Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun alimləri “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” adlı qrant müsabiqəsinin qalibləri oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 20 İyun 2018 14:57
SDU-nun alimləri “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” adlı qrant müsabiqəsinin qalibləri oldular
Elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətlərinin geniş tətbiq olunduğu qloballaşan dünyada dövrün tələblərinə cavab verən elmi axtarış və tədqiqatların aparılması, bəşəriyyət üçün mühüm olan elmi nəticələrin əldə edilməsi alim və mütəxəssislərin qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir. Təbii ki, qrant müsabiqələrinin təşkil edilməsi elm sahəsində çalışan tədqiqatçı və alimlərin fəaliyyətinə təkan verir, ali məktəblərin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə xidmət edir və elmi texniki potensialı dəstəkləyir. Respublikamızın qabaqcıl ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti də elmi sahənin inkişafı üçün bir çox addımlar atıb və bu istiqamətdə işlər uğurla davam edir.
İyunun 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) birinci “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsinin nəticələrini açıqladı. Müsabiqəyə qrant layihələr ötən il yanvarın 5-dən 28-dək daxil olub. Həmin müddətdə müsabiqəyə Azərbaycandan 138 layihə təqdim edilib.Layihələrin texniki ekspertizası təşkil olundu, 133 layihə  elmi ekspertiza mərhələsinə buraxıldı. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” qrant müsabiqəsi çərçivəsində 69 fundamental-tətbiqi xarakterli və 2 xüsusi qalib layihə müəyyənləşdirilib.  Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 25-95 min manat arasında dəyişir.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetindən üç layihə: birinci “Ali təhsil müəssisələrində multiixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında innovativ texnologiyaların transferinin rolu”, ikinci “Qeyri–xətti dinamik obyektlərin harmonik və impulsiv idarə təsirləri şəraitində optimal idarə metodlarının işlənməsi (neft emalı prosesləri nümunəsində)”, üçüncü “İnsanın təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişmiş torpaqlarda ekzodinamiki və torpaqdaxili proseslər, ekoloji baxımdan normallaşdırılma və bu torpaqların keyfiyyətcə idarə olunma modelləri (Ceyrançöl timsalında)” adlı layihələr qalib oldu.
Qaliblər:- Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri,  professor Cavanşir Məmmədovun “Ali təhsil müəssisələrində multi-ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında innovativ texnologiyaların transferinin rolu” adlı layihəsinə 60 000 manat, həmin kafedranın professoru Əli Nağıyevin “Qeyri–xətti dinamik obyektlərin harmonik və impulsiv idarə təsirləri şəraitində optimal idarə metodlarının işlənməsi (neft emalı prosesləri nümunəsində)” layihəsinə 60 000 manat, Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosentləri İsmayıl Quliyev və İlham Mərdanovun “İnsanın təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişmiş torpaqlarda ekzodinamiki və torpaqdaxili proseslər, ekoloji baxımdan normallaşdırılma və bu torpaqların keyfiyyətcə idarə olunma modelləri (Ceyrançöl timsalında)” adlı layihələrinə 50 000 manat ayrıldı. Layihələr AMEA-nın müxtəlif institutları və elmi-tədqiqat mərkəzləri ilə birgə icra olunacaq.

Home | News | SCIENTISTS OF SSU WERE THE WINNERS OF “SCIENCE-EDUCATION INTEGRATION” GRANT COMPETITION
Yerləşdirilmə tarixi : 20 June 2018 14:57
SCIENTISTS OF SSU WERE THE WINNERS OF “SCIENCE-EDUCATION INTEGRATION” GRANT COMPETITION
Organization of grant competitions stimulates researchers’ and scientists’ activities, serves to improvement of performance of high schools and supports scientific technical potential. Sumgayit State University also tries to contribute to development of science as a high school of the republic. On June 8, Science Development Foundation (SDF) under the President of the Republic of Azerbaijan announced the results of “Science-Education Integration” grant competition. Grant projects were received to the competition last year from January 5 to 28. During that period 138 projects were introduced to the competition from Azerbaijan. Technical expertise of the projects is arranged and 133 projects passed to the stage of scientific expertise. According to the results of the competition, in the framework of “Science-Education Integration” grant competition 69 fundamental-applied projects and 2 special winner projects have been identified. Finance of the projects changes between 25-29 thousand manats.
It should be noted that three projects were winners from Sumgayit State University: 1. “The role of innovative technologies transfer in preparation of multi-skilled professionals in high educational institutions” by head of the department of Process automatization Professor Javanshir Mammadov; 2. “Development of optimal control methods in the conditions of harmonic and impulsive management effects of nonlinear dynamic objects” (in the example of oil refining processes) by Professor of the department of Process automatization Ali Naghiyev; 3. “Exodynamic processes and processes happening interior of the ground in soil changed as a result of human economic activity, models of normalization in terms of ecology and soil quality management models” (Jeyranchol example) by docents of the department of Geography and its teaching methods Ismayil Guliyev and Ilham Mardanov.
The first winner project got 60000 manats, the second and the third 60000 and 50000 manats respectively. The projects will be implemented by various institutes and scientific-research centers of ANAS.