Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Zəfərin izi ilə” adlı onlayn formatda bədii tədbir keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə II Qarabağ müharibəsi iştirakçılarına həsr olunmuş “Zəfərin izi ilə” adlı onlayn formatda bədii tədbir keçirildi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldı.
Tədbir Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının assistenti i.ü.f.d Dilarə Əmiraslanovanın moderatorluğu ilə baş tutdu. O, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə öz təşəbbüsləri ilə müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən, möhtəşəm Zəfərin qazanılmasına töhfəsini vermiş şəxslərin geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi, gənclərimizdə vətənpərvərlik hissinin daha da artırılmasıdır.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva bildirdi ki, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan xalqı 44 gün ərzində böyük Qələbəyə nail oldu, 30 ilə yaxın erməni faşizminin əsarətində olan torpaqlarımızı azad etdi. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası xalqımızın Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi. Cənab Prezidentimiz bəyan edib ki, biz işğaldan azad etdiyimiz əraziləri cənnətə çevirəcəyik. Həmin torpaqlar ölkəmizin ən gözəl, sosial-iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş, ən çox ziyarət edilən guşələrinə çevriləcək. Əsrlər boyu olduğu kimi, bundan sonra da xalqımız o doğma yurd yerlərində xoşbəxt firavan yaşayacaq. Dekan həmçinin Vətən müharibəsində şəhid olan universitet məzunları və tələbələrinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs etdi. Vurğuladı ki, şəhid ailələri, qazilər dövlətimizin hərtərəfli diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun təşəbbüsü ilə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti vaxtaşırı olaraq şəhid və qazi ailələrini ziyarət edir, onlara hörmət və ehtiram göstərirlər.
Sonra İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II Qarabağ müharibəsində iştirak etmiş qəhrəman tələbə və məzunları barədə videoçarx iştirakçılara təqdim olundu.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Hənifə Zamanova vətənpərvərlik ruhunda olan “QARABAĞA gedirəm” şeirini səsləndirdi, İqtisadiyyat ixtisası IV kurs tələbəsi Alı Alıyevin ifasında “QARABAĞ ŞİKƏSTƏSİ” səsləndirildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin məzun və tələbə qaziləri Menecment ixtisası üzrə 781 saylı qrupun məzunu Fərid Rövşən oğlu Abdullayev, Mühasibat uçotu və audit ixtisasının məzunu, hal-hazırda doktorantı Həmid Aqil oğlu Hüseynzadə, Biznesin idarə olunması ixtisası üzrə 717-2 saylı qrupun qiyabi tələbəsi Elmin Elşad oğlu İbrahimov, İqtisadiyyat ixtisası üzrə 717-6 saylı qrupun qiyabi tələbəsi İsmayıl Vidadi oğlu İsmayıllı, Biznesin idarə olunması ixtisasısı üzrə 716-2 saylı qrupun qiyabi tələbəsi Vüsal Cəmil oğlu Verdiyev, Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə 716-3 saylı qrupun məzunu İsmayıl Haqverdi oğlu Qurbanov çıxış edərək keçdikləri döyüş yolundan, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı qələbədən və Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməklə 30 illik Vətən həsrətinə son qoyulduğundan danışdılar.
Sonra işğaldan azad olunmuş rayonlar haqqında videorçarx nümayiş olundu.
Biznesin idarə edilməsi ixtisasının II kurs tələbəsi Emil Məmmədov vətənpərvərlik ruhunda olan “Qucaqda gedib Tank belində geri gələn oğullarımız” a həsr olunan şeiri, Biznesin idarə edilməsi ixtisası üzrə 722a qrupun tələbəsi Ülviyyə Hüseynzadə “QƏLƏBƏ” şeiri, İqtisadiyyat ixtisası üzrə 700 saylı qrupun tələbəsi Alı Alıyevin ifasında “Xudayar təsnifi” səsləndirildi.
I Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş (Sumqayıtın ilk şəhidi) Yalçın Rafiq oğlu Köçərlinin bacısı, həmçinin fakültənin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Hicran Köçərli çıxış edərək qardaşı ilə hər zaman fəxr etdiyini, Vətənə bağlılığının həddən artıq çox olduğunu söylədi. Onun ən böyük arzusunun torpaqlarımızın azad edilməsi və bu yolda canından belə keçməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırdı.
İqtisadiyyat və İdarəetmə fakultəsi Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, professor Şəfa Əliyev, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Bəsti Orucəliyeva II Qarabağ müharibəsində qələbəmizə həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyəti barədə və müharibə dövründə fakültə əməkdaşları tərəfindən əsgərlərimizə dəstək olaraq görülən işlər haqqında maraqlı fikirlər bildirdilər. Şəhidlərimizə Allahdan rəhmət dilədilər və qazilərimizin tezliklə sağalmasını arzuladılar.
Sonra II Qarabağ müharibəsində döyüş yolu ilə bağlı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin məzun və tələbə qazilərinə tədbir iştirakçıları tərəfindən suallar ünvanlandı. Hər bir sual ətrafında qazilərimizin cavabları tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənildi.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ali Baş Komandan Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin çıxışı ilə bağlı videoçarx tədbir iştirakçılarına nümayiş olundu.
Məzun və tələbə qazilər tədbirin təşkilinə və onlara göstərilən diqqətə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyətinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Tədbirin sonunda İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva II Qarabağ müharibəsində Qələbəmizə həsr olunmuş tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirdi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось онлайн-мероприятие «По следам победы»
30 марта в Сумгаитском государственном университете в онлайн формате состоялось мероприятие, посвященное участникам Второй Карабахской войны «По следам победы», организованное кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета Экономики и управления.
В начале мероприятия была объявлена минута молчания в память о наших соотечественниках, погибших за территориальную целостность Азербайджана.
Модератором мероприятия выступила ассистент кафедры финансов и бухгалтерского учета д.ф.э. Диляра Амирасланова. Она приветствовала гостей и участников мероприятия и отметила, что цель мероприятия – представить широкой общественности тех, кто в течение 44-дневной Отечественной войны, проявляя личную инициативу, работал в различных сферах, внеся свой вклад в великую Победу, а также повысить у нашей молодежи чувство патриотизма.
Декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхъяева так же приветствовала участников и сообщила, что под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева Азербайджанская Армия за 44 дня одержала убедительную победу и освободила наши земли от 30 летней оккупации армянскими фашистами. Азербайджан выполнил эту славную миссию и одержал историческую победу, так как является сильным государством, которое имеет сильную экономику, сильную армию, и что самое главное - единство народа и власти. Наш Президент заявил, что мы превратим освобожденные территории в рай. Эти земли станут самыми красивыми, социально-экономически развитыми и посещаемыми уголками нашей страны. Наш народ и дальше будет жить счастливо и благополучно на своей родной земле, как это было на протяжении веков. Декан также рассказала о мерах, принимаемых для увековечения памяти выпускников и студентов СГУ, погибших в Отечественной войне. Она подчеркнула, что семьи шехидов и ветеранов окружены вниманием и заботой нашего государства. В связи с этим по инициативе ректора Сумгаитского государственного университета проф. Эльхана Гусейнова профессора и студенты университета периодически навещают семьи шехидов и ветеранов, оказывая им свое уважение.
Затем был продемонстрирован видеоролик о студентах и выпускниках факультета Экономики и управления, участвовавших во Второй карабахской войне.
Студентка III курса факультета Экономики и управления Ханифа Заманова прочитала стихотворение «Я еду в Карабах», а студент IV курса того же факультета Алы Алыев исполнил «Карабах шикестеси».
Далее на мероприятии выступили ветераны выпускники и студенты факультета Экономики и управления Фарид Ровшан оглу Абдуллаев, выпускник гр. 781 по специальности Менеджмента Хамид Агил оглу Гусейнзаде, ныне докторант, выпускник названного факультета по специальности бухгалтерского учета и аудита, Эльмин Эльшад оглу Ибрагимов студент гр. 717-2 заочного отделения по специальности управление бизнесом, Исмаил Видади оглу Исмаиллы студент гр. 717-6 заочного отделения по специальности экономика, Вюсал Джамиль оглу Вердиев студент гр. 716-2 заочного отделения по специальности управление бизнесом, Исмаил Хагверди оглы Гурбанов выпускник гр.716-3 по специальности бухгалтерского учета и аудита, которые рассказали о пройденном ими боевом пути, о славной победе в Отечественной войне и об освобождении наших земель Азербайджанской Армией под руководством Верховного Главнокомандующего.
Участникам мероприятия был продемонстрирован видеоролик об освобожденных регионах.
Студент второго курса по специальности управление бизнесом Эмиль Мамедов прочитал стихотворение, посвященное нашим сыновьям - участникам войны, студентка гр.722а по специальности управление бизнесом Ульвия Гусейнзаде прочитала стихотворение «Победа», а студент гр. 700 по специальности экономика Алы Алыев исполнил «Худаяр Таснифи».
Сестра погибшего в Первой Карабахской войне (первый шехид Сумгаита) Ялчина Рафиг оглу Кёчарли ст.преп. кафедры финансов и бухгалтерского учета Хиджран Кёчарли, сказала, что всегда гордилась своим братом, который очень любил свою Родину и был готов отдать свою жизнь за освобождение наших земель.
Далее выступили заведующая кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. Малахат Панахалиева, проф. Шафа Алиев, доцент кафедры организации бизнеса и менеджмента Бести Оруджалиева. Они рассказали о важности мероприятия, посвященного победе во Второй Карабахской войне, и о работе, которую проделали сотрудники факультета Экономики и управления с целью поддержать наших солдат во время войны.
Затем участники мероприятия задали вопросы выпускникам и студентам-ветеранам факультета Экономики и управления о Второй Карабахской войне. Участникам мероприятия была продемонстрирована видеозапись выступления Верховного Главнокомандующего Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева во время 44-дневной войны.
Выпускники и студенты вуза – ветераны карабахской войны выразили глубокую благодарность руководству Сумгаитского государственного университета, преподавателям и студентам факультета Экономики и управления за организацию мероприятия и оказанное им внимание.
В завершение мероприятия декан факультета доц. Айнура Яхъяева поблагодарила организаторов и участников мероприятия, посвященного нашей победе во Второй карабахской войне.