Əsas səhifə | Xəbərlər | “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Oktyabr 2018 16:42
“Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi
Oktyabrın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və həyata keçirilən layihənin əhəmiyyətini qeyd edərək belə layihələrin gənclər üçün faydalı olacağını qeyd etdi. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycanda həyata keçirilən gənclər siyasətinin, gənclərə göstərilən diqqət və qayğının əsasında ölkəyə layiqli vətəndaş və sağlam nəslin yetişdirilməsi dayanır. Məhz bu səbəbdən bir millətin mövcudluğu üçün sağlam gəncliyin olması vacib şərtdir. Çünki ölkədə dövlətçiliyin, müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi, gələcəyin etibarlı təminatı intellektual səviyyəli kadrların yetişdirilməsindən, onların aparıcı qüvvəyə çevrilməsindən asılıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev deyirdi: "Gənclərimiz bizim tariximizi yaxşı bilməlidir, keçmişi yaxşı bilməlidir, dilimizi yaxşı bilməlidir, milli dəyərlərimizi də yaxşı bilməlidir. Milli dəyərlərimizi, milli ənənələrimizi yaxşı bilməyən, tarixi yaxşı bilməyən gənc vətənpərvər ola bilməz. Hər bir gənc vətənpərvər olmalıdır. Vətənpərvərlik, sadəcə, orduda xidmət deyil, vətənə sadiq olmaq, vətəni sevmək, torpağa bağlı olmaq - budur vətənpərvərlik". Çünki vətənpərvər gənc hər bir millətin inkişafının təməl daşıdır.
Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai Birliyinin sədri Zərifə Həmzəyeva həyata keçirilən layihə barədə ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, artıq bir neçə ildir ki, gənclər, yeniyetmələr və döyüş xəttində yerləşmiş hərbi hissənin şəxsi heyəti arasında “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda layihə həyata keçirilir. Bu ildən isə “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin döyüş yolları ilə bağlı gənclər arasında təbliğat işləri aparmaqla, onlarda vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsinə dəstək vermək” layihəsini həyata keçirilməyə başlayıb. Layihənin məqsədi gənclər və yeniyetmələrlə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin görüşünü təşkil etmək, onlara qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin rəşadətli döyüş yolunu təbliğ etmək və gənclərə vətənpərvərlik hislərini aşılamaqdır.
Görüşdə döyüş iştirakçıları, Vətən uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin doğmaları iştirak edərək Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin qəhrəmanlığından, yurd sevgisindən danışdılar, gənclərimizi Ali Baş Komandanın əmri ilə hər an torpaqlarımızı azad etmək üçün döyüşə hazır olmağa səslədilər.

Проведена встреча со студентами на тему «Любить родину и быть её достойным сыном»
31 октября в Сумгаитском государственном университете при поддержке Совета государственной поддержки негосударственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики состоялась встреча Женского общественного объединения ВПЛ со студентами на тему «Любить родину и быть её достойным сыном».
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он поприветствовал гостей и сказал, что такие встречи имеют большое воспитательное значение для молодёжи. Он отметил, что в основе молодежной политики, проводимой в Азербайджане, внимания и заботы о молодом поколении лежит воспитание достойных граждан и здорового поколения, потому что укрепление государственности и суверенитета, обеспечение будущего страны зависит от интеллектуального и физического уровня молодого поколения. Общенациональный лидер Гейдар Алиев сказал: «Наша молодежь должна хорошо знать свою историю своё прошлое, свой язык и национальные ценности. Человек, не знающий своих национальных ценностей, традиций и истории не может быть патриотом. Каждый молодой человек должен любить свою родину. Быть патриотом – это не только служить в армии. Истинный патриотизм – это преданность, любовь к родине, привязанность к родной земле».
Председатель Женского общественного объединения ВПЛ Зарифа Гамзаева дала подробную информацию о проекте «Любить родину и быть её достойным сыном» и сказала, что он осуществляется уже в течение нескольких лет для подростков и солдат, служащих в армии. Начиная с текущего года, в рамках проекта среди молодежи проводится работа по патриотическому воспитанию на примере жизни и боевых подвигов солдат и офицеров, участвовавших в боях. Целью проекта является также организация встреч с этими офицерами и солдатами, являющимися для молодежи примером героизма, стойкости и любви к родине.
На встрече участвовали также родные и близкие героев, погибших в боях за родные земли. Они рассказали студентом о боевом пути героев, их любви к родине.
Было также сказано, что народ Азербайджана готов освободить свои земли, если прозвучит приказ Верховного Главнокомандующего Вооруженных Сил страны.