Əsas səhifə | Xəbərlər | 1918-ci il Mart Soyqırımı Azərbaycan tarixinin qanlı səhifəsidir
Xalqımız 25 ildir ki, martın 31-ni Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edir.
XX yüzillik xalqımız üçün faciələr, qırğınlar, soyqırımlar əsri kimi başa çatmışdır. Rus-bolşevik, erməni-daşnak hərbi birləşmələrinin iştirakı ilə dövlət səviyyəsində xalqımız beş dəfə (1905-1906, 1918-1920, 1930-1936, 1948-1955, 1988-1993) represiyalara, soyqırımına, deportasiyalara məruz qalmışdır.
“Daşnaksütyun” terror təşkilatı və onun ətrafında toplaşmış erməni millətçiləri, xristian qardaşları rusların dəstəyi ilə türk-azərbaycanlı torpaqları hesabına “böyük Ermənistan” xülyasını reallaşdırmaq üçün hər bir prosesin onların lehinə işləməsini istəyir, dəridən-qabıqdan çıxırdılar. Belə bir şərait Rusiyada 1917-ci ilin fevralında burjua inqilabı, oktyabrında isə dövlət çevrilişi yaratdı. 1918-1920-ci illərdə Ermənistanın Baş naziri olmuş O.Koçaznuni “Daşnaksütyuna bir iş qaldı!” adlı əsərində yazırdı: “1917-ci ilin fevralında rus inqilabı baş verdi. Qarşımızda tamamilə gözlənilmədən yeni perspektivlər açıldı. Sanki fevral inqilabı ilə erməni məsələsi yeni dövrünə qədəm qoydu”.
1918-ci ilin martında Bakıda Qafqaz cəbhəsindən qayıtmış, öz evlərinə getməli olan minlərlə rus və erməni əsgəri var idi. Həmin 12 minlik ordunun 75 faizi ermənilərdən ibarət idi. Bundan əlavə, müxtəlif yerlərdən 7 min erməni əsgəri və zabiti də Bakıya gətirildi. Beləliklə, azərbaycanlılara qarşı terror və soyqırımı siyasətini icra etmək üçün Şaumyan və daşnakların Bakıya topladıqları əsgəri qüvvə təxminən 20 min nəfərə çatdı.
1918-ci ilin martında Bakıda ictimai-siyasi vəziyyət son dərəcə gərgin idi. Cənubi Qafqazın ən güclü siyasi partiyasına çevrilmiş “Müsavat”ın Azərbaycanın ərazi muxtariyyəti və siyasi hakimiyyət uğrunda inamlı mübarizəsi Şaumyan başda olmaqla Bakı Sovetini ciddi narahat edirdi. Onlar milli qırğın törətməklə “Musavat” partiyasının sosial bazasını zəiflətməyə və Azərbaycan milli hərəkatına divan tutmağa çalışırdılar. Bakıda Azərbaycan hərbi qüvvələrinin zəif olduğunu yaxşı bilən Bakı Sovetinin rəhbərliyi müsəlmanlara “dərs vermək” üçün milli qırğına hazırlaşırdı. Yanvar ayında müsəlman korpusunun komandanı general Talışınskinin Bakıda həbs edilməsi şəhərin azərbaycanlı əhalisini ciddi narahat etdi. Erməni daşnakları şəhərin müsəlman əhalisi ilə bolşeviklər arasında silahlı toqquşma yaratmaq istədilər. Lakin Azərbaycanın siyasi xadimləri və ziyalılarının səyi ilə bu toqquşmanın qarşısı alındı. Buna baxmayaraq, erməni millətçiləri rus əsgərləri arasında yerli əhaliyə qarşı nifrət ruhunda təbliğat aparır, hər vasitə ilə milli barışığa mane olmağa çalışırdılar. Mart ayının 15-də Şaumyan Bakı Sovetinin iclasında: “Bakı Soveti Cənubi Qafqazda vətəndaş müharibəsinin başlıca istehkamına çevrilməlidir” - deyərək, əslində, azərbaycanlıların soyqırımına başlamağı göstəriş verdi. Milli qırğını başlatmaq üçün bəhanə martın 24-də şəxsi heyəti müsəlmanlardan ibarət olan “Evelina” gəmisinin tərkisilah edilməsi oldu. Azərbaycanlılar yaşayan məhəllələrdə əhali buna qarşı ciddi ehtiraz edərək müsadirə edilən silahların geri qaytarılmasını tələb etdi. M.Ə.Rəsulzadə alınmış silahların “Hümmət” təşkilatı vasitəsilə qaytarılması barədə razılığa nail olsa da, bolşevik-daşnak hökuməti öz vədlərinə əməl etmədilər. Mart ayının 30-da döyüşlərə rəhbərlik etmək üçün Bakı Sovetinin İnqilabi Müdafiə Komitəsi yaradıldı. Erməni bolşevik-daşnak birliyi Bakının müxtəlif hissələrindən azərbaycanlılar əleyhinə mitinqlər və yığıncaqlar keçirməyə başladılar. Qırğın ərəfəsində öz bitərəfliyini elan etmiş “Daşnaksütyun” partiyası və erməni milli şurası Bakı Sovetini müdafiə etdi. Martın 30-da saat 16:40-da erməni kilsəsi yanında toplaşan daşnak dəstəsi müsəlmanlara ilk atəşi açdı. Martın 31-də səhər tezdən bolşevik-daşnak dəstələri azərbaycanlılar yaşayan Kərpicxana, Məmmədli və başqa məhəllələrə hücuma keçdilər. Həmin məhəllələri havadan təyyarələr, dənizdən hərbi gəmilər bombalamağa başladılar. Ermənilər rus matroslarını guya azərbaycanlıların İçərişəhərdə rusları qırmalarına inandırmışdılar. Matroslar nümayəndə göndərib bunun təxribat olduğunu biləndən sonra atəşi dayandırdılar. Qeyri-bərabər döyüşdə soyqırımına məruz qalan müsəlmanlar martın 31-də müqaviməti dayandırdılar. Erməni millətçiləri şəhərin dinc müsəlman əhalisinə divan tutdular. Azərbaycanlılar yaşayan məhəllələrin əhalisi qılıncdan keçirildi.
Nəriman Nərimanov yazırdı: “Müsəlman hətta bolşevik olsaydı belə, ona aman vermirdilər”. Daşnaklar deyirdilər: “Biz heç bir bolşevik tanımırıq, təkcə müsəlman olmağın kifayətdir. Onlar kefi istədikləri adamı öldürür, evləri dağıdır, xaraba qoyurdular. Nəinki kişilərə, hətta hamilə qadınlara da rəhm etmirdilər”.
İnqilab Müdafiə Komitəsi azərbaycanlıların ultimatumu qəbul etdikdən sonra döyüşün dayandırılması barədə göstəriş verdi. Lakin müsəlmanların soyqırımı aprelin 2-si gecədən xeyli keçənədək davam etdi. Bolşevik-daşnak birləşmələri azərbaycanlılara məxsus ictimai binaları, məktəbləri, mədəniyyət ocaqlarını dağıdıb yandırdılar. Onlar “Kaspi” mətbəəsini, “Açıq söz” qəzetinin redaksiyasını, “İsmailliyyə” binasını yandırmış, “Təzə pir” məscidinin minarələrini topla deşik-deşik etmişlər. Mart soyqırımı nəticəsində təkcə Bakıda 17 min azərbaycanlı qətlə yetirilmişdir. Ermənilərin vəhşiliyi o dərəcəyə çatmışdı ki, Bakı şəhərindəki mərkəzi küçələrin birində, daha doğrusu N.Gəncəvi adına indiki Ədəbiyyat muzeyinin yerində öldürülmüş minlərlə azərbaycanlıların meyidi üzərində qadınları qara zurna altında oynamağa məcbur edir, sonra onlara işgəncə verib qılıncla doğrayırdılar.
Bolşevik-daşnak birləşmələrinin vəhşilikləri təkcə Bakı ilə məhdudlaşmamışdı. Onlar Şamaxı, Quba, Kürdəmir, Salyan və Lənkəran qəzalarında da soyqırımını davam etdirmişdilər. S.Lalayan, T.Əmiryanın daşnak dəstələri aprelin 3-dən 16-dək Şamaxı əhalisinə qanlı divan tutdu. Fövqəladə İstintaq Komissiyasının üzvləri tərəfindən imzalanmış və möhürlə təsdiq edilmiş aktlarda olan rəqəmlər üzrə aparılan hesablamalara görə, Şamaxı qəzasının 53 kəndində ermənilər 8027 nəfər azərbaycanlını qətlə yetirmişlər ki, onlardan da 4190 nəfəri kişi, 2560 nəfəri qadın və 1277 nəfəri uşaqlar olmuşdur. Törətdiyi cinayətə görə S.Lalayanı həbs etməkdən S.Şaumyan xilas etmişdi. Aprel ayında Qubaya göndərilən daşnak dəstəsinin komandiri Amazaps bildirmişdi ki, “Mən erməni xalqının qəhrəmanı və onun müdafiəçisiyəm! Mən buraya qayda yaratmaq və sovet hakimiyyətini qorumağa gəlmişəm. Mənə Xəzər dənizindən Şahdağadək olan ərazidə bütün müsəlmanları məhv etmək əmri verilmişdir”.
Onun başçılıq etdiyi daşnak dəstələri Quba qəzasının 122 kəndini yandırdılar. Erməni millətçiləri Kürdəmir, Salyan və Lənkəran qəzalarında da dəhşətli faciələr törətdilər. Bakı quberniyasında müsəlman (azərbaycanlı) soyqırımı 1918-ci il sentyabrın ortalarınadək davam etdi. Bu soyqırımı zamanı 20 mindən çox azərbaycanlı öldürülmüşdü.
Ermənilər öz dövlətlərini azərbaycanlıların faciəsi üzərində qurmağa nail oldular. Onların XX əsrdə törətdikləri bu qırğınlar, soyqırımlar Şaumyan, Lenin, Mikoyan, Stalin, Qorbaçov və bunlar kimilərin azərbaycanlılara düşmən münasibətinin nəticəsidir. Bu soyqırımlar bugünkü müstəqilliyimiz dövründə tarixçilər tərəfindən daha geniş tədqiq edilməli, öyrənilməli, dünya xalqlarına çatdırılmalıdır.

Главная страница | Новости | Мартовский геноцид 1918 года – кровавая страница в истории Азербайджана
Мартовский геноцид 1918 года – кровавая страница в истории Азербайджана
На протяжении 25 лет Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года 31 марта отмечается как День Геноцида азербайджанцев.
Конец ХХ век ознаменовался для нашего народа рядом трагических событий и массовых убийств. За свою историю азербайджанский народ пять раз подвергался репрессиям, геноциду, депортациям, осуществленным силами большевистских и дашнакских воинских частей 1905-1906, 1918-1920, 1930-1936, 1948-1955 и 1988-1993 гг.
Террористическая организация «Дашнакцутюн» и объединившиеся вокруг нее армянские националисты стремились воспользоваться создавшейся в мире политической ситуацией, чтобы с помощью русских «братьев-христиан» реализовать свои мечты о «великой Армении» за счет турецко-азербайджанских земель. Буржуазная революция в феврале 1917 г. в России и последовавший за этим октябрьский переворот создали армянам выгодные условия для осуществления своих планов. Премьер-министр Армении в 1918-1920 годах О. Качазнуни в своей книге «Дашнакцутюн больше нечего делать!» писал: «В феврале 1917 года вспыхнула русская революция. Перед нами совершенно неожиданно открылись новые перспективы. Как будто с Февральской революцией армянский вопрос вступил в новую эру».
В марте 1918 года в Баку находились тысячи солдат российской армии, вернувшихся с Кавказского фронта и вынужденных задержаться в городе по пути домой. 75 процентов этой 12-тысячной армии составляли армяне. Кроме того, в Баку из разных мест были доставлены 7 тысяч армянских солдат и офицеров. Таким образом, военная сила, собранная Шаумяном и дашнаками в Баку для проведения политики террора и геноцида против азербайджанцев, достигала около 20 тысяч человек.
В марте 1918 года общественно-политическая обстановка в Баку была крайне напряженной. Уверенная борьба партии «Мусават», ставшей самой мощной политической партией на Южном Кавказе, за территориальную автономию и политическую власть в Азербайджане серьезно обеспокоила Бакинский Совет во главе с Шаумяном, который пытался ослабить социальную базу партии «Мусават» и подавить азербайджанское национальное движение. Руководство Бакинского Совета, прекрасно осознавая слабость азербайджанских вооруженных сил в Баку, готовилось «проучить» мусульман. Арест командира мусульманского корпуса в Баку генерала Талышинского в январе 1918 года вызвал серьезное недовольство азербайджанского населения города. Армянские дашнаки хотели создать вооруженный конфликт между мусульманским населением города и большевиками. Однако усилиями политических деятелей и интеллигенции Азербайджана этот конфликт был предотвращен. Армянские националисты продолжали насаждать среди русских солдат ненависть к местному населению и всеми силами пытались помешать национальному примирению. 15 марта на заседании Бакинского Совета Шаумян заявил, что Бакинский Совет должен стать главным оплотом гражданской войны на Южном Кавказе и фактически приказал начать геноцид азербайджанцев. Предлогом для начала вооруженных нападений послужило разоружение корабля «Эвелина» 24 марта, экипаж которого состоял из военных мусульман. Население кварталов, где проживают азербайджанцы, выразило свой протест против этого и потребовало вернуть конфискованное оружие. Хотя М.А.Расулзаде и достиг договоренности о возврате изъятого оружия через организацию «Гуммат», большевистско-дашнакское правительство не сдержало своих обещаний. 30 марта для руководства боевыми действиями был сформирован Революционный комитет обороны Бакинского Совета. Объединенные силы большевиков и дашнаков начали проводить митинги и собрания против азербайджанцев в разных районах Баку. Партия «Дашнакцутюн» и Армянский национальный совет, объявившие свой нейтралитет накануне мартовских событий, встали на защиту Бакинского Совета. 30 марта в 16:40 группа дашнаков, собравшаяся у армянской церкви, произвела первый выстрел по мусульманам. Рано утром 31 марта большевистско-дашнакские отряды атаковали «Кярпичхана», «Мамедли» и другие кварталы, где проживали азербайджанцы. Также мусульманские кварталы подверглись обстрелу с воздуха и с моря. Армяне убедили русских моряков в том, что азербайджанцы убили русских в Старом городе. После того, как моряки выяснили, что это провокация, огонь с военных кораблей был прекращен. 31 марта мусульмане прекратили сопротивление и армянские националисты вырезали мирное мусульманское население города.
Нариман Нариманов писал: «Даже если мусульманин был большевиком, его не щадили. Дашнаки говорили: «Мы не знаем кто большевик, кто нет, достаточно быть мусульманином». Они убивали всех, разрушали дома. Не только мужчин, но даже беременных женщин не пощадили».
1 апреля 1918 года Бакинский Совет предъявил ультиматум Мусульманскому Национальному Совету о признании им власти Бакинского Совета. Во избежание полного уничтожения мирного азербайджанского населения города ультиматум был принят. Однако и это не положило конец резне, которая продолжалась до 2-го апреля. Большевистско-дашнакские отряды разрушали и сжигали общественные здания, школы, культурные центры, принадлежавшие азербайджанцам. Они сожгли типографию «Каспий», редакцию газеты «Ачык сёз», здание «Исмаилия», пушечными ядрами были разрушены минареты мечети «Тезе пир». В результате мартовского геноцида только в Баку было убито 17 тысяч азербайджанцев. Жестокость армян достигла такого уровня, что женщин заставляли танцевать на трупах тысяч азербайджанцев, убитых на одной из центральных улиц Баку, точнее, на месте нынешнего Музея литературы им. Н. Гянджеви.
Зверства большевистско-дашнакских формирований не ограничивались только городом Баку. Геноцид был продолжен в Шамахинском, Губинском, Кюрдамирском, Сальянском и Ленкоранском районах. Дашнакские банды С. Лалаяна и Т. Амиряна с 3 по 16 апреля учинили расправу над населением Шамахи. Согласно данным актов, подписанных членами Чрезвычайной следственной комиссии и заверенных печатью, в 53 селах Шамахинского района армянами было убито 8027 азербайджанцев, из них 4190 мужчин, 2560 женщин, 1277 дети. С. Шаумян спас С. Лалаяна от ареста за совершенное им преступление. Амазапс, командир дашнакского отряда, отправленного в Губу в апреле, заявил, что «я герой армянского народа и его защитник! Я приехал сюда, чтобы навести порядок и защитить Советскую власть. Мне было приказано уничтожить всех мусульман в районе от Каспийского моря до Шахдага».
Возглавляемые им дашнакские банды сожгли 122 села Губинского уезда. Армянские националисты также совершили зверства в Кюрдамирском, Сальянском и Лянкяранском уездах. Геноцид мусульман (азербайджанцев) в Бакинской губернии продолжался до середины сентября 1918 года. В ходе этого геноцида было убито более 20 тысяч азербайджанцев.
Армяне сумели построить свое государство на трагедии азербайджанцев. Эти массовые убийства и геноцид, совершенные ими в ХХ веке, являются результатом враждебного отношения Шаумяна, Ленина, Микояна, Сталина, Горбачева и других к азербайджанцам. Акты геноцида против азербайджанцев должны быть более широко исследованы и изучены историками современного периода независимости и доведены до внимания мировой общественности.