Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Zəfərin izi ilə” adlı onlayn formatda bədii tədbir keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə II Qarabağ müharibəsi iştirakçılarına həsr olunmuş “Zəfərin izi ilə” adlı onlayn formatda bədii tədbir keçirildi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan soydaşlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anıldı.
Tədbir Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının assistenti i.ü.f.d Dilarə Əmiraslanovanın moderatorluğu ilə baş tutdu. O, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə öz təşəbbüsləri ilə müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən, möhtəşəm Zəfərin qazanılmasına töhfəsini vermiş şəxslərin geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi, gənclərimizdə vətənpərvərlik hissinin daha da artırılmasıdır.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva bildirdi ki, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan xalqı 44 gün ərzində böyük Qələbəyə nail oldu, 30 ilə yaxın erməni faşizminin əsarətində olan torpaqlarımızı azad etdi. Bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsi, tarixi qələbə Azərbaycanın güclü dövlət olması, güclü iqtisadiyyyata, güclü orduya malik olması, ən əsası xalqımızın Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında dəmir yumruq kimi birləşməsi hesabına əldə edildi. Cənab Prezidentimiz bəyan edib ki, biz işğaldan azad etdiyimiz əraziləri cənnətə çevirəcəyik. Həmin torpaqlar ölkəmizin ən gözəl, sosial-iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş, ən çox ziyarət edilən guşələrinə çevriləcək. Əsrlər boyu olduğu kimi, bundan sonra da xalqımız o doğma yurd yerlərində xoşbəxt firavan yaşayacaq. Dekan həmçinin Vətən müharibəsində şəhid olan universitet məzunları və tələbələrinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs etdi. Vurğuladı ki, şəhid ailələri, qazilər dövlətimizin hərtərəfli diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun təşəbbüsü ilə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti vaxtaşırı olaraq şəhid və qazi ailələrini ziyarət edir, onlara hörmət və ehtiram göstərirlər.
Sonra İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II Qarabağ müharibəsində iştirak etmiş qəhrəman tələbə və məzunları barədə videoçarx iştirakçılara təqdim olundu.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Hənifə Zamanova vətənpərvərlik ruhunda olan “QARABAĞA gedirəm” şeirini səsləndirdi, İqtisadiyyat ixtisası IV kurs tələbəsi Alı Alıyevin ifasında “QARABAĞ ŞİKƏSTƏSİ” səsləndirildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin məzun və tələbə qaziləri Menecment ixtisası üzrə 781 saylı qrupun məzunu Fərid Rövşən oğlu Abdullayev, Mühasibat uçotu və audit ixtisasının məzunu, hal-hazırda doktorantı Həmid Aqil oğlu Hüseynzadə, Biznesin idarə olunması ixtisası üzrə 717-2 saylı qrupun qiyabi tələbəsi Elmin Elşad oğlu İbrahimov, İqtisadiyyat ixtisası üzrə 717-6 saylı qrupun qiyabi tələbəsi İsmayıl Vidadi oğlu İsmayıllı, Biznesin idarə olunması ixtisasısı üzrə 716-2 saylı qrupun qiyabi tələbəsi Vüsal Cəmil oğlu Verdiyev, Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə 716-3 saylı qrupun məzunu İsmayıl Haqverdi oğlu Qurbanov çıxış edərək keçdikləri döyüş yolundan, Vətən müharibəsində qazanılan şanlı qələbədən və Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməklə 30 illik Vətən həsrətinə son qoyulduğundan danışdılar.
Sonra işğaldan azad olunmuş rayonlar haqqında videorçarx nümayiş olundu.
Biznesin idarə edilməsi ixtisasının II kurs tələbəsi Emil Məmmədov vətənpərvərlik ruhunda olan “Qucaqda gedib Tank belində geri gələn oğullarımız” a həsr olunan şeiri, Biznesin idarə edilməsi ixtisası üzrə 722a qrupun tələbəsi Ülviyyə Hüseynzadə “QƏLƏBƏ” şeiri, İqtisadiyyat ixtisası üzrə 700 saylı qrupun tələbəsi Alı Alıyevin ifasında “Xudayar təsnifi” səsləndirildi.
I Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş (Sumqayıtın ilk şəhidi) Yalçın Rafiq oğlu Köçərlinin bacısı, həmçinin fakültənin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Hicran Köçərli çıxış edərək qardaşı ilə hər zaman fəxr etdiyini, Vətənə bağlılığının həddən artıq çox olduğunu söylədi. Onun ən böyük arzusunun torpaqlarımızın azad edilməsi və bu yolda canından belə keçməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırdı.
İqtisadiyyat və İdarəetmə fakultəsi Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, professor Şəfa Əliyev, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Bəsti Orucəliyeva II Qarabağ müharibəsində qələbəmizə həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyəti barədə və müharibə dövründə fakültə əməkdaşları tərəfindən əsgərlərimizə dəstək olaraq görülən işlər haqqında maraqlı fikirlər bildirdilər. Şəhidlərimizə Allahdan rəhmət dilədilər və qazilərimizin tezliklə sağalmasını arzuladılar.
Sonra II Qarabağ müharibəsində döyüş yolu ilə bağlı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin məzun və tələbə qazilərinə tədbir iştirakçıları tərəfindən suallar ünvanlandı. Hər bir sual ətrafında qazilərimizin cavabları tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənildi.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ali Baş Komandan Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin çıxışı ilə bağlı videoçarx tədbir iştirakçılarına nümayiş olundu.
Məzun və tələbə qazilər tədbirin təşkilinə və onlara göstərilən diqqətə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyətinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Tədbirin sonunda İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva II Qarabağ müharibəsində Qələbəmizə həsr olunmuş tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirdi.

AN EVENT IN THE ONLINE FORMAT "IN THE FOOTSTEPS OF VICTORY" AT SSU
On March 30, Sumgayit State University hosted an online event titled "In the Footsteps of Victory" dedicated to the participants of the Second Karabakh War, organized by the Department of Finance and Accounting of the Faculty of Economics and Management.
The memory of our compatriots who died for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
The event was moderated by PhD in economics Dilara Amiraslanova, Assistant of Finance and Accounting. She greeted the guests and participants of the event and spoke about the importance of the event. She noted that the purpose of the event is to present to the public the people who worked in various directions on their own initiative during the 44-day war, who contributed to the great Victory, and to further increase the sense of patriotism among our youth.
Welcoming the participants, the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva said that under the leadership of President, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army and people achieved a great victory in 44 days and liberated our lands from Armenian fascism for 30 years. The fulfillment of this glorious mission, the historic victory was achieved due to the fact that Azerbaijan is a strong state, has a strong economy, a strong army, and most importantly, the unity of our people around the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Mr. President stated that we will turn the liberated territories into a paradise. These lands will become the most beautiful, socio-economically developed and most visited corners of our country. The dean also spoke about the measures taken to perpetuate the memory of university graduates and students killed in the Great Patriotic War. She stressed that the families of martyrs and veterans are surrounded by the comprehensive attention and care of our state. In this regard, on the initiative of the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, professors and students of the university periodically visit the families of martyrs and veterans, show them respect and esteem.
Then, a video about the heroic students and graduates of the Faculty of Economics and Management who took part in the Second Karabakh War was presented to the participants.
Hanifa Zamanova, a third-year student of the Faculty of Economics and Management, recited the patriotic poem "I am going to Karabakh", and Ali Aliyev, a fourth-year student majoring in economics performed "Karabagh Shikastasi".
Veteran graduates and students of the Faculty of Economics and Management Farid Rovshan oglu Abdullayev, a graduate of the 781 group in Management, Hamid Agil oglu Huseynzadeh, a graduate of the Accounting and Auditing specialty, Elmin Elshad oglu Ibrahimov, a part-time student of the 717-2 group in Business Administration, part-time student of group 717-6 on economics Ismayil Vidadi oglu Ismayilli, part-time student of group 716-2 on business management Vusal Jamil oglu Verdiyev, graduate of group 716-3 on accounting and auditing Ismayil Hagverdi oglu Gurbanov spoke about the battle path, the glorious victory in the Great Patriotic War and the end of 30 years of longing for the homeland by the liberation of our lands by the Azerbaijani Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief.
Then a video about the liberated regions was shown.
Emil Mammadov, a second-year student majoring in business management, recited a patriotic poem dedicated to "Our sons who went in the arms and came back on the tank", Ulviya Huseynzadeh, a student of group 722a, majoring in business management, “VICTORY” poem, Ali Aliyev, a student of group 700, majoring in economics performed “Khudayar tasnifi”.
Hijran Kocharli, the sister of Yalchin Rafig oglu Kocharli, who was martyred in the first Karabakh war (the first martyr of Sumgayit), as well as the head teacher of the Finance and Accounting Department of the faculty, said that she was always proud of her brother and was very attached to the Motherland. She stressed that her greatest wish is the liberation of our lands and his readiness to die for it.
Then Head of the Department of World Economy and Marketing, Associate Professor Malahat Panahaliyeva, Professor Shafa Aliyev, Associate Professor of Business Organization and Management Basti Orujaliyeva spoke about the importance of the event dedicated to our victory in the Second Karabakh War and the work done by faculty members to support our soldiers during the war. They wished God"s mercy to our martyrs and wished our veterans a speedy recovery.
Then, the participants addressed questions to the veteran graduates and students of the Faculty of Economics and Management about the war in the Second Karabakh War. The answers of our veterans on each question were listened to with interest by the participants of the event.
A video on the speech of the Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev during the 44-day Patriotic War was shown to the participants of the event.
Alumni and students expressed their deep gratitude to the leadership of Sumgayit State University, staff and students of the Faculty of Economics and Management for the organization of the event and the attention paid to them.
At the end of the event, the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva thanked the organizers and participants of the event dedicated to our victory in the Second Karabakh War.