Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusunda tədbir keçirildi
SDU-da “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusunda tədbir keçirildi
Oktyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumu (MQF), Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “QHT-lərə institusional inkişaf sahəsində xidmətlərin göstərilməsi” layihəsi çərçivəsində “Müasir Azərbaycanın inkişafında vətəndaş cəmiyyətinin rolu” mövzusuna həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə MQF-nin prezidenti Rauf Zeyni, Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin Sumqayıt şəhər şöbəsinin sədr müavini Zəkəriyyə Rəhimov, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Akif Həsənov, MQF-nin İctimai nəzarət mərkəzinin direktoru İbrahim İbrahimov iştirak etdilər.
Tədbiri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti sürətlə inkişaf edir, ölkəmizdə irqindən, dilindən, etnik və dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, hər kəsin fundamental insan hüquq və azadlıqları təmin edilir. Son illərdə QHT-dövlət əməkdaşlığı yüksək səviyyədədir. Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi Konsepsiyası”nın təsdiq olunmasının və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yaradılmasının ölkəmizdə vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına mühüm təkan verir. Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq aləmdə təbliğində, gənclərin zərərli vərdişlərdən çəkindirilməsində, informasiya müharibəsində aktiv iştirakının təmin olunmasında mühüm rol oynayır. Prorektor Şuranın üzərinə düşən missiyanı uğurla həyata keçirdiyini, innovativ QHT təkliflərini dəstəkləməklə cəmiyyətin aktual problemlərinin həllinə davamlı şəkildə yardım etdiyini vurğuladı.
Tədbirdə MQF-nin prezidenti Rauf Zeyni vətəndaş cəmiyyətinin tarixi və əhəmiyyəti barədə danışdı. Bildirdi ki, Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının hərəkatının genişlənməsi, onların fəaliyyətinin qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə və mövcud qanunvericiliyə uyğun qurulması, koordinasiya edilməsi, QHT-lərin dövlət orqanları, media və özəl sektorla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının təmin olunması, vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı və onların qarşılaşdığı problemlərin həllinə yardım etmək məqsədilə yaradılmış, cəmiyyətin tərəqqisinə yönələn müxtəlif proqram və layihələrin reallaşmasında, əhalinin marifləndirilməsində, ümumilli məsələlərlə bağlı ictimai fikrin formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması, Xocalı soyqırımına ədalətli qiymətin verilməsi və ölkəmizin məruz qaldığı təcavüz aktının ifşa edilməsi istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun və şəxsən Birinci vitse prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr hər zaman QHT sektoru və şura üçün nümunə olub: “Bu baxımdan qeyd olunan istiqamətlər üzrə dövlətimizin həyata keçirdiyi siyasətə ictimai dəstək vermək məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Rauf Zeyni çıxışının sonunda bildirdi ki, biz bir vətəndaş və vətəndaş cəmiyyəti olaraq bu cür maarifçilik hərəkatlarını davam etdirməli, cəmiyyətimizin inkişafı naminə səfərbər olmalıyıq.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено мероприятие «Роль гражданского общества в развитии современного Азербайджана»
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Октябрь 2018 14:44
В СГУ проведено мероприятие «Роль гражданского общества в развитии современного Азербайджана»
29 октября в Сумгаитском государственном университете при материальной поддержке Форума национальных неправительственных организаций (ФНО) и Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики в рамках проекта «Оказание услуг неправительственным организациям в сфере институционального развития» было проведено мероприятие на тему «Роль гражданского общества в развитии современного Азербайджана».
На мероприятии приняли участие президент ФНО Рауф Зейни, зам. председателя Сумгаитского городского отделения общественного объединения азербайджанских ветеранов ВОВ Закария Рагимов, член объединения журналистов Азербайджана Акиф Гасанов, директор центра общественного контроля ФНО Ибрагим Ибрагимов.
Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Он поприветствовал гостей и сказал о значении этой встречи. Было отмечено, что в Азербайджане быстрыми темпами идет развитие гражданского общества. В стране обеспечиваются права и свободы всех граждан независимо от национальности, этнической и религиозной принадлежности. Мощным толчком к развитию гражданского общества в Азербайджане стало утверждение «Концепции государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики» и создание Совета государственной поддержки неправительственных организаций. Эта организация играет важную роль в распространении правдивой информации об Азербайджане в международном мире, в работе по борьбе с вредными привычками среди молодежи, обеспечении участия страны в информационной борьбе. Проректор отметил, что организация успешно выполняет свою миссию.
На мероприятии выступил президент ФНО Рауф Зейни. Он рассказал об истории и значении гражданского общества. Было отмечено, что Национальные неправительственные организации играют важную роль в развитии взаимного сотрудничества с государственными органами, представителями медиа и частного сектора, реализации различных программ и проектов, направленных на прогресс общества, просвещении населения, формировании общественного мнения по общенациональным вопросам.
Проекты, осуществляемые Фондом Гейдара Алиева и лично Первым вице-президентом Мехрибан ханум Алиевой по ознакомлению международной общественности с азербайджанской культурой, справедливой оценкой Ходжалинской трагедии, разоблачению жестокой агрессии армян против азербайджанского народа всегда служили примером для сектора ФНО и Совета государственной поддержки неправительственных организаций. С этой точки зрения ФНО проводит различные мероприятия для поддержания общественностью политики, проводимой государством в этих направлениях.
В заключение своего выступление Рауф Зейни отметил, что организация, возглавляемая, им будет продолжать свою работу по развитию гражданского общества и его просвещению.