Əsas səhifə | Xəbərlər | "Təhsil hüququ" mövzusuna həsr olunmuş onlayn formatda seminar keçirildi
Mayın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Əminə Həsənova tərəfindən Socialist Law Club üzvü olan tələbələrə "Təhsil hüququ" mövzusuna həsr olunmuş onlayn formatda seminar keçirildi.
Seminarda Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Dövlət Gömrük Akademiyasının tələbələri iştirak etdilər.
Dosent Əminə Həsənova seminar iştirakçılarını salamladı, seminarın mövzusunun aktuallığından bəhs etdi, ümummilli lideri Heydər Əliyevin gənclərə, onların təhsilinə və inkişafına, dövlət idarəçiliyinə gənc kadrların cəlb olunmasına xüsusi önəm verdiyini, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən gənclərimizi qayğılandıran məsələlərlə daim maraqlandığını, dövlət orqanlarında rəhbər vəzifələrə gənc kadrların irəli çəkilməsinə üstünlük verildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasında təhsil dünyəvi və fasiləsiz xarakter daşımaqla, vətəndaşın, cəmiyyətin və dövlətin maraqlarını əks etdirən strateji əhəmiyyətli prioritet fəaliyyət sahəsidir. Azərbaycan Respublikasında təhsil insan hüquqları haqqında beynəlxalq konvensiyalara və Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı digər beynəlxalq müqavilələrə əsaslanır, təhsil sahəsində milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərin prioritetliyi əsasında dünya təhsil sisteminə inteqrasiya olunaraq inkişaf edir.
Seminarda təhsil hüququ haqqında təlim iştirakçılarına ətraflı məlumat verildi, təhsil hüququ məsələləri təhlil olundu, bu normalarla bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər də nəzərə çatdırıldı. Həmçinin təhsil hüququ ilə bağlı xarici dövlətlərin qanunvericiliklərində olan oxşar və fərqli cəhətlər də müqayisəli şəkildə təhlil olundu. Bildirildi ki, təhsil qanunvericiliyinin əsas məqsədi təhsil sahəsində vətəndaşların konstitusiya hüququnun təmin edilməsindən və qorunmasından, icra strukturlarının, təhsilalanların və təhsilverənlərin, fiziki və hüquqi şəxslərin hüquq və vəzifələrinin düzgün müəyyən edilməsindən, onlar arasında münasibətlərin tənzimlənməsindən, təhsil sisteminin sərbəst fəaliyyəti və inkişafı üçün hüquqi təminatların yaradılmasından ibarətdir.

AN ONLINE SEMINAR ON "THE RIGHT TO EDUCATION"
On May 16, Amina Hasanova, Associate Professor of Department of Philosophy, Sociology and Political Science, organized an online seminar on "The Right to Education" for students who are members of the Socialist Law Club, organized by the Faculty of History and Geography of Sumgayit State University.
Students of Sumgayit State University, Baku State University, Nakhchivan State University, Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, State Customs Academy took part in the seminar.
Associate Professor Amina Hasanova greeted the seminar participants, spoke about the topicality of the seminar and notified that national leader Heydar Aliyev attached special importance to youth, their education and development, involvement of young people in public administration. President Ilham Aliyev was always interested in issues of concern to our youth, preferred to promote young people to senior positions in government agencies. She noted that education in the Republic of Azerbaijan is secular and continuous, reflecting the interests of citizens, society and the state, is a strategically important priority area of activity. Education in the Republic of Azerbaijan is based on international conventions on human rights and other international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party, and develops by integrating into the world education system on the basis of the priority of national-moral and universal values in the field of education.
The seminar provided participants with detailed information on the right to education, analyzed issues of education law, and made suggestions for improving the legislation on these norms. Also, similarities and differences in the legislation of foreign countries on the right to education were analyzed comparatively. It was noted that the main purpose of the education legislation is to ensure and protect the constitutional rights of citizens in the field of education, the correct definition of the rights and responsibilities of executive bodies, students and educators, individuals and legal entities, regulation of relations between them.