Əsas səhifə | Xəbərlər | Rusiyalı alimlər SDU-da seminar keçirdilər
Sentyabrın 27-də rusiyalı alimlər SDU-da  Sumqayıt şəhərində tədris rus dilində aparılan müəssisələrin müəlimləri üçün seminar keçirdilər.
Qonaqları Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova və şöbənin əməkdaşları, Linqvistik Mərkəzin müdiri Alik Abdullayev qarşıladılar, onları SDU-da görməkdən məmnunluqlarını ifadə etdilər.
Qeyd edək ki, tədbirdə universitetin müəllimləri ilə yanaşı, Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 11,12, 36 saylı orta məktəblərin rus dilini tədris edən müəllimləri də iştirak etdilər.
Linqvistik Mərkəzin müdiri Alik Abdullayev bildirdi ki, bu gün ölkəmizdə IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu öz işinə başlayıb, bu da dövlətlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının göstəricisidir. Qərblə Şərqi birləşdirən Azərbaycan fərqli sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olaraq tarix boyu milli mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyar kimi tanınıb. Azərbaycan multikulturalizminin mühüm istiqamətlərindən söz açan Alik Abdullayev ölkələrimiz arasındakı səmimi münasibətlərdən, elmi, mədəni və iqtisadi sahələrdə mövcud potensialdan söz açdı.
Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova çıxış edərək universitetin tarixi, bugünkü fəaliyyəti və beynəlxalq əlaqələrindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın bir çox aparıcı elm ocaqları ilə,  o cümlədən Rusiya universitetləri ilə ERASMUS + və Azərbaycan - Rusiya universitetləri Asossiasiyası çərçivəsində  sıx əməkdaşlıq edir, ikili diplomların verilməsi, tələbə-müəllim mübadiləsi, universitetlərin birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması istiqamətində layihələr uğurla gerçəkləşir. Ötən il Pskov Dövlət Universitetinin Təbiət elmləri, psixologiya və tibbi təhsil fakültəsinin dekanı professor Vladimir Prokofyev Kimya və biologiya fakültəsinin Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimləri üçün seminar keçirmişdi. Təbii ki, bizim alimlərimiz də dünyanın aparıcı universitetlərində olur, mühazirə. seminar aparırlar. Qeyd edək ki, universitetimiz 2014-cü ildə Xəzəryanı Dövlət Universitetləri Assosiasiasının, 2015-ci ildən isə Azərbaycan-Rusiya Universitetləri Assosiasiasının üzvüdür. Assosiasianın Azərbaycan tərəfindən həmsədri Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovdur.
Rusiya İnformasiya Mədəniyyət Mərkəzində Təhsil proqramlarının koordinatoru, Azərbaycanda rusdilli təhsil müəssisələrində Müəllimlər Assosiasiyasının sədri Yakunina Lyubov Timofeyevna çıxış edərək qeyd etdi ki,  belə seminarlar ikitərəfli əməkdaşlığımıza, elm və təhsilimizin inkişafına fayda verəcək, görüşlərimiz davamlı olacaq.
Tədbirdə Rus icmasının Sumqayıt üzrə sədri, 11 saylı orta məktəbin direktor müavini  Lyubov Vladimirovnaya icmadakı xidmətlərinə görə diplom və hədiyyə təqdim olundu.
Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin Filologiya və Tarix İnstitutunun Nəzəri və tarixi poetika kafedrasının professoru Yuriy Domanskiy, Puşkin adına Dövlət Rus Dili İnstitutunun Xarici mütəxəssislərin təcrübəkeçmə kafedrasının baş müəllimi Varvara Filippova regionun yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetində olmaqlarından şad olduqlarını bildirdilər. Müəllim - tələbə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edən qonaqlar təmsil etdikləri ali təhsil müəssisəsilərinin dünyanın bir çox universitetləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıqlarını yüksək qiymətləndirdilər.  Bu  əlaqələrin davamlı olaraq hər iki ölkənin təhsilinin inkişafına töhfələr verəcəyini vurğuladılar.
Seminarda qonaqlar “Ümumtəhsil məktəblərində rus dilinin xarici dil kimi tədrisində oyun texnologiyaları”, “İbtidai siniflərdə rus dilinin tədrisinin funksional- semantik aspektləri” adlı mühazirələrlə çıxış etdilər.

Главная страница | Новости | Российские специалисты провели семинар в Сумгаитском государственном университете
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Сентябрь 2018 16:16
Российские специалисты провели семинар в Сумгаитском государственном университете
27 сентября учёные из России провели в СГУ семинар для преподавателей учебных заведений,  ведущих обучение на русском языке и обучающих русскому языку.
Гостей встречали зав. кафедрой иностранных  языков профессор Нигяр Искендерова,  зав. Отделом международного сотрудничества д.ф.и. Самира Мамедова и сотрудники отдела,  руководитель Лингвистического центра Алик Абдуллаев. Они приветствовали гостей и выразили удовлетворение по поводу их пребывания в СГУ.
Следует отметить, что помимо преподавателей СГУ на семинаре участвовали учителя русского языка Сумгаитских городских средних школ №11,12,36.
Руководитель Лингвистического центра Алик Абдуллаев сказал, что сегодня в Баку проводится IX Азербайджанско-Российский межрегиональный форум, свидетельствующий о том, что отношения между нашими странами находятся на высоком уровне. Азербайджан, объединяющий Восток с Западом, являясь пространством, где сливаются различные цивилизации,  стал местом формирования культур различных народов, проживающих в стране в обстановке дружбы,  взаимопонимания,  мира и согласия. Было отмечено, что между Азербайджаном и Россией исторически сложились отношения добрососедства и сотрудничества в науке,  образовании и культуре.
Зав. отделом международного сотрудничества д.ф.и. Самира Мамедова рассказала об истории университета, его сотрудничестве и международных связях. Она отметила,  что СГУ сотрудничает с рядом престижных вузов мира и,  в частности,  с вузами России в рамках ERASMUS+  и Ассоциации Азербайджанско-Российских университетов. Например,  в прошлом году декан факультета естественных наук,  психологии и медицины Псковского государственного университета профессор Владимир Прокофьев провел семинар для преподавателей кафедры биологии и методики её преподавания факультета Химии и биологии. Ученые СГУ тоже бывают в различных международных вузах,  проводят лекции и семинары. Следует отметить, что Сумгаитский государственный университет с 2014 года является членом Ассоциации университетов прикаспийских государств, а с 2015 г.– членом Ассоциации Азербайджанско – Российских университетов, сопредседателем которой с азербайджанской стороны является ректор СГУ,  профессор  Эльхан Гусейнов.
Координатор учебных программ в Российском информационно-культурном центре, председатель Ассоциации учителей русскоязычных учебных заведений Любовь Тимофеевна в своем выступлении сказала, что подобные семинары способствуют развитию образования,  поэтому будут продолжаться и в будущем.
В рамках семинара была награждена дипломом и подарком председатель русской общины Сумгаита, зам. директора школы № 11 г. Сумгаита Исмаилова Любовь Владимировна.
Выступили профессор кафедры теоретической и исторической поэтики Российского государственного гуманитарного университета профессор Юрий Доманский и ст. преподаватель Государственного института русского языка им. Пушкина Варвара Филиппова. Они выразили удовлетворение по поводу встречи с представителями кафедры иностранных языков и отметили, что вузы,  которые они представляют, сотрудничают со многими университетами, в том числе и с СГУ.
Они выразили уверенность,  что связи сотрудничества между нашими вузами внесут свой вклад в развитие образования как в Азербайджане,  так и в России. Гости выступили на семинаре с докладами: "Игровые  технологии на уроках русского языка, преподаваемого как иностранный»,  «Функционально-семантические аспекты преподавания русского языка в начальных классах».