-ci doza rayonda peyvənd olunması, 2-ci doza peyvəndin isə Sumqayıt şəhərindəki tibb müəssisələrində olunması zərurəti yarandığından, həmin tələbələrin və ümumiyyətlə peyvənd olunmayan tələbələrin mütəşəkkil formada birbaşa universitetin özündə peyvəndlənməsi qərara alınmışdır. SDU-da COVID−19 infeksiyasına yoluxmanın qarşısını almaq məqsədilə universitetin tədris korpuslarında mütəmadi dezinfeksiya işləri aparılır və sanitar-epidemioloji tədbirlər daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Prorektor dos. Ramiz Hüseynov onu da qeyd etdi ki, tələbələrin peyvəndlənmə prosesində fəal iştirakı üçün Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov və fakültə dekanları tərəfindən ciddi iş aparılmış, tələbələrin peyvəndlənmə prosesində iştrakı kifayət qədər yaxşı təmin edilmişdir.
Sonra rektor 2-ci doza vaksinasiyası qalan və peyvənd olunmamış tələbələrin qısa müddətdə vaksinasiyalarının birbaşa universitetdə təşkil olunmasının təmin edilməsini Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynova tapşırdı.
Rektor iclasın sonunda onu da qeyd etdi ki, bütün təkliflər sistemləşdirilsin, yaxın gələcək və uzaq gələcəyə nəzərdə tutulmuş təkliflər müəyyənləşdirilsin və bu təkliflərin yerinə yetirilməsi istiqamətində bütün mümkün imkanlardan maksimum səmərəli istifadə edilsin. Bununla da, rektorluğun iclası başa çatdı.

Home | News | THE NEXT ONLINE MEETING OF THE RECTORATE AT SSU
On October 6, the next meeting was held online in accordance with the decision of the Rectorate of Sumgayit State University No. 275 dated 22.09.2021 on the transition to traditional education, the state of the educational process in Sumgayit State University in the 2021/2022 academic year, the state of the vaccination process among SSU students and discussion of the proposals on other issues.
Rector of SSU Professor Elkhan Huseynov greeted the participants and informed them about the issues on the agenda. He noted that the teaching was carried out at a high level in the current situation and spoke about the development of teaching and scientific activities of the university in all areas.
Director of the Teaching Methodological Center Faig Shirinov and deans of faculties spoke about the organization of the educational process at Sumgayit State University in the 2021/2022 academic year in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 275 dated 22.09.2021 on the transition to traditional education. They noted that all issues in accordance with the requirements of the Special Quarantine regime are in the center of attention and are successfully implemented at Sumgayit State University. The limit set by the Cabinet of Ministers on the use of students up to 70% of the total capacity of the auditorium is strictly observed in all faculties. Employees and students over the age of 18 who are not vaccinated or do not have a certificate of immunity are not allowed to enter the university.
Speakers also noted that in order to further reduce the risk of pandemic-related diseases, all faculties provide classes, seminars and laboratory classes in the traditional form, and lectures in the distance. In the first week of the 2021/2022 academic year, student attendance was quite high in traditional and online forms.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov and deans of the faculties informed about the state of the vaccination process among SSU students. They said that due to the need to vaccinate some students in the first dose in the district, and the second dose in medical institutions in Sumgayit, it was decided to vaccinate those students and non-vaccinated students in an organized way directly at the university. In order to prevent the spread of COVID-19 infection at SSU, regular disinfection works are carried out in the educational buildings of the university and sanitary-epidemiological measures are always in the center of attention.
Vice-rector Ramiz Huseynov also noted that the director of the Teaching Methodological Center Faig Shirinov and the deans of the faculties carried out serious work for the active participation of students in the vaccination process, and the participation of students in the vaccination process was well ensured.
Then the rector instructed the Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov, to ensure that the remaining second doses of vaccinated and unvaccinated students will be vaccinated directly at the university as soon as possible.
At the end of the meeting, the rector noted that all proposals should be systematized, proposals for the near and long term should be identified and all possible opportunities should be used to implement these proposals as effectively as possible. With that, the rector"s meeting ended.