Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun 2021-2022-ci tədris ilində tələbə adı qazanan gənclərə təbriki
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun 2021-2022-ci tədris ilində tələbə adı qazanan gənclərə təbriki
Əziz birinci kurs tələbələri! 2021-2022-ci tədris ilinin başlanması münasibətilə hər birinizi səmimi qəlbdən təbrik edir və SDU-nun tələbələri olaraq təhsilinizdə uğurlar arzulayıram. Sizləri daima Sumqayıt Dövlət Universitetinin adını uca tutmağa və müstəqil ölkəmizin tərəqqisinə öz layiqli töhfələrinizi verməyə çağırıram.
Əziz tələbələr! Siz bu gündən həyatınızın mühüm bir mərhələsinə qədəm qoyursunuz. Bu illər ərzində ömrünüzün ən mənalı dövrünü yaşayacaq, bunu sonralar dəyərləndirəcək, xatirələrinizdə canlandıracaqsınız. Çalışın, universitetdə sizin üçün yaradılan şəraitdən səmərəli istifadə edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin adına hər zaman şərəf və şöhrət gətirəsiniz.
Tələbəlik illəri insan ömrünün ən unudulmaz dövrüdür. Bu illər ərzində universitet kollektivi olaraq çalışacağıq ki, üzünüzə elmin qapılarını açaraq, sizləri yüksəksəviyyəli mütəxəssislər kimi yetişdirək. Bunun üçün universitetə yeni, müasir laboratoriya avadanlıqları alınmış, elektron elmi kitabxana, tələbələrimizin praktiki biliklərini möhkəmləndirmək üçün açıq səmada elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya – Tədris poliqonu yaradılmışdır. Son bir neçə il ərzində tələbələrimizin bir qrupunun beynəlxalq müsabiqə və elmi konfranslarda iştirak etmək üçün dünyanın bir sıra universitetlərinə göndərilməsinə nail olunmuşdur. Tələbələrin semestr və kurs imtahanlarında əldə etdikləri nəticələr göstərir ki, zəhmətimiz hədər getməyib.
Hər bir uğurlu kadr həm də təhsil aldığı universitetin səfiri, elçisidir. Ümid edirəm ki, qarşıdakı illərdə əldə edəcəyiniz nailiyyətlər universitetin şərəf kitabına yazılacaq. Siz qürurla Sumqayıt Dövlət Universitetini seçdiyiniz kimi, biz də tələbələrimiz olaraq sizinlə fəxr edəcəyik.
Əziz tələbələr! Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, ölkə Prezidenti, yenilməz sərkərdə cənab İlham Əliyevin siyasi müdrikliyi və qətiyyətli iradəsi, əsgər və zabitlərimizin mərdliyi və igidliyi, xalq-iqtidar-ordu birliyi sayəsində dədə-baba torpaqlarımız düşmən işğalından azad edildi. Yüksək fəxarət hissi ilə qeyd etmək istərdim ki, erməni əsarətindən qurtulmuş əzəli torpaqlarımızda üçrəngli Zəfər bayrağını ucaldanlar sırasında dogma universitetimizin tələbə-məzunları da vardır. Qazanılan Qələbə təkcə 2020-ci ilin deyil, son əsrlərin ən möhtəşəm zəfəri oldu! Bu Zəfər döyüşündə Sumqayıt Dövlət Universitetinin də onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanlan Qələbə həm də minlərlə şəhidlərimizin qanı bahasına başa gəldi. Şəhidlərimizin ruhu qarşısında dərin hörmət və ehtiramla baş əyir, onların əziz xatirəsini birlikdə anırıq.
Zəfər ilində tələbə adını daşımaq hər bir kəs üçün şərəflidir. Əziz tələbələr! Siz sabahın peşəkar mütəxəssisləri, müstəqil dövlətimizi möhkəmləndirəcək, xalqımızın parlaq gələcəyini təmin edəcək ölkə vətəndaşlarısınız. Bu çətin günlərdə – pandemiya dönəmində təntənəli “Bilik
günü” keçirə bilməsək də, sevincinizə şərik olaraq sizə cansağlığı və gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzu edirəm! Əminəm ki, xalqımızın birliyi nəticəsində biz pandemiya sınağından da üzüağ çıxa biləcəyik və yenidən tələbələrimizi doğma universitetimizdə qarşılayacağıq.
Sonda sizləri bu çətin pandemiya günlərində digər insanlara nümunə olmağa çağırıram və sizi, sizin simanızda tələbə adını qazanan bütün gəncləri, onların valideynlərini, müəllimlərini təbrik edir, möhkəm cansağlığı, uğurlar arzu edirəm! Qoy ulu tanrı hər zaman sizə yar olsun!

Home | News | CONGRATULATIONS OF SSU RECTOR PROFESSOR ELKHAN HUSEYNOV TO THE STUDENTS WHO BECAME FRESHMEN IN THE 2021-2022 ACADEMIC YEAR
Yerləşdirilmə tarixi : 29 September 2021 08:00
CONGRATULATIONS OF SSU RECTOR PROFESSOR ELKHAN HUSEYNOV TO THE STUDENTS WHO BECAME FRESHMEN IN THE 2021-2022 ACADEMIC YEAR
Dear freshmen! I sincerely congratulate each of you on the occasion of the beginning of the 2021-2022 academic year and wish you success in your education as a student of SSU. I always call on you to glorify the name of Sumgayit State University and make your worthy contribution to the progress of our independent country.
Dear students! You are entering an important stage of your life today. During these years, you will live the most meaningful period of your life, you will appreciate it later, you will relive it in your memories. Try to always use the conditions created for you at the university to bring honor and glory to the name of Sumgayit State University.
Student years are the most memorable period of a person"s life. Over the years, as a university team, we will work to open the doors of science to you and train you as high-level specialists. For this purpose, new, modern laboratories were purchased for the university, an electronic scientific library, an open-air training museum on electric power and a high-voltage substation were established to strengthen the practical knowledge of our students. Over the past few years, a group of our students has been sent to a number of universities around the world to participate in international competitions and scientific conferences. The results obtained by students in the semester and course exams show that our efforts were not in vain.
Every successful staff member is also an ambassador of the university where he / she studied. I hope that your achievements in the coming years will be written in the book of honor of the university. Just as you proudly chose Sumgayit State University, we will be proud of you as our students.
Dear students! Thanks to the political wisdom and determination of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, President Ilham Aliyev, the courage and bravery of our soldiers and officers, the unity of the people and the army, our ancestral lands were liberated from enemy occupation. I would like to note with high pride that students and graduates of our native university are among those who raised the tricolor Victory Flag in our ancient lands, which were liberated from Armenian slavery. The victory was not only the greatest victory of 2020, but also the greatest victory of recent centuries! In this Battle of Victory, dozens of graduates, students and employees of Sumgayit State University and their families fought heroically, showed courage and won the title of victorious soldier. Victory in the Great Patriotic War also cost the blood of thousands of our martyrs. We bow to the souls of our martyrs with deep respect and reverence, we remember their memory together.
It is an honor for everyone to be named a student in the year of victory. Dear students! You are the professionals of tomorrow, the citizens of the country who will strengthen our independent state and ensure a bright future for our people.
Although we could not hold a solemn "Knowledge Day" in these difficult days - during the pandemic, I share your joy and wish you good health and success in your future endeavors. I am confident that as a result of the unity of our people, we will be able to overcome the pandemic and meet our students again at our home university.
In conclusion, I urge you to be an example to other people in these difficult pandemic days, and I congratulate you, all the young people who became students in your person, their parents, teachers, and wish you good health and success. May the Almighty God always be with you.