Əsas səhifə | Xəbərlər | Komandamız “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” V ümumrespublika bilik yarışında sertifikata layiq görüldü
Komandamız “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” V ümumrespublika bilik yarışında sertifikata layiq görüldü
Oktyabrın 18-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” V Ümumrespublika bilik yarışı keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirildi, ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclərlə bağlı çıxışını əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə reallaşdırılan layihə Azərbaycan xalqının Ümummilli liderinin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, onun irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyır.
Tədbirdə qeyd edildi ki, “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” Ümumrespublika bilik yarışı 2014-cü ildən etibarən hər il təşkil olunur. Budəfəki yarışın oktyabrın 18-də - Dövlət Müstəqilliyi Günündə keçirilməsi təsadüfi deyil. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olaraq öz dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən 27 il keçir. 1993-cü ildə Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın tələbi ilə yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanda sabitliyin və inkişafın başlanğıcı oldu. Müasir Azərbaycan Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hər sahədə inkişaf etdi.
O da qeyd edildi ki, “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” V Ümumrespublika bilik yarışında 47 ali təhsil müəssisəsinin komandaları iştirak etdi.
Sonra tələbələrin yarışa hazırlığını əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Müsabiqə 3 turda keçirildi və hər turda Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, Ümummilli lider Heydər Əliyevin irsini əhatə edən 12 sual səsləndirildi. Qalib komandalar turlar üzrə qazanılmış xalların cəminə görə müəyyən edildi və mükafatlandırıldı. Qeyd edək ki, yarışda iştirak edən 47 ali təhsil müəssisəsindən Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası sertitifikata layiq görüldü.
Münsiflər heyətində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri təmsil olundular.

Home | News | OUR TEAM AWARDED WITH CERTIFICATE IN V REPUBLICAN KNOWLEDGE CONTEST “HEYDAR ALIYEV AND AZERBAIJANI HISTORY”
Yerləşdirilmə tarixi : 18 October 2018 17:01
OUR TEAM AWARDED WITH CERTIFICATE IN V REPUBLICAN KNOWLEDGE CONTEST “HEYDAR ALIYEV AND AZERBAIJANI HISTORY”
On October 18, V Republican knowledge contest “Heydar Aliyev and Azerbaijani history” was held at Heydar Aliyev Center.
At first, State anthem sounded in the event, video about speech of great leader Heydar Aliyev on youth was displayed.
The project, implemented with organization of Heydar Aliyev Center and support of Ministry of Education aims to learn life and activity of National leader Heydar Aliyev, keep his heritage alive and increase the interest of young generation to knowledge competitions and education in general.
It was noted in the event that Republican competition “Heydar Aliyev and Azerbaijani history” has been organized annually since 2014. It is not coincidence to hold the contest on October 18 –State Independence Day. 27 years have passed since restoration of state independence of Azerbaijan Republic as a successor of Azerbaijan Democratic Republic. National Leader Heydar Aliyev’s advent to power by the demand of nation in 1993 commenced stability and advancement in the country. Modern Azerbaijan grew in all fields under administration of Heydar Aliyev.
V Republican knowledge competition “Heydar Aliyev and Azerbaijani history” were attended by teams of 47 higher education institutions.
Afterwards, the video reflecting preparation of students to the contest was demonstrated. The competition was held in 3 rounds, each of which contained 12 questions on Azerbaijani history, culture and heritage of National leader Heydar Aliyev. Winning teams were determined for sum of gained scores on rounds and were awarded. It worth be noted that the team of Sumgayit State University was awarded with certificate in the contest.
The jury comprised representatives of Heydar Aliyev Center, Ministry of Education and History Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences.