Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq layihəsinin təqdimatı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Sentyabr 2018 16:04
“Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq layihəsinin təqdimatı keçirildi
Sentyabrın 25-də “Four Seasons Baku” otelində Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq layihəsinin təqdimatı ilə bağlı konfrans keçirildi.
Konfransın təşkil edilməsinin məqsədi ali təhsil müəssisələrini, digər maraqlı tərəfləri və geniş ictimaiyyəti növbəti iki ildə Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçiriləcək layihənin məzmunu və əsas gözləntiləri barədə məlumatlandırmaq oldu.
Ali təhsil müəssisələri rəhbərlərinin, ayrı-ayrı Avropa ölkələrinin Azərbaycandakı səfirlərinin, layihəyə cəlb olunmuş ekspertlərin iştirak etdikləri tədbirdə Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov müasir dünyada təhsilin mühüm rolundan danışdı, Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahəyə xüsusi əhəmiyyət verdiyini vurğuladı.
Nazir bildirdi ki, Azərbaycan dünya təhsilində müşahidə olunan trendləri və çağırışları nəzərə alaraq, təhsilin insan kapitalının inkişafı sahəsindəki rolunu düzgün dəyərləndirməyə və bu istiqamətdə davamlı tədbirlərin həyata keçirilməsinə böyük önəm verir. Bu baxımdan dövlətimizin başçısı tərəfindən 2013-cü ildə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” yüksək səriştəli təhsilverənlərə və müasir texnologiyalara əsaslanan infrastruktura malik, keyfiyyət səviyyəsinə görə dünyada öncül mövqe tutan təhsil sistemi formalaşdırılması məqsədini daşıyır. Milli təhsilimizin prioritetlərini və təhsil sahəsində əsas fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirən bu konseptual sənəd hər bir şəxs üçün bərabər və keyfiyyətli təhsil imkanlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Cənab Ceyhun Bayramov son beş ildə ölkəmizdə ali təhsilin inkişaf etdirilməsi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən təklif olunan təhsil xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirildi ki, qeyd olunan dövrdə ali təhsilin qanunvericilik bazası təkmilləşdirilib, universitetlərin kadr potensialı və maddi-texniki bazası gücləndirilib, ali təhsilin əlyetərliliyi istiqamətində müvafiq addımlar atılıb.
Son dövrdə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığında yeni yanaşma və metodologiyaların tətbiqi, ali təhsil müəssisələrinin muxtariyyətinin genişləndirilməsi, tələbə qəbulu qaydalarının təkmilləşdirilməsi, rəqabət əsaslı təqaüd sisteminin yaradılması, universitetlərdə keyfiyyətin təminatı mərkəzlərinin qurulması, məzunların işlə təmin olunmasına xidmət edən karyera mərkəzlərinin fəaliyyətinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi və ali təhsil müəssisələrində elmi fəaliyyət nəticələrinin əhəmiyyətinin artırılması istiqamətlərində ciddi uğurlar əldə olunub.
“Azərbaycanda ali təhsil sisteminin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi barədə fikirlərini bildirən nazir onun ali təhsilin inkişafında əhəmiyyətini vurğuladı.
Avropa İttifaqının Əməkdaşlıq şöbəsi müdiri vəzifəsini icra edən Alexandra Nerisanu, Litvanın Azərbaycandakı səfiri Valdas Lastauskas, Latviyanın Bakıdakı səfiri Yuris Maklakovs, layihənin Avropa İttifaqı üzrə rəhbəri Bruno Curvale əməkdaşlığın səmərəli olduğunu söylədi, layihənin ali təhsilə verəcəyi töhfələrdən danışdılar.
Təhsil Nazirliyi aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyevin layihə barədə təqdimatı dinlənildi.
Tədbirdə məlumat verildi ki, qeyd edilən proqram çərçivəsində reallaşdırılan və icrasına cari ilin aprel ayında başlanılan layihə Təhsil Nazirliyi, Fransa, Litva və Latviyanın təmsil olunduğu konsorsium tərəfindən həyata keçirilir. Layihə 2015-2017-ci illərdə “Ali təhsil sisteminin Avropa Ali Təhsil Məkanına inteqrasiyasının daha da gücləndirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə dəstək” Tvinninq layihəsinin davamı olaraq reallaşdırılır.
İki il ərzində icra ediləcək layihənin əsas məqsədi Azərbaycanın ali təhsil sistemini kompetensiyalara, təlim nəticələrinə və tələbəyönümlü yanaşmaya uyğunlaşdırmaqdır.
Qeyd edək ki, konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetini Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev təmsil etdilər.

Home | News | PRESENTATION OF TWINNING PROJECT “SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN”
Yerləşdirilmə tarixi : 25 September 2018 16:04
PRESENTATION OF TWINNING PROJECT “SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN”
On September 25, the conference on the presentation of Twinning project “Support to strengthening higher education in Azerbaijan” was held by the organization of Ministry of Education in “Four Seasons Baku” hotel.
The purpose of organizing the conference was informing higher education institutions, other interested parties and community about content of the project which will be realized by financial support of European Union in next 2 years.
Minister of Education Jeyhun Bayramov delivered speech in the event attended by ambassadors of European countries to Azerbaijan and project experts, spoke about substantial role of education in modern world and emphasized that President Ilham Aliyev calls special attention to this field.
The minister notified that Azerbaijan gives great importance to evaluate the role of education in development of human capital, considering trends and challenges observed in world education. In this regard, “State Strategy on development of education in the Republic of Azerbaijan” certified in 2013 by the President, aims to form education system with infrastructure based on highly qualified educators and modern technologies. This conceptual document determining priorities of our education and basic activity directions of education system focuses on creating equal and qualitative education opportunities for everyone.
Jeyhun Bayramov emphasized that substantial works have done in our country in last 5 years for advancing higher education and increasing the quality of education services proposed by higher education institutions. He also noted that legislative base of higher education has been improved; cadre potential and material-technical base of universities have been strengthened.
Significant achievement have been gained in direction of applying new approaches and methodologies in qualified cadre preparation, expanding autonomy of universities, improving student admission rules, establishing quality assurance centers, increasing efficiency of the activity of career centers for providing employment of graduates and raising the importance of scientific activity results at the universities.
Expressing his thoughts about the project “Support to strengthening higher education in Azerbaijan”, the Minister highlighted its significance in advancement of higher education.
Acting head of the Department of cooperation of European Union Alexandra Nerisanu, Ambassador of Lithuania to Azerbaijan Valdas Lastauskas, Ambassador of Latvia to Azerbaijan Yuris Maklakovs and head of the project on European Union Bruno Curvale pointed out that the cooperation is effective and the project will contribute to higher education.
Afterwards the presentation of Yagub Piriyev, deputy head of Apparatus of the Ministry of Education was heard.
It was informed that the project, which is realized within the program and launched in April of current year, is conducted by the consortium including Ministry of Education, France, Lithuania and Latvia. The project is realized as the continuation of Twinning project “Support to Ministry of Education of Azerbaijan Republic for strengthening integration of higher education system to European Higher Education Area”.
It should be noted that vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov and vice-rector on Economic Issues Naib Hajiyev represented Sumgayit State University.