Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinə qəbul olmuş tələbələrin qeydiyyatı başladı
SDU-nun rəhbərliyi və kollektivi tələbə adı qazanan intellektual və kreativliyi ile seçilən gənclərimizi və onların valideynlərini səmimi qəlbdən təbrik edir
Tələbə adınız mübarək!
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin dünya ölkələri arasında nüfuzunun ildən-ilə yüksəlməsində, bütün sahələrdə çiçəklənib qüdrətli və tolerant bir respublika kimi tanınmasında elm və təhsilin böyük rolu vardır. Prioritet sahə olan təhsilin hərtərəfli inkişafı dövlətin bu sahəyə diqqətinin göstəricisidir. Bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrinin, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin qarşısında önəmli vəzifələr durur. SDU öz tarixi nailiyyətləri ilə qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada dayanaraq gələcək prioritet məsələlərin həllinə imza atmağı bacaran bir ali təhsil ocağıdır. Sumqayıt Dövlət Universiteti milli düşüncəli, azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqətli gənclərin təlim-tərbiyəsində ən qabaqcıl metod və vasitələrdən istifadə edərək, yüksəktəhsilli, peşəkar kadrların hazırlanmasında genişmiqyaslı strateji məqsədləri əsas götürmüşdür. Universitetdə yaradılan tədris və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, bir çox struktur dəyişiklikləri, auditoriyalarda yeni quraşdırılmış “ağıllı” lövhələr, universitetin bütünlüklə internet şəbəkəsinə qoşulması,  beynəlxalq əlaqələrin ildən-ilə genişlənməsi və sair bütünlüklə universitetin yeniliklərlə dolu zəngin mənzərəsini əks etdirir. İnnovativ təlim metodları və texnologiyalarından səmərəli istifadə, təhsilin məzmununun yeniləşməsində və keyfiyyətin yüksəlməsində beynəlxalq təhsil məkanına inteqrasiya universitetin təhsil sisteminin modernləşdirilməsi istiqamətində ən mühüm amildir. Bu baxımdan SDU təcrübə mübadiləsinə böyük maraq göstərir və onu həyata keçirir. Avropa ölkələrinin əksəriyyətinin qoşulduğu Boloniya təhsil prosesinin müəyyənləşdirdiyi vəzifələrin yerinə yetirilməsində Sumqayıt Dövlət Universiteti bu təhsil sisteminə daxil olduğu gündən inamlı addımlar atmışdır. Regionun və respublikamızın nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün təkcə maddi-texniki bazası, yetişdirdiyi mütəxəssislərlə deyil, həm də mükəmməl kadr potensialı ilə nüfuz sahibidir. Əldə olunan uğurların özülündə dövlətimizin məqsədyönlü və ardıcıl siyasəti dayanır. Respublika Prezidenti möhtərəm İlham Əliyevin elm və təhsilin inkişafına böyük önəm verməsi, “neft kapitalını insan kapitalına çevirmək” istiqamətində müəyyənləşdirdiyi kurs Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən uğurla gerçəkləşir.
Qeyd edək ki, hazırda Sumqayıt Dövlət Universitetində 7 fakültə (Riyaziyyat, Fizika və elektroenergetika, Mühəndislik, Kimya və biologiya, Tarix və coğrafiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Filologiya); 29 kafedra, 6 elmi-tədqiqat  laboratoriyası, Tədris Metodiki Mərkəz, Doktorantura və magistratura şöbəsi, Elmi hissə, Əcnəbi tələbələr şöbəsi və digər qurumlar fəaliyyət göstərir. SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq elmlər doktoru proqramı üzrə mütəxəssis hazırlığı aparılır. 2017 və 2018-ci illərdə elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya 14 nəfər iddiaçı qəbul olunmuşdur. Eyni zamanda 3337.01- İnformasiyaölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) və 3303.01- Kimya texnologiyası və mühəndisliyi ixtisasları üzrə SDU-da Dissertasiya şurasının yaradılması fəlsəfə doktorluğu və elmlər doktorluğu dissertasiyalarının müdafiə olunması istiqamətində gənc doktorantlara dövlətimiz tərəfindən yaradılan diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Artıq 2018-2019-cu tədris ili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin bakalavr pilləsinin birinci kursuna qəbul olunan abituriyentlərin sənəd qəbulu başlayıb.Xəbər verdiyimiz kimi Dövlət İmtahan Məqrkəzinin 2018-2019-cu tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbulu prosesi başa çatıb, ali təhsil müəssisələrinə yerləşdirmənin nəticələri elan edilib. Bu gündən SDU-ya 7 fakültə üzrə tələbələrin sənəd qəbulu başlayıb, sənəd qəbulunun daha asan və şəffaf keçməsi üçün universitet rəhbərliyi tərəfindən bütün zəruri tədbirlər görülüb. Universitetdə Sənəd Qəbulu Komissiyası (SQK) yaradılıb. Burada I kurs tələbələrinin qeydiyyata alınması və sənədləşmənin düzgün aparılması məsələsinə ciddi nəzarət olunur. Qeyd edək ki, qeydiyyat üçün lazım olan sənədlərin siyahısı,  əvvəlcədən universitetin internet səhifəsində yerləşdirilib. Həmçinin universitetdə fəaliyyət göstərən 7 fakültənin dekanları, dekan müavinləri və əməkdaşları tələbələrin qeydiyyata alınmasında yaxından iştirak edirlər. Məlumat üçün bildirək ki, hazırda beş mindən çox tələbə və magistrantın təhsil aldığı universitetimizin hər üç korpusunda təmir işləri və genişmiqyaslı quruculuq tədbirləri həyata keçirilir.  Bu da öz növbəsində tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə böyük stimul verir. SDU-nun rəhbərliyi və kollektivi tələbə adı qazanan intellektual və kreativliyi ilə seçilən gənclərimizi və onların valideynlərini səmimi qəlbdən təbrik edir, hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatələnmiş yaradıcı gənclərə təhsillərində yeni-yeni uğurlar arzulayır. Tələbə adınız mübarək!

Home | News | ENROLLMENT OF ADMITTED STUDENTS STARTED AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
SSU management and staff congratulate intellectual and creative students and their parents for gaining student's name
Happy student's name!
Science and education play an important role in improvement of independent Azerbaijan Republic. Development of education as a priority area is an indicator of care and attention of the state to this field. Therefore universities, as well as Sumgayit State University contribute to this development. Nowadays SSU is among prestigious universities. The University places great importance in preparing professional staff for the country. Scientific-research laboratories began their work at the University, structural changes were realized, smart boards were installed and international relations are expanding. Effective use of innovative teaching methods and technologies is the most significant factor in renovation and quality increase of education content. Integration into international education arena causes modernization of education system of the University. In this regard SSU is interested in exchange of experience and realizes it. Sumgayit State University successfully fulfils tasks of Bologna education process joined by most of European countries.
Being one of the reputable universities of the region and the Republic, Sumgayit State University is known not only for its material-technical base and specialists, but also for perfect cadre potential. The care and attitude of the President of the Republic Ilham Aliyev to the improvement of science and education, as well his political course in direction of “Transferring petroleum capital to human capital” are successfully conducted by the rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov.
It should be noted that 7 faculties (Mathematics, Physics and Electroenergetics, Engineering, Chemistry and Biology, History and Geography, Economics and Management, Philology); 29 departments, 6 scientific-research laboratories, Teaching Methodical Centre,  Doctorate and Master Programs Office, Scientific Section, International Students Office and other bodies are functioning at SSU. Specialist preparation is conducted on the program of doctor of sciences for the first time in the history of SSU. 14 people were admitted to this program in 2017 and 2018. Dissertation board was instituted on specialty of 3337.01 – Information measurement and management systems (on fields) and 3303.01 – Chemical technology and engineering.
Enrollment of admitted students to Sumgayit State University for 2018/2019 academic year has already begun. Admission process of State Exam Centre of the 2018/2019 academic year for the higher educational institutions has been completed and placement for higher education institutions has been announced. Document Admission Commission (DAC) has been established in the University. The list of documents required for admission posted on the website of SSU in advance. Also, the deans of 7 faculties of the university as well as deputy deans and staff are actively involved in the registration of students. For further information we should note that, at present all three corpuses of the university are being renovated and constructed. This in its turn provides growth of the quality of education. SSU administration and staff congratulate intellectual and creative students and their parents for gaining student's name. Happy student's name!