daxili və xarici siyasətində aparılan müsbət işlər bundan
Ulu Tanrı ötən əsrin son onilliyində Azərbaycan xalqına iki möhtəşəm şans vermişdi. Birinci şans ondan ibarət idi ki, min illərlə tarixi olan qədim bir xalq hələ 1918-20-ci illərdə mövcud olmuş dövlət müstəqilliyini bərpa etmiş, yüz illərlə arzusunda olduğu suveren dövlətinə yenidən qovuşa bilmişdi. İkinci şans isə o idi ki, yenidən əldə etdiyimiz milli dövləti qoruyub saxlamaq, dövlət müstəqilliyimizi əbədiləşdirmək iqtidarında olan bir siyasi liderimiz mövcud idi.
XX əsrin sonlarında dövlət müstəqilliyimizin bərpası Azərbaycan xalqının misilsiz tarixi nailiyyətidir. Azərbaycan xalqı, sözün həqiqi mənasında, öz zəngin tarixi və dərin keçmişi ilə fəxr edib, qürur duya bilər. Azərbaycanın coğrafi-siyasi mövqeyinə görə həmişə sivilizasiyaların qovuşağında olduğunu önə çəkən Ulu Öndərimiz Heydər Əliyev qeyd etmişdir: “Məlumdur ki, Azərbaycan insanın, bəşəriyyətin beşiyi olan nadir ölkələrdən biridir. Burada həyat çox erkən yaranmışdır və Azıx mağarasında tapılmış azıxantrop Azərbaycanın ən qədim ibtidai insan məskənlərindən biri olmasını sübut edir. Qobustandakı və Gəmiqayadakı qayaüstü təsvirlər və petroqliflər, Kür-Araz və Xocalı mədəniyyətlərinə aid maddi-mədəniyyət nümunələri, Kurqan tapıntıları sübut edir ki, hətta miladdan əvvəlki minilliklərdə də Azərbaycanda inkişaf etmiş mədəniyyət mövcud olmuşdur”.
Göründüyü kimi, Azərbaycanlı adını daşıyan hər bir kəs öz keçmişi, bu günü ilə qürur duyduğu qədər, parlaq gələcəyinə də əminliklə güvənə bilər. Dahi şəxsiyyət, Ulu Öndər Heydər Əliyev öz xalqına nə qədər bağlı olduğunu öz əməli fəaliyyəti ilə sübut edib. Məhz Heydər Əliyev “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!” kəlamını söyləməklə xalqımızın nadir irsin varisi olduğunu bütün dünyaya nümayiş etdirib.
Dövlət müstəqilliyimizin bərpasının otuz ikinci ildönümünü təntənə ilə qeyd etdiyimiz bu günlərdə Azərbaycan xalqının, sözün həqiqi mənasında, hədsiz qürur hissi keçirməyə haqqı var. Çünki Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəm bünövrə üzərində qurulduğu, əbədi prosesə çevrildiyi artıq bütün dünyaya bəllidir. Bu möhkəm bünövrə, müstəqil Azərbaycan dövlətinin sarsılmaz sütunları məhz Heydər Əliyevin polad iradəsi ilə ərsəyə gəlib və ucaldılıb.
Azərbaycanın çoxəsirlik dövlətçilik tarixində özünün müstəsna əhəmiyyəti, xalqımızın nəinki bugünkü, həm də gələcək taleyinin müəyyənləşdirilməsi baxımından Heydər Əliyev epoxası mühüm yer tutur. Taleyüklü hadisələrlə yadda qalan, Azərbaycanın milli intibahı kimi səciyyələnən, müstəqillik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunan bu epoxa ulu öndərimiz, dünya şöhrətli dövlət başçısı və ictimai-siyasi xadim Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlıdır. Bu dövr Azərbaycanın müasir tarixinin bütöv bir salnaməsini təşkil edir. Bu şanlı salnamənin  hər bir səhifəsi, hər bir sətri Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin qüdrətli əlləri ilə yazılıb.
Azərbaycan XX əsrdə iki dəfə istiqlaliyyətini əldə etmək, özünün müstəqil dövlətini yaratmaq şansı qazanıb. 1918-ci ildə Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qısa müddətdə çox böyük işlər görməyə nail olsa da, xarici müdaxilə, daxili çəkişmələr və beynəlxalq təminatın olmaması ucbatından cəmi 23 ay yaşadı. Xalqımız çətinliklə əldə etdiyi ikinci tarixi şansını da o vaxtkı səriştəsiz iqtidarın günahı ucbatından cəmi iki il sonra yenidən itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. Bəxtimiz onda gətirdi ki, bu tarixi şansı reallaşdıra biləcək dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev xalqın xahişi və təkidinə biganə qalmadı, Azərbaycanın kövrək müstəqilliyini qorumaq və möhkəmləndirmək kimi olduqca mühüm bir missiyanı yerinə yetirdi.
Azərbaycanda vətəndaş müharibəsinin qarşısının alınması, atəşkəsə nail olunması, informasiya blokadasının yarılması, siyasi plüralizm, insan hüquqlarının qorunması, mətbuat azadlığı, xarici investorların ölkə iqtisadiyyatına cəlb olunması, iqtisadiyyatın, təhsil sisteminin, ordu quruculuğunun, səhiyyə sisteminin dünya standartlarına uyğun inkişafı, hərtərəfli yüksəliş Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər qısa zaman ərzində ölkədə sabitlik və əminamanlığı bərqərar edərək, respublikamızı inkişaf yoluna səfərbər etmişdir. Bu böyük insan xalqımızın iqtisadi, sosial-mədəni tərəqqisini stimullaşdıran, ümumən Azərbaycan cəmiyyətinin hərtərəfli inkişafını təmin edən müdrik siyasi strategiyasının müəllifi olmuşdur. Dahi şəxsiyyət respublikanı dünya birliyində layiqli mövqeyə sahib etmək kimi misilsiz tarixi missiyanı da yüksək səviyyədə yerinə yetirmişdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin milli dövlətçilik qarşısında ən böyük xidmətlərindən biri də müstəqil Azərbaycanın yeni neft strategiyasının hazırlanması və 1994-cü ildən uğurla həyata keçirilməsi olmuşdur. Miqyasına görə XX əsrin analoqu olmayan qlobal layihələrindən biri kimi alternativ enerji mənbələri axtarışında olan müasir dünyanın yeni geoiqtisadi xəritəsinin müəyyənləşməsinə əsaslı təsir göstərən “Əsrin müqaviləsi” Azərbaycanın siyasi və iqtisadi cəhətdən möhkəmlənməsinə, beynəlxalq iqtisadi münasibətlər sisteminə sürətli inteqrasiyasına da təkan vermişdir. Çox qısa zaman kəsiyində bir çox inkişaf etmiş dövlətlərin əsrlərlə keçdiyi inkişaf yolunu inamla qət edən respublikamızın inanılmaz iqtisadi və siyasi nailiyyətlərinin bazisinə çevrilən bu layihə, eyni zamanda, Azərbaycanın yüksək siyasi iradəsini, milli maraqlarını sonadək müdafiə etmək, təbii sərvətlərinə sahib çıxmaq əzminin təntənəsi kimi tarixə düşmüşdür.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi fəaliyyət göstərdiyi 10 ildə həmişə xalqımızın milli maraqlarını dəqiq müəyyən etmiş, ictimai, siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə qazanılan böyük uğurların memarı olmuşdur. Dahi şəxsiyyət bütün bu illər ərzində xalqın maddi rifahını yaxşılaşdırılması və aztəminatlı əhali qruplarının sosial ehtiyaclarının ödənilməsindən ötrü mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin etmişdir. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin sosial siyasəti Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqa, əhalinin aztəminatlı təbəqələrinə olan qayğısından qaynaqlanıb. Bu böyük xidmətləri Azərbaycan daim sonsuz minnətdarlıq hissi ilə xatırlayır.
Son 20 ildə əldə etdiyimiz möhtəşəm nailiyyətlər əminliklə deməyə əsas verir ki, ulu öndərimizin müəyyənləşdirdiyi və mərhələ-mərhələ zərgər dəqiqliyi ilə həyata keçirdiyi müdrik siyasi kurs bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müasir dünyanın tələblərinə uyğun yeni keyfiyyət və məzmunda uğurla davam və inkişaf etdirilir. Dövlətimizin başçısının da qeyd etdiyi kimi, “müstəqilliyimiz dövründə böyük uğurlar əldə etməyimiz doğrudan da, böyük bir tarixi nailiyyətdir. Biz sübut edə bilmişik ki, Azərbaycan etibarlı tərəfdaşdır. Azərbaycan dost ölkədir və dostların sayının artması bizim siyasətimizin təntənəsidir”.
Azərbaycan hərtərəfli və sürətli tərəqqi yolunda inamla irəliləyir, növbəti zəfərlərə imza atır. Məhz Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan 2020-ci il sentyabrın 27-də başlamış və 8 noyabradək davam etmiş İkinci Qarabağ müharibəsini müvəffəqiyyətlə başa vurdu. 30 illik işğal altında olan torpaqlarımız azad olundu. Bu ilin 20 sentyabrında isə 24 saatlıq lokal xarakterli antiterror əməliyyatı növbəti dəfə Azərbaycan dövlətinin möhtəşəm zəfəri ilə nəticələndi. 1 günlük lokal xarakterli antiterror əməliyyatı Qarabağdakı qanunsuz erməni silahlı birləşmələrin təslim olmasına kifayət etdi. Bununla da Azərbaycan öz suveren ərazisini bərpa etdi və üç rəngli Azərbaycan bayrağı Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən Əsgəranda, Xocalıda, Xocavəndə, Xankəndində ucaldıldı.

independence of Azerbaijan, that the certain work carried out in the domestic and foreign
The first chance was that an ancient nation with thousands of years of history was able to restore its state independence, which existed in 1918-20, and regain its sovereign state, which it had dreamed of for hundreds of years. The second chance was that we had a political leader who was able to preserve the national state we regained and perpetuate our state independence.
The restoration of our state independence at the end of the 20th century is an unparalleled historical achievement of the Azerbaijani people. The people of Azerbaijan, in the true sense of the word, can be proud of their rich history and deep past. Our Great Leader Heydar Aliyev, who pointed out that Azerbaijan is always at the junction of civilizations due to its geographical and political position, noted: "It is known that Azerbaijan is one of the rare countries that is the cradle of mankind. Life originated here very early, and the azixanthropus found in the Azikh cave proves that it is one of the oldest primitive human settlements in Azerbaijan. Rock paintings and petroglyphs in Gobustan and Gamigaya, material and cultural samples of Kura-Araz and Khojaly cultures, Kurgan findings prove that even in the millennia before Christ, there was a developed culture in Azerbaijan."
Genius personality, Great Leader Heydar Aliyev proved how much he is connected to his people by his practical activities. It was Heydar Aliyev who said, "I have always been proud, and I am still proud today, that I am an Azerbaijani!" by saying his words, he demonstrated to the whole world that our nation is the inheritor of a rare heritage.
In these days, when we celebrate the thirty-second anniversary of the restoration of our state independence, the people of Azerbaijan, in the true sense of the word, have the right to feel immense pride. Because it is already known to the whole world that the state independence of Azerbaijan is built on a solid foundation and has become an eternal process. This solid foundation, the unshakable pillars of the independent state of Azerbaijan, was created and erected precisely by the  will of Heydar Aliyev.
The era of Heydar Aliyev occupies an important place in the history of the multi-captive statehood of Azerbaijan, in terms of its exceptional importance and the determination of not only the current but also the future destiny of our nation. This era, which is remembered by fateful events, characterized as the national renaissance of Azerbaijan, engraved in golden letters in our history of independence, is connected with the name and activity of our great leader Heydar Aliyev. This period constitutes a complete chronicle of the modern history of Azerbaijan.
In the 20th century, Azerbaijan had the chance to gain its independence and create its own independent state twice. Although the Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic republic in the East in 1918, managed to do great things in a short time, it lived for only 23 months due to foreign interference, internal strife and lack of international support. Prevention of civil war in Azerbaijan, achieving a ceasefire, breaking the information blockade, political pluralism, protection of human rights, freedom of the press, attracting foreign investors to the country"s economy, development of the economy, education system, army building, healthcare system according to world standards, comprehensive promotion is connected with the name of  National Leader Heydar Aliyev. The great leader established stability and security in the country in a short time and mobilized our republic on the path of development. This great man was the author of a wise political strategy that stimulated the economic, social and cultural progress of our nation and ensured the comprehensive development of the Azerbaijani society in general. The genius fulfilled the unique historical mission of making the republic a worthy position in the world community at a high level.
One of the greatest services of National Leader Heydar Aliyev to the national statehood was the preparation of the new oil strategy of independent Azerbaijan and its successful implementation since 1994. As one of the unprecedented global projects of the 20th century in terms of its scale, the "Contract of the Century", which had a fundamental impact on the determination of the new geo-economic map of the modern world in search of alternative energy sources, also gave impetus to the political and economic strengthening of Azerbaijan and its rapid integration into the system of international economic relations. In a very short period of time, this project became the basis of the incredible economic and political achievements of our republic, which confidently traveled the development path of many developed countries for centuries.
National Leader Heydar Aliyev always defined the national interests of our people in all the periods he led Azerbaijan, including the 10 years he served as the President of independent Azerbaijan, and was the architect of great successes in social, political, economic, cultural and other fields. During all these years, the genius ensured the implementation of important measures to improve the material well-being of the people and meet the social needs of low-income population groups. The social policy of the independent state of Azerbaijan originated from the concern of the Great Leader Heydar Aliyev for the people and the low-income sections of the population.
The great successes we have achieved in the last 20 years are grounds for saying with certainty that the wise political course defined by our great leader and implemented step by step is being successfully continued and developed today under the leadership of President Mr. Ilham Aliyev in a new quality and content in accordance with the requirements of the modern world. We have been able to prove that Azerbaijan is a reliable partner. "Azerbaijan is a friendly country, and the increase in the number of friends is a celebration of our policy."
Azerbaijan confidently moves forward on the path of comprehensive and rapid progress, signs further victories. It was under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev that Azerbaijan successfully ended the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020 and lasted until November 8. Our lands, which have been under occupation for 30 years, have been liberated. On September 20 of this year, the 24-hour local anti-terrorist operation resulted in the great victory of the Azerbaijani state. A 1-day anti-terrorist operation of a local nature was enough for the surrender of the illegal Armenian armed groups in Karabakh. With this, Azerbaijan restored its sovereign territory and the tricolor flag of Azerbaijan was raised by Commander-in-Chief Ilham Aliyev in Asgaran, Khojaly, Khojavand, Khankendi.