Əsas səhifə | Xəbərlər | "Təhsil hüququ" mövzusuna həsr olunmuş onlayn formatda seminar keçirildi
Mayın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Əminə Həsənova tərəfindən Socialist Law Club üzvü olan tələbələrə "Təhsil hüququ" mövzusuna həsr olunmuş onlayn formatda seminar keçirildi.
Seminarda Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Dövlət Gömrük Akademiyasının tələbələri iştirak etdilər.
Dosent Əminə Həsənova seminar iştirakçılarını salamladı, seminarın mövzusunun aktuallığından bəhs etdi, ümummilli lideri Heydər Əliyevin gənclərə, onların təhsilinə və inkişafına, dövlət idarəçiliyinə gənc kadrların cəlb olunmasına xüsusi önəm verdiyini, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən gənclərimizi qayğılandıran məsələlərlə daim maraqlandığını, dövlət orqanlarında rəhbər vəzifələrə gənc kadrların irəli çəkilməsinə üstünlük verildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasında təhsil dünyəvi və fasiləsiz xarakter daşımaqla, vətəndaşın, cəmiyyətin və dövlətin maraqlarını əks etdirən strateji əhəmiyyətli prioritet fəaliyyət sahəsidir. Azərbaycan Respublikasında təhsil insan hüquqları haqqında beynəlxalq konvensiyalara və Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı digər beynəlxalq müqavilələrə əsaslanır, təhsil sahəsində milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərin prioritetliyi əsasında dünya təhsil sisteminə inteqrasiya olunaraq inkişaf edir.
Seminarda təhsil hüququ haqqında təlim iştirakçılarına ətraflı məlumat verildi, təhsil hüququ məsələləri təhlil olundu, bu normalarla bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər də nəzərə çatdırıldı. Həmçinin təhsil hüququ ilə bağlı xarici dövlətlərin qanunvericiliklərində olan oxşar və fərqli cəhətlər də müqayisəli şəkildə təhlil olundu. Bildirildi ki, təhsil qanunvericiliyinin əsas məqsədi təhsil sahəsində vətəndaşların konstitusiya hüququnun təmin edilməsindən və qorunmasından, icra strukturlarının, təhsilalanların və təhsilverənlərin, fiziki və hüquqi şəxslərin hüquq və vəzifələrinin düzgün müəyyən edilməsindən, onlar arasında münasibətlərin tənzimlənməsindən, təhsil sisteminin sərbəst fəaliyyəti və inkişafı üçün hüquqi təminatların yaradılmasından ibarətdir.

Главная страница | Новости | Проведен семинар на тему «Право на образование» в формате онлайн
16 мая при организационный поддержке факультета Истории и географии Сумгаитского государственного университета доцентом кафедры социологии и политологии Гасановой Аминой был организован семинар на тему «Право на образование» для студентов, являющихся членами клуба Socialist Law Club.
В семинаре приняли участие студенты Сумгаитского государственного университета, Бакинского государственного университета, Нахчыванского государственного университета, Государственной академии управления при Президенте АР и Государственной таможенной академии.
Доцент Гасанова Амина поприветствовала участников семинара и сказала об актуальности его темы. Она отметила, что общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал большое значение молодежи, её образованию и развитию, привлечению молодых кадров в органы государственного управления. Доцент сказала также, что Президент Ильхам Алиев постоянно интересуется проблемами молодежи и отдает предпочтение продвижению молодых кадров на руководящие должности в государственных структурах. Было отмечено, что наряду с тем, что образование в Азербайджанской Республике носит светский и непрерывный характер, оно также является приоритетной деятельностью стратегического значения, отражающей интересы государства и общества. Образование в Азербайджанской Республике основывается на международных конвенциях по праву на образование и других международных договорах, сторонниками которых является Азербайджанская Республика, интегрирующая в мировую систему образования.
Участникам семинара была представлена подробная информация о праве на образование, проведен анализ правовых вопросов образования, были предложены рекомендации по совершенствованию законодательства, связанного с этими нормами. Также в сравнительной форме были проанализированы схожие и отличительные черты права на образование в законодательствах зарубежных стран. Было отмечено, что основной целью законодательства об образовании является обеспечение и защита конституционного права граждан на образование, верное определение прав и обязанностей исполнительных структур, тех кто получает и дает образование, физических и юридических лиц, регулирование отношений между ними, создание правовых основ для свободного развития и деятельности системы образования.