Əsas səhifə | Xəbərlər | Yeni tədris ilində Amerikadan gələn müəllim köməkçisi SDU-da fəaliyyətə başlayacaq
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Sentyabr 2018 15:27
Yeni tədris ilində Amerikadan gələn müəllim köməkçisi SDU-da fəaliyyətə başlayacaq
Hər il olduğu kimi, bu il də Sumqayıt Dövlət Universiteti növbəti tədris ilinə öz uğurları ilə başalyır. Artıq 3 ildir ki, SDU Fulbrayt proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq fəaliyyətini genişləndirməkdədir. Qeyd edək ki,  Dana Donahyu, Keyla Morton da proqram çərçivəsində SDU-da bir il pedaqoji  fəaliyyət göstərmişlər.
ABŞ-ın Fulbrayt proqramında iştirak etmək hüququ qazanmış Jack Morris 2018-2019-cu tədris ilində SDU English Teacher Assistant - İngilis dili müəlliminin köməkçisi olaraq fəaliyyət göstərəcəkdir.
Jack Morris 2015 – 2017–ci illərdə  ABŞ-ın Texas ştatında San Antonio adına Trinti Universitetində təhsil almış, 2016–cı ildə Sankt Peterburq Dövlət Universitetində rusiyaşünaslıq və rus dili üzrə 4 aylıq kurs keçmiş, 2013–cü ildə   Milli park xidməti üzrə federal hüquq-mühafizə təlimində olmuş, 2010–2012-ci illərdə   Klaremont Kollecində  Cəmiyyət və ətraf mühit üzrə təlim keçmiş, 2009–cu ildə Redland Universitetində  Ətraf mühitin idarə edilməsi və dünya siyasəti üzrə kurs keçmişdir. İş təcrübəsi olaraq Milli Park Xitmətində sektor müdiri,   Federal hüquq-mühafizə rəisi, Hüquq-mühafizə rəisi, Peşəkar xizək patrulu,  Zərərin qarşısının alınması üzrə məsul şəxs vəzifələrində işləmişdir.
Qeyd edək ki, Fulbrayt proqramı 1945-ci ildən həyata keçirilməyə başlamışdır. Bu proqramın yaradılması ABŞ senatoru C.Vilyam Fulbraytın adı ilə bağlıdır. 1945-ci ildə senator Fulbrayt ABŞ Senatına "Təhsil, mədəniyyət və elm sahələrində beynəlxalq tələbə mübadiləsinə" dövlət dəstəyini təmin edən qanun layihəsi təqdim etmişdir. Bu layihə ABŞ Senatı tərəfindən qəbul edildiyi gündən Fulbrayt proqramı çərçivəsində ABŞ universitetlərinin məzunları, professorları və ingilis dili mütəxəssisləri dünyanın 72 ölkəsində dərs demək və elmi-tədqiqat işləri aparmaq hüququ qazanırlar.
Proqram çərçivəsində ingilis dili müəllimlərinə yardımçı olmaqla yanaşı, "Conversation Class" (danışıq dərsi) aparılması, mədəni tədbirlərin keçirilməsi,  Amerika mədəniyyəti, tarixi haqqında biliklərin tələbələrlə paylaşılması da  planlaşdırılır. Eyni zamanda Azərbaycana aid biliklər: mədəniyyətimiz, dilimiz və tariximizlə bağlı seminarlar təşkil olunacaqdır. "Danışıq dərsləri" həm müəllimlər, həm də tələbələr üçün aparılacaq.

Home | News | TEACHER ASSISTANT FROM AMERICA COMMENCES TO WORK AT SSU IN NEW ACADEMIC YEAR
Sumgayit State University starts new academic year with its achievements. SSU is expanding its cooperation activity within the framework of Fulbright program. It should be noted that Dana Donahyu, Keyla Morton was working at SSU in the framework of the program for a year.
Jack Morris, who gained the right to participate at Fulbright program of USA, will be employed as an English teacher assistant at SSU in 2018-2019 academic year.
Jack Morris studied at Trinti University named after San Antonio in Texas state of USA in 2015-2017, took a 4-month course on Russian studies and Russian language at Saint Petersburg State University in 2016, was in federal law enforcement training on National park service in 2013, participated in the training on Society and environment at Claremont College in 2010-2012 and took a course on Environment management and world politics at Redland University in 2009. He occupied the positions of sector director at National Park Service, chief of Federal law enforcement, chief of law enforcement, professional skiing patrol, and person in charge on damage prevention.
It should be noted that Fulbright program was established in 1945 under legislation introduced by Senator of USA J. William Fulbright on provision of state support to “Education, culture and international student exchange in the fields of science”. After the adoption of the bill by the USA Senate, the graduates, professors and English language specialists of USA Universities are gaining the right to teach and conduct scientific-research works in 72 countries of the world within the program.
It is planned to assist English teachers, to conduct Conversation classes, to hold cultural events and to share information about American culture and history with students in the framework of the program. At the same time the seminars will be organized on Azerbaijani culture, language and history. Conversation classes will be held both for teachers and students.