Əsas səhifə | Xəbərlər | “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının təqdimatı oldu
Oktyabrın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində I kurs tələbələri üçün Təhsil Nazirliyinin “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının təqdimatı keçirildi.
Tədbiri universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev açaraq “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, proqram ölkədə vahid tələbə könüllü bazasının yaradılması, könüllü tələbələrlə işin təşkilinin sistemləşdirilməsi, tələbələrin könüllü fəaliyyətlə məşğul olmalarının stimullaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Ölkəmizdə bir çox genişmiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə könüllülər mühüm rol oynayırlar. Proqram gənclərin asudə vaxtlarının maraqlı və səmərəli keçməsinə xidmət edir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin könüllü tələblərinin beynəlxalq və ölkədaxili tədbirlərdə fəal iştirakından danışdı və hər bir tələbəni onlar kimi fəal olmağa çağırdı.
Proqramın koordinatoru Ağa Səlimov tələbələrin böyük maraqla qatıldığı təqdimatda iştirakçılara “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı, ölkəmizdə könüllülüyün mahiyyəti, proqramın əsas istiqamətləri və proqramın fəaliyyətlərində iştirak imkanları, BİR könüllü olmağın üstünlükləri haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə irimiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə könüllülər böyük rol oynayır.
Təqdimatın aparıcısı Əli Faiq Mirzə tələbələri “BİR” Tələbə-Könüllü proqramına qoşulmağa səslədi. Qeyd etdi ki, bu proqram gənclərə beynəlxalq idman yarışlarında və dövlət tədbirlərində yaxından iştirak etmək, tələbəlik həyatını rəngarəng və faydalı keçirmək, yeni dostlar qazanmaq imkanlarını yaradacaq.
Sonra “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının 2018-ci il üzrə hesabatı, könüllülərin videoçarxı nümayiş olundu.
Təqdimatın sonunda “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirildi, maraqlı oyunlar keçirildi, tələbə-gənclərin proqramla bağlı sualları cavablandırıldı. İnteraktiv üsulla keçirilən təqdimatda tələbələr könüllülük haqqında fikirlərini bölüşdü, kreativ təşəbbüslərlə çıxış etdilər.

Главная страница | Новости | Состоялась презентация Студенческой волонтерской программы «Бир»
30 октября в Сумгаитском государственном университете для студентов I курса была проведена презентация Студенческой волонтерской программы «Бир» Министерства образования.
Мероприятие открыл председатель Комитета студенческого профсоюза университета Немат Ибаев. Он рассказал студентам о деятельности этой программы. Было отмечено, что Студенческая волонтерская программа создана Министерством образования с целью формирования единой волонтерской базы в стране, систематизации работы со студентами–волонтерами, стимуляции волонтерской деятельности молодежи. Студенты–волонтеры играют большую роль в организации и проведении в республике широкомасштабных спортивных и культурных мероприятий. Программа также служит организации досуга студентов. Председатель профсоюза сказал, что студенты–волонтёры Сумгаитского государственного университета активно участвую на мероприятиях республиканского и международного значения и призвал первокурсников последовать их примеру.
Координатор программы Ага Салимов информировал студентов о деятельности Студенческой волонтерской программы «Бир», её основных направлениях, возможностях и преимуществах участия в ней. Он отметил, что студенты–волонтеры играют важную роль в проведении различных мероприятий в стране.
Ведущий презентации Али Фаиг Мирза призвал студентов к активному участию в Студенческой волонтерской программе «Бир». Он отметил, что эта программа позволит студентам участвовать на крупномасштабных спортивных и государственных мероприятиях, приобрести новых друзей, интересно и полезно провести своё время.
Затем был заслушан отчет о проделанной согласно этой программе работе за 2018 год и продемонстрирован видеоролик, посвященный работе студентов–волонтеров.
В заключение презентации среди студентов были проведены игры, прозвучали ответы на многочисленные вопросы студентов. На презентации, проводимой интерактивно, студенты поделились мнением о волонтерской работе, были внесены креативные предложения.