Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı təşkilatı olan British Council-un vebinarında iştirak etdilər
Əməkdaşlarımız Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı təşkilatı olan British Council-un vebinarında iştirak etdilər
Böyük Britaniyanın Azərbaycanda fəaliyyət göstərən təhsil və mədəniyyət təşkilatı British Council “Evdə qal” proqramının bir hissəsi kimi silsilə Ali Təhsil Dialoqları tədbirləri həyata keçirir. Sözügedən tədbirlərdən biri iyulun 15-də keçirilən 11 ci sonuncu webinardır. “Elmi izləmək COVID-19 dövründə lazımdırmı?” adı altında keçirilən onlayn vebinara Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları da qoşuldular. Vebinar Böyük Britaniya Səfirliyinin Azərbaycan və Regional Ali Təhsil Proqramının ölkəmiz üzrə direktoru Summer Xianın moderatorluğu ilə baş tutdu. Tədbirdə Böyük Britaniya London İmperial Collecinin nümayəndəsi və eyni zamanda Britaniya Səfirliyinin ictimai əlaqələr üzrə sözcüsü, ilk britaniyalı kosmonavt, kimyaçı Helen Sharman və Surrey Universitetinin fiziki Jim-Əl-Xəlili öz təqdimatları ilə çıxış etdilər. Çıxışlarda elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyat təhsili və tədqiqatların getdikcə dünya miqyasında inkişaf etdiyi, iqtisadi rəqabət və cəmiyyətin rifahının əsası olduğu vurğulandı. Qeyd olundu ki, pandemiya dövründə üzbəüz görə bilmədiyimiz alimlər, tədqiqatçılarla məsafədən görüşə bilirik. Bu fürsətdən yararlanaraq, tədqiqatları yalnız kənardan izləməli deyil, eyni zamanda əlçatmaz olan alimlərlə məsafədən bir araya gələrək tədqiqatları davam etdirməli, innovasiyalara nail olmalı, elmi istiqamətdə qazanılan uğurları izləməliyik.
Vebinarda Sumqayıt Dövlət Universitetindən Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müəllimi Elnur Əhmədov, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının assistenti k.f.d. Aytən Niyazova, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər. Tədbirin gedişatı zamanı iştirakçılarımız interaktiv şəkildə təqdimatçılara suallarını və rəylərini ünvanladılar.

Главная страница | Новости | Наши сотрудники приняли участие в вебинаре британской организации в Азербайджане British Council
Наши сотрудники приняли участие в вебинаре британской организации в Азербайджане British Council
Британская образовательная и культурная организация в Азербайджане British Council реализует серию диалогов по высшему образованию в рамках программы «Оставайся дома». Одним из них стал очередной 11-й вебинар, который состоялся 15 июля текущего года. К вебинару «Было ли «следование науке» когда-либо столь же важным, как сегодня?» присоединились сотрудники Сумгаитского государственного университета. Модератором вебинара был директор региональной программы высшего образования представительства British Council в Азербайджане Саммер Хиан. На мероприятии выступили представитель Имперского колледжа Лондона в Великобритании и по совместительству представитель Британского посольства в Азербайджане по общественным связям, первый британский космонавт-химик Хелен Шарман и физик из Университета Суррей Джим Аль-Халили. Выступавшие подчеркнули, что с начала пандемии международное сотрудничество в области исследований и инноваций значительно активизировалось. Сегодня мы имеем возможность организовывать онлайн встречи с различными учеными, с которыми не можем встретиться лично. Воспользовавшись этой возможностью, мы должны не только контролировать исследования извне, но и объединяться, чтобы продолжать исследования, внедрять инновации и отслеживать научный прогресс.
В вебинаре приняли участие руководитель научного отдела СГУ доц. Самир Оруджев, преподаватель кафедры нефтехимии и химической инженерии факультета Химии и биологии Эльнур Ахмедов, ассистент кафедры химии и методики ее преподавания д.ф.х. Айтен Ниязова, оператор отдела оценки и контроля качества Садагат Фатуллаева. Во время мероприятия наши участники интерактивно задавали вопросы докладчикам.