Əsas səhifə | Xəbərlər | Bakıda IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu işə başladı
Sentyabrın 27-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu öz işinə başladı.
Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi və Rusiyanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Forumda Azərbaycan və Rusiya tərəfdən dövlət qurumlarının, parlamentlərin, icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar və mətbuat işçiləri iştirak etdilər.
Forum çərçivəsində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniş tərkibdə iclası keçirildi. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, bank, qida, maşınqayırma, metallurgiya, nəqliyyat, əczaçılıq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak etdilər.İclasda çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Dövlət Komissiyasının həmsədri Şahin Mustafayev belə formatda keçirilən tədbirlərin işgüzar dairələr arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün mümkün əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu vurğuladı. Nazir qeyd etdi ki, Azərbaycan-Rusiya əlaqələri qarşılıqlı hörmət, mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanır və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsindədir. Dövlətlərimizin başçıları ölkələrimiz arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin inkişafına böyük önəm verir. Prezidentlərin, rəsmi nümayəndə heyətlərinin və iş adamlarının çoxsaylı qarşılıqlı səfərləri bunun əyani göstəricisidir. Rusiyanın iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin, Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik çıxışlarında işgüzar şuraların fəaliyyətinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətli olduğunu qeyd etdilər.Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Eldar Əzizov və Rusiya Federasiyasının Novqorod vilayətinin qubernatoru Andrey Nikitin, “Azərmaş” şirkətinin sədri Emin Axundov, “Qazprombank”ın vitse-prezidenti Aleksey Çiçkanov və digər şirkət təmsilçiləri isə ölkələrimiz arasında müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq, reallaşdırılan birgə layihələr və əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışdılar.
Sonra Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuraları arasında əməkdaşlığa dair Saziş imzalandı. Sənədi Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Aleksey Repik imzaladılar. Hazırda IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu Heydər Əliyev Mərkəzində və Bakı Biznes Mərkəzində təşkil olunmuş 7 istiqamət üzrə (sənaye və energetika, turizm, kənd təsərrüfatı, kiçik və orta sahibkarlıq, nəqliyyat və tranzit, qadın sahibkarlığı və humanitar sahələrdə) “dəyirmi masa”larla davam etdirilir.
Bakıda təşkil olunmuş doqquzuncu Azərbaycan-Rusiya regionlararası Forumu çərçivəsində "Humanitar sahədə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi” mövzusuna həsr edilmiş “dəyirmi masa”da  çıxış edən Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov dövlətlərimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasının məmnunluq doğurduğunu bildirib. Deyib ki, hər iki ölkənin prezidentləri ikitərəfli münasibətlərin genişlənməsini daim diqqətdə saxlayırlar.“Azərbaycanda rus dilində təhsilə dövlət səviyyəsində diqqət yetirilir. Ölkəmizdə 120 mindən çox şagirdin oxuduğu 342 orta məktəbdə tədris həm də rus dilində aparılır, 16 məktəbdə isə tədris yalnız rus dilindədir. Ali məktəblərdə 150 ixtisasdan 105-i rus dilində də tədris olunur, 20 min tələbə təhsilini rus dilində alır” - deyə, F.Qurbanov bildirdi. O qeyd etdi ki, azərbaycanlı gənclərin rus dilinə və ədəbiyyatına marağı artır. Hər il ölkəmizdə rus dili olimpiadaları keçirilir. Rusiyanın təhsil müəssisələrində də Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fənni tədris olunur. Bundan əlavə, 2005-ci ildən Moskva Dövlət Linqvistik Universitetində Azərbaycan Dili Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bakıda Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin, Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları açılıb. Rusiya XİN Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (Universitetinin) prorektoru Artyom Malgin bildirdi ki, Azərbaycan və Rusiya arasında humanitar sahədə xüsusi münasibətlər var. Azərbaycanda rus dili, mədəniyyəti qorunub saxlanılıb, ruslar rahat şəraitdə yaşayırlar. Prorektor Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Təşkilatları Assosiasiyası çərçivəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, təhsil və elm sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarından da danışdı.Qeyd edək ki, IX Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumunda Sumqayıt Dövlət Universitetini Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov təmsil etdi.

On September 27, IX Azerbaijan-Russia Interregional Forum was held in Heydar Aliyev Center, Baku.
Representatives of state bodies, parliaments and executive powers of Azerbaijan and Russia, entrepreneurs from different fields of economics took part in the Forum organized by Azerbaijan Ministry of Economy and Russia Ministry of Economic Development.
The meeting of Azerbaijani-Russian and Russian-Azerbaijani Business Councils was held within the Forum. Along with officials of 2 countries, members of the companies functioning in the field of industry, construction, bank, food, machine building, metallurgy, transport, pharmacology attended the event. Azerbaijani Minister of Economy, co-chairman of Intergovernmental State Commission on economic cooperation issues between the Republic of Azerbaijan and Russian Federation Shahin Mustafayev notified that the events of this format is an favorable platform for determining possible cooperation fields for establishing direct relations between business communities. He noted that Azerbaijan-Russian relations are based on mutual respect, friendly neighborhood principles and at the level of strategic cooperation. Presidents of our countries call special attention to improvement of political and economic relations between 2 countries. Mutual visits of Presidents, official delegations and businessmen serve as an evidence of strong cooperation. Russian Minister of Economic Development Maksim Oreshkin, chairman of Azerbaijani-Russian Business Council Samad Gurbanov and chairman of Russian-Azerbaijani Business Council Alexey Repik pointed out significance of the activity of business councils in development of cooperation between 2 countries. Deputy Head of Baku city Executive Power Eldar Azizov and governor of Novgorod region of Russian Federation Andrey Nikitin, chairman of “Azarmash” company Emin Akhundov, vice-president of “Gazprombank” Alexey Chichkanov and other company representatives spoke about collaboration between 2 countries in several fields, realized joint projects and prospects of expanding relations.
Afterwards Agreement on cooperation was signed between Azerbaijani-Russian and Russian-Azerbaijani Business Councils. The document was signed by chairman of Azerbaijani-Russian Business Council Samad Gurbanov and chairman of Russian-Azerbaijani Business Council Alexey Repik. IX Azerbaijan-Russia Interregional Forum was continued with “round tables” organized on 7 directions (industry and energetics, tourism, agriculture, small and medium entrepreneurship, transport and transit, woman entrepreneurship and humanitarian fields) at Heydar Aliyev Center and Baku Business Center.
Deputy Minister of Education of Azerbaijan Republic Firudin Gurbanov delivered speech in “round table” dedicated to the subject “Strengthening cooperation in humanitarian field” within the Forum. “Azerbaijan calls attention to education in Russian language at state level. Education is also in Russian at 342 secondary schools; education is only in Russian at 16 schools. 105 specialties out of 150 are also taught in Russian at the universities. The interest of Azerbaijani youth to Russian language and literature is increasing. Russian language Olympiads are held every year in our country. Azerbaijani language and literature are also taught at Russian Universities. Besides, Azerbaijani Language Center has been functioning at Moscow State Linguistic University since 2005”, the Deputy Minister said.
Vice-rector of Moscow State University of International Relations Artyom Malgin notified that there is a special collaboration in humanitarian field between Azerbaijan and Russia. Russian language and culture have been preserved in Azerbaijan. He also spoke about development of bilateral relations within Association of Russian-Azerbaijani Higher Education Institutions.
It should be mentioned that Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov represented Sumgayit State University at IX Azerbaijan-Russia Interregional Forum.