Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sahibkarlıq” modulunun təqdimatı keçirildi
Sentyabrın 25-də “Azərbaycanda Peşə Təhsili və Təliminin (PTT) inkişafına Avropa İttifaqının dəstəyi” layihəsi çərçivəsində peşə təhsili müəssisələri üçün hazırlanmış “Sahibkarlıq” modulunun təqdimatı keçirildi.
Tədbirdə Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının əməkdaşları, layihənin ekspert və nümayəndələri, peşə təhsili müəssisələrinin müəllimləri iştirak etdilər. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev təmsil etdi.
Çıxış edənlər son illər peşə təhsilinin inkişafı istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin, müxtəlif beynəlxalq layihələrin həyata keçirildiyini, peşə təhsili və təliminə dair Strateji Yol Xəritəsində peşə təhsili sistemində təhsilalanlarda sahibkarlıq düşüncə tərzinin formalaşdırlmasının əsas prioritelərdən biri olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırdılar. Bildirildi ki, “Sahibkarlıq” modulu tələbələrə sahibkarlıq bacarıqlarının aşılanması, onlarda sahibkar düşüncə tərzinin formalaşması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyacaq.
Tədbir peşə təhsili müəssisələrində “Sahibkarlıq” modulunun tətbiqinə dair təlimlərlə davam etdirildi. Təlimçilər modulun strukturu, illik və gündəlik dərs planının hazırlanmasına dair təqdimatla çıxış edib müəllimləri maraqlandıran sualları cavablandırdılar.

Главная страница | Новости | Проведена презентация модуля «Предпринимательство»
25 сентября  в рамках проекта «Поддержка Европейским Союзом профессионального образования и  обучения (ПОО) в Азербайджане» состоялась презентация модуля «Предпринимательство», подготовленного для учебных заведений  профессионального образования.
На презентации участвовали сотрудники Государственного агентства по профессиональному образованию и Национальной конфедерации предпринимательских (работодательских)  организаций,  эксперт  проекта и его представители, преподаватели заведений профессионального образования.  Сумгаитский государственный университет на презентации представлял проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию доц. Гафар Атаев.
Выступившие на презентации участники отметили,  что за последние годы в стране осуществляются различные международные проекты по развитию образования. Было сказано,  что в Стратегической дорожной карте подчеркнуто,  что одним из приоритетных направлений в системе образования является формирование предпринимательского образа мышления у обучающихся.
Презентация была продолжена в учебных заведениях тренингами по использованию модуля «Предпринимательство». Инструкторы выступили перед участниками, ознакомив их со структурой модуля, и дали рекомендации по составлению годового и ежедневного плана уроков,  ответили на вопросы участников.