Əsas səhifə | Xəbərlər | “Hellouin” bayramı qeyd edildi
Oktyabrın 2-də Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının və 916-cı qrup tələbələrinin təşkilatçılığı ilə “Hellouin” (ing. Halloween) bayramı qeyd edildi.
Tədbirdə Xarici dillər kafedrasının müəllimi Lamiə Heydərova bu bayramın tarixi və ənənələrindən ətraflı bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Hellouin ənənələri qədim Keltlərin məhsul bayramından, xüsusilə Qalların “Samhain” mərasimindən qaynaqlanır. “Samhain” adlı mərasim ölüm simvolu olan qışın gəlişi ilə bağlı idi və həmişə payızın son günlərində qeyd olunurdu. Sonradan kilsə xalq arasında olan bu bayramı özünküləşdirmək məqsədilə “Müqəddəslər günü”nü bu ərəfəyə saldı. Bugünkü Hellouin kostyumlarının xristian inanclarından təsirləndiyi düşünülür. Bəzi mənbələrə görə, həmin gün o dünya və bu dünya arasındakı qapı açılır və ölmüş insanların ruhları və eləcə də ziyanverici ruhlar da evlərə soxula bilər. Odur ki, qorxulu balqabaq və makiyajlar onları qorxudub qaçırmaq niyyəti daşıyır.Bayramın bir çox simvolları var. Bir sıra ölkələrdə qara qüvvələrin rəmzi olan müxtəlif şəkillər, hörümçək toru, küpəgirən qarı, qara pişik, skelet şəkilləri çəkirlər. Bayramın əsas simvolu “Cek fənəri”dir (ing. Jack -o’-lantern). O, içərisi boşaldılmış, göz, burun və ağız qoyulmuş balqabaqdan hazırlanır və içərisinə məhşərdə ilişib qalan ruhu təmsil edən şam qoyulur. Bayram zamanı uşaqlar cin və ya cadugər paltarında qapı-qapı gəzib şirniyyat yığırlar. XIX əsrdə Amerika Birləşmiş Ştatlarına köç edən İrlandiyalı miqrantlar özləri ilə Hellouin bayramını da bu ölkəyə gətirmiş oldular. ABŞ mədəniyyətinin güclü təsiri sayəsində bu bayram bütün dünyada qeyd olunmağa başladı. Hal-hazırda bu bayram ölkəmizdə də əyləncəli tədbirlər silsiləsinə daxil edilir. Lamiə Heydərova onu da qeyd etdi ki, tədbirin məqsədi xarici dili öyrənən tələbələri ixtisas dilinin milli-mədəni dəyərləri və “Hellouin” bayramının yaranma tarixi ilə tanış etmək, eləcə də tələbələrin ingilis dili üzrə biliklərini nümayiş etdirmək idi.
Tədbirdə Fulbrayt ingilis dili müəlliminin köməkçisi proqramının (Fullbright ETA) iştirakçısı Cek Moris dünyanın müxtəlif ölkələrində “Hellouin” adət-ənənələri barəsində təqdimatla çıxış etdi.
Daha sonra Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova tədbirlə bağlı öz xoş təəssüratlarını bölüşdü.
Tələbələr“Hellouin” bayramının yaranma tarixindən bəhs edən qısa filmə baxdılar, bayramla bağlı ingilis dilində mahnı ifa etdilər və şeirlər söylədilər. Mövzu ilə bağlı ingiliscə zarafatlar və suallar tədbir iştirakçılarının marağına səbəb oldu.

Главная страница | Новости | Состоялся праздник «Хэллоуин»
2 ноября на кафедре Иностранных языков филологического факультета под руководством преподавателя кафедры Гейдаровой Ламии студентами 916 группы был организован праздник «Хэллоуин».
Преподаватель кафедры Гейдарова Ламия подробно рассказала об истории возникновения и сложившихся традициях праздника. Она отметила, что традиция празднования Хэллоуин уходит корнями в древний кельтский праздник урожая, в частности обряд Галлов - Самайн. Обрядовый праздник Самайн был связан с приходом зимы и олицетворял собой культ смерти. Позже христиане переняли этот праздник и приурочили его к отмечаемому в христианском мире «Дню святых». Традиционное для этого праздника переодевание в различные костюмы и преображение в различных ведьм, мифических чудовищ и т.д. было связано с желанием отпугнуть потусторонние силы, которые пытаются проникнуть в дом. Основным символом праздника является сделанный из тыквы в форме головы «Фонарь Джека» со свечой внутри. В ХIХ веке праздник был завезен в Америку ирландскими поселенцами. В результате влияния американской культуры праздник получил широкое распространение и отмечается сегодня по всему миру. За последние годы празднование Хэллоуина вошло в число развлекательных программ и в нашей стране. Гейдарова Ламия отметила, что целью мероприятия было познакомить студентов, изучающих иностранный язык, с национально-культурными ценностями языка их специальности и продемонстрировать знание английского языка студентов.
На мероприятии с информацией о традициях празднования Хэллоуина во всем мире выступил участник программы в помощь учителю английского языка Фулбрайт (Fullbright ETA) Джек Морис.
На мероприятии прозвучали стихи и песни на английском языке в исполнении студентов и продемонстрирован фильм, посвященный празднованию Хэллоуин.
В заключении заведующая кафедрой проф. Нигяр Искандерова поделилась своими впечатлениями о мероприятии и поблагодарила его организаторов и участников.