Əsas səhifə | Xəbərlər | Filoloqlar Hüseyn Cavidin işığına yığışdılar
Noyabrın 2-də Filologiya fakültəsində Azərbaycan ədəbiyyatının böyük şairi Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə Filologiya fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov Hüseyn Cavid irsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq həm dövlət, həm universitet səviyyəsində onun yaradıcılığına diqqəti önə çəkdi, şairin həyatı ilə bağlı maraqlı faktlar səsləndirdi.
Yazıçının əsərlərindən təşkil olunmuş ədəbi-bədii kompozisiya maraqla qarşılandı. Fakültənin müxtəlif qruplar üzrə tələbələri: Elmira Yaqubova, Həbib Bayramlı, Yunus Zeynalov, Ülvi Sadiqov, Samirə Məmmədova, Həzrət Qəribov, Minə Səfixanova, Şəbnəm Abuşova, Nuranə Kərimova H.Cavidin yaradıcılığından nümunələr səsləndirdilər. H.Cavidin “Ana”, “Topal Teymur”, “İblis” əsərlərindən səhnələr göstərildi.
Fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək tələbələrə və tədbirin təşkilatçısı dosent Törə Məmmədovaya təşəkkür etdi, belə tədbirlərin tələbə dünyasına böyük stimul verdiyini vurğuladı.

Home | News | THE EVENT DEDICATED TO HUSEYN JAVID’S LIFE AND CREATIONS
On November 2, the event was held, dedicated to life and creations of outstanding representative of Azerbaijani literature Huseyn Javid in the Faculty of Philology.
Professor-teaching and student staff of the Faculty of Philology took part in the event.
Head of the Department of Azerbaijani and Foreign countries’ literature Professor Avtandil Mammadov commenced the meeting with welcome speech, highlighted the importance of Huseyn Javid’s heritage and emphasized the significance of his creativity and the state attention to his creations. He sounded interesting facts about the life of the poet.
Literary and artistic composition, which was composed of the poet’s works, was welcomed with curiosity. The students of the Faculty: Elmira Yagubova, Habib Bayramli, Yunus Zeynalov, Ulvi Sadigov, Samira Mammadova, Hazrat Garibov, Mina Safikhanova, Shabnam Abushova and Nurana Karimova sounded samples by H.Javid’s creations. The scenes of “Ana”, “Topal Teymur” and “Iblis” were performed.
Dean of the Faculty docent Sevinj Hamzayeva delivered speech, thanked to students and the organizer of the event docent Tora Mammadova and notified that such events stimulate the creativity of students.