Yerləşdirilmə tarixi : 06 Fevral 2024 13:21
1920-ci ildə Neft sənayesinin milliləşdirilməsindən sonra Azərbaycanda Azərneftin tərkibində Mərkəzi Kimya Laboratoriyası (MKL) yaradıldı. 1929-cu ildə bu laboratoriyanın bazasında V.V.Kuybışov adına Azərbaycan Neft Tədqiqat İnstitutu (AzNTİ) yaradıldı və həmin tarix indiki NKPİ-nin yaranması tarixi hesab olunur.
1946-cı ildə AzNTİ bazasında Azərbaycan Neft Emalı Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzNEETİ) və Azərbaycan Neft Çıxarma Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzNÇETİ) yaradılmışdır.
Akademik Yusif Məmmədəliyevin təşəbbüsü ilə 1959-cu ildə AzNTİ, Azərbaycan Neft Emalı Elmi-Tədqiqat İnstitutu (AzNEETİ) və Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Kimya İnstitutunun bir sıra laboratoriyaları əsasında Elmlər Akademiyası sistemində Neft Kimya Prosesləri İnstitutu yaradılmışdır.  İnstitut 2022-ci ildən etibarən Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəalyyət göstərir.
İnstituta 1959-1962-ci illərdə M.F.Nağıyev, 1962-1987-ci illərdə isə V.S.Əliyev, 1987- 2011-ci illərdə akademik M.İ.Rüstəmov, 2011-ci ildən etibarən isə Vaqif Abbasov rəhbərlik edir.
1962-ci ildə NKPİ-yə akademik Y.H.Məmmədəliyevin adı verilmiş və 1967-ci ildə İnstitut “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni ilə təltif edilmişdir.
1965-1969-cu illərdə Neft-kimya prosesləri institutunun elmi potensialı əsasında akademik Ə.M.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, akademik M.F.Nağıyev adına Kimya Texnologiyalarının Nəzəri Problemləri (indiki Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu), ÜİET Qaz Emalı İnstitunun Azərbaycan filialı, NKPİ-nin Sumqayıt filialı(indiki Polimer Materialları İnstitutu), Radiasiya Tədqiqatları Sektoru (indiki Radiasiya Problemləri İnstitutu) yaradılmışdır.
İnstitutda Elmi Şura, elmi tədqiqat laboratoriyaları, Monomerlər, oliqomerlər və kataliz şöbəsi, İnformasiya və telekommunikasiya şöbəsi, Fiziki və fiziki-kimyəvi tədqiqatlar şöbəsi, Neft və qazın kimyası və texnologiyası şöbəsi, Neft kimya sintezi şöbəsi, Çoxfunksiyalı reagentlərin kimyası və texnologiyası şöbəsi, Neft kimya sintezi şöbəsi və s. fəaliyyət göstərir.
22 noyabr 2023-cü il tarixində Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsi üzrə fəaliyyətlərin birgə həyata keçirilməsinə dair əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Görüşdə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov və hər iki müəssisənin nümayəndə heyəti iştirak edirdilər.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qonaqları salamlayaraq onları rəhbərlik etdiyi bu elm ocağında görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. Anlaşma memorandumunun “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində imzalanmasının əhəmiyyətini vurğuladı və ölkəmizdə rəqabətli insan kapitalının, habelə yüksəkixtisaslı kadr potensialının gücləndirilməsinə dəyərli töhfə verəcəyini qeyd etdi. Bildirdi ki, qloballaşan dünya ali təhsil sistemində innovasiyaların tətbiqi ilə bağlı yeni yanaşmalar tələb edir. Bu səbəbdən də Sumqayıt Dövlət Universiteti əlaqələrini genişləndirir.
Rektor ali məktəbin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin təhsil, elm sahəsində imzaladığı sərəncamlar, qəbul etdiyi dövlət proqramları elmi-texniki infrastrukturun modernləşdirilməsi, elmin, təhsilin və istehsalatın inteqrasiyasının təmin edilməsi, o cümlədən texnoparkların, texnoloji mərkəzlərin genişləndirilməsini əsas vəzifə kimi qarşıya qoymuşdur.
Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində mütəxəssis hazırlığında innovativ texnologiyaların daşıyıcısı olan, sənaye və istehsalat sahələrinin problemlərini daha tez mənimsəyən və həlli yollarını müəyyənləşdirməyə qadir olan mütəxəssislər hazırlanması məsələsi əsas hədəf götürülüb. Bu ideyanın reallaşması və əmək bazarının tələblərinə uyğun mütəxəssislər hazırlanması üçün istehsalat, xidmət sahələri ilə sıx əlaqələr qurur.
Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxış edərək səmimi qəbula görə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi, universitetin təhsil modelini yüksək qiymətləndirərək müasir texnologiyaların tətbiqini tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsində önəmli amil olduğunu qeyd etdi. Rəhbərlik etdiyi institutun ali məktəblərlə, o cümlədən SDU ilə əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı, institutda tələbələrin universitetdə əldə etdikləri biliklərini elmi tədqiqatlarla əlaqələndirmələri üçün hərcür şəraitin olduğunu bildirdi. Universitet əməkdaşlarının da öz növbələrində Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu ilə birgə elmi-tədqiqat işləri və informasiya mübadiləsinin aparılması, tələbələrin elmi işə cəlb olunmaları və onlarda praktiki vərdişlərin formalaşdırılması istiqamətində gələcək perspektivlərdən söz açdı.
Sonda Sumqayıt Dövlət Universiteti və Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalandı. Memorandumu SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov və Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov imzaladılar.
Əməkdaşlıq memorandumunda tədqiqat və innovasiya fəaliyyətinin inkişafı, tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə tədqiqat layihələrinin hazırlanması və həyata keçirilməsi, elmi məlumat mübadiləsi, akademik mübadilə, məharət dərsləri, birgə konfranslar, seminarlar və digər beynəlxalq tədbirlərin təşkili, elmi məqalələrin çap olunması nəzərdə tutulur.

Yerləşdirilmə tarixi : 06 February 2024 13:21
Institute of Petrochemical Processes named after Academician Y.H. Mammadaliyev of the Ministry of Science and Education
After the nationalization of the oil industry in 1920, the Central Chemical Laboratory (CCL) was established in Azerbaijan as part of Azerneft. In 1929, the Azerbaijan Oil Research Institute (AzORI) named after V.V. Kuybyshov was established on the basis of this laboratory, and that date is considered the date of establishment of the current IPP.
In 1946, Azerbaijan Oil Refining Scientific Research Institute (AzORSRI) and Azerbaijan Oil Extraction Scientific Research Institute (AzOESRI) were established on the basis of AzORI.
On the initiative of Academician Yusif Mammadaliyev, the Institute of Petrochemical Processes was established in the Academy of Sciences in 1959 based on a number of laboratories of AzORI, Azerbaijan Oil Refining Scientific Research Institute (AzORSRI) and the Institute of Chemistry of the Azerbaijan Academy of Sciences. The institute has been operating under the Ministry of Science and Education since 2022.
The institute was headed by M.F. Naghiyev in 1959-1962, V.S. Aliyev in 1962-1987, academician M.I. Rustamov in 1987-2011, and Vagif Abbasov since 2011.
In 1962, NKPI was named after Academician Y.H. Mammadaliyev, and in 1967, the Institute was awarded the ‘Red Labor Flag’ order.
In 1965-1969, based on the scientific potential of the Institute of Petrochemical Processes, the Institute of Additive Chemistry named after academician A.M. Guliyev, Theoretical Problems of Chemical Technologies named after academician M.F. Naghiyev (now the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry), Azerbaijan branch of the WTO Gas Processing Institute , the Sumgait branch of IPP (now Institute of Polymer Materials), Radiation Research Sector (now Institute of Radiation Problems) was established.
The Institute has a Scientific Council, scientific research laboratories, Department of Monomers, Oligomers and Catalysis, Department of Information and Telecommunications, Department of Physical and Physico-Chemical Research, Department of Oil and Gas Chemistry and Technology, Department of Petrochemical Synthesis, Department of Chemistry and Technology of Multifunctional Reagents, Petrochemical synthesis department, etc. operates.
As a continuation to Ministry of Science and Education (MoSE) initiative of integrating science with higher education, with the official consent of MoSE, Sumgait State University (SSU) has signed Memorandums of Understanding with the Institute of Petrochemical Processes (IPP) on November 22, 2023. Agreement was signed for the affiliation of institute for the joint implementation of personnel training and scientific research. Under the signed memorandum, it was agreed to officially consider the research output of SSU and its newly affiliated institution (IPP), including their publications and citations, as produced under the affiliation of SSU in Scopus and other international databases.
Academician Vagif Abbasov, director of the Institute of Petrochemical Processes, rector of SSU Rufat Azizov and representatives of both institutions took part in the meeting. Rector of SSU Rufat Azizov greeted the guests and said that he was happy to see them in this center of science that he leads. He emphasized the importance of signing the memorandum of understanding within the "Year of Heydar Aliyev" and noted that it will make a valuable contribution to strengthening the competitive human capital and the potential of highly qualified personnel in our country. He said that the globalized world requires new approaches regarding the application of innovations in the higher education system. For this reason, Sumgayit State University is expanding its relations.
The rector gave detailed information about the activities of the higher school, international programs and projects implemented. He noted that the decrees signed by the head of the country Ilham Aliyev in the field of education and science, the state programs adopted by him set the main task of modernizing the scientific and technical infrastructure, ensuring the integration of science, education and production, including the expansion of technological parks and centers.
In the end, a memorandum of understanding was signed between Sumgayit State University and the Institute of Petrochemical Processes. The memorandum was signed by SSU rector Rufat Azizov and director of the Institute of Petrochemical processes, academician Vagif Abbasov.
The cooperation memorandum envisages development of research and innovation activity, student-teacher exchange, preparation and implementation of joint research projects, exchange of scientific information, academic exchange, skill classes, organization of joint conferences, seminars and other international events, publication of scientific articles