Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi
SDU-da akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə birgə təşkil olunmuş görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə həsr olunmuş “Çətin yollar yolçusu” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin Böyük Akt zalının foyesində akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun kitablarından ibarət sərgiyə baxış keçirdilər. Sərgidə alimin Azərbaycan və rus dillərində yazılmış “Klassiklərimiz haqqında”, “Seçilmiş əsərlər”, “Həyatın romantikası”, “Cəlil Məmmədquluzadə”, “Əntiqə adamlar”, “XIX əsr rus ədəbiyyatı”, “Sənət yollarında”, “M.F.Axundovun ədəbi-tənqidi görüşləri”, “Səni kim unudar”, “Azərbaycan-rus ədəbi əlaqələri tarixindən”, “Mütəfəkkirin şəxsiyyəti”, “Hüseyn Cavid”, “Rus klassikləri”, “Taras Şevçenko”, “Get dolangilən, xainsən hələ” əsərləri və “Məmməd Cəfər. Biblioqrafiya” kitabları nümayiş olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qonaqları salamladı, Prezident cənab İlham Əliyevin “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2019-cu il 15 aprel tarixli Sərəncamının əhəmiyyətindən və ədəbiyyatşünas alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, onun XIX əsr rus ədəbiyyatının Azərbaycan oxucusuna çatdırılmasındakı xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, akademik Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr etmiş, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr və eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirmişdir. Onun geniş, əhatəli elmi irsində Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Hüseyn Cavid və Səməd Vurğun kimi qüdrətli söz ustalarının yaradıcılıqlarının fəlsəfi-estetik mahiyyətini dünya ədəbi təcrübəsi ilə vəhdətdə dolğun şərh edən, yüksək elmi-nəzəri ümumiləşdirmə gücünə malik əsərləri xüsusi yer tutur. Prorektor onu da qeyd etdi ki, pedaqoji sahədə uzun müddət uğurla çalışan və qiymətli dərsliklər müəllifi olan alim, həmçinin elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmişdir. Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının təşəkkülü və inkişafının ilk müfəssəl tədqiqi Məmməd Cəfər Cəfərovun adı ilə bağlıdır. Ölkəmizdə ədəbiyyatın digər sahələrinin inkişafında onun çox böyük xidmətləri olub. Alimin üçcildlik “XIX əsr rus ədəbiyyatı tarixi” (1970, 1974) kitabları Azərbaycanda rus ədəbiyyatı ilə bağlı qələmə alınmış ən sanballı elmi əsərlər sayılır.
Tədbirdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafiq Yusifoğlu “Məmməd Cəfər və dünya ədəbiyyatı”, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Tahirə Məmməd “Məmməd Cəfər Cəfərovun elmi irsi nəzəri baza kimi”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nemət İbayev “Müdriklik zirvəsində Məmməd Cəfər”, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin əməkdaşı filologiya elmləri doktoru Pərvanə İsayeva “Cəlil Məmmədquluzadə və Hüseyn Cavid yaradıcılığı Məmməd Cəfər Cəfərovun tədqiqatlarında”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Dəyanət Cümənov “Məmməd Cəfər Azərbaycan romantizminin tədqiqatçısı kimi” mövzularında çıxış etdilər. Ədəbiyyatşünas alim Məmməd Cəfər Cəfərovun böyük ziyalı, nurlu şəxsiyyət olduğunu, onun ölkə və dünya ədəbiyyatı tarixi, ədəbiyyat nəzəriyyəsi və estetika, fəlsəfə məsələlərinə dair fundamental əsərlər yazdığını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, ədəbiyyat tariximizin öyrənilməsində Məmməd Cəfər Cəfərovun əvəzedilməz xidmətləri var.
Sonra tələbələrin ifasında akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun "Əntiqə adamlar” adlı hekayələr kitabından “Orası da doğrudur” adlı kompozisiya nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено мероприятие, посвященное 110-ей годовщине академика Мамед Джафара Джафарова
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Декабрь 2019 14:49
В СГУ проведено мероприятие, посвященное 110-ей годовщине академика Мамед Джафара Джафарова
17 декабря в Сумгаитском государственном университете при организационной поддержке Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие, посвященное 110-ой годовщине известного литературоведа и критика, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки, академика Мамед Джафара Джафарова.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой книг академика. На выставке демонстрировались книги Мамед Джафара Джафарова, написанные на азербайджанском и русском языках –«О наших классиках», «Избранные произведения», «Романтика жизни», «Джалил Мамедкулизаде», «Редкостные люди», «Русская литература XIX века», «На пути к искусству», «Литературно-критические взгляды М.Ф.Ахундова», «Тебя невозможно забыть», «Из истории азербайджанско-русских литературных связей», «Личность мыслителя», «Гусейн Джавид», «Русские классики», «Тарас Шевченко», «Уходи, ты ещё изменник» и книга «Мамед Джафаров. Библиография».
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он приветствовал гостей и сказал, что 15 апреля 2019-го года Президентом Ильхамом Алиевым подписано распоряжение «О проведении 110-ой годовщины академика Мамеда Джафара Джафарова». Согласно этому распоряжению в республике проводятся мероприятия, посвященные жизни и творчеству академика. Проректор отметил, что академик Мамед Джафар Джафаров посвятил 60 лет своей жизни развитию литературно-теоретической мысли, исследованию истории и теории литературы, литературных связей и актуальных вопросов эстетики. В его научных работах также анализируются произведения Низами Гянджеви, Физули, М.Ф.Ахундзаде, Джалила Мамедкулузаде, Мирза Алекпера Сабира, Гусейн Джавида и Самеда Вургуна. Известный ученый длительное время занимался успешной педагогической деятельностью. Он является автором ценных учебных пособий, имеет большие заслуги в подготовке научных кадров.
Первое обстоятельное исследование, посвященное становлению и развитию романтического течения в азербайджанской литературе, тоже связано с именем академика Мамед Джафара Джафарова. Его научный труд «История русской литературы XIX века» (1970, 1974) в трех томах – серьезное научное исследование, связанное с русской литературой в Азербайджане.
На мероприятии выступили профессор кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран Рафиг Юсифоглы с докладом «Мамед Джафар и мировая литература», зав. отделом теории литературы Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА, профессор Тахира Мамед –с докладом «Научное наследие Мамед Джафара», ст. преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Немат Ибаев – с докладом «Мамед Джафар на вершине мудрости», сотрудник Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА, д.ф.н. Парвана Исаева –с докладом «Творчество Джалила Мамедкулизаде и Гусейна Джавида в исследованиях Мамед Джафара Джафарова, доцент кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Даянат Джуманов –с докладом «Мамед Джафар как исследователь азербайджанского романтизма».
Докладчики подчеркнули, что Мамед Джафар был интеллигентной, светлой личностью и автором фундаментальных трудов об истории и теории литературы, его эстетики и философии.
В заключение в исполнении студентов была продемонстрирована литературная композиция «И то - правда» из книги рассказов Мамед Джафара «Редкостные люди».