İlham Əliyev xalqa müraciət edib
Bildiyiniz kimi, dünən səhər erməni silahlı birləşmələrinin törətdikləri terror aktı nəticəsində 6 Azərbaycan vətəndaşı, onlardan ikisi mülki şəxs mina terrorunun qurbanı olmuşdur. Birinci dəfə deyil ki, bizə qarşı Ermənistan terror aktı törədir. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan sonra bu günə qədər 300-dən çox Azərbaycan vətəndaşı mina terrorunun qurbanı olmuşdur, ya da ki, ağır yaralanmışdır.
Dünənki terror aktı bu sıradan olan hadisə idi. Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsi qurulmayana qədər İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Ermənistandan Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qanunsuz olaraq minalar gətirilmiş və müxtəlif yerlərdə basdırılmışdır. Bir müddət bundan əvvəl Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən aşkarlanmış minalar Rusiya sülhməramlı kontingentinin və Rusiya-Türkiyə Monitorinq Mərkəzinin nümayəndələrinə göstərilmiş və onlardan ciddi tədbir görülməsi tələb edilmişdir. Bu minalar 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunmuş minalardır. Yəni, bu, bir daha onu göstərir ki, İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra məqsədyönlü şəkildə Azərbaycana qarşı terror aktlarını həyata keçirmək üçün bu minalar gətirilmişdir.
Azərbaycan dərhal lazımi addımlar ataraq düşməni layiqincə cəzalandırmışdır. Lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanıldı və qarşıda duran bütün vəzifələr cəmi bir gün ərzində yerinə yetirildi. Terrorçular cəzalandırıldı və bir daha Ermənistana göstərildi ki, onların istənilən təxribatına layiqli cavab veriləcəkdir.
Dünən təxminən saat 13:00 radələrində antiterror tədbirlərinin başlanması və uğurla başa çatması nəticəsində Azərbaycan öz suverenliyini bərpa etmişdir.
Qeyd etməliyəm ki, antiterror tədbirləri nəticəsində bizim hərbçilərimiz böyük qəhrəmanlıq, şücaət, peşəkarlıq göstərmişlər. Ağır relyef şəraitində, düşmən tərəfindən uzun illər böyük mühəndislik işləri nəticəsində istehkamların mövcudluğu şəraitində, düşmən mövqelərinin təpələrdə, əlverişli yerlərdə yerləşdirilməsinə baxmayaraq, bizim hərbçilərimiz bir daha qeyd etdiyim kimi, qəhrəmanlıq, peşəkarlıq göstərmişlər və qısa müddət ərzində bütün istiqamətlər üzrə əhəmiyyətli dərəcədə hərbi uğurlar əldə etmişlər. Ermənistan dövlətinin Azərbaycan ərazisində qanunsuz yerləşdirilmiş və Ermənistan dövlətinin öhdəliyinə baxmayaraq, bu günə qədər çıxarılmamış ordunun böyük hissəsi tamamilə məhv edilmişdir. Hərbi texnika məhv edilmişdir və sıradan çıxarılmışdır.
Əməliyyat başlamazdan əvvəl mənim tərəfimdən bütün hərbi birləşmələrimizə bir daha ciddi tapşırıq verilmişdir ki, aparılan antiterror tədbirləri nəticəsində Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əhalisi zərbə altına düşməməlidir və mülki əhali qorunmalıdır. Biz həm yüksək dəqiqliyə malik silahlardan istifadə edərək buna nail olduq, eyni zamanda, Silahlı Qüvvələrimizin peşəkarlığı nəticəsində mülki vətəndaşlar tamamilə özlərini sığortalanmış vəziyyətdə hiss etmişlər. Eyni zamanda, göstəriş verilmişdir ki, mülki infrastruktura da heç bir zərbə dəyməməlidir, ancaq hərbi infrastruktur sıradan çıxarılmalıdır. Bir daha demək istəyirəm ki, ordumuzun, bütün Silahlı Qüvvələrimizin peşəkarlığı, texniki imkanları bizə bu vəzifəni şərəflə yerinə yetirməyə şərait yaratmışdır və bir daha Azərbaycan əsgəri, zabiti həm yüksək peşəkarlıq, həm də yüksək mənəvi keyfiyyətlər göstərmişdir.
Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, aparılmış qısamüddətli lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində, düşmənin silah və texnikalarının böyük hissəsi sıradan çıxarılmışdır. Onu da bildirməliyəm ki, Azərbaycan ərazisində qanunsuz olaraq Ermənistan ordusuna məxsus yüzdən çox tank və zirehli nəqliyyat vasitələri, zirehli texnika yerləşdirilmişdir. Radioelektron mübarizə vasitələri yerləşdirilmişdir. İki yüzdən çox top və artilleriya qurğuları, hava hücumuna qarşı ən müasir qurğular yerləşdirilmişdir. 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli Bəyanata zidd olaraq Ermənistan üç il ərzində öz silahlı qüvvələrini, canlı qüvvəsini və texnikasını bizim ərazimizdən çıxarmamışdır. Halbuki dəfələrlə həm Ermənistan rəhbərliyi ilə təmaslar əsnasında, eyni zamanda, beynəlxalq tədbirlərdə yüksək kürsülərdən mən dəfələrlə bu məsələyə qayıdaraq Azərbaycan dövlətinin haqlı narazılığını ifadə etmişdim. 10 noyabr üçtərəfli Bəyanatı, əslində, Ermənistan dövlətinin kapitulyasiya aktı idi və bu kapitulyasiya aktına görə Ermənistan Azərbaycan ərazilərindən bütün silahlı qüvvələrini çıxarmalı idi. Ancaq bundan imtina edirdi.
Əfsuslar olsun ki, antiterror tədbirləri zamanı şəhidlərimiz olub. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Yaralı əsgər, zabitlərimiz olub. Allah onlara şəfa versin. Onlar Vətən yolunda, haqq-ədalət yolunda, Azərbaycanın suverenliyi yolunda öz canlarını fəda etmişlər. Onların əziz xatirəsi bizim qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır.
Əməliyyatın uğurlu gedişatı təbii ki, Ermənistan dövlətini və onun himayəsi altında fəaliyyət göstərən qanunsuz xunta rejimini ciddi təşvişə salmışdır. Əməliyyatdan bir qədər sonra bizə vasitəçilər tərəfindən müxtəlif qeyri-müəyyən siqnallar gəlməyə başlamışdır və bizim Silahlı Qüvvələrimizin uğurlu irəliləyişi nəticəsində bu siqnallar daha intensiv xarakter almışdır. Bu gün səhər beynəlxalq tərəfdaşlardan bizə verilən məlumat ondan ibarət idi ki, qanunsuz silahlı birləşmələr, Ermənistan ordusunun bu birləşmələri artıq bizim şərtlərimizi qəbul etməyə hazırdırlar. Bizim şərtlərimizi isə mən dünən mənə zəng etmiş Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət katibinə çatdırmışdım. Məndən soruşuldu ki, antiterror tədbirlərini dayandırmaq üçün nə lazımdır? Mən dedim ki, Ermənistan ordusunun bizim ərazimizdə qanunsuz məskunlaşmış birləşmələri silahları yerə qoymalı, tərk-silah olunmalı, bizim ərazimizdən tamamilə çıxarılmalıdır və eyni zamanda, bütün silahları və texnikaları təhvil verməlidirlər. Ancaq o təqdirdə Azərbaycan antiterror tədbirlərini dayandıra bilər. Əks-təqdirdə sona qədər gedəcəyik və düşmən bizim gücümüzü də, qətiyyətimizi də yaxşı bilir.
Bu gün səhər saatlarında artıq bizə bildirildi ki, bizim şərtlərimiz qəbul edilib. Üstəgəl, bir neçə ay ərzində bizim nümayəndələrimizlə görüşdən imtina edən Qarabağda yaşayan erməni icmasının nümayəndələri bizimlə dediyimiz yerdə - Yevlax şəhərində görüşməyə hazırdırlar. Mənim cavabım belə oldu ki, Azərbaycan hər zaman olduğu kimi, öz sözünə sadiqdir. Bunu dostlarımız da bilir, düşmənlərimiz də bilir. Bizim sözümüz imzamız qədər dəyərlidir və bizim şərtlərimiz qəbul olunarsa, təbii ki, tədbirlərimiz, hərbi tədbirlərimiz dayandırılacaq və bu gün saat 13-də atəşkəs elan edildi. Əfsuslar olsun ki, qarşı tərəf atəşkəsə tam əməl etməyib. Atəşkəs elan olunandan sonra da bizim mövqelərimiz atəş altına düşmüşdür. Buna baxmayaraq, prinsip etibarilə bizim şərtlərimiz tam qəbul olundu və onu da bildirməliyəm, indi saat yeddiyə beş dəqiqə işləyir.
Artıq qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin mövqelərdən çıxarılma prosesi başlamışdır. O cümlədən onlar bizim şərtimizi qəbul edərək silahların da təhvil verilməsinə başlamışlar. Sual olunur. Bu vəziyyətə gətirib çıxarmaq kimə xeyir gətirdi? Axı, İkinci Qarabağ müharibəsindən dərhal sonra biz haqlı narahatlığımızı ifadə edərək dəfələrlə Ermənistan rəhbərliyinə, onların xaricdəki havadarlarına və digər tərəflərə müraciət edərək deyirdik ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisində qalması qanunsuzdur və buna son qoyulmalıdır. Biz deyirdik ki, qanunsuz xunta rejimi öz əski parçasından artıq olmayan dırnaqarası bayraqlarını büküb cibinə qoyub bizim torpağımızdan çıxmalıdır. Bu, bizim suveren hüququmuzdur. Qarabağ Azərbaycan ərazisidir və bunu bütün dünya tanıyır, o cümlədən Ermənistan rəhbərliyi artıq bunu başa düşüb. Əgər vaxtilə “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deyirdisə, indi “Qarabağ Azərbaycandır” deyir və nəinki deyir, hətta bizim ərazimizin ölçülərini də dilə gətirməyi unutmur. Düzdür, bunu öz xoşu ilə etməyib, bunu “dəmir yumruq” hesabına etməyə məcbur olub. Amma fakt göz qabağındadır. Ermənistan Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıyandan sonra Qarabağda 30 il at oynadan kriminal rejimin hansı statusu ola bilər?! Hansı dövlət atributları ola bilər?! Hansı seçkilər ola bilər?! Bütün İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan sonra əldə edilmiş üçtərəfli şifahi razılaşmalara rəğmən bu ayın 9-da Qarabağda saxta “seçkilər” keçirildi, saxta “prezident” seçildi, dırnaqarası prezident. Həmin o şəxs dərhal bəyan etdi ki, onlar statusun dalınca qaçacaqlar. Yəqin ki, mənim sözlərim onların yadından çıxıb. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatanda, Ermənistan ağ bayraq qaldıranda, diz çökəndə, kapitulyasiya aktına imza atanda mən demişdim ki, status cəhənnəmə getdi. Müharibədən bir müddət sonra biz status haqqında cəfəng ifadələri eşitmirdik. Amma görünür ki, bu qorxu onların canından yavaş-yavaş çıxdıqca yenidən revanşist qüvvələr baş qaldırır. Ona görə bütün bu amillər bir daha onu göstərir ki, qanunsuz kriminal xunta rejimi azğınlaşıb, harınlaşıb və qudurub. Unudub ki, onlar Azərbaycan ərazisində yaşayırlar. Ona görə bizim bütün addımlarımız legitimdir, hüquqidir, ədalətlidir və bütün addımlara görə biz həm məsuliyyət daşıyırıq, həm qürur hissi keçiririk. Yenə də deyirəm, antiterror tədbirləri yüksək peşəkarlıqla, dəqiqliklə elə aparıldı ki, mülki əhali zərbə altına düşmədi, mülki infrastruktura zərər vurulmadı. Ancaq düşmən mövqeləri, onların silahları, texnikaları məhv edildi.
İndi isə əminəm ki, bölgəmizdə yeni vəziyyətin yaranması labüddür. Çünki kriminal xunta rejimi təslim olandan sonra bu gərginlik mənbəyi, bu zəhər yuvası artıq tarixdə qalır və Qarabağda yaşayan erməni əhalisi də nəhayət rahat nəfəs ala bilər. Bunu mən demişəm və bir daha demək istəyirəm, Qarabağın erməni əhalisi bizim vətəndaşlarımızdır. Sadəcə olaraq, erməni millətçiləri, müharibə cinayətkarları, Ermənistanın və Qarabağın dırnaqarası rəhbərləri o insanları girov götürmüşdü, onların beyinlərini zəhərləmişdi. Azərbaycan haqqında, Azərbaycan xalqı haqqında olmazın yalanlarını uydurub onların beyinlərinə doldurmuşdur, onların beyinlərini zəhərləmişdir. Mən əminəm ki, Qarabağda yaşayan erməni əhalisi tezliklə yaxşılığa doğru dönüşü görəcək. Çünki bizim niyyətimiz sülh, qarşılıqlı anlaşma, qarşılıqlı hörmət əsasında birgə həyat qurmaqdır. Bizim erməni xalqı ilə heç bir problemimiz yoxdur, ədavətimiz də yoxdur.
Bütün haqsızlıqlara baxmayaraq, bütün kriminal Ermənistan rejimi tərəfindən törədilmiş cinayətlərə baxmayaraq, biz erməni xalqını bu cinayətlərdə heç vaxt günahlandırmamışıq. Xocalı soyqırımında, şəhərlərimizin, kəndlərimizin dağıdılmasında, qəbirlərin qazılmasında biz erməni xalqını günahlandırmamışıq. Biz kriminal rejimin ünsürlərini, başda duranlarını ittiham etmişik və biz onları məsuliyyətə cəlb edirik və edəcəyik. Bəziləri artıq öz layiqli cəzasını alıblar, bəziləri də alacaqlar.
Yevlax şəhərində mənim nümayəndəmlə Qarabağ icmasının nümayəndələrinin görüşü əsnasında biz öz baxışlarımızı, gələcək birgə yaşayış baxışlarımızı onlara çatdıracağıq. Onların bütün hüquqları təmin ediləcək - təhsil hüquqları, mədəniyyət hüquqları, din hüquqları, munisipal seçki hüquqları. Yəni, Azərbaycan azad cəmiyyətdir, Azərbaycan çoxmillətli, çoxkonfessiyalı dövlətdir. Bu, bizim böyük sərvətimizdir. Azərbaycanda yaşayan hər bir xalqın nümayəndəsi bunu görür. Bunu izah etməyə ehtiyac yoxdur. Bu, bizim həyat tərzimizdir. Heç vaxt Azərbaycanda dini, milli zəmində ayrı-seçkilik olmayıb və olmayacaq, İkinci Qarabağ müharibəsi bir daha onu göstərdi. Bütün millətlərin nümayəndələri, bütün etnik qrupların, bütün konfessiyaların nümayəndələri bir yumruq kimi birləşdi - Azərbaycan uğrunda, ləyaqət uğrunda, Vətən uğrunda! Ona görə, bax, bu gözəl ab-hava, bu, təbii bir məkandır və biz Qarabağda yaşayan erməni əhalisini buna dəvət edirik. Biz müxtəlif sosial proqramlar icra etməyə hazırıq. Biz bütün Qarabağı və Şərqi Zəngəzuru yenidən qururuq, görün, nə qədər böyük işlər görürük, cəmi iki il ərzində. O bölgədə bəlkə də 30 il ərzində heç 1 faiz də iş görülməyib - elektrik stansiyaları, körpülər, tunellər, su anbarları, yaşayış binaları, kəndlər, şəhərlər qurulur. Cəmi iki il ərzində. Heç bir yardım almadan, özümüz. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatanda mən demişdim, biz Qarabağı və Şərqi Zəngəzuru cənnətə çevirəcəyik və çeviririk, hər gələn insan onu görür. Eyni şəraiti biz Xankəndidə, Ağdərədə, Xocavənddə, kəndlərdə yaradacağıq, Əsgəranda yaradacağıq. Bu, bizim əlimizdədir. Ona görə bizim təklifimiz budur və bu gün dönüş nöqtəsi idi. Xunta, qansoran zəlilər artıq tamamilə ifşa olundu və təslim oldu. Onlar ağ bayraq qaldırdılar!
Bu gün Qarabağda yaşayan sadə insanlar üçün yeni tarixi bir şans yaradılıb. O şansı əldən verməsinlər. Biz buna hazırıq və Azərbaycan xalqı bilir, əminəm, erməni xalqı da bilir ki, mənim sözüm sözdür. Biz bunu təklif edirik və ümid edirəm ki, bizim təklifimiz qəbul olunacaq. Çünki bu, məntiqə, tarixi ədalətə, beynəlxalq hüquqa, gələcək inkişafa əsaslanan və gələcək inkişafa hesablanan təklifdir.
Ermənistan bu dövr ərzində - dünən, bu gün deyə bilərəm ki, gözlənilmədən siyasi səriştə göstərib və biz bunu qiymətləndiririk. Bunu önəmli amil kimi görürük və hesab edirəm ki, dünən və bu gün baş vermiş hadisələr, eyni zamanda, Azərbaycanla Ermənistan arasında gedən sülh prosesinə də müsbət təsir göstərəcək.
Mən ümid etmək istəyirəm ki, bizim atdığımız addımlar və antiterror tədbirlərinin nəticələri imkan verəcək ki, nəhayət sülh danışıqları üçün olan, Ermənistan tərəfindən qoyulan, verilən, təklif olunan, necə adlandırırsınız adlandırın, maneə aradan qalxa bilər. Bu, Cənubi Qafqazda yeni reallıq yaradacaq, uzunmüddətli sülh yaradacaq. Biz əmin olmalıyıq ki, qarşı tərəf revanşist fikirlərlə yaşamır və onlar da əmin olmalıdırlar ki, bizim onların torpağında gözümüz yoxdur. Biz onların ərazi bütövlüyünü tanıyırıq və bunu bəyan etmişik, bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünü tanıyırıq. Biz, sadəcə olaraq, tələb edirdik həm onlardan, həm onların arxasında duran və onlar üçün dar məqamda onların yanında olmayan, uzaqda, Avropada yerləşən dırnaqarası erməni cəfakeşləri bilsinlər - nə qədər uzaq dursalar bizim bölgəmizdən, o qədər də bölgə rahat nəfəs alacaq və biz bunu təklif edirik. Biz təklif edirik ki, Cənubi Qafqaz ölkələrinin gələcəyi sülhə, əmin-amanlığa, inkişafa söykənsin. Biz təklif edirik ki, bölgəmizdən uzaqda yerləşən, ancaq öz siyasi gündəliyini güdən və erməni xalqından bir alət kimi istifadə edən, onları istismar edən və dar gündə onları, necə deyərlər, satan qüvvələr, saxtakarlar, korrupsiyalaşmış siyasətçilər əl çəksinlər bizdən. Dünyanın o başında oturub bizə qarşı əsassız ittihamlar irəli sürənlər əl çəksinlər bizdən, qoysunlar Cənubi Qafqaz rahat nəfəs alsın. Bu bölgə əsrlər boyu davalar, savaşlar, qanlı toqquşmalar məkanı olmuşdur. Yetər artıq! Biz bunu tələb edirik və bir daha demək istəyirəm, Ermənistan dövlətinin dünən və bu gün sərgilədiyi mövqe ümidlər verir. Ümidlər verir ki, o gün uzaqda deyil - Azərbaycan və Ermənistan öz aralarında olan məsələləri tənzimləyəcək, sülh müqaviləsi imzalayacaq və Cənubi Qafqaz ölkələri üçtərəfli formatda gələcək əməkdaşlıq haqqında işləməyə başlayacaqlar. Ancaq bununla bərabər, onu da bildirməliyəm ki, bizə xor baxanlar, torpağımıza göz dikənlər, uğurumuzu həzm edə bilməyənlər heç vaxt, heç vaxt unutmasınlar ki, “dəmir yumruq” yerindədir və hər zaman yerində olacaq! Heç kim bizimlə diktat və ultimatum dilində danışa bilməz! Bunu heç kim unutmasın! Onu da unutmasın ki, Qarabağ Azərbaycandır!

Ilham Aliyev addressed the nation
As you know, yesterday morning, due to a terrorist act committed by the Armenian armed forces, six Azerbaijani citizens - two civilians, became victims of a mine terror. It is not the first time that Armenia has committed a terrorist act against us. Since the end of the Second Karabakh War, more than 300 Azerbaijani citizens have become victims of mine terrorism or have been seriously injured.
Yesterday's terrorist attack was one such incident. After the Second Karabakh War, mines were illegally delivered from Armenia to the Karabakh region of Azerbaijan and planted in various locations until the Lachin border checkpoint was established. Some time ago, the mines discovered by the Azerbaijan Armed Forces were shown to representatives of the Russian peacekeeping contingent and the Russia-Türkiye Monitoring Center, and the issue of taking serious measures was raised with and demanded from them. These mines were produced in Armenia in 2021. So, it once again shows that after the Second Karabakh War, these mines were deliberately delivered to carry out terrorist acts against Azerbaijan.
Azerbaijan duly punished the enemy by immediately taking necessary steps. Local antiterrorist measures were started, and all pending objectives were completed in one day. The terrorists were punished, and it was shown to Armenia again that all of their provocations would be met with a fitting response.
As a result of the initiation and successful completion of anti-terrorist measures, Azerbaijan regained its sovereignty at around 1:00 p.m. yesterday.
Our servicemen have shown extraordinary heroism, bravery and professionalism during the anti-terrorist measures. In challenging terrain and despite the presence of fortifications created over the years of engineering works by the enemy, given that the enemy's positions are located on hills and in favorable places, our servicemen once again, as I mentioned, showed heroism and professionalism and achieved significant military success in all directions in a short time. A large part of the army of the Armenian state, which was illegally stationed on the territory of Azerbaijan and has not been withdrawn to this day despite the obligation by the Armenian state, has been completely destroyed. Military equipment was obliterated and incapacitated.
Before the operation, I once again gave a strict order to all our military units that the Armenian population living in the Karabakh region should not be affected by the anti-terrorist measures and that the civilian population be protected. We have achieved this by using high-precision weapons. At the same time, civilians felt protected entirely thanks to the professionalism of our Armed Forces. In the meantime, I ordered that the civilian infrastructure not be targeted and only the military infrastructure be destroyed. I want to say again that the professionalism and technical capabilities of our Army and all of our Armed Forces made it possible to fulfill this duty with honor. Once again, Azerbaijani soldiers and officers showed high professionalism and moral qualities.
As a result of short-term local anti-terrorist measures, I would like to note again that most of the enemy's weapons and equipment have been incapacitated. I should also state that more than a hundred tanks and armored vehicles belonging to the Armenian Army were illegally stationed in the territory of Azerbaijan. Electronic warfare systems were deployed. More than two hundred cannons and artillery installations, the most advanced anti-aircraft equipment, were deployed. Contrary to the Trilateral Statement of November 10, 2020, Armenia did not withdraw its armed forces, manpower, and equipment from our territory for three years. However, during numerous contacts with the leadership of Armenia and from the high rostrums of international events, I repeatedly turned to this issue. I expressed the Azerbaijani state’s rightful dissatisfaction. The November 10 Trilateral Statement was an act of capitulation of the Armenian state, and according to this act of capitulation, Armenia had to withdraw its armed forces from all Azerbaijani territories. But it refused.
Unfortunately, we had martyrs during anti-terror measures. May Allah rest the souls of our martyrs in peace! We have wounded soldiers and officers. May Allah grant recovery to them. They sacrificed their lives for the Motherland, justice, and Azerbaijan's sovereignty. Their blessed memory will live forever in our hearts.
Of course, the successful progress of the operation seriously worried the Armenian state and the illegal junta regime operating under its auspices. As the operation unfolded, we received various vague signals from intermediaries. As a result of the successful offensive of our Armed Forces, these signals became more intense. This morning, the information provided by international partners was that illegal armed units, those units of the Armenian Army, are ready to accept our terms. I conveyed our terms to the United States Secretary of State yesterday, who called me. I was asked what is needed to stop the anti-terror measures. I said that the units of the Armenian Army illegally settled in our territory should lay down their weapons, be disarmed, and completely withdrawn from our territory. Simultaneously, they should hand over all weapons and equipment. Only in that case can Azerbaijan stop anti-terror measures. Otherwise, we will go until the end, and the enemy is very aware of our strength and determination.
In the morning, we were informed that our terms had been accepted. Moreover, representatives of the Armenian residents living in Karabakh, who refused to meet our representatives several months ago, were ready to meet in Yevlakh, the place we proposed. My response was that Azerbaijan always stands by its words. Both our friends and enemies know this. Our word is equally valuable as our signature, and if our terms are accepted, our military measures will stop. Today, a ceasefire was declared at 13:00. Unfortunately, the opposing side did not observe the ceasefire thoroughly, and our positions came under fire after the declaration of the ceasefire. Nevertheless, all our conditions were accepted in principle, and I must note that it is five minutes past six now.
The process of withdrawal of Armenia's illegal armed units from their positions has already begun. In addition, they have accepted our terms and started laying down their arms. It begs the question - who benefited from causing this situation? After all, immediately after the Second Karabakh War, we repeatedly appealed to the Armenian leadership, their patrons abroad, and other parties, expressing our legitimate concern and saying to them that the continued presence of the Armenian armed forces on the territory of Azerbaijan was illegal and should stop. We were saying that the illegal junta should fold up its so-called flag, worth no more than a piece of cloth, and vacate our lands. It is our sovereign right.
Karabakh is the territory of Azerbaijan, and the whole world knows it, including the Armenian leadership itself. Whereas he once said, "Karabakh is Armenia, full stop," now he says, "Karabakh is Azerbaijan". In fact, not only does he say that, but he also does not forget to mention the dimensions of our territory. Indeed, he did not do it of his own free will. The "Iron Fist" forced him to do it, but the facts are apparent. After Armenia has recognized Karabakh as an integral part of Azerbaijan, what status can the criminal regime that has been calling the shots in Karabakh for 30 years have? What state attributes can there be? What elections can there be? Despite all the trilateral verbal agreements reached after the Second Karabakh War, fake "elections" were held in Karabakh on September 9, and a fake "president" was elected. That person immediately declared that they would pursue the status issue. Perhaps they had forgotten my words. When the Second Karabakh War ended, and Armenia threw in the towel, was brought to its knees, and signed the act of capitulation, I said that the status went to hell. For some time after the war, we did not hear any nonsense about the status. But as this fear slowly dissipated, revengeful forces started emerging again. Therefore, all these factors are further evidence that the regime of the illegal criminal junta has become impertinent and impudent. They forgot that they were living in the territory of Azerbaijan. Therefore, all our steps are legitimate, legal, and fair, and we are both responsible and proud. Again, the anti-terror measures were carried out with high professionalism and accuracy so that the civilian population was not affected and the civil infrastructure was not damaged. Only enemy positions, their weapons and equipment were destroyed.
And now, I am sure that the emergence of a new situation in our region is inevitable. After the surrender of the criminal junta, this source of tension, this den of poison, has already been consigned to history. The Armenian population of Karabakh can finally breathe a sigh of relief. I said this before, and I want to repeat it: the Armenian population of Karabakh are our citizens. Armenian nationalists, war criminals, and the so-called leaders of Armenia and Karabakh took these people hostage and poisoned their brains. They concocted endless lies about Azerbaijan and its people, brainwashed and poisoned them. I am sure that the Armenian population living in Karabakh will soon see a change for the better. We intend to build a life together based on peace, mutual understanding, and mutual respect. We have no problems with the Armenian people. We have no enmity.
Despite all the injustices and crimes the criminal Armenian regime committed, we have never blamed the Armenian people for those crimes. We did not blame the Armenian people for the Khojaly genocide, the destruction of our towns and villages, and the digging of graves. We accused the elements and leaders of the criminal regime, and we will bring them to justice. Some have already received their deserved punishment, and others will follow suit.
In two days, during a meeting of representatives of the Karabakh community with my representative in Yevlakh, we will convey to them our visions of future coexistence. All their rights will be guaranteed: educational rights, cultural rights, religious rights, and municipal electoral rights because Azerbaijan is a free society. Azerbaijan is a multi-ethnic, multi-confessional state. It is our great asset. Representatives of every nationality living in Azerbaijan can see this. There is no need to explain that. It is our way of life. There has never been and will never be discrimination on religious and ethnic grounds in Azerbaijan, and the Second Karabakh War showed it again. Representatives of all nationalities, representatives of all ethnic groups, all confessions united as one fist - for Azerbaijan, for dignity, for the Motherland! Therefore, look at this beautiful atmosphere; this is a natural environment, and we are inviting the Armenian population of Karabakh to enjoy it. We are ready to implement various social programs. We are rebuilding all of Karabakh and East Zangezur. Look how much we have done in just two years.
In two years, not even 1 percent of what has been done in that region for 30 years was accomplished - power plants, bridges, tunnels, reservoirs, residential buildings, villages, and cities are being built. In just two years. Without receiving any help, we alone. I said that when the Second Karabakh War ended, we would turn Karabakh and East Zangezur into a paradise, and we are turning it into a paradise; everyone who visits there can see that. We will create the same conditions in Khankendi, Aghdara, Khojavand, in the villages, in Askeran. This is all in our hands. So, this is our proposal, and today was the turning point. The junta, the bloodsucking leeches, have already been completely exposed and surrendered. They threw in the towel!
Today, a new historic chance has been created for ordinary people living in Karabakh. Take advantage of that chance. We are ready for this, and the Azerbaijani people know this, and I am sure that the Armenian people also know that I am a man of my word. We propose this, and I hope that our proposal will be accepted. This proposal is based on logic, historical justice, international law and future development and is calculated for future growth.
During this period, today and yesterday, Armenia has unexpectedly shown political competence, which we appreciate. We see this as an essential factor, and the events that happened today and yesterday will also positively impact the peace process between Azerbaijan and Armenia.
I want to hope that the steps we have taken and the results of anti-terrorist measures will allow us the opportunity to finally remove the obstacle to the peace talks created by Armenia, whatever you call it, and this will create a new reality in the South Caucasus, will create peace, lasting peace. We must ensure that the other side does not live with revanchist ideas, and they must also rest assured that we do not have sights for their land. We recognize their territorial integrity and have declared it, and we recognize the territorial integrity of all countries. We demanded that from them and the stubborn Armenians behind them. Those who are not with them in a difficult moment, who are located far away in Europe, should know - the farther they are from our region, the more comfortable the region will be; breathe a sigh of relief, and we are offering that. We propose that the future of South Caucasus countries should be based on peace, tranquility and development. We suggest that the forces, the fraudsters, and corrupt politicians sitting far from our region that pursue their political agenda and use the Armenian people as a tool and exploit them to leave us alone. Those who sit on the other side of the world and make groundless accusations against us should get their hands off us. Let the South Caucasus, this region, which has been a place of fighting, wars and bloody clashes for centuries, breathe easy. We have had enough! We demand this, and I want to say that the position of the Armenian state yesterday and today gives hope. It gives hope that the day is not far when Azerbaijan and Armenia will settle the issues between them, sign a peace treaty, and countries of the South Caucasus start working on future cooperation in a trilateral format. But at the same time, I must also say that those who despise us, those who despise our land, and those who set their sights on our lands should never forget that the Iron Fist is in place and will always be! No one can speak to us in the language of dictate and ultimatums! Let no one forget this! Don't forget that Karabakh is Azerbaijan!