Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sosial şəbəkələrdə informasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda təlim keçirildi
Sentyabrın 17-də “Aktor” İctimai və Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Sosial şəbəkələrdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vətəndaş cəmiyyətinin rolunun artırılması ilə bağlı tədqiqatların aparılması” mövzusunda onlayn təlim keçirildi. Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı və tələbələr iştirak etdilər.
Tədbiri açıq elan edən “Aktor” İctimai və Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyinin sədr müavini Telman Məmmədov qonaqları salamlayaraq nəzərə çatdırdı ki, vətəndaş cəmiyyətinin üzvlərində, əsasən də gənc nəsildə internet mediaya maraq artırmaq və sosial şəbəkələrdən düzgün istifadənin istiqmətlərini aşılamaq olduqca əhəmiyyətlidir. Əsas hədəf sosial şəbəkələrdəki təhlükəli və təhlükəsiz xəbərlərin sərhədlərinin konturlarını vətəndaşlarımıza düzgün çatdırmaqdır.
Müsavat.com-un redaktoru Elşad Məmmədli isə beynəlxalq təcrübədən, sosial şəbəkələrdə yayılan xəbərlərin hüquqi tənzimlənməsi, şəxsi həyatın toxunulmazlığı, təhqirlə tənqidin fərqi, fərdi məlumatların yayılması, Azərbaycan seqmentində ciddi problemlərin olması və təmsil etdiyi qurumun – Mətbuat Şurasının neqativ hallara qarşı atdığı addımlardan bəhs etdi.
Misirdəki Azərbaycan diasporası təşkilatının sədri Ramil Niftaliyev layihənin önəminə toxunaraq, mövzunun vacibliyini diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, hazırda hər bir şəxs asanlıqla sosial şəbəkələrdəki məlumatları izləyə bilir, xəbərdar olur. Hazırda qərəzli məlumatlar yetərincədir, bu da öz növbəsində cəmiyyətdə çaşqınlığa, müəyyən problemlərə səbəb olur.
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri, Mətbuat Şurasının sədr müavini Ümüd Rəhimoğlu isə beynəlxalq təcrübədən, sosial şəbəkələrdə yayılan xəbərlərin hüquqi tənzimlənməsi, şəxsi həyatın toxunulmazlığı, fərdi məlumatların yayılması, Mətbuat Şurasının neqativ hallara qarşı atdığı addımlardan danışdı.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndəsi Tural İsmayılov, Ted.az saytının redaktoru Nicat Abdullayev, Sosial tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndəsi Aytən Babayeva, Atlas Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Elxan Şahinoğlu mövzu ilə bağlı fikrilərini bölüşdülər, sosial şəbəkələrdə yayılan bəzi yalan xəbərlərin müəyyənləşdirilməsi, eləcə də sərhəddə erməni təxribatlarının əsl mahiyyətindən danışdılar. Çıxışlarda həmçinin pandemiya dövründə sosial şəbəkələrdən istifadənin daha da aktuallıq kəsb etdiyi, COVID-19 virusu ilə bağlı həm psixoloji təsirlərdən, həm də düzgün analiz olunmamış xəbərlərin insanlara mənfi təsirlərindən danışıldı.
Onlayn müzakirə iştirakçıları ekspertlərə suallar ünvanladı, vacib saydıqları məqamları gündəmə gətirdilər.
Qeyd edək ki, onlayn müzakirədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev universitetdə gənclər təşkilatlarının bu yöndə həyata keçirdiyi işlərin mahiyyətindən danışdı.

Главная страница | Новости | Проведен тренинг на тему «Информационная безопасность в социальных сетях»
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Сентябрь 2020 13:56
Проведен тренинг на тему «Информационная безопасность в социальных сетях»
17 сентября Общественное объединение общественных и социальных исследований «Актoр» при финансовой поддержке Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики провело онлайн-тренинг на тему «Исследование повышения роли гражданского общества в обеспечении информационной безопасности в социальных сетях». В мероприятии приняли участие председатель студенческого профсоюза СГУ Немат Ибаев, председатель студенческой молодежной организации Тайфун Гаджилы и студенты.
Мероприятие открыл заместитель председателя Общественного объединения общественных и социальных исследований «Актoр» Тельман Мамедов. Он приветствовал гостей и сказал, что важно повысить интерес членов гражданского общества, особенно молодого поколения, к Интернет-СМИ и обучить их правильно пользоваться социальными сетями. Основная цель - грамотно донести до наших граждан как правильно определять и разграничивать опасные и безопасные новости в социальных сетях.
Редактор Musavat.com Эльшад Мамедли рассказал о международном опыте, правовом регулировании новостей в социальных сетях, конфиденциальности, разнице между оскорблением и критикой, нераспространении личной информации, о серьезных проблемах, существующих в азербайджанском сегменте и о шагах предпринятых Советом прессы - организацией, которую он представляет против негативных явлений.
Председатель азербайджанской диаспоры в Египте Рамиль Нифталиев подчеркнул важность проекта, сказав, что теперь каждый может легко следить за информацией в социальных сетях и быть в курсе событий. В настоящее время в соцсетях имеется достаточно много ложной информации, что в свою очередь создает определенные проблемы.
Председатель Международного фонда Евразия Пресс, заместитель председателя Совета прессы Умид Рагимоглу рассказал о социальных сетях, о проблемах связанных с ними и о предпринятых мерах.
Представитель Центра социальных исследований Турал Исмаилов, редактор сайта Ted.az Ниджат Абдуллаев, представитель Центра социальных исследований Айтен Бабаева, руководитель Исследовательского центра Атлас Эльхан Шахиноглу поделились своим мнением по теме, разоблачили некоторые ложные новости, распространенные в социальных сетях, а также рассказали об истинном характере провокаций армян на границе. Спикеры
также говорили о растущей важности использования социальных сетей во время пандемии и о негативном психологическом воздействии на людей неправильно проанализированных новостей, связанных с вирусом COVID-19.
После этого участники онлайн-дискуссии задавали вопросы экспертам.
Отметим, что в онлайн-дискуссии председатель студенческого профсоюза Сумгаитского государственного университета Немат Ибаев рассказал о сути работы, проводимой молодежными организациями в этом направлении в университете.