Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sahibkarlıq” modulunun təqdimatı keçirildi
Sentyabrın 25-də “Azərbaycanda Peşə Təhsili və Təliminin (PTT) inkişafına Avropa İttifaqının dəstəyi” layihəsi çərçivəsində peşə təhsili müəssisələri üçün hazırlanmış “Sahibkarlıq” modulunun təqdimatı keçirildi.
Tədbirdə Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının əməkdaşları, layihənin ekspert və nümayəndələri, peşə təhsili müəssisələrinin müəllimləri iştirak etdilər. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev təmsil etdi.
Çıxış edənlər son illər peşə təhsilinin inkişafı istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin, müxtəlif beynəlxalq layihələrin həyata keçirildiyini, peşə təhsili və təliminə dair Strateji Yol Xəritəsində peşə təhsili sistemində təhsilalanlarda sahibkarlıq düşüncə tərzinin formalaşdırlmasının əsas prioritelərdən biri olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırdılar. Bildirildi ki, “Sahibkarlıq” modulu tələbələrə sahibkarlıq bacarıqlarının aşılanması, onlarda sahibkar düşüncə tərzinin formalaşması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyacaq.
Tədbir peşə təhsili müəssisələrində “Sahibkarlıq” modulunun tətbiqinə dair təlimlərlə davam etdirildi. Təlimçilər modulun strukturu, illik və gündəlik dərs planının hazırlanmasına dair təqdimatla çıxış edib müəllimləri maraqlandıran sualları cavablandırdılar.

Home | News | PRESENTATION OF “ENTREPRENEURSHIP” MODULE
On September 25, the presentation of “Entrepreneurship” module was held, which was prepared for vocational education institutions within the project of “Support of European Union to the development of Vocational education and training in Azerbaijan”.
Representatives of State Agency on Vocational Education under Ministry of Education, National Confederation of Entrepreneurs Organizations of Azerbaijan Republic, experts of the project and the teachers of vocational education institutions took part in the event. It should be noted that vice-rector on Correspondence, distant and extra education docent Gafar Atayev represented Sumgayit State University.
The speakers notified that recently several international projects and events are held for development of vocational education. They emphasized that formation of entrepreneurial thinking way in students of vocational education system is one of the main priorities in Strategic Road Map on vocational education and training. It was pointed out that “Entrepreneurship” module will be significant in terms of developing entrepreneurial skills and entrepreneurial thinking manner in students.
The event went on with trainings on application of “Entrepreneurship” module at vocational education institutions. The instructors delivered presentation on structure of the module, preparation of annual and daily lesson plan and responded the questions of teachers.