Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim öz işini uğurla başa çatdırdı
“Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim öz işini uğurla başa çatdırdı
Aprelin 1-dən 18-dək Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi, UNICEF və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində müəllimlər üçün təlimlər keçirildi.
Təlimlərin keçirilməsində məqsəd inklüziv təhsil üzrə dövlət proqramının həyata keçirilməsinə dəstək verməkdir. Təlimləri Bakı şəhərində beynəlxalq ekspertlər tərəfindən keçirilən İnklüziv Təhsil üzrə təlimçilərin təlimində iştirak etmiş universitetin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müəllimləri tərəfindən aparıldı. Üç həftə davam edən təlimdə universitetin bütün fakültələrindən 90 nəfər müəllim iştirak etdi. İştirakçılar inklüziv mühitdə təlimin təşkili üçün beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan biliklərə yiyələndilər.Təlimin sonunda hər bir iştirakçıya sertifikat verildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov təlimin gedişatını yaxından izlədi. Universitetdə inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, universitetin inklüziv təhsil sahəsində müvafiq təcrübəsi, potensialı və mütəxəssisləri var. Sumqayıt Dövlət Universiteti belə layihəyələrə daima dəstək verir.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova təlimlərin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyi tərəfindən icra olunan “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində pedaqoji heyətin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılması məqsədilə keçirilən təlimlər inklüziv təhsili tətbiq etmək bacarığına malik olan yeni nəsil müəllimlərin formalaşmasına şərait yaradacaq.

Home | News | THE TRAINING WITHIN THE PROJECT “EXPANDING INCLUSIVE EDUCATION IN AZERBAIJAN” CONCLUDED
Yerləşdirilmə tarixi : 18 April 2019 16:31
THE TRAINING WITHIN THE PROJECT “EXPANDING INCLUSIVE EDUCATION IN AZERBAIJAN” CONCLUDED
From April 1 to 18, the trainings held for lecturers at Sumgayit State University within the project “Expanding inclusive education in Azerbaijan” co-organized by UNICEF and Ministry of Education and financed by European Union.
The object of holding the trainings is supporting implementation of state program on inclusive education. The trainings were moderated by the lecturers of the Department of Pedagogy and psychology of our university, who took part in the trainings held by international experts in Baku. 90 lecturers from all faculties attended the trainings within 3 weeks. At the end every attendee gained certificate.
Rector Professor Elkhan Huseynov observed the training process. He notified that inclusive education environment has been created, the Center instituted for students with disabilities and Sumgayit State University has participated in several international projects in this direction. Rector pointed out that the university has practice, potential and also specialists in inclusive education sphere.
Chairwoman of the Department of Pedagogy and psychology docent Aytekin Mammadova spoke about significance of the trainings. She emphasized that the trainings arranged for enhancing the knowledge of pedagogical staff within the project “Expanding inclusive education in Azerbaijan” executed by Azerbaijani representation of UNICEF, will led to formation of new generation lecturers, who could apply inclusive education.