Əsas səhifə | Xəbərlər | ƏBƏDİ YAŞAR ÖNDƏR
Bütün Azərbaycan xalqı böyük qürur hissi keçirir ki, Tanrı xalqımıza, bütün türk dünyasına Heydər Əliyev kimi görkəmli bir şəxsiyyət, dahi bir insan, millətini, ölkəsini hədsiz dərəcədə sevən və onun yolunda canını fəda edən bir oğul bəxş edib. Xalqımızın zəngin tarixində əbədi yaşayan və şərəfli yol tutan Heydər Əliyev öz dühası və qüdrəti ilə uca zirvədə dayanır. Öz nadir istedadını, parlaq dühasını bütünlüklə doğma xalqının və vətəninin tərəqqisinə, inkişafına, dünya miqyasında tanınmasına həsr etmiş ən böyük insan özü də bəşər tarixinin, zamanın və kainatın fövqündə dayanan bir zirvədir ki, milli varlığımız, mənəviyyatımız, dövlətçilik şüurumuz məhz bu zirvədə qərar tutmuşdur.
Hər bir xalqın tarix səhnəsindəki yeri və rolu hansısa mürəkkəb siyasi şəraitdə məsuliyyəti öz üzərinə götürərək onun taleyində misilsiz rol oynamış, mütərəqqi ideyaları, qeyri-adi idarəçilik keyfiyyətləri ilə sabit dövlətçilik ənənələri formalaşdırmış dahi şəxsiyyətlərin fövqəladə missiyası ilə şərtlənir. Azərbaycan xalqının tarixində və taleyüklü məsələlərin həllində müstəsna xidməti olan tarixi şəxsiyyətlər, görkəmli siyasət və dövlət adamları çox olmuşdur. Bunlar zaman-zaman gördükləri böyük işləri, əməlləri ilə yadda qalmış və unudulmamışlar. Belə tarixi şəxsiyyətlər içərisində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri adını qazanmış görkəmli dövlət xadimi, dünya miqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin xüsusi rolu vardır.
Müasir Azərbaycanın mürəkkəb və taleyüklü dövründə dövlətə rəhbərlik missiyasını öz üzərinə götürən Heydər Əliyev xilaskarlıq və quruculuq missiyasını şərəflə yerinə yetirməklə, nəinki xalqımızın ən parlaq siması, eləcə də dünya siyasi elitasının görkəmli şəxsiyyətlərindən biri kimi tarixdə silinməz iz qoyub. Milli liderliklə siyasi liderlik keyfiyyətlərinin bir dövlət adamında birləşməsi bəşər tarixində nadir rast gəlinən unikal haldır. Ulu öndər bu iki keyfiyyəti ehtiva etməklə bərabər, fəaliyyət göstərdiyi bütün digər sahələrdə də özünü məhz birinci şəxs kimi təsdiq etmişdir.
Tanrının bəxş etdiyi belə seçilmiş şəxsiyyətlər xalqlarının əsrlər boyu cilalanmış dövlətçilik təfəkkürü, siyasi dünyagörüşü, milli dəyərləri əsasında optimal dövlət modeli və siyasi varislik ənənələri yaradırlar. Tanrı belə şəxsiyyətlərə həm də xilaskarlıq missiyası verir, zamanın ən sərt sınaqlarından fədakarlıqla çıxmış bu insanlar əsrlər boyu xalqlarının dövlətçilik ideyalarını gerçəkləşdirməyə, müstəqillik və azadlıq ideyalarını reallaşdırmağa nail olurlar.
Hər bir xalqın millət kimi formalaşması, dövlət yaradaraq, özünü tarixdə təsdiq etməsi prosesi, həmçinin onun tərəqqi yönümü müəyyən bir irsin mövcudluğu kontekstində cərəyan edir. Bəşər tarixi göstərir ki, bu siyasi irs əsasən xalqların üzdə olan rəhbərlərinin, sərkərdələrinin, görkəmli şəxsiyyətlərinin fəaliyyəti ilə formalaşır.
Ruslar üçün əgər bu şəxsiyyət Rusiya dövlətinin müasir dövlətçilik ənənələrini təmin etmiş I Pyotr, amerikalılar üçün Corc Vaşinqton, ingilislər üçün Uinston Çörçill, fransızlar üçün Şarl de Qoll, türklər üçün Mustafa Kamal Atatürkdürsə, biz azərbaycanlılar üçün, şübhəsiz, Heydər Əliyevdir!
Heydər Əliyev dünyanın nadir, unikal seçilən siyasət adamı idi. O, dünya siyasətinə təsir etmək gücü olan lider idi. Liderlər var ki, siyasi fəaliyyət, dövlət idarəetməsi sahəsində uzun illər çalışıb püxtələşdikdən sonra tanınırlar, elə adamlar da var ki, bu onlarda fitrən mövcuddur, genlərində kodlaşdırılıb, bir sözlə ilahi vergidir. Heydər Əliyev məhz ikincilərdəndir. Digər vacib məqam səlahiyyət məsələsidir. Heydər Əliyev tək Azərbaycan səviyyəsində deyil, keçmiş ittifaq səviyyəsində, hətta Qərb miqyasında sözünün keçəri olan lider idi. O, beynəlxalq səviyyədə düşünməyi və təhlillər aparmağı bacarırdı. Bu iki məqam onu həmkarlarından əhəmiyyətli dərəcədə fərqləndirən professional cizgilərdəndir.
Bu dahi insan tarixi yazan və yaradan, onu yönəltməyi və fövqündə durmağı bacaran, dövlət idarəçiliyi və siyasi təlimlər elminin müntəxabatını öz fəaliyyəti ilə diktə edən nadir şəxsiyyətlərdən biri idi.
Ulu öndəri xarizmatik lider, fenomenal şəxsiyyət adlandırırlar. Müasir siyasi texnologiyalarda lider üçün xarizma məsələsi çox vacib şərt hesab edilir. Heydər Əliyev məhz güclü xarizmatik şəxsiyyət, fenomenal siyasətçi və dövlət xadimi idi. Onun ən böyük gücü dərin, həm də universal biliyində, qətiyyətində, işgüzarlığında, hökmündə, qeyri-adi yaddaşında, qoyduğu məsələni həyata keçirmək qabiliyyətində, müdrikliyində, ən böyük siyasətçi keyfiyyətlərində, mahir diplomat olmasında, həmsöhbətinə təsir etmək gücünə malik olmasında idi. Xeyirxahlıq və alicənablıq, inam və etibar, təmkin və səmimiyyət, zəka, diqqət və başqa cəhətlər Heydər Əliyevin fərdi naturasının özgün çalarları idi.
Təsadüfi deyildir ki, onun atdığı addımlar, irəli sürdüyü problemlər, qəbul etdiyi qərarlar, söylədiyi fikirlər öz aktuallığı, düzgünlüyü və obyektivliyi ilə hər cəhətdən ölçülüb-biçildiyindən ətrafdakıları heyrətləndirmiş, siyasət aləminin patriarxı adını qazanmışdır. Hətta dünyanın ən görkəmli siyasət və dövlət xadimləri Heydər Əliyevlə məsləhətləşdiklərini, ondan öyrəndiklərini dönə-dönə etiraf etmişlər. Siyasətçilər bu dahi insanı “liderlərin lideri” adlandırırdılar. Onun siyasətinin gücü siyasi uzaqgörənliyində, fitri istedadında, müdrikliyində, ölçülüb-biçilmiş qərarlarında, qətiyyətliyində, siyasi iradəsində, dərin zəkasında, ensiklopedik biliyə malik olmasında, geniş dünya görüşündə, milli maraqlara əsaslanmasında, tarixi şəraitdən düzgün baş çıxartmasında, zaman və məkan amilini qiymətləndirməsində, dözüm və səbirliliyində, bir sözlə, fenomenal şəxsi keyfiyyətlərində idi.
Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir. Kiçik bir ölkə Heydər Əliyevin uğurlu siyasəti sayəsində dünyada tanınan nüfuzlu bir dövlətə çevrilmişdir. 1993-cü ildə müstəqil Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilən Heydər Əliyev siyasət aləmində çox güclü, səriştəli və təcrübəli müdrik dövlət xadimi kimi qısa bir müddət ərzində xarici siyasət sayəsində böyük dönüş yaratdı. Dünyanın aparıcı dövlətləri, inkişaf etmiş ölkələri, beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycana diqqət yetirməyə başladılar. O, Qərbə inteqrasiya yolunu tutdu. Ən çətin anlarda belə yenilməz siyasi iradə nümayiş etdirdi, milli dövlətçiliyin, milli mənafelərin ifadəçisi kimi antiazərbaycan, antimilli qüvvələrin qarşısında sipərə çevrildi, Bakı-Tibilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tibilisi-Ərzurum qaz kəmərinin çəkilişi məhz bu böyük insanın qətiyyətli mövqeyinin, uzaqgörənliyinin nəticəsi kimi reallığa çevrildi.
Heydər Əliyevin mülahizələri, problemlərə dərindən bələdliliyi hadisələrin məğzinə, səbəb-nəticə əlaqələrinə nüfuz etmək xüsusiyyəti ilə seçilirdi. Azərbaycanın daxili siyasətini istiqamətləndirən, xarici siyasətini beynəlxalq hüquq normalarına uyğun, məqsədyönlü və tarazlaşdırılmış şəkildə aparan qətiyyətli dövlət xadimi çox hallarda ən tanınmış siyasətçiləri belə təəccübləndirir və onun ağıllı siyasətini birmənalı olaraq qəbul edirdilər. Elə bu cəhətlərinə görədir ki, xalqımız onu əsrin böyük azərbaycanlısı, xalqın xilaskarı, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və Azərbaycanı dünyaya tanıdan insan kimi qəbul edir, hörmət bəsləyir və ürəkdən sevir.
Heydər Əliyev fenomeni, onun şəxsiyyətinin ucalığı, fövqəladə idarəçilik qabiliyyəti, yüksək intelekti nəticəsində dünyanın görkəmli siyasətçiləri və dövlət xadimləri arasında həmişə birincilər sırasında çəkilib. Azərbaycan coğrafi cəhətdən kiçik ölkə olsa da, Heydər Əliyevin böyük siyasət adamı olaraq beynəlxalq miqyasda özünü təsdiq etməsinə heç vaxt mane olmayıb. Ən məşhur, tanınmış siyasətçilərin reytinqinin müəyyənləşdirilməsi üçün aparılan beynəlxalq sorğularda, siyasi institutların, sosioloji mərkəzlərin araşdırılmasında Heydər Əliyevin adının birincilər arasında yer tutması onun siyasətdə, həyatda, dövlətçilik təcrübəsində qazandığı uğurların təsdiqi idi.
Heydər Əliyevin beynəlxalq Atatürk sülh mükafatına layiq görülməsi onun dünyada apardığı sülh siyasətinə verilən qiymət idi. O, dünyanın bütün ölkələri və onların rəhbərləri ilə, hətta məkrli düşmənlərimizlə də “sülh dili” ilə danışmağı bacarırdı. Ulu öndərimizin ən ali insani keyfiyyətləri, fenomen xarakteri, insanlarla dil tapmaq bacarığı, hərəni öz dilində danışdırmaq məharəti onu tanıyanların sevimlisinə çevirirdi. Hər dövlət xadiminə xas olmayan üstünlükləri ulu Tanrının Heydər Əliyevə verdiyi ən ali keyfiyyətlər idi.
Heydər Əliyevin dərin məntiqli nitqi, natiqlik məharəti, söz seçmək bacarığı, auditoriya ilə ünsiyyət qurmaq səriştəsi onu dinləyənləri məftun edirdi. Onun nitqi dərin və konkret idi, müzakirə olunan məsələni yüksək səviyyədə ümumiləşdirmək bacarığına malik idi. Ulu öndərin nitq və çıxışlarında artıq söz və ifadə, qeyri-dəqiq fakt və rəqəm olmur, fikirlərini son dərəcə cilalanmış şəkildə ifadə edirdi. O, məsələnin mahiyyətini açmağa, mövzunu milli mənafe, dövlətçilik mövqeyindən təhlil etməyə xidmət edən məsələni ustalıqla göstərməyi bacarırdı.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyətinin obyektiv təhlili onu göstərir ki, o, başqalarından fərqli qeyri-adi zəkaya, böyük enerjiyə, yüksək analitik təfəkkürə və yenilməz iradəyə malik siaysətçi idi. “Siyasət üçün doğulmuşlar siyasətdən əl çəkdikcə, siyasət onlardan əl çəkmir” ̶ deyimi tamamilə Heydər Əliyevə aid edilə bilər. Ona görə də bir sıra hallarda Heydər Əliyevi “siyasət nəhəngi”, “siyasət qrosmeysteri”, “siyasət patriarxı” və fenomeni kimi xarakterizə edirlər. Qüdrətli dövlət xadimi siyasət aləminin müəllimi idi. Onun müəllimliyindən çoxlarına pay düşmüşdür.
Adətən, insanlar zamanın ardınca gedir. Yalnız dahilər zamanı qabaqlayırlar. O, zamanı qabaqlamağa qadir şəxsiyyət idi. Qısa zaman kəsiyində dünyanın nəhəng dövlətlərinin mənafeyini Azərbaycanda birləşdirdi. Dövlət qurdu, dövlətçiliyi möhkəmləndirdi, vətəndaş cəmiyyətini formalaşdırdı. Dünya azərbaycanlılarının birliyini yaratdı. Sonda isə ölüm aman vermədi.
12 dekabr 2003-cü il... Həmin gün o acı xəbərə heç kim inanmaq istəmirdi, bu acını qəbul etmək, həzm etmək mümkün deyildi. Hər dəfə Ulu Öndər səfərdən dönərkən hava limanının yollarına dikilən gözlərə kədər çökmüşdü. Bu, hava limanında son qarşılanma mərasimi idi. Matəm karvanının keçdiyi yol boyunca qırmızı qərənfillər düzülmüşdü. Minlərlə insan matəm karvanını qəhərli göz yaşları ilə müşayiət edirdi. Bu insanları küçələrə, yollara çıxmağa heç kim məcbur etməmişdi. Onları bura gətirən insani hisslər, Ulu Öndərə son borclarını vermək istəyi idi. Bu gedişi ilə o, əbədi olaraq hər bir azərbaycanlının ürəyinə çökdü.
Dahi şəxsiyyətin siyasi kursunu bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Ulu Öndər öz estafetini Azərbaycanın yeni lideri, davamçısı Prezident İlham Əliyevə verərkən demişdi: “Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Onun sona çatdıra bilmədiyi işlər bu gün uğurla həyata keçirilir. İndi Azərbaycan dünyada söz sahibinə malik nüfuzlu bir dövlətdir.
Bu gün ölkəmiz bu siyasətin uğurlarını hiss edir, onunla yaşayır və faydalanır. Bu siyasətin icraçısı Ulu Öndərimizin layiqli varisi, kadr siyasətinin parlaq təcəssümü olan cənab İlham Əliyevdir. Onun rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev siyasəti yaşayır və uğurla davam etdirilir. Heydər Əliyev siyasəti Azərbaycanın uğurlarının gələcəyə istiqamətlənmiş əsasıdır. Onun siyasi kursu dövlət müstəqilliyimizin qorunub-saxlanması və möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq imicinin yüksəldilməsi, sosial-iqtisadi tərəqqiyə nail olması kimi ağır və taleyüklü məsələlərdə sınaqdan çıxmışdır.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə bütün sahələrdə aparılan uğurlu islahatlar, əldə olunan nəticələr xalqın sabaha olan inamını qat-qat artırmış, Heydər Əliyev rolunun layiqincə davam etdirildiyinə, memarı olduğu müstəqil Azərbaycanın etibarlı əllərdə olduğuna möhkəm əminlik yaratmışdır.
Bu siyasi kursu inamla davam etdirən dövlət başçısı İlham Əliyev Heydər Əliyevin yaratdığı şanlı tarixi yaşatmaqla bərabər, həm də yeni dövlətçilik məktəbinin banisinə çevrilmiş, yeni bir tarixi epoxanın əsasını qoymuşdur.

Главная страница | Новости | Вечно живой лидер
Каждый азербайджанец глубоко чтит память Общенационального лидера Гейдара Алиева. Азербайджанский народ очень гордится тем, что в истории Азербайджана была такая выдающаяся личность, как Гейдар Алиев. Безмерно любивший свой народ и страну, он посвятил свой талант и яркую гениальность прогрессу, развитию и мировому признанию родного народа и своей Родины.
Место и роль каждой нации на исторической арене определяется необыкновенной миссией ее талантливых сынов с прогрессивными идеями и незаурядными управленческими качествами, взявших на себя ответственность в сложных политических условиях и сыгравших беспримерную роль в ее судьбе, сформировавших устойчивые традиции государственности. В истории азербайджанского народа было немало исторических личностей, выдающихся политиков и государственных деятелей. Они прославились и остались в памяти народа своими великими делами и подвигами. Среди таких исторических деятелей особая роль принадлежит Гейдару Алиеву, выдающемуся государственному деятелю и политику мирового уровня, заслужившему имя Общенационального лидера азербайджанского народа.
Гейдар Алиев, взявший на себя миссию руководства государством в сложную и судьбоносную эпоху современного Азербайджана, оставил неизгладимый след в истории не только как яркий представитель нашего народа, но и как незаурядная личность мировой политической элиты.
Сочетание качеств национального и политического лидера в одном государственном деятеле — редкий и уникальный случай в истории человечества. Такие избранные, одаренные Богом личности создают оптимальную государственную модель, основанную на формировавшемся веками менталитете, политическом мировоззрении, национальных ценностях и традициях политической преемственности. Таким личностям, самоотверженно преодолевшим самые суровые испытания времени, удалось воплотить в жизнь идеи государственности, независимости и свободы своего народа на века.
Процесс формирования каждой нации, создания своего государства, утверждения себя в истории и определение пути развития происходит в контексте существования определенного наследия. История человечества показывает, что это политическое наследие в основном формируется деятельностью вождей, полководцев, выдающихся личностей народов.
Если для россиян это Петр I, заложивший традиции государственности современной России, для американцев Джордж Вашингтон, для англичан Уинстон Черчилль, для французов Шарль де Голль, для турок Мустафа Кемаль Ататюрк, то для нас азербайджанцев - это, несомненно, Гейдар Алиев!
Гейдар Алиев был редким и уникальным политиком. Он был лидером, способным влиять на мировую политику. Есть лидеры, которые достигают политической зрелости и признания после многих лет работы в сфере государственного управления, а есть люди, у которых лидерство закодировано в генах. Гейдар Алиев - один из таких лидеров. Он умел мыслить и анализировать интернационально. Эти два момента входят в число профессиональных черт, существенно отличающих его от коллег.
Общенационального лидера называют харизматичным лидером, феноменальной личностью. В современных политических технологиях вопрос наличия харизмы считается очень важным условием для лидера. Гейдар Алиев был сильной харизматичной личностью, феноменальным политиком и государственным деятелем. Его мудрость заключалась в глубоких и универсальных знаниях, целеустремленности, деловой хватке, рассудительности, незаурядной памяти. Как искусный дипломат он умело решал поставленную задачу, был способен воздействовать на собеседника. Доброта и великодушие, доверие и уверенность, сдержанность и искренность, интеллигентность, внимание и другие качества были свойствами индивидуальной натуры Гейдара Алиева.
Не случайно предпринятые им шаги, выдвинутые им проблемы, принятые им решения и высказанные им мнения были во всех отношениях соизмеримы со своей актуальностью, правильностью и объективностью, чем он удивлял окружающих. Даже самые видные политики и государственные деятели мира неоднократно признавали, что советовались с Гейдаром Алиевым. Сила его политики заключается в его политической дальновидности, врожденном таланте, мудрости, взвешенности решений, целеустремленности, политической воле, глубоком уме, энциклопедических знаниях, широком мировоззрении, уважении к национальным ценностям, правильной оценке исторических событий, толерантности и терпении.
За время руководства Азербайджаном Гейдар Алиев своей дальновидной внутренней и внешней политикой повысил престиж страны, добился всестороннего развития, укрепил ее независимость. Благодаря успешной политике Гейдара Алиева маленькая страна стала государством, признанным во всем мире. Гейдар Алиев, избранный в 1993 году президентом независимой Азербайджанской Республики, благодаря своей внешней политике за короткое время произвел большой переворот в мире политики как очень сильный, компетентный и опытный мудрый государственный деятель. На Азербайджан стали обращать внимание ведущие государства мира, развитые страны, международные организации. Он пошел по пути интеграции с Западом. Даже в самые трудные моменты он проявлял непоколебимую политическую волю. Как выразитель национальных интересов, он стал щитом против антиазербайджанских, антинационалистических сил. Строительство нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан и газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум стали реальностью в результате решительной политики и дальновидности этого великого человека.
Взгляды и глубокое знание проблем позволяли Гейдару Алиеву проникать в суть событий и причинно-следственные связи. Решительный государственный деятель, целенаправленно и взвешенно проводящий внутреннюю и внешнюю политику Азербайджана в соответствии с международно-правовыми нормами, во многих случаях удивлял даже самых известных политиков. Именно благодаря этим качествам наш народ уважает и любит его как великого азербайджанца, спасителя народа, архитектора независимого азербайджанского государства и человека, представившего миру Азербайджан.
Благодаря своим феноменальным способностям Гейдар Алиев всегда занимал одно из первых мест среди выдающихся политиков и государственных деятелей мира. Хотя Азербайджан является географически небольшой страной, это никогда не мешало Гейдару Алиеву заявить о себе в международном масштабе как о великом политическом деятеле.
Присуждение Гейдару Алиеву международной премии мира им. Ататюрка является высокой оценкой его политики мира во всем мире. Он умел говорить на «языке мира» со всеми странами и их лидерами, даже с нашими коварными врагами. Высочайшие человеческие качества великого вождя, феноменальный характер, умение находить язык с людьми, говорить с каждым на его языке сделали его любимцем тех, кто его знал. Достоинства, присущие не каждому государственному деятелю, были высшими качествами, подаренными природой Гейдару Алиеву.
Логически выстроенная речь Общенационального лидера, его ораторское мастерство, умение подобрать слова, умение общаться с аудиторией завораживали тех, кто его слушал. Его речь, глубокая и конкретная, была предельно отшлифована, в ней не было неточных фактов и цифр. Он умел мастерски раскрыть суть вопроса и проанализировать его с позиций национального интереса и государственности.
Объективный анализ общественно-политической деятельности Гейдара Алиева показывает, что он был политиком, отличавшимся незаурядным умом, большой энергией, высоким аналитическим мышлением и неукротимой волей. Фразу «Когда рожденные для политики отказываются от политики, политика от них не отказывается» можно полностью отнести к Гейдару Алиеву. Поэтому в ряде случаев Гейдара Алиева характеризуют как «политического гиганта», «политического гроссмейстера», «политического патриарха» и феномена. Многие государственные деятели извлекли пользу из его наследия.
Обычно люди идут в ногу со временем. Только гении опережают время. Он был личностью способной опережать время. За короткий срок он сумел сосредоточить в Азербайджане интересы крупных держав мира. Он создал государство, укрепил государственность и сформировал гражданское общество. Он объединил в единый союз всех азербайджанцев мира.
К сожалению, смерть никого не щадит. 12 декабря 2003 года... В тот день никто не хотел верить в печальную новость, невозможно было принять и переварить эту боль. Это была последняя церемония встречи в аэропорту. Путь траурной процессии был устлан красными гвоздиками. Тысячи людей сопровождали траурный караван. Сюда их привели человеческие чувства, желание отдать последний долг Великому Вождю.
Политический курс Общенационального лидера сегодня успешно продолжает Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Великий лидер, передавая эстафету новому руководителю Азербайджана, своему преемнику, президенту Ильхаму Алиеву, сказал: «Я верю в него так же сильно, как и в себя, и возлагаю большие надежды на его будущее». Идеи Гейдара Алиева, продолжают претворяться в жизнь и сегодня. Сейчас Азербайджан - влиятельное государство, с мнением которого считаются в мире.
Сегодня в нашей стране мы видим результаты этой успешной политики, которую продолжает достойный преемник Общенационального лидера Президент Ильхам Алиев, ставший ярким примером правильной кадровой политики Гейдара Алиева. Под его руководством успешно продолжаются все начинания Гейдара Алиева, ориентированные на будущее и ставшие основой успеха Азербайджана. Его политический курс прошел проверку в сложных и судьбоносных вопросах, таких как сохранение и укрепление нашей государственной независимости, повышение международного авторитета Азербайджана, достижение социально-экономического прогресса.
Успешные реформы, проведенные во всех сферах в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева, достигнутые результаты значительно повысили уверенность народа в завтрашнем дне, породили твердую уверенность в том, что независимый Азербайджан, архитектором которого является Гейдар Алиев, в надежных руках.
Глава государства Ильхам Алиев, уверенно продолжая этот политический курс, не только сохранил славную историю, созданную Гейдаром Алиевым, но и стал основоположником новой школы государственности, заложил фундамент новой исторической эпохи.