Əsas səhifə | Xəbərlər | ƏBƏDİ YAŞAR ÖNDƏR
Bütün Azərbaycan xalqı böyük qürur hissi keçirir ki, Tanrı xalqımıza, bütün türk dünyasına Heydər Əliyev kimi görkəmli bir şəxsiyyət, dahi bir insan, millətini, ölkəsini hədsiz dərəcədə sevən və onun yolunda canını fəda edən bir oğul bəxş edib. Xalqımızın zəngin tarixində əbədi yaşayan və şərəfli yol tutan Heydər Əliyev öz dühası və qüdrəti ilə uca zirvədə dayanır. Öz nadir istedadını, parlaq dühasını bütünlüklə doğma xalqının və vətəninin tərəqqisinə, inkişafına, dünya miqyasında tanınmasına həsr etmiş ən böyük insan özü də bəşər tarixinin, zamanın və kainatın fövqündə dayanan bir zirvədir ki, milli varlığımız, mənəviyyatımız, dövlətçilik şüurumuz məhz bu zirvədə qərar tutmuşdur.
Hər bir xalqın tarix səhnəsindəki yeri və rolu hansısa mürəkkəb siyasi şəraitdə məsuliyyəti öz üzərinə götürərək onun taleyində misilsiz rol oynamış, mütərəqqi ideyaları, qeyri-adi idarəçilik keyfiyyətləri ilə sabit dövlətçilik ənənələri formalaşdırmış dahi şəxsiyyətlərin fövqəladə missiyası ilə şərtlənir. Azərbaycan xalqının tarixində və taleyüklü məsələlərin həllində müstəsna xidməti olan tarixi şəxsiyyətlər, görkəmli siyasət və dövlət adamları çox olmuşdur. Bunlar zaman-zaman gördükləri böyük işləri, əməlləri ilə yadda qalmış və unudulmamışlar. Belə tarixi şəxsiyyətlər içərisində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri adını qazanmış görkəmli dövlət xadimi, dünya miqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin xüsusi rolu vardır.
Müasir Azərbaycanın mürəkkəb və taleyüklü dövründə dövlətə rəhbərlik missiyasını öz üzərinə götürən Heydər Əliyev xilaskarlıq və quruculuq missiyasını şərəflə yerinə yetirməklə, nəinki xalqımızın ən parlaq siması, eləcə də dünya siyasi elitasının görkəmli şəxsiyyətlərindən biri kimi tarixdə silinməz iz qoyub. Milli liderliklə siyasi liderlik keyfiyyətlərinin bir dövlət adamında birləşməsi bəşər tarixində nadir rast gəlinən unikal haldır. Ulu öndər bu iki keyfiyyəti ehtiva etməklə bərabər, fəaliyyət göstərdiyi bütün digər sahələrdə də özünü məhz birinci şəxs kimi təsdiq etmişdir.
Tanrının bəxş etdiyi belə seçilmiş şəxsiyyətlər xalqlarının əsrlər boyu cilalanmış dövlətçilik təfəkkürü, siyasi dünyagörüşü, milli dəyərləri əsasında optimal dövlət modeli və siyasi varislik ənənələri yaradırlar. Tanrı belə şəxsiyyətlərə həm də xilaskarlıq missiyası verir, zamanın ən sərt sınaqlarından fədakarlıqla çıxmış bu insanlar əsrlər boyu xalqlarının dövlətçilik ideyalarını gerçəkləşdirməyə, müstəqillik və azadlıq ideyalarını reallaşdırmağa nail olurlar.
Hər bir xalqın millət kimi formalaşması, dövlət yaradaraq, özünü tarixdə təsdiq etməsi prosesi, həmçinin onun tərəqqi yönümü müəyyən bir irsin mövcudluğu kontekstində cərəyan edir. Bəşər tarixi göstərir ki, bu siyasi irs əsasən xalqların üzdə olan rəhbərlərinin, sərkərdələrinin, görkəmli şəxsiyyətlərinin fəaliyyəti ilə formalaşır.
Ruslar üçün əgər bu şəxsiyyət Rusiya dövlətinin müasir dövlətçilik ənənələrini təmin etmiş I Pyotr, amerikalılar üçün Corc Vaşinqton, ingilislər üçün Uinston Çörçill, fransızlar üçün Şarl de Qoll, türklər üçün Mustafa Kamal Atatürkdürsə, biz azərbaycanlılar üçün, şübhəsiz, Heydər Əliyevdir!
Heydər Əliyev dünyanın nadir, unikal seçilən siyasət adamı idi. O, dünya siyasətinə təsir etmək gücü olan lider idi. Liderlər var ki, siyasi fəaliyyət, dövlət idarəetməsi sahəsində uzun illər çalışıb püxtələşdikdən sonra tanınırlar, elə adamlar da var ki, bu onlarda fitrən mövcuddur, genlərində kodlaşdırılıb, bir sözlə ilahi vergidir. Heydər Əliyev məhz ikincilərdəndir. Digər vacib məqam səlahiyyət məsələsidir. Heydər Əliyev tək Azərbaycan səviyyəsində deyil, keçmiş ittifaq səviyyəsində, hətta Qərb miqyasında sözünün keçəri olan lider idi. O, beynəlxalq səviyyədə düşünməyi və təhlillər aparmağı bacarırdı. Bu iki məqam onu həmkarlarından əhəmiyyətli dərəcədə fərqləndirən professional cizgilərdəndir.
Bu dahi insan tarixi yazan və yaradan, onu yönəltməyi və fövqündə durmağı bacaran, dövlət idarəçiliyi və siyasi təlimlər elminin müntəxabatını öz fəaliyyəti ilə diktə edən nadir şəxsiyyətlərdən biri idi.
Ulu öndəri xarizmatik lider, fenomenal şəxsiyyət adlandırırlar. Müasir siyasi texnologiyalarda lider üçün xarizma məsələsi çox vacib şərt hesab edilir. Heydər Əliyev məhz güclü xarizmatik şəxsiyyət, fenomenal siyasətçi və dövlət xadimi idi. Onun ən böyük gücü dərin, həm də universal biliyində, qətiyyətində, işgüzarlığında, hökmündə, qeyri-adi yaddaşında, qoyduğu məsələni həyata keçirmək qabiliyyətində, müdrikliyində, ən böyük siyasətçi keyfiyyətlərində, mahir diplomat olmasında, həmsöhbətinə təsir etmək gücünə malik olmasında idi. Xeyirxahlıq və alicənablıq, inam və etibar, təmkin və səmimiyyət, zəka, diqqət və başqa cəhətlər Heydər Əliyevin fərdi naturasının özgün çalarları idi.
Təsadüfi deyildir ki, onun atdığı addımlar, irəli sürdüyü problemlər, qəbul etdiyi qərarlar, söylədiyi fikirlər öz aktuallığı, düzgünlüyü və obyektivliyi ilə hər cəhətdən ölçülüb-biçildiyindən ətrafdakıları heyrətləndirmiş, siyasət aləminin patriarxı adını qazanmışdır. Hətta dünyanın ən görkəmli siyasət və dövlət xadimləri Heydər Əliyevlə məsləhətləşdiklərini, ondan öyrəndiklərini dönə-dönə etiraf etmişlər. Siyasətçilər bu dahi insanı “liderlərin lideri” adlandırırdılar. Onun siyasətinin gücü siyasi uzaqgörənliyində, fitri istedadında, müdrikliyində, ölçülüb-biçilmiş qərarlarında, qətiyyətliyində, siyasi iradəsində, dərin zəkasında, ensiklopedik biliyə malik olmasında, geniş dünya görüşündə, milli maraqlara əsaslanmasında, tarixi şəraitdən düzgün baş çıxartmasında, zaman və məkan amilini qiymətləndirməsində, dözüm və səbirliliyində, bir sözlə, fenomenal şəxsi keyfiyyətlərində idi.
Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir. Kiçik bir ölkə Heydər Əliyevin uğurlu siyasəti sayəsində dünyada tanınan nüfuzlu bir dövlətə çevrilmişdir. 1993-cü ildə müstəqil Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilən Heydər Əliyev siyasət aləmində çox güclü, səriştəli və təcrübəli müdrik dövlət xadimi kimi qısa bir müddət ərzində xarici siyasət sayəsində böyük dönüş yaratdı. Dünyanın aparıcı dövlətləri, inkişaf etmiş ölkələri, beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycana diqqət yetirməyə başladılar. O, Qərbə inteqrasiya yolunu tutdu. Ən çətin anlarda belə yenilməz siyasi iradə nümayiş etdirdi, milli dövlətçiliyin, milli mənafelərin ifadəçisi kimi antiazərbaycan, antimilli qüvvələrin qarşısında sipərə çevrildi, Bakı-Tibilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tibilisi-Ərzurum qaz kəmərinin çəkilişi məhz bu böyük insanın qətiyyətli mövqeyinin, uzaqgörənliyinin nəticəsi kimi reallığa çevrildi.
Heydər Əliyevin mülahizələri, problemlərə dərindən bələdliliyi hadisələrin məğzinə, səbəb-nəticə əlaqələrinə nüfuz etmək xüsusiyyəti ilə seçilirdi. Azərbaycanın daxili siyasətini istiqamətləndirən, xarici siyasətini beynəlxalq hüquq normalarına uyğun, məqsədyönlü və tarazlaşdırılmış şəkildə aparan qətiyyətli dövlət xadimi çox hallarda ən tanınmış siyasətçiləri belə təəccübləndirir və onun ağıllı siyasətini birmənalı olaraq qəbul edirdilər. Elə bu cəhətlərinə görədir ki, xalqımız onu əsrin böyük azərbaycanlısı, xalqın xilaskarı, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və Azərbaycanı dünyaya tanıdan insan kimi qəbul edir, hörmət bəsləyir və ürəkdən sevir.
Heydər Əliyev fenomeni, onun şəxsiyyətinin ucalığı, fövqəladə idarəçilik qabiliyyəti, yüksək intelekti nəticəsində dünyanın görkəmli siyasətçiləri və dövlət xadimləri arasında həmişə birincilər sırasında çəkilib. Azərbaycan coğrafi cəhətdən kiçik ölkə olsa da, Heydər Əliyevin böyük siyasət adamı olaraq beynəlxalq miqyasda özünü təsdiq etməsinə heç vaxt mane olmayıb. Ən məşhur, tanınmış siyasətçilərin reytinqinin müəyyənləşdirilməsi üçün aparılan beynəlxalq sorğularda, siyasi institutların, sosioloji mərkəzlərin araşdırılmasında Heydər Əliyevin adının birincilər arasında yer tutması onun siyasətdə, həyatda, dövlətçilik təcrübəsində qazandığı uğurların təsdiqi idi.
Heydər Əliyevin beynəlxalq Atatürk sülh mükafatına layiq görülməsi onun dünyada apardığı sülh siyasətinə verilən qiymət idi. O, dünyanın bütün ölkələri və onların rəhbərləri ilə, hətta məkrli düşmənlərimizlə də “sülh dili” ilə danışmağı bacarırdı. Ulu öndərimizin ən ali insani keyfiyyətləri, fenomen xarakteri, insanlarla dil tapmaq bacarığı, hərəni öz dilində danışdırmaq məharəti onu tanıyanların sevimlisinə çevirirdi. Hər dövlət xadiminə xas olmayan üstünlükləri ulu Tanrının Heydər Əliyevə verdiyi ən ali keyfiyyətlər idi.
Heydər Əliyevin dərin məntiqli nitqi, natiqlik məharəti, söz seçmək bacarığı, auditoriya ilə ünsiyyət qurmaq səriştəsi onu dinləyənləri məftun edirdi. Onun nitqi dərin və konkret idi, müzakirə olunan məsələni yüksək səviyyədə ümumiləşdirmək bacarığına malik idi. Ulu öndərin nitq və çıxışlarında artıq söz və ifadə, qeyri-dəqiq fakt və rəqəm olmur, fikirlərini son dərəcə cilalanmış şəkildə ifadə edirdi. O, məsələnin mahiyyətini açmağa, mövzunu milli mənafe, dövlətçilik mövqeyindən təhlil etməyə xidmət edən məsələni ustalıqla göstərməyi bacarırdı.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyətinin obyektiv təhlili onu göstərir ki, o, başqalarından fərqli qeyri-adi zəkaya, böyük enerjiyə, yüksək analitik təfəkkürə və yenilməz iradəyə malik siaysətçi idi. “Siyasət üçün doğulmuşlar siyasətdən əl çəkdikcə, siyasət onlardan əl çəkmir” ̶ deyimi tamamilə Heydər Əliyevə aid edilə bilər. Ona görə də bir sıra hallarda Heydər Əliyevi “siyasət nəhəngi”, “siyasət qrosmeysteri”, “siyasət patriarxı” və fenomeni kimi xarakterizə edirlər. Qüdrətli dövlət xadimi siyasət aləminin müəllimi idi. Onun müəllimliyindən çoxlarına pay düşmüşdür.
Adətən, insanlar zamanın ardınca gedir. Yalnız dahilər zamanı qabaqlayırlar. O, zamanı qabaqlamağa qadir şəxsiyyət idi. Qısa zaman kəsiyində dünyanın nəhəng dövlətlərinin mənafeyini Azərbaycanda birləşdirdi. Dövlət qurdu, dövlətçiliyi möhkəmləndirdi, vətəndaş cəmiyyətini formalaşdırdı. Dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratdı. Sonda isə ölüm aman vermədi.
12 dekabr 2003-cü il... Həmin gün o acı xəbərə heç kim inanmaq istəmirdi, bu acını qəbul etmək, həzm etmək mümkün deyildi. Hər dəfə Ulu Öndər səfərdən dönərkən hava limanının yollarına dikilən gözlərə kədər çökmüşdü. Bu, hava limanında son qarşılanma mərasimi idi. Matəm karvanının keçdiyi yol boyunca qırmızı qərənfillər düzülmüşdü. Minlərlə insan matəm karvanını qəhərli göz yaşları ilə müşayiət edirdi. Bu insanları küçələrə, yollara çıxmağa heç kim məcbur etməmişdi. Onları bura gətirən insani hisslər, Ulu Öndərə son borclarını vermək istəyi idi. Bu gedişi ilə o, əbədi olaraq hər bir azərbaycanlının ürəyinə çökdü.
Dahi şəxsiyyətin siyasi kursunu bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Ulu Öndər öz estafetini Azərbaycanın yeni lideri, davamçısı Prezident İlham Əliyevə verərkən demişdi: “Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Onun sona çatdıra bilmədiyi işlər bu gün uğurla həyata keçirilir. İndi Azərbaycan dünyada söz sahibinə malik nüfuzlu bir dövlətdir.
Bu gün ölkəmiz bu siyasətin uğurlarını hiss edir, onunla yaşayır və faydalanır. Bu siyasətin icraçısı Ulu Öndərimizin layiqli varisi, kadr siyasətinin parlaq təcəssümü olan cənab İlham Əliyevdir. Onun rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev siyasəti yaşayır və uğurla davam etdirilir. Heydər Əliyev siyasəti Azərbaycanın uğurlarının gələcəyə istiqamətlənmiş əsasıdır. Onun siyasi kursu dövlət müstəqilliyimizin qorunub-saxlanması və möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq imicinin yüksəldilməsi, sosial-iqtisadi tərəqqiyə nail olması kimi ağır və taleyüklü məsələlərdə sınaqdan çıxmışdır.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bütün sahələrdə aparılan uğurlu islahatlar, əldə olunan nəticələr xalqın sabaha olan inamını qat-qat artırmış, Heydər Əliyev rolunun layiqincə davam etdirildiyinə, memarı olduğu müstəqil Azərbaycanın etibarlı əllərdə olduğuna möhkəm əminlik yaratmışdır.
Bu siyasi kursu inamla davam etdirən dövlət başçısı İlham Əliyev Heydər Əliyevin yaratdığı şanlı tarixi yaşatmaqla bərabər, həm də yeni dövlətçilik məktəbinin banisinə çevrilmiş, yeni bir tarixi epoxanın əsasını qoymuşdur.

Home | News | LIVING LEADER FOREVER
The greatest person who dedicated his rare talent and bright genius to the progress, development and recognition of his native people and his homeland is a peak.
The place and role of each nation in the historical scene is determined by the extraordinary mission of the geniuses who assumed responsibility in some complex political conditions and played an essential role in its destiny, and formed stable traditions of statehood with progressive ideas and unusual management qualities. There have been a lot of historical figures, prominent politicians and statesmen who had exceptional service in the history of the Azerbaijani people and in solving fateful issues. They were remembered and not forgotten by their great work. Heydar Aliyev, an outstanding statesman and world-class politician who got the title of the National Leader of the Azerbaijani people, has a special role among such historical figures.
The combination of national leadership and political leadership qualities in one statesman is a rare and unique case in human history. Along with these two qualities, the Great leader confirmed himself as the first person in all other areas of his activity.
Such selected personalities, gifted by God, create an optimal state model and political succession traditions based on the state mentality, political worldview, and national values that have been refined over the centuries. God also gives such personalities a mission of salvation.
The process of formation of each nation as a nation, establishment of a state and confirmation of itself in history, as well as the direction of its progress takes place in the context of the existence of a certain heritage. Human history shows that this political heritage is mainly formed by the activities of the leaders, commanders, and outstanding personalities of the nations.
If for the Russians this personality is Peter I, who ensured the modern traditions of the Russian state, for the Americans George Washington, for the British Winston Churchill, for the French Charles de Gaulle, for the Turks Mustafa Kemal Atatürk, for us Azerbaijanis, it is undoubtedly Heydar Aliyev!
Heydar Aliyev was a rare and unique politician of the world. He was a leader who had the power to influence world politics. There are leaders who are recognized after many years of work in the field of political activity and state administration, and there are people who have this instinct, coded in their genes, in short, it is a divine gift. Heydar Aliyev is one of the latter. Another important point is the question of authority. Heydar Aliyev was a leader whose words were true not only at the level of Azerbaijan, but also at the level of the former union, and even at the level of the West. He was able to think and analyze internationally. These two points are among the professional traits that significantly distinguish him from his colleagues.
A great leader is called a charismatic leader, a phenomenal personality. In modern political technologies, the question of charisma is considered a very important condition for a leader. Heydar Aliyev was a strong charismatic personality, a phenomenal politician and statesman. His greatest strength was in his deep and universal knowledge, determination, business acumen, judgment, extraordinary memory, the greatest qualities of a politician, skillful diplomat, and ability to influence his interlocutor. Kindness and generosity, trust and confidence, restraint and sincerity, intelligence, attention and other aspects were the original shades of Heydar Aliyev"s individual nature.
Even the world"s most prominent politicians and statesmen have repeatedly admitted that they consulted Heydar Aliyev and learned from him. The strength of his policy lies in his political such as innate talent, wisdom, determination, political will, deep intelligence, encyclopedic knowledge, broad worldview, national interests ,right handling of historical circumstances, his personal qualities were phenomenal.
During his leadership of Azerbaijan, Heydar Aliyev increased the prestige of the country with his visionary domestic and foreign policy, achieved comprehensive development. Thanks to Heydar Aliyev"s successful policy, a small country has become a world-renowned state. Heydar Aliyev, who was elected as the president of the independent Republic of Azerbaijan in 1993, created a great turn thanks to his foreign policy as a very strong, competent and experienced wise statesman in a short period of time. The world"s leading states, developed countries, and international organizations began to pay attention to Azerbaijan. Even in the most difficult moments, he showed invincible political will, the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil and Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipelines was the result of the decisive position and foresight of this great man. became a reality.
The determined statesman conducted domestic and foreign policy in a purposeful and balanced manner in accordance with international legal norms. It is because of these features that our people accept, respect and love him as a great Azerbaijani of the century, a savior of the people, an architect of the independent state of Azerbaijan .
Although Azerbaijan is a geographically small country, it never prevented Heydar Aliyev from asserting himself on the international scale as a great politician. The fact that Heydar Aliyev"s name was among the first in the international surveys conducted to determine the rating of the most famous and well-known politicians, in the research of political institutions and sociological centers, was the confirmation of his success in politics, life, and experience of statehood.
The awarding of Heydar Aliyev with the Ataturk international Peace Prize was an appreciation for his peace policy in the world. He was able to speak the "language of peace" with all the countries of the world and their leaders, even with our insidious enemies. The advantages that are not unique to every statesman were the highest qualities given to Heydar Aliyev by God.
Heydar Aliyev"s deeply logical speech, oratorical skill, ability to choose words, to communicate with the audience fascinated those who listened to him. His speech was deep and specific, he had the ability to summarize the discussed issue at a high level. In the speeches of the great leader, there are no more words and expressions, inaccurate facts and figures, he expressed his thoughts accurately .
An objective analysis of the national leader Heydar Aliyev"s socio-political activity shows that he was a politician with extraordinary intelligence, great energy, highly analytical thinking and indomitable will, different from others. The saying "When those born for politics give up politics, politics does not give up on them" can be fully attributed to Heydar Aliyev. Therefore, in a number of cases, Heydar Aliyev was characterized as a "political giant", "political grandmaster", "political patriarch" and a phenomenon.
People usually  follow the times. Only geniuses are ahead of time. He was a personality capable of ahead of time. In a short period of time, he united the interests of the giant countries of the world in Azerbaijan. He established a state, strengthened statehood, and formed a civil society. He created the union of Azerbaijanis of the world. In the end, death did not spare. December 12, 2003... On that day, no one wanted to believe the sad news, it was impossible to accept and digest this pain. Every time the Great Leader returned from a trip, the eyes staring at the roads of the airport were filled with sadness. It was the last welcome ceremony at the airport. Red carnations were lined up along the path of the funeral procession. Thousands of people accompanied the mourning caravan with angry tears. No one forced these people to go to the streets and roads. It was the human feelings that brought them here, the desire to pay their last debt to the Great Leader. With this move, he fell into the heart of every Azerbaijani forever.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev is successfully continuing the political course of a genius today. The Great Leader, while handing over his baton to the new leader of Azerbaijan, his successor, President Ilham Aliyev, said: "I believe in him as much as myself and have great hopes for his future." The works that he could not complete are successfully carried out today. Now Azerbaijan is an influential state with a voice in the world.
Today, our country feels the success of this policy, lives with it and benefits from it. The executor of this policy is the worthy successor of our Great Leader, Mr. Ilham Aliyev, who is the shining embodiment of personnel policy. With his leadership, the policy of Heydar Aliyev lives and is successfully continued. Heydar Aliyev"s policy is the future-oriented basis of Azerbaijan"s success. His political course has been tested in difficult and fateful issues such as preserving and strengthening our state independence, raising the international image of Azerbaijan, and achieving socio-economic progress.
The successful reforms carried out in all fields in our country under the leadership of President Ilham Aliyev, the achieved results have greatly increased the people"s confidence in the future, created a strong confidence
The head of state, Ilham Aliyev, who confidently continues this political course, not only kept alive the glorious history created by Heydar Aliyev, but also became the founder of a new school of statehood and laid the foundation of a new historical era.