Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da rusiyalı alim, tarixçi Oleq Kuznetsovla görüş keçirildi
Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Univeristetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun lektorlar qrupunun üzvü, rusiyalı politoloq və hüquqşünas alim Oleq Kuznetsov “Erməni millətçiliyi və alman nasizmi arasında ideoloji bağlantı”mövzusunda mühazirə oxudu.
Bilik Fondunun və Sumqayıt İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov və Bilik Fondunun əməkdaşları iştirak etdilər.
Tədbirdə univeristetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək qonaqları salamladılar, Azərbaycan-Rusiya dostluğunun tarixindən və bu günkü elmi, iqtisadi, siyasi, mədəni əməkdaşlığından danışdılar, erməni terrorizminin xalqımıza qarşı törətdiyi cinayətlər barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının vacibliyindən bəhs etdilər və erməni terroru haqqında həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırdığına, xalqımıza qarşı törədilən cinayətləri əhatəli işıqlandırdığına görə Oleq Kuznetsova dərin təşəkkürlərini bildirdilər. Rusiyalı alimin azərbaycanlıların haqq səsinə səs verməsinin xalqların dostluğunun nümunəsi olduğunu vurğuladılar.
Rusiyalı alim-tarixçi Oleq Kuznetsov yenidən Sumqayıt Dövlət Universitetində olmağından məmnunluğunu ifadə etdi, qeyd etdi ki, belə görüşlərin mütəmadi keçirilməsində məqsəd gənclərdə erməni vandalizminin işğalçılıq siyasətinin mahiyyətini açmaqdır. Görüşdə tarixçi alim erməni terrorizminin yaratdığı bəşəri faciələrdən, Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırımından geniş söhbət açaraq apardığı araşdırmada erməni terrorunun tarixi, mahiyyəti barədə geniş faktlar əldə etdiyini, ermənilərin 1988-1994-cü illərdə Azərbaycanda həyata keçirdikləri terror aktlarını dərindən araşdırdığını bildirdi. Oleq Kuznetsov onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin üzərindən məxfilik qrifi götürülmüş arxiv materialları sovet dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında Ermənistanda nasizm ideologiyasının mövcudluğunu təsdiq edən sənədlərin olduğunu üzə çıxarıb: “Erməni millətçiliyi və onun daşıyıcısı “Daşnaksütun” partiyası 1930-cu illərin ortalarınadək SSRİ dövlət təhlükəsizliyi orqanları tərəfindən ideoloji düşmən kimi qəbul edilib. Hələ o zaman daşnaklar nəzarət altında saxlanılırdı, daha fəal üzvlər isə hətta sürgün edilirdi”. Tarixçi vurğuladı ki, Rusiya Dövlət Arxivinin SSRİ Daxili İşlər Xalq Komissarlığı fondunda Almaniya ordusunun əsir əsgərlərinin erməni millətçilərinin Üçüncü reyxə xidmət üçün cəlb olunması ilə bağlı dindirilməsi materialları yer alıb: “Onlardan biri nasist Almaniyasının Baş Təhlükəsizlik İdarəsinin agenti, əslən Şamaxıdan olan və müharibəyə qədər Avstriyada yaşamış Peter Kamsarakyan olub. Sovet xüsusi xidmətləri üçün Kamsarakyan informasiya mənbəyi kimi vacib əhəmiyyət daşıyırdı, ona görə də onun işinə SSRİ Daxili işlər naziri general-polkovnik Kruqlov bilavasitə nəzarət edirdi. 1948-ci ilin noyabrında “tam məxfi” qrifi altında onun imzası ilə cəmi altı nüsxədə Stalin, Molotov, Beriya, Malenkov və digər rəsmilərin adına arayış tərtib olunmuşdu”.
Çıxışının sonunda siyasi analitik Oleq Kuznetsov real faktlara əsaslanaraq işğalçı erməni faşizminin insanlığa qarşı törətdiyi vəhşiliyi ifşa etmək məqsədilə keçirilən görüşün baş tutması üçün universitet rəhbərliyinə xüsusi təşəkkürünü bildirdi. Mühazirədən sonra diskussiya şəkilində müzakirələr aparıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась встреча с российским ученым, историком О.Ю.Кузнецовым
15 октября член группы лекторов Фонда знания при Президенте Азербайджанской Республики, российский учёный, социолог и правовед Олег Юрьевич Кузнецов прочитал лекцию на тему «Идеологическая связь между армянским национализмом и немецким нацизмом».
На мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке Фонда знания и Сумгаитской исполнительной власти, присутствовали профессорско-преподавательский и студенческий состав университета, проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов и сотрудники Фонда знания.
Со вступительным словом выступили проректоры профессор Рамазан Мамедов и доцент Рамиз Гусейнов. Они поприветствовали гостей и рассказали об истории российско–азербайджанских отношений и научном, экономическом, культурном сотрудничестве между нашими странами сегодня. Было отмечено, что в настоящее время очень важно довести до мировой общественности всю правду об армянском терроризме и преступлениях, совершенных армянскими националистами против нашего народа. Проректоры выразили огромную благодарность Олегу Юрьевичу Кузнецову за то, что он поддерживает справедливые требования нашего народа и раскрывает сущность армянского терроризма.
О.Ю.Кузнецов в своем выступлении сказал, что он очень рад тому, что повторно побывал в Сумгаитском государственном университете и встретился с его коллективом. Он сказал, что целью таких встреч является раскрытие сущности армянского вандализма и захватнической политики. Ученый отметил, что армянский терроризм принес горе и страдания всему человечеству. Было отмечено, что ученым собраны многочисленные факты, свидетельствующие о террористических актах, совершенных армянскими террористами против азербайджанского народа в 1988-1994 годах. О.Ю.Кузнецов также сказал, что в архивных материалах Службы государственной безопасности Азербайджана, с которых был снят гриф секретности, имеются документы, в которых отмечается, что советские органы госбезопасности отмечали наличие в Армении идеологии нацизма: «Армянский национализм и его носитель–партия «Дашнакцютун», воспринимались органами госбезопасности СССР до средины 1930-го года как идеологические враги. Еще в то время дашнаки находились под наблюдением, а некоторые его активисты были даже сосланы». Ученый–историк отметил, что в Фонде Российского государственного архива Народного комиссариата внутренних дел СССР имеются материалы о том, что армянские националисты служили в Третьем рейхе нацистской Германии. Один из них–Петер Камсаракян, являлся агентом Главного управления безопасности Германии. Он был родом из Шемахи, до войны жил в Австрии. Как важный источник информации, он представлял большой интерес для советских спецслужб, поэтому его дело было взято под особый контроль Министра внутренних дел генерал–полковника Круглова. В ноябре 1948-го года под руководством министра Круглова лишь в
шести экземплярах под грифом «секретно» была представлена справка об этом деле на имя Сталина, Молотова, Берии, Маленкова и др. официальных лиц.
В заключение своего выступления политический аналитик Олег Кузнецов поблагодарил руководство университета за организацию встречи.