Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi
SDU-da akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə birgə təşkil olunmuş görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin Böyük Akt zalının foyesində akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun kitablarından ibarət sərgiyə baxış keçirdilər. Sərgidə alimin Azərbaycan və rus dillərində yazılmış “Klassiklərimiz haqqında”, “Seçilmiş əsərlər”, “Həyatın romantikası”, “Cəlil Məmmədquluzadə”, “Əntiqə adamlar”, “XIX əsr rus ədəbiyyatı”, “Sənət yollarında”, “M.F.Axundovun ədəbi-tənqidi görüşləri”, “Səni kim unudar”, “Azərbaycan-rus ədəbi əlaqələri tarixindən”, “Mütəfəkkirin şəxsiyyəti”, “Hüseyn Cavid”, “Rus klassikləri”, “Taras Şevçenko”, “Get dolangilən, xainsən hələ” əsərləri və “Məmməd Cəfər. Biblioqrafiya” kitabları nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qonaqları salamladı, Prezident cənab İlham Əliyevin “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2019-cu il 15 aprel tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən və ədəbiyyatşünas alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, onun XIX əsr rus ədəbiyyatının Azərbaycan oxucusuna çatdırılmasındakı xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, akademik Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr etmiş, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr və eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirmişdir. Onun geniş, əhatəli elmi irsində Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Hüseyn Cavid və Səməd Vurğun kimi qüdrətli söz ustalarının yaradıcılıqlarının fəlsəfi-estetik mahiyyətini dünya ədəbi təcrübəsi ilə vəhdətdə dolğun şərh edən, yüksək elmi-nəzəri ümumiləşdirmə gücünə malik əsərləri xüsusi yer tutur. Prorektor onu da qeyd etdi ki, pedaqoji sahədə uzun müddət uğurla çalışan və qiymətli dərsliklər müəllifi olan alim, həmçinin elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmişdir. Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının təşəkkülü və inkişafının ilk müfəssəl tədqiqi Məmməd Cəfər Cəfərovun adı ilə bağlıdır. Ölkəmizdə ədəbiyyatın digər sahələrinin inkişafında onun çox böyük xidmətləri olub. Alimin üçcildlik “XIX əsr rus ədəbiyyatı tarixi” (1970, 1974) kitabları Azərbaycanda rus ədəbiyyatı ilə bağlı qələmə alınmış ən sanballı elmi əsərlər sayılır.
Tədbirdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafiq Yusifoğlu “Məmməd Cəfər və dünya ədəbiyyatı”, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Tahirə Məmməd “Məmməd Cəfər Cəfərovun elmi irsi nəzəri baza kimi”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nemət İbayev “Müdriklik zirvəsində Məmməd Cəfər”, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin əməkdaşı filologiya elmləri doktoru Pərvanə İsayeva “Cəlil Məmmədquluzadə və Hüseyn Cavid yaradıcılığı Məmməd Cəfər Cəfərovun tədqiqatlarında”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Dəyanət Cümənov “Məmməd Cəfər Azərbaycan romantizminin tədqiqatçısı kimi” mövzularında çıxış etdilər. Ədəbiyyatşünas alim Məmməd Cəfər Cəfərovun böyük ziyalı, nurlu şəxsiyyət olduğunu, onun ölkə və dünya ədəbiyyatı tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi və estetika, fəlsəfə məsələlərinə dair fundamental əsərlər yazdığını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, ədəbiyyat tariximizin öyrənilməsində Məmməd Cəfər Cəfərovun əvəzedilməz xidmətləri var.
Sonra tələbələrin ifasında akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun "Əntiqə adamlar” adlı hekayələr kitabından “Orası da doğrudur” adlı kompozisiya nümayiş olundu.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE 110TH ANNIVERSARY OF ACADEMICIAN MAMMAD JAFAR JAFAROV WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 17 December 2019 14:49
AN EVENT DEDICATED TO THE 110TH ANNIVERSARY OF ACADEMICIAN MAMMAD JAFAR JAFAROV WAS HELD AT SSU
On December 17, at Sumgayit State University with organizational support of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi of ANAS an event was held dedicated to the 110th anniversary of the famous literary critic, State Prize laureate, Honored Scientist, Academician Mammad Jafar Jafarov.
Initially, the event participants familiarized themselves with the exhibition of books by the academician. In the exhibition it was demonstrated the books by Mammad Jafar Jafarov written in Azerbaijani and Russian languages - “About our classics”, “Selected works”, “Romance of life”, “Jalil Mammadgulizade”, “Rare people”, “Russian literature of the XIX century”, “On paths to art ”,“ Literary-critical views of M.F. Akhundov ”,“ You cannot be forgotten ”,“ From the history of Azerbaijani-Russian literary relations ”,“ The personality of the thinker ”,“ Huseyn Javid ”,“ Russian classics ”,“ Taras Shevchenko ”,“ Leave, you are still a traitor ”and the book “Mammad Jafar. Bibliography".
The event was opened by the vice-rector for Humanitarian Affairs docent Ramiz Huseynov. He greeted the guests and said that on April 15, 2019, President Ilham Aliyev signed a decree “On the 110th anniversary of Academician Mammad Jafar Jafarov.” According to this decree, events are held in the republic dedicated to the life and work of the academician. The vice-rector noted that academician Mammad Jafar Jafarov devoted 60 years of his life to the development of literary and theoretical thought, the study of the history and theory of literature, literary connections and topical issues of aesthetics. His scientific works also analyze the works of Nizami Ganjavi, Fizuli, M.F. Akhundzade, Jalil Mammadguluzade, Mirza Alekber Sabir, Huseyn Javid and Samed Vurghun. The famous scientist has been engaged in successful pedagogical activities for a long time. He is the author of valuable textbooks, has great achievements in the training of scientific personnel.
The first comprehensive study on the formation and development of the romantic movement in Azerbaijani literature is also associated with the name of academician Mammad Jafar Jafarov. His scientific work “History of Russian Literature of the 19th Century” (1970, 1974) in three volumes is a serious scientific research related to Russian literature in Azerbaijan.
The following lecturers delivered speech in the event: the professor of the Department of Literature of Azerbaijan and foreign countries Rafig Yusifoglu with a report "Mammad Jafar and World Literature", Department head of Literature Theory of Institute of Literature after Nizami Ganjavi of ANAS, professor Tahira Mammad - with the report “Scientific heritage of Mammad Jafar”, senior lecturer of the Department of the Azerbaijani language and methods of its teaching Nemat Ibayev with a report "Mammad Jafar at the top of wisdom", an employee of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, Doctor of Philosophy Parvana Isayeva - with the report "Creativity of Jalil Mammadguluzade and Huseyn Javid in the studies of Mammad Jafar Jafarov, associate professor of the Department of Azerbaijani and Foreign Literature Dayanat Jumanov - with the report" Mammad Jafar as a researcher of Azerbaijani romanticism ".
Speakers emphasized that Mammad Jafar was an intelligent, bright personality and the author of fundamental works on the history and theory of literature, its aesthetics and philosophy.
In conclusion, the students performed the literary composition “And That Is True” from the book of stories of Mammad Jafar “Rare People”.