Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan və Slovakiya prezidentləri mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Dekabrın 8-də Bratislavada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqrini mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Slovakiya Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
Prezident Peter Pelleqrininin bəyanatı
-Xanımlar və cənablar, mən çox şadam ki, bu gün Slovakiyada, Prezident Sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevi salamlayıram.
Cənab Prezident, mən şadam ki, Siz mənim dəvətimi qəbul etmisiniz. Bu, Azərbaycan Prezidentinin Slovakiyaya tarixdə ilk rəsmi səfəridir. Bu, bizim qarşılıqlı marağımızı ən yüksək səviyyədə təsdiq edir. Biz strateji tərəfdaşlıq qurmaq və onu inkişaf etdirmək niyyətindəyik. Biz cənab Prezidentlə geniş tərkibdə və təkbətək formatda geniş müzakirələr apardıq. Biz keçmişdə dəfələrlə görüşmüşük. Hər zaman olduğu kimi, görüşümüz səmimi və açıq şəkildə həyata keçirilmişdir. Çünki bizim ölkələrimiz dost ölkələrdir və bizim münasibətlərimiz hər zaman yaxşı səviyyədə olub.
Slovakiya Azərbaycanı yerləşdiyi regionda strateji əhəmiyyətə malik tərəfdaş hesab edir. Azərbaycan Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadiyyatıdır. O, Asiya və Avropa ilə kəsişmədə yerləşir və zəngin enerji resurslarına malikdir. Mən çox şadam ki, bizim ticarət dövriyyəmiz artmaqdadır. Burada ciddi artım var. Biz bu gün də qeyd etdik ki, burada hələ də istifadə edilməmiş potensial var.
Ötən il iki ölkə arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə imzalanmışdır və bu da bizim münasibətlərimizi daha yüksək səviyyəyə qaldırmışdır. Bizim qarşılıqlı maraq kəsb edən bütün sahələr üzrə əməkdaşlığımız yüksək səviyyəyə qaldırıla bilər. Biz gələcəkdə Slovakiya ilə Azərbaycan arasında daha sıx əməkdaşlıq edəcəyik - müdafiə sənayesi, müasir texnologiyalar, tələbə mübadiləsi, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə.
Mən slovak xalqı adından cənab Prezidenti və Azərbaycan Respublikasını təbrik etmək istərdim. Çünki uzun illərdən sonra Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh müqaviləsi paraflanmışdır. Bilirsiniz ki, bu müqavilə Ağ Evdə Prezident Donald Trampın iştirakı ilə imzalanmışdır. Azərbaycan bu gün sülh şəraitində yaşayır və onun vətəndaşları, cəmiyyət diqqəti ölkənin inkişaf etdirilməsinə yönəldib. Artıq diqqət postmüharibə dövrünə yönəldilib.
Azərbaycan Slovakiyada aparıcı rol oynaya bilər. Söhbət bizim enerji təchizatının şaxələndirilməsindən gedir. Biz, əlbəttə, bilməliyik ki, uzunmüddətli perspektivdə Azərbaycan bizim üçün strateji tərəfdaş ola bilər. Bizim heyətlər danışıqları davam etdirəcəklər ki, bu, Slovakiya üçün də məqbul bir anlaşma olsun və biz də Azərbaycanın resurslarından istifadə edə bilək.
Müdafiə sənayesi çox vacib sahədir. Biz bu sahəni artıq inkişaf etdiririk. Biz, sadəcə olaraq, Azərbaycana silah satmaq niyyətində deyilik. Bildiyiniz kimi, bu sahə Slovakiyada çox inkişaf edib. Biz özüyeriyən artilleriya qurğuları, sursat və digər məhsullar sahəsində də böyük təcrübəyə malikik. Biz Azərbaycanla texnologiya ötürülməsi, Azərbaycanın maliyyəsindən istifadə edilməsi və birgə istehsalın üzərində işləyə və birlikdə istehsal etdiyimiz məhsulları üçüncü ölkələrə sata bilərik.
Mən şadam ki, bizim Baş nazirin müavini və müdafiə naziri cənab Kalinakın səfəri zamanı da Azərbaycan tərəfi avtomatik artilleriya sistemlərinin alışı ilə maraqlanıb və artıq niyyətini bildirib. Əminəm ki, bu silah növləri də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini gücləndirəcəkdir.
Birgə müəssisələr, birgə şirkətlər, texnologiya ötürülməsi, yəni, biz bu sahədə daha da sıx çalışmaq əzmindəyik və əlbəttə ki, digər sahələr də ola bilər. Bildiyiniz kimi, slovak şirkəti Qarabağ bölgəsində “ağıllı kənd” inşa edir. Eyni zamanda, bizim ixrac-idxal bankımız da müxtəlif layihələri maliyyələşdirməyə hazırdır.
Sonda onu da qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycan və Slovakiya dost ölkələrdir. Bizim aramızda daha sıx əlaqələr ola bilər. Şadam ki, Macarıstanın "Wizz Air" şirkəti fəal şəkildə bizim ölkələri birləşdirir, uçuşları artırır. Artıq Bratislava Hava Limanından da Bakıya birbaşa uçuşlar açıla bilər. Çünki bu, dinamik inkişaf edən iki regiondur və bu da bizim müzakirə mövzumuz olmuşdur.
Cənab Prezident, bir daha Sizi Bratislavada salamlayıram. Əminəm ki, Sizin rəsmi səfəriniz bizim əməkdaşlığımızda yeni, mühüm bir mərhələnin başlanğıcı olacaq. Mən çox şadam ki, biz tezliklə Sizinlə yenidən görüşəcəyik. Mənim dəvətimi qəbul etdiyinizə görə bir daha təşəkkür edirəm. Əlbəttə ki, biz Bakıda görüşmüşük, ancaq rəsmi olaraq Slovakiya Prezidenti Azərbaycanda səfərdə olmamışdır.
Bir daha cənab Prezident, xoş gəlmisiniz Slovakiyaya.
Sonra Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
-Hörmətli cənab Prezident.
Əziz dostlar.
İlk növbədə, cənab Prezident, dəvətə və qonaqpərvərliyə görə Sizə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Mənim Slovakiyaya rəsmi səfərim əminəm ki, iki ölkə arasındakı əlaqələrə çox müsbət təsir göstərəcəkdir.
Siz qeyd etdiyiniz kimi, bu, Azərbaycan Prezidentinin Slovakiyaya ilk rəsmi səfəridir. Əlbəttə ki, səfər zamanı həm təkbətək formatda, həm nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə apardığımız danışıqlar bir daha onu göstərir ki, Slovakiya və Azərbaycan, sözün əsl mənasında, dost ölkələrdir və strateji tərəfdaşlardır.
Qeyd etdiyiniz kimi, keçən il Slovakiya və Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə imzalamışlar. Bu, əlaqələrimizi ən yüksək səviyyəyə qaldıran bir sənəddir və o sənədin imzalanmasından sonra biz bütün istiqamətlər üzrə çox fəal əməkdaşlığı görürük.
Siz artıq bizim ikitərəfli gündəliyimizlə bağlı geniş məlumat verdiniz. Sadəcə olaraq, əlavə etmək istərdim ki, qeyd etdiyiniz bütün istiqamətlər üzrə bizim müştərək komandalarımız fəal işləyir. Birgə iqtisadi işçi qrup öz fəaliyyətini genişləndirir. Ənənəvi əməkdaşlıq sahəsi olan energetika üzrə konkret layihələr icra edilir. Keçən il ilk dəfə olaraq Azərbaycan qazı Slovakiyaya təchiz edilmişdir və Slovakiyanın ehtiyacları olan səviyyədə, istənilən həcmdə Azərbaycan enerji resurslarını təmin edə bilər.
Onu da bildirməliyəm ki, bizim zəngin qaz yataqlarımız bu gün imkan verir ki, dünyanın bir çox ölkələrinə təbii qazı ixrac edək. Azərbaycan qazını almış ölkələrin sayı 14-ə çatıb. Biz boru kəmərləri ilə ixrac edilən qazın təchizatçı ölkəsi olaraq birinci yerdəyik. Yeni qaz yataqlarının işlənməsi nəticəsində əlavə resurslar əldə ediləcək və təbii ki, həm Slovakiyaya, həm də onun qonşularına Azərbaycan qazının təchizatı daha da böyük həcmdə mümkün olacaqdır.
Hazırda bizim ümumi qaz ixracımız 25 milyard kubmetr səviyyəsindədir, bunun da yarısı Avropa ölkələrinə nəql edilir. Bu gün Avropa İttifaqına üzv 8 ölkə Azərbaycan qazını alaraq öz enerji təhlükəsizliyini təmin etmiş olur.
Bizim digər perspektivli əməkdaşlıq sahəsi haqqında Siz artıq dediniz, bu da müdafiə sənayesi sahəsidir. Biz bu sahədə əməkdaşlığı sənayenin inkişafı nöqteyi-nəzərindən görürük. Biz müharibə aparmaq fikrində deyilik. Yəni, bizim üçün müharibələr artıq keçmişdə qalır və sadəcə olaraq, burada bir sinergiyanın yaradılması üçün Slovakiya texnologiyaları ilə Azərbaycan maliyyə imkanlarını birləşdirərək yeni məhsulların istehsalı dünya bazarları üçün də maraqlı ola bilər. Həm də ki, bu, texnoloji inkişafın da bir qolu olaraq bizə böyük faydalar verəcəkdir. Biz bu istiqamətdə konkret layihələr üzərində çalışırıq.
Düz bir ay əvvəl - noyabrın 8-də biz azadlıq müharibəsində Qələbənin beşinci ildönümünü qeyd etmişdik və fəxri qonaqlar arasında Slovakiyanın Baş nazirinin müavini və müdafiə nazirini görmək xüsusi məmnunluq yaratmışdır. Buna görə biz Slovakiya dövlətinə və hökumətinə minnətdarıq. Bu kimi jestlər bir daha onu göstərir ki, biz, sözün əsl mənasında, dost ölkələrik. Müvafiq hökumət nümayəndələri bütün istiqamətlər üzrə təlimatları alıb ki, gələcək illərdə əməkdaşlığı daha da yüksək səviyyəyə qaldıraq.
Sizin rəhbərliyinizlə Slovakiyanın uğurlu inkişafı bizi çox məmnun edir. Ölkənizdə sabitlik, iqtisadi inkişaf hökm sürür. Slovakiya çox güclü sənaye potensialına malikdir. Xüsusilə Sizə rəğbət qazandıran odur ki, Slovakiya müstəqil xarici siyasət aparır. Bəzi hallarda buna görə müəyyən çətinliklərlə də üzləşirsiniz. Ancaq bu, Sizi yolunuzdan döndərmir və bizim bölgəmizdə Sizin ölkənizə və rəhbərliyə çox böyük hörmət mövcuddur.
Azərbaycan isə öz xarici siyasət prioritetlərini çoxdan müəyyən edib. Biz, eyni zamanda, bu gün Şərqlə Qərb arasında müəyyən bir körpü rolunu oynayırıq. İnfrastruktura, bağlantılara, nəqliyyat sektoruna qoyduğumuz sərmayə bu gün imkan verir ki, Azərbaycan Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin önəmli parçasına çevrilsin. Biz Orta Dəhliz layihəsində fəal iştirak edirik. Orta Asiyanı Avropa ilə birləşdirən ən etibarlı və ən təhlükəsiz marşrut Azərbaycan ərazisindən keçir.
Gələcək illərdə bağlantılar və nəqliyyat sahəsinə əlavə vəsait qoyaraq biz öz imkanlarımızı genişləndirəcəyik. Hesab edirəm ki, biz Slovakiya ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələrin inkişafında bu sahəni də diqqətdən kənarda qoymamalıyıq. Çünki bunun çox böyük potensialı vardır.
Eyni zamanda, bu gün biz informasiya texnologiyaları, data mərkəzlərinin yaradılması haqqında danışmışıq. Burada Azərbaycanın üstünlüyü ondadır ki, bizdə kifayət qədər böyük enerji potensialı var. Bu gün Azərbaycanda istifadə olunmayan enerji potensialı təxminən 2 giqavata bərabərdir və növbəti beş il ərzində bu, 8 giqavata çatdırılacaq. Təbii ki, süni intellekt və data mərkəzlərinin fəaliyyəti üçün enerji mənbəyi əsas amillərdən biridir. Əlbəttə ki, iqlim də burada önəmli amildir. Baxmayaraq, biz Cənub ölkəsiyik, amma bizim çox soyuq bölgələrimiz də var ki, orada ilin böyük hissəsində şaxtalı hava şəraiti mövcuddur. Ona görə beynəlxalq data mərkəzləri habı kimi biz öz rolumuzu görürük və Slovakiya şirkətləri ilə bu istiqamətdə çalışmaq fikrindəyik.
Cənab Prezident, qonaqpərvərliyə görə bir daha təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Fürsətdən istifadə edərək, Sizi Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət etmək istəyirəm. Siz Azərbaycanda dəfələrlə olmusunuz, ancaq Prezident kimi rəsmi səfərdə hələ ki, olmamısınız. Əgər vaxtınız olarsa, gələn il biz Sizi Azərbaycanda qarşılamağa hazırıq və çox məmnun olarıq. Bir daha çox sağ olun.

Home | News | Presidents of Azerbaijan and Slovakia delivered press statements
On December 8, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Peter Pellegrini, President of the Slovak Republic, delivered press statements in Bratislava.
The President of Slovakia made the statement first.
Statement by President Peter Pellegrini
- Ladies and gentlemen,
I am very pleased to welcome the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to Slovakia here at the Presidential Palace today.
Mr. President, I am delighted that you have accepted my invitation. This is the first official visit by the President of Azerbaijan to Slovakia in history. This confirms our mutual interest at the highest level. We intend to establish and develop a strategic partnership with your country. Mr. President and I held extensive discussions both in an expanded format and in a one-on-one format. We have met many times in the past. As always, our meeting was very sincere and open because our countries are friends, and our relations have always been at a good level.
Slovakia views Azerbaijan as a partner of strategic importance in the region in which it is located. Azerbaijan is the largest economy in the South Caucasus. It is situated at the crossroads of Asia and Europe and is rich in energy resources. I am very pleased that our trade is increasing. There is significant growth, and we also noted today that some potential remains untapped.
Last year, the Declaration on Strategic Partnership was signed between the two countries, raising our relations to a higher level. Our cooperation in all areas of mutual interest can be expanded even further. In the future, Slovakia and Azerbaijan will cooperate even more closely – in the defense industry, advanced technologies, student exchange, tourism, culture, and other areas.
On behalf of the people of Slovakia, I would like to congratulate Mr. President and the Republic of Azerbaijan, as a peace treaty between Azerbaijan and Armenia has been initialed after many years. As you may know, this treaty was signed at the White House with the participation of President Donald Trump. Azerbaijan lives in peace today, and its citizens and society are now focused on the development of the country. Attention is now directed to the post-war period.
Azerbaijan can play a leading role for Slovakia. We are talking about diversifying our energy supplies. Of course, we recognize that Azerbaijan can be a long-term strategic partner for us. Our delegations will continue negotiations so that this becomes an agreement acceptable for Slovakia and allows us to benefit from Azerbaijan’s resources.
The defense industry is a very important sector, and we are already developing cooperation in this field. We do not intend simply to sell weapons to Azerbaijan. As you know, this sector is highly developed in Slovakia. We also have extensive experience in self-propelled artillery systems, ammunition, and other products. We can work with Azerbaijan on technology transfer, the use of Azerbaijani financial resources, and joint production, and we can sell jointly manufactured products to third countries.
I am pleased that during the visit of our Deputy Prime Minister and Minister of Defense, Mr. Kaliňák, the Azerbaijani side expressed its interest in purchasing automatic artillery systems and has now reaffirmed its intention. I am sure that these types of weapons will further strengthen the Azerbaijani Armed Forces.
Joint ventures, joint companies, technology transfer – in other words, we are determined to deepen our cooperation in this area, and of course, there may be other areas of mutual interest. As you know, a Slovak company is building a “smart village” in the Garabagh region. In addition, our Export-Import Bank is ready to finance various projects.
In conclusion, I would like to note that Azerbaijan and Slovakia are friendly countries. Our ties can become even closer. I am glad that the Hungarian airline Wizz Air is actively connecting our countries and increasing the number of flights. Direct flights from Bratislava Airport to Baku can now be launched, as these are two dynamically developing regions, and we have already discussed this topic.
Mr. President, I welcome you once again to Bratislava. I am sure that your official visit will mark the beginning of a new and important stage in our cooperation. I am very pleased that we will meet again soon. Thank you once again for accepting my invitation. Of course, we met in Baku, but the Slovak President has not yet paid an official visit to Azerbaijan.
Once again, Mr. President, welcome to Slovakia!
Then, the President of Azerbaijan made the statement.
- Dear Mr. President,
Dear friends,
Mr. President, first of all, I would like to express my sincere gratitude to you for the invitation and for the hospitality extended.
I am sure that my official visit to Slovakia will have a very positive impact on the relations between our two countries.
As you have noted, this is the first official visit by the President of Azerbaijan to Slovakia. Of course, the talks we held during the visit, both in a one-on-one format and with the participation of delegations, are further evidence of the fact that Slovakia and Azerbaijan are true friends and strategic partners.
As you mentioned, Slovakia and Azerbaijan signed a Joint Declaration on Strategic Partnership last year. It is a document that raises our relations to the highest level. Since that document was signed, we have observed very active cooperation in all areas.
You have already provided extensive information about our bilateral agenda. I would simply like to add that our joint teams are working hard on all the areas you mentioned. The joint economic working group is stepping up its activities. Specific projects are being implemented in the field of energy, which remains a traditional area of our cooperation. Last year, Azerbaijani gas was supplied to Slovakia for the first time. In fact, Azerbaijan can provide Slovakia with any volume of energy resources it may need.
I should also note that our rich gas fields have enabled us to export natural gas to many countries of the world today. The number of countries that purchase Azerbaijani gas has already reached 14. We hold first place as an exporter of gas through pipelines. As a result of the development of new gas fields, we will obtain additional resources, and, of course, it will be possible to supply Azerbaijani gas to both Slovakia and its neighbors in even larger volumes.
Currently, our total gas exports stand at 25 billion cubic meters, half of which is transported to European countries. Today, eight European Union member states provide for their energy security by purchasing Azerbaijani gas.
You have already mentioned another promising area of cooperation, which is the defense industry. We view cooperation in this area from the standpoint of industrial development. We do not intend to wage war. Wars are already a matter of the past for us. Simply put, by creating synergy and combining Slovak technologies with Azerbaijani financial capabilities, the production of new products may be of interest to world markets. Moreover, this will also bring us great benefits as a direction of technological development. We are working on specific projects in this area.
Exactly a month ago, on November 8, we celebrated the fifth anniversary of the Victory in the war of liberation, and it was a great pleasure to see the Deputy Prime Minister and Minister of Defense of Slovakia among our honored guests. We are grateful to the Slovak state and government for that. Such gestures once again show that we are, in the true sense of the word, friendly countries. Relevant government representatives have received instructions in all directions to raise cooperation to an even higher level in the coming years.
We are very pleased with Slovakia’s successful development under your leadership. There is stability and economic development in your country. Slovakia has very strong industrial potential. The fact that Slovakia pursues an independent foreign policy has earned you special respect. In some cases, you face certain difficulties because of this, but it does not deter you, and there is great respect for your country and leadership in our region.
Azerbaijan has long defined its foreign policy priorities. At the same time, we are currently playing the role of a bridge between East and West. The investments we have made in infrastructure, connectivity, and the transport sector have enabled Azerbaijan to become an important component of the East-West transport corridor. We are heavily involved in the Middle Corridor project. The most reliable and safest route connecting Central Asia with Europe passes through the territory of Azerbaijan.
In the coming years, we will expand our capabilities by investing additional funds in connectivity and transport. I believe that we should not overlook this area while developing relations between Slovakia and Azerbaijan, because it has great potential.
In addition, we discussed information technologies and the creation of data centers today. Azerbaijan"s advantage here is that we have substantial energy potential. Today, the unused energy potential in Azerbaijan is about 2 gigawatts, and it will increase to 8 gigawatts over the next five years. Of course, energy is one of the key factors for the operation of artificial intelligence and data centers. Climate is also an important factor here. Although we are a southern country, we also have very cold regions with frosty weather prevailing for most of the year. Therefore, we see our role as a hub for international data centers and intend to work with Slovak companies in this direction.
Mr. President, I would like to thank you once again for your hospitality. I would like to take this opportunity to invite you to pay an official visit to Azerbaijan. You have visited Azerbaijan many times, but you have not yet been there on an official visit as President. If you have time, we would be ready and pleased to welcome you to Azerbaijan next year. Thank you very much again.