Əsas səhifə | Xəbərlər | Bakıda IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu işə başladı
Sentyabrın 27-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu öz işinə başladı.
Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi və Rusiyanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Forumda Azərbaycan və Rusiya tərəfdən dövlət qurumlarının, parlamentlərin, icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar və mətbuat işçiləri iştirak etdilər.
Forum çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniş tərkibdə iclası keçirildi. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, bank, qida, maşınqayırma, metallurgiya, nəqliyyat, əczaçılıq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak etdilər.İclasda çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Dövlət Komissiyasının həmsədri Şahin Mustafayev belə formatda keçirilən tədbirlərin işgüzar dairələr arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün mümkün əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu vurğuladı. Nazir qeyd etdi ki, Azərbaycan-Rusiya əlaqələri qarşılıqlı hörmət, mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanır və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir. Dövlətlərimizin başçıları ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin inkişafına böyük önəm verir. Prezidentlərin, rəsmi nümayəndə heyətlərinin və iş adamlarının çoxsaylı qarşılıqlı səfərləri bunun əyani göstəricisidir. Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin, Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik çıxışlarında işgüzar şuraların fəaliyyətinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətli olduğunu qeyd etdilər.Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Eldar Əzizov və Rusiya Federasiyasının Novqorod vilayətinin qubernatoru Andrey Nikitin, “Azərmaş” şirkətinin sədri Emin Axundov, “Qazprombank”ın vitse-prezidenti Aleksey Çiçkanov və digər şirkət təmsilçiləri isə ölkələrimiz arasında müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq, reallaşdırılan birgə layihələr və əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışdılar.
Sonra Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuraları arasında əməkdaşlığa dair Saziş imzalandı. Sənədi Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik imzaladılar. Hazırda IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu Heydər Əliyev Mərkəzində və Bakı Biznes Mərkəzində təşkil olunmuş 7 istiqamət üzrə (sənaye və energetika, turizm, kənd təsərrüfatı, kiçik və orta sahibkarlıq, nəqliyyat və tranzit, qadın sahibkarlığı və humanitar sahələrdə) “dəyirmi masa”larla davam etdirilir.
Bakıda təşkil olunmuş doqquzuncu Azərbaycan-Rusiya regionlararası Forumu çərçivəsində "Humanitar sahədə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi” mövzusuna həsr edilmiş “dəyirmi masa”da  çıxış edən Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov dövlətlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının məmnunluq doğurduğunu bildirib. Deyib ki, hər iki ölkənin prezidentləri ikitərəfli münasibətlərin genişlənməsini daim diqqətdə saxlayırlar.“Azərbaycanda rus dilində təhsilə dövlət səviyyəsində diqqət yetirilir. Ölkəmizdə 120 mindən çox şagirdin oxuduğu 342 orta məktəbdə tədris həm də rus dilində aparılır, 16 məktəbdə isə tədris yalnız rus dilindədir. Ali məktəblərdə 150 ixtisasdan 105-i rus dilində də tədris olunur, 20 min tələbə təhsilini rus dilində alır” - deyə, F.Qurbanov bildirdi. O qeyd etdi ki, azərbaycanlı gənclərin rus dilinə və ədəbiyyatına marağı artır. Hər il ölkəmizdə rus dili olimpiadaları keçirilir. Rusiyanın təhsil müəssisələrində də Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fənni tədris olunur. Bundan əlavə, 2005-ci ildən Moskva Dövlət Linqvistik Universitetində Azərbaycan Dili Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bakıda Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin, Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları açılıb. Rusiya XİN Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (Universitetinin) prorektoru Artyom Malgin bildirdi ki, Azərbaycan və Rusiya arasında humanitar sahədə xüsusi münasibətlər var. Azərbaycanda rus dili, mədəniyyəti qorunub saxlanılıb, ruslar rahat şəraitdə yaşayırlar. Prorektor Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Təşkilatları Assosiasiyası çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, təhsil və elm sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarından da danışdı.Qeyd edək ki, IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunda Sumqayıt Dövlət Universitetini Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov təmsil etdi.

Главная страница | Новости | В Баку начал свою работу IX Азербайджанско-Российский межрегиональный форум
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Сентябрь 2018 15:27
В Баку начал свою работу IX Азербайджанско-Российский межрегиональный форум
27 сентября в Центре Гейдара Алиева в Баку начал свою работу IX Азербайджанско-Российский межрегиональный форум.
На форуме, организованном Министерством экономики Азербайджана и Министерством экономического развития России, участвовали представители государственных, парламентских, исполнительных органов, предприниматели и работники печати.
В рамках форума было проведено заседание Азербайджанско-Российских и Российско-Азербайджанских Деловых советов. Наряду с официальными лицами с обеих сторон на заседании участвовали представители промышленной, строительной,  банковской, пищевой, машиностроительной, металлургической, транспортной,  фармацевтической и др. отраслей.
Выступивший на заседании министр экономики Азербайджана,  сопредседатель Государственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией Шахин Мустафаев сказал, что подобные мероприятия являются благоприятной платформой для налаживания связей и осуществления выгодных проектов. Министр отметил, что отношения между Азербайджаном и Россией строятся на взаимном доверии и уважении,  основываются на принципах добрососедства и стратегического партнёрства. Было отмечено, что главы государств обеих стран придают большое значение развитию политических и экономических отношений между нашими странами. Доказательством этому служат многочисленные взаимные поездки и встречи официальных лиц и представителей деловых кругов.
Выступившие на форуме министр экономического развития Максим Орешкин, представитель Азербайджанско–Российского Делового совета Самед Гурбанов,  председатель Российско–Азербайджанского Делового совета Алексей Репик в своих выступлениях отметили, что деятельность Советов играет важную роль в развитии и укреплении отношений между нашими странами. Зам. главы исполнительной власти г. Баку Эльдар Азизов и губернатор Новгородской области РФ Андрей Никитин, председатель компании «Азермаш» Эмин Ахундов, вице-президент «Газпромбанка» Алексей Чичканов рассказали о сотрудничестве между Азербайджаном и Россией,  перспективах совместных проектов и расширения сотрудничества.
Затем между Деловыми советами обеих стран был подписан Договор о сотрудничестве. Его подписали с азербайджанской стороны Самед Гурбанов, а с российской – Алексей Репик.
В настоящее время IX Азербайджанско–Российский региональный форум продолжает свою работу по 7 направлениям (промышленность и энергетика, туризм,  сельское хозяйство, малый и средний бизнес, транспорт и транзит, женское предпринимательство,  гуманитарные области)  за «круглым столом».
В рамках IX Российско-Азербайджанского регионального форума был проведен «круглый стол», посвященный теме «Укрепление сотрудничества в гуманитарной области»,  на  котором выступил зам. министра высшего образования Фирудин Гурбанов. Он отметил, что президенты обеих стран уделяют большое внимание развитию всесторонних отношений между двумя республиками. В частности,  зам. министра отметил,  что в 342-ух средних школах, в которых обучаются более 120 тысяч учеников, обучение проводится также на русском языке,  а в 16 школах – только на русском языке. По 150 специальностям обучения в вузах, на русском языке ведется по 105 специальностям,  около 20 тысяч студентов получают образование на этом языке. Он отметил,  что у молодого  поколения в стране в последнее время повысился интерес к русскому языку и литературе. Ежегодно в Азербайджане проводятся многочисленные олимпиады по русскому языку. В некоторых учебных  заведениях России тоже  стали преподавать азербайджанский язык и литературу. Кроме этого, с 2005-го года в Московском государственном лингвистическом университете функционирует Центр азербайджанского языка. В Баку открыты филиалы МГУ им.Ломоносова и Первого московского государственного медицинского университета  им.Сеченова. Проректор Московского государственного университета  международных отношений при МИД  России Артём Мальгин сказал, что между Азербайджаном и Россией сложились очень тесные отношения. Русский язык и культура в Азербайджане сохранены,  а русские живут здесь в спокойной, дружественной атмосфере. Проректор также сказал, о перспективах расширения двустороннего сотрудничества в области науки и  образования в рамках Российско –Азербайджанской ассоциации вузов.
Следует отметить,  что на IX  Азербайджанско–Российском межрегиональном форуме Сумгаитский государственный университет представлял проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов.