Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da insan alverinə qarşı onlayn formatda maarifləndirici tədbir keçirildi
SDU-da insan alverinə qarşı onlayn formatda maarifləndirici tədbir keçirildi
Aprelin 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə insan alverinə qarşı onlayn formatda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov belə tədbirlərin təşkilində əsas məqsədin ümumbəşəri problem olan insan alverinə qarşı mübarizə olduğunu diqqətə çatdıdı və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyi və əhəmiyyəti haqqında danışdı. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd hərtərəfli, insan hüquqlarına əsaslanan yanaşma və beynəlxalq tərəfdaşlıq, uşaq və gənclər arasında insan alverinin qarşısının alınmasının və ona qarşı mübarizənin müxtəlif aspektləri üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaqdan və müzakirələri təşviq etməkdən ibarətdir.
Prorektor Azərbaycanda insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində dövlət tərəfindən genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırdı, gənclərimizi hər zaman ayıq-sayıq olmağa, istismara məruz qalmamağa, bu təhlükədən uzaq olmağa çağırdı. Qeyd etdi ki, ölkəmiz insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində böyük nailiyyətlər əldə edib. Son illər respublikamızda insan alverinə qarşı mübarizə tədbirləri gücləndirilib, ölkəmizdə bu sahədə mükəmməl qanunvericilik bazası, maarifləndirmə sistemi mövcuddur.
Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı insan alverinin vətəndaş hüquqlarının pozulması, şəxsiyyətə qarşı cinayət olduğundan və onlara qarşı mübarizə tədbirlərindən söz açdı. Tədbir iştirakçılarına insan alveri anlayışı, insan alverinə qarşı mübarizənin mahiyyəti, formaları, bu istiqamətdə həyata keçirilmiş təşkilati və əməliyyat-axtarış tədbirləri barədə məlumat verdi.

Главная страница | Новости | В СГУ в формате онлайн проведено просветительное мероприятие, посвященное проблеме торговли людьми
Yerləşdirilmə tarixi : 23 Апрель 2021 14:43
В СГУ в формате онлайн проведено просветительное мероприятие, посвященное проблеме торговли людьми
23 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялось просветительное мероприятие, посвященное проблеме торговли людьми, организованное Студенческой молодежной организацией.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он сказал, что основной целью проведения подобного мероприятия является просветительная работа в области борьбы против торговли людьми, проведение обсуждений по различным аспектам этой проблемы.
Проректор отметил, что в области борьбы против торговли людьми в нашей стране ведется широкомасштабная работа и что молодежь должна проявлять бдительность и не подвергаться опасности. Было подчеркнуто что за последние годы в республике усилена борьба с торговлей людьми, создана совершенная правовая база в этой области, создана прочная просветительная система.
Председатель Студенческой молодежной организации Тайфун Гаджилы сказал, что торговля людьми является нарушением прав граждан, преступлением против личности, и с этой бедой необходимо бороться. Он информировал участников с понятием «торговля людьми», сущностью понятия борьбы против торговли людьми, о мерах, осуществляемых в этом направлении в стране.