Əsas səhifə | Xəbərlər | ERASMUS+ LPEB layihəsi çərçivəsində italyan mütəxəssislər SDU-da təlim keçdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Sentyabr 2018 11:00
ERASMUS+ LPEB layihəsi çərçivəsində italyan mütəxəssislər SDU-da təlim keçdilər
«Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı» ERASMUS + layihəsi çərçivəsində İtaliyanın Uninettuno Universitetinin şöbə müdiri Raimondo Sepe və LPEB layihəsi üzrə məsul şəxs Fransesco Fedele sentyabrın 13-də Sumqayıt  Dövlət Universitetində oldular.             Məqsəd SDU-da didaktik kiberməkan yaradılmasında İtaliya universitetinin  təcrübələrini paylaşmaq və yarana bilən problemlərin həllində öz tövsiyələrini verməkdir.
Seminardan öncə qonaqlar fakültənin elmi–tədqiqat laboratoriyaları, eyni zamanda layihə çərçivəsində  distant təhsil üçün yaradılmış studiya ilə tanış oldular. Studiyanın fəaliyyəti və planları haqqında məlumatlandılar.
Tədbirdə SDU-nun Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova və əməkdaşları, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və kafedra əməkdaşları iştirak etdilər.
Təlimçilər kiber didaktik məkanın yaradılmasının yolları barədə təlim iştirakçılarına  məlumat verdilər. İtaliya universitetinin bu sahədə əldə etdiyi səmərəli təcrübəsini bölüşdülər. Kiber məkanın yaradılmasının distant təhsilin inkişafında rolundan bəhs etdilər.       Təlimdə mobil studiyada video mühazirələrin yazılma texnikası, multimediya ilə video– mühazirələrin redaktə edilməsi metodologiyası, laboratoriya qurğularından epizodların animasiyası, kiber əlaqələri olan elektron tədris materialların hazırlanma metodikası, Avropa tipli modullarda təqdimatların aparılması metodu və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Əlavə olaraq xarici universitet nümayəndələri  veb səhifəyə daxil olaraq əyani şəkildə distant təhsil üçün müraciət prosesini və videodərslərdən nümunələr nümayiş etdirdilər.

On September 13, Department chief of Uninettuno University of Italy Raimondo Sepe and person in charge on LPEB project Fransesco Fedele visited Sumgayit State University within the framework of Erasmus+ project “Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan” . The purpose was to share the experience of Italian universities on establishing Didactic cyberspace and to give advice about encountered problems.
Before the seminar, the guests visited scientific-research laboratories of the Faculty and the studio which was set up for distant education within the project. They got informed about the activity and plans of the studio.
Vice-rector on Correspondent, distant and extra education of SSU docent Qafar Atayev, dean of the Faculty of Physics and electroenergetics docent Tamella Ahmadova, head of International Cooperation Office PhD on history Samira Mammadova and personnel of the Office, head of the Department of Electromechanics docent Turgay Huseynov and Department employees took part in the event.
The instructors gave information about the ways of setting up cyber didactic space. They shared the experience of Italian university gained in this field, and spoke about the role of establishing cyberspace in development of distant education. The ideas were exchanged about writing technics of video lectures at mobile studio, methodology of editing video lectures via multimedia, animation of episodes from laboratory devices, preparation methodology of electron teaching materials with cyber links and other issues. Simultaneously, the representatives of Uninettuno University visually displayed application process for distant education by entering web-page and examples of video lessons.