Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusunda tədbir keçirildi
SDU-da “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusunda tədbir keçirildi
Oktyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumu (MQF), Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “QHT-lərə institusional inkişaf sahəsində xidmətlərin göstərilməsi” layihəsi çərçivəsində “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusuna həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə MQF-nin prezidenti Rauf Zeyni, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin Sumqayıt şəhər şöbəsinin sədr müavini Zəkəriyyə Rəhimov, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Akif Həsənov, MQF-nin İctimai nəzarət mərkəzinin direktoru İbrahim İbrahimov iştirak etdilər.
Tədbiri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti sürətlə inkişaf edir, ölkəmizdə irqindən, dilindən, etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, hər kəsin fundamental insan hüquq və azadlıqları təmin edilir. Son illərdə QHT-dövlət əməkdaşlığı yüksək səviyyədədir. Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi Konsepsiyası”nın təsdiq olunmasının və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yaradılmasının ölkəmizdə vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına mühüm təkan verir. Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq aləmdə təbliğində, gənclərin zərərli vərdişlərdən çəkindirilməsində, informasiya müharibəsində aktiv iştirakının təmin olunmasında mühüm rol oynayır. Prorektor Şuranın üzərinə düşən missiyanı uğurla həyata keçirdiyini, innovativ QHT təkliflərini dəstəkləməklə cəmiyyətin aktual problemlərinin həllinə davamlı şəkildə yardım etdiyini vurğuladı.
Tədbirdə MQF-nin prezidenti Rauf Zeyni vətəndaş cəmiyyətinin tarixi və əhəmiyyəti barədə danışdı. Bildirdi ki, Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının hərəkatının genişlənməsi, onların fəaliyyətinin qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə və mövcud qanunvericiliyə uyğun qurulması, koordinasiya edilməsi, QHT-lərin dövlət orqanları, media və özəl sektorla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının təmin olunması, vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı və onların qarşılaşdığı problemlərin həllinə yardım etmək məqsədilə yaradılmış, cəmiyyətin tərəqqisinə yönələn müxtəlif proqram və layihələrin reallaşmasında, əhalinin marifləndirilməsində, ümumilli məsələlərlə bağlı ictimai fikrin formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması, Xocalı soyqırımına ədalətli qiymətin verilməsi və ölkəmizin məruz qaldığı təcavüz aktının ifşa edilməsi istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun və şəxsən Birinci vitse prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr hər zaman QHT sektoru və şura üçün nümunə olub: “Bu baxımdan qeyd olunan istiqamətlər üzrə dövlətimizin həyata keçirdiyi siyasətə ictimai dəstək vermək məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Rauf Zeyni çıxışının sonunda bildirdi ki, biz bir vətəndaş və vətəndaş cəmiyyəti olaraq bu cür maarifçilik hərəkatlarını davam etdirməli, cəmiyyətimizin inkişafı naminə səfərbər olmalıyıq.

Home | News | SSU Holds the Event “The Role of Civil Society in Advancement of Modern Azerbaijan”
On October 29, the event dedicated to subject “The role of civil society in advancement of modern Azerbaijan” within the project of “Rendering services to NGOs in the sphere of institutional development” was held at Sumgayit State University, financed by National Non-Governmental Organizations Forum (NNF) of Azerbaijan and Board of State Support to Non-Governmental Organizations under President of Azerbaijan Republic.
Head of NNF Rauf Zeyni, deputy head of Sumgayit city department of Azerbaijan Patriotic War Veterans Public Unity Zakariyya Rahimov, member of Azerbaijani Journalists Unity Akif Hasanov, head of Public Control Center of NNF Ibrahim Ibrahimov took part in the event.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov commenced the event, hailed the guests and spoke about significance of the meeting. He noted: “Civil society is improving rapidly in Azerbaijan, fundamental human rights and liberty of everyone are ensured. NGO-state collaboration is in a high level in recent years. The approval of “State Support Conception to non-governmental organizations of the Republic of Azerbaijan” with the order of President Ilham Aliyev and institution of Board of State Support to Non-Governmental Organizations under President of Azerbaijan Republic stimulate improvement of civil society in our country”. The vice-rector notified that the Board successfully implements its missions, assists the solution of society’s actual problems by supporting innovative NGO proposals.
Head of NNF Rauf Zeyni spoke in the event about history and importance of civil society. He pointed out that enlargement of National Non-Governmental Organizations movement, building their activity in accordance with leading international practice and current legislation, providing mutual beneficial cooperation of NGOs with state organs, media and private sector play a significant role in implementation of several programs and projects, which are carried out for advancement of civil society and solution of their problems, enlightenment of population and formulation of public opinion about national issues.
“The projects carried out with initiative of Heydar Aliyev Foundation and personally first Vice-president Mrs. Mehriban Aliyeva for introduction of Azerbaijani culture in the globe, evaluation of Khojali genocide impartially and disclosure of occupation against our country by Armenians, were always the samples for NGO sector and the Board. In this regard, several events are held for giving public support to policy carried out by our country in these spheres”, the chairman noted. Rauf Zeyni notified that we should proceed with enlightenment movements as a citizen and civil society.