Əsas səhifə | Xəbərlər | “Hellouin” bayramı qeyd edildi
Oktyabrın 2-də Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının və 916-cı qrup tələbələrinin təşkilatçılığı ilə “Hellouin” (ing. Halloween) bayramı qeyd edildi.
Tədbirdə Xarici dillər kafedrasının müəllimi Lamiə Heydərova bu bayramın tarixi və ənənələrindən ətraflı bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Hellouin ənənələri qədim Keltlərin məhsul bayramından, xüsusilə Qalların “Samhain” mərasimindən qaynaqlanır. “Samhain” adlı mərasim ölüm simvolu olan qışın gəlişi ilə bağlı idi və həmişə payızın son günlərində qeyd olunurdu. Sonradan kilsə xalq arasında olan bu bayramı özünküləşdirmək məqsədilə “Müqəddəslər günü”nü bu ərəfəyə saldı. Bugünkü Hellouin kostyumlarının xristian inanclarından təsirləndiyi düşünülür. Bəzi mənbələrə görə, həmin gün o dünya və bu dünya arasındakı qapı açılır və ölmüş insanların ruhları və eləcə də ziyanverici ruhlar da evlərə soxula bilər. Odur ki, qorxulu balqabaq və makiyajlar onları qorxudub qaçırmaq niyyəti daşıyır.Bayramın bir çox simvolları var. Bir sıra ölkələrdə qara qüvvələrin rəmzi olan müxtəlif şəkillər, hörümçək toru, küpəgirən qarı, qara pişik, skelet şəkilləri çəkirlər. Bayramın əsas simvolu “Cek fənəri”dir (ing. Jack -o’-lantern). O, içərisi boşaldılmış, göz, burun və ağız qoyulmuş balqabaqdan hazırlanır və içərisinə məhşərdə ilişib qalan ruhu təmsil edən şam qoyulur. Bayram zamanı uşaqlar cin və ya cadugər paltarında qapı-qapı gəzib şirniyyat yığırlar. XIX əsrdə Amerika Birləşmiş Ştatlarına köç edən İrlandiyalı miqrantlar özləri ilə Hellouin bayramını da bu ölkəyə gətirmiş oldular. ABŞ mədəniyyətinin güclü təsiri sayəsində bu bayram bütün dünyada qeyd olunmağa başladı. Hal-hazırda bu bayram ölkəmizdə də əyləncəli tədbirlər silsiləsinə daxil edilir. Lamiə Heydərova onu da qeyd etdi ki, tədbirin məqsədi xarici dili öyrənən tələbələri ixtisas dilinin milli-mədəni dəyərləri və “Hellouin” bayramının yaranma tarixi ilə tanış etmək, eləcə də tələbələrin ingilis dili üzrə biliklərini nümayiş etdirmək idi.
Tədbirdə Fulbrayt ingilis dili müəlliminin köməkçisi proqramının (Fullbright ETA) iştirakçısı Cek Moris dünyanın müxtəlif ölkələrində “Hellouin” adət-ənənələri barəsində təqdimatla çıxış etdi.
Daha sonra Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova tədbirlə bağlı öz xoş təəssüratlarını bölüşdü.
Tələbələr“Hellouin” bayramının yaranma tarixindən bəhs edən qısa filmə baxdılar, bayramla bağlı ingilis dilində mahnı ifa etdilər və şeirlər söylədilər. Mövzu ilə bağlı ingiliscə zarafatlar və suallar tədbir iştirakçılarının marağına səbəb oldu.

Home | News | HALLOWEEN HOLIDAY WAS CELEBRATED
On November 2, Halloween holiday was celebrated with the organization of Department of Foreign languages of the Faculty of Philology and the students of group 916.
Lecturer of the Department of Foreign languages Lamia Heydarova widely spoke about history and traditions of this holiday. She noted: “The traditions of Halloween come from harvest holiday of Celts, specially “Samhain” ceremony of Gaels. “Samhain” ceremony was about arrival of the winter, which is the symbol of death and was always celebrated in last days of autumn. Afterwards, the church set “Day of Saints” in these days for Christianizing the holiday. Today’s Halloween costumes are influenced by Christian beliefs. In some sources, the door opens between that world and this world, so souls of dead persons can intrude on the houses. Therefore dreadful pumpkin and make up aim frightening them. The holiday has several symbols. Different pictures are drawn in some countries: spider"s web, witch, black cat, skeleton and etc. The main symbol of the holiday is Jack-o’-lantern. It is made of carved pumpkin with eyes, nose and mouth and the candle is placed within it, representing the soul stuck in doomsday. The kids gather cookies in a dress of jinnee and witch walking from door-to-door. Ireland migrants, who migrated to United States of America in XIX century brought Halloween to this country. This holiday commenced to be celebrated all over the world with the influence of American culture. The holiday is among amusing holidays in our country, too”. She also notified that the purpose of the event was to acquaint English learners with the national values of the culture and establishment history of Halloween holiday and create circumstances for students to demonstrate their language knowledge.
The participant of Fullbright English Teacher Assistant Jack Morris delivered presentation in the event about Halloween traditions in several countries of the world.
Afterwards, head of the Department of Foreign languages Professor Nigar Isgandarova shared her impressions on the event.
The students watched the short film about establishment history of Halloween holiday, sang the English song about the holiday and recited poems. Questions and jokes about the topic were welcomed by attendees.